Sarah01 Sarah01 komentáře u knih

Chtěla bych ten strom Chtěla bych ten strom Jaromíra Kolárová

Četla jsem taky kdysi dávno jako náctiletá, tenkrát jsem přečetla vše, co mi přišlo pod ruku, teď jsem se k ní vrátila, potřebovala jsem ji do Čtenářské výzvy (nejoblíbenější kniha rodičů - tedy mojí mamky, i když nechápu, proč zrovna tato kniha). Příběh mi přijde moc smutný až depresivní, holt paní Kolárová se umí dostat pod kůži. Naštěstí to jak se říká "dobře dopadlo". Ve skutečném životě znám pár takových vztahů, dnes už se to tak neřeší, většinou jim to klape a lidi po padesátce jsou dnes vlastně i v úplně jiné kondici, o nějakém stáří se vůbec nedá mluvit.

02.09.2017

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Tyto povídky jsem také četla na základě Čtenářské výzvy, je to převážně takové lechtivé čtení, nejvíc se mi líbila asi Vltava.

25.08.2017 3 z 