PetraBery PetraBery komentáře u knih

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Rodinná sága o osudech tří žen z jedné rodové linie je krásným čtenářským zážitkem. Přesto mi při čtení i dočtení zůstává tíživý a smutný pocit. Kniha o nelehkých letech na vesnici během několika režimů. Emilka, Jana a Johana, tři ženy, tři osudy. Na prvotinu opravdu zdařilé, jediné co mi úplně nevyhovovalo, byly různě dlouhé časové úseky – jedna kapitola po dnech, další po měsících či letech.

27.03.2020 4 z 5

Velké uši a dlouhé nohy Velké uši a dlouhé nohy Ilona Fryčová

Krásné druhé čtení, příběh dvou kamarádů. Žirafí kluk Gifi a sloník Kimbo poznávají svět v savaně. Milé ilustrace a čtení pro malé začínající čtenáře. Spolu se synem se nám knížka moc líbila.

27.03.2020 5 z 5

Vím, že tě chci Vím, že tě chci Estelle Maskame

Poslední kniha ze série je přepisem prvního dílu očima Tylera, nově vsuvky z minulosti. Neumím si představit, že by nedošlo k dřívějšímu odhalení týraní v rodině, přesto tyto pasáže, bolest i strach jsou napsané výborně. K doplnění příběhu dostačující, jinak na shodné vlně jako celá série.

27.03.2020 3 z 5

Kluk z kostek Kluk z kostek Keith Stuart

Naprosto skvělá kniha, jejíž poselství je prostě jednoznačné. Ne vždy je jednoduché si najít cestu k těm, kteří můžou ostatním připadat „jiní“. V tomto příběhu hledá tuto cestu otec Alex ke svému autistickému synovi Samovi. Pomůže Alexovi k pochopení vidění světa Samovýma očima i hra Minecraft? Nádherná, dojemná i poučná kniha, kterou může doporučit všem.

03.03.2020 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Nová hrdinka nové série je pro mne stejně stravitelná jako Erika z druhé série. Kdo napodobuje vraždy kanibala, toho času zavřeného ve vězení? Kate, ačkoliv již u policie nepracuje, se dostává do širšího okruhu vyšetřování a spolu se svým asistentem se snaží přijít celému případu na kloub.

Čtvrtky v parku Čtvrtky v parku Hilary Boyd

Oslovení „Holka stará“ by v mém případě použil manžel pouze jednou :-). Pěkný oddechový příběh staršího manželského páru, Jeanninino rozhodnutí naprosto chápu. Myslím, že kniha je spíše pro starší čtenáře, kteří v nějakém vztahu žijí delší dobu. Mladí si ta dlouhá léta po boku jiného člověka nemusí umět vždy představit.

Verše pro mrtvé Verše pro mrtvé Lincoln Child

Na čtení knih z této série se vždy těším. Agent Pendergast je má oblíbená postava a jeho další případ s novým parťákem Coldmoonem byla výborná detektivní práce. Chyběla sice obvyklá mystická záhada, ale jinak to bylo počteníčko jako vždycky.

Dívka a noc Dívka a noc Guillaume Musso

Od autora mám přečteny všechny u nás vydané knihy a tato se mi zdá asi nejslabší. Hlavní hrdina spisovatel Thomas se vrací po více jak 20ti letech na univerzitu, kde se v minulosti stala aféra s famme fatale Vincou, která ovlivnila životy téměř všech, kteří se v té době na univerzitě vyskytovali. Odhalování minulosti, možné dopady na budoucnost a hlavně potvrzení toho, že nic není takové, jak se na první pohled zdá.

18.02.2020 4 z 5

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

Osiřelý francouzský chlapec Pierot se ocitá u své tety v Německu, v domě na vrcholu hory – sídle, které užívá obávaný Führer. Skvěle popsána naivita dítěte i možnost jeho tvárnosti už od útlého věku. Smyšlený příběh postavený na ověřené kruté historii, o nic méně silný než Chlapec v pruhovaném pyžamu.

18.02.2020 5 z 5

Spánek Spánek C. L. Taylor

Během poslední doby moje třetí kniha, kde se skupina osob ocitá na izolovaném místě bez možnosti spojení s okolním světem. Hlavní hrdinka Anna po tragické dopravní nehodě opouští svůj život a chce začít někde jinde znovu. Ale minulosti se uniknout nedá a i Annu si najde. Za mě dobrý, čtivý psychothriller.

18.02.2020 4 z 5

Žij, dokud to jde Žij, dokud to jde Camille Pagán

Působivý román, který není sladkou romantickou oddechovkou, ale příběhem o lásce, přátelství, zradě, bolesti a smyslu života. James miluje manželku svého nejlepšího přítele Roba. Dlouhá léta je pro něj Lou nedosažitelná, přesto je spojí pouto, které nic nepřekoná. Rozhodně kniha k zamyšlení… S celkem překvapivým koncem. Je nutné žít, dokud to jde.

11.02.2020 4 z 5

V troskách tornáda V troskách tornáda Linda Castillo

Detektivka jak má být. Sedmé pokračování série s náčelnicí Kate Burkholderovou, opět nejen z amišského prostředí. Nalezené kosterní ostatky z doby před třiceti lety jsou dalším případem, který Kate vyšetřuje. A je někdo, komu se to opravdu nelíbí. A mě se to líbilo moc, stejně tak větší prostor pro Katino soukromí, které jí v tomto díle autorka dopřála. Každý díl z této série stojí za přečtení.

11.02.2020 4 z 5

Mluv Mluv Laurie Halse Anderson

Dospívání je těžké období samo o sobě, natož, když se stane něco takového, co se přihodilo hlavní hrdince Melindě. Námět knihy opravdu dobře vybraný, obrana Melindy nemluvit a vytěsnit od začátku špatná, ale pochopitelná. Kniha se čte dobře, je rozhodně k zamyšlení, přesto mi na ní něco nesedělo. Hodnotím průměrně, jedna hvězda navíc je za pana učitele Freemana, který jako jediný poznal, že se v Melindě děje něco nezvyklého a bolestného.

Stín Stín Ursula Poznanski

Již čtvrté setkání s Beatrice a Florinem a dalšími z jejich týmu. Opět zajímavé případy, posun v soukromí a skvěle strávený čas s knihou. I když jsem vraha odhadla celkem brzy, ničemu to nevadilo. Povedená série.

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Revizora má dcera v osmé třídě v povinné četbě, proto jsem po něm sáhla po více jak dvaceti letech znovu i já. Známá nadčasová hra, pochopitelná a snadno čitelná. Obraz tehdejší společnosti, která se o moc neliší od společnosti dnešní. Divadelní zpracování může být skvělým zážitkem.

Z písku a popela Z písku a popela Amy Harmon

Druhá světová válka, židovská dívka Batscheva/Eva a katolický kněz Angelo. Od dětství jsou přátelé, ale cítí k sobě víc než přátelství. Příběh velké lásky na pozadí kruté války v Itálii je opravdovým zážitkem, válka je zde popsána ve všech svých podobách. A stejně tak i láska. Vymyšlení hlavní hrdinové ve skutečných reáliích té nejhorší doby.

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Sbírka básní mladé autorky je vyjádřením její životní cesty. Básně, někdy spíše myšlenky, jsou krátké, přesto obsažné a dokáží vyjádřit, co nám autorka chtěla sdělit. Hodně intimní zpověď nejen o lásce a naději, ale i bolesti. Možná je dle mého přeceňovaná, vzhledem ke všemu co se o knize dá dohledat. Zvláštní, ale přečtení nelituji.

04.02.2020 3 z 5

Udělala jsem chybu Udělala jsem chybu Paula Daly

Hlavní hrdinka Roz se ocitá ve finanční tísni a přijímá nabídku cizího muže strávit s ním za peníze noc. Jak moc toto rozhodnutí ovlivní nejen její život si můžete přečíst v této podařené knize. Parádní čtení, autorčin styl se mi moc líbí. S přečtením této knihy chybu určitě neuděláte.

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Knihu jsem přečetla před návštěvou divadelního zpracování, které bylo opravdu výborné. A stejně tak kniha, příběh vyprávěný očima indiána náčelníka Bromdena není lehkým čtením, přesto za přečtení rozhodně stojí. Život v ústavu duševně chorých, mašinérie systému a excelentní konec s přesahem. Vzhledem k tomu, že na film jsem slyšela pouze kladné ohlasy, jeho shlédnutí se bránit nebudu.

04.02.2020 5 z 5

Když Když Morris Gleitzman

Když je volným pokračováním knih Kdysi a Potom. A stejně jako obě jmenované knihy je i tato skvělým čtenářským zážitkem. Hlavnímu hrdinovi Felixovi je 13 let a dostává se do partyzánského tábora, kde je k ruce místnímu doktorovi. Vyprávění o jeho dalším osudu jsem opravdu hltala, je to sice četba určená primárně pro děti a mládež, ale ani dospělí s Felixovým příběhem neprohloupí.

22.01.2020 5 z 5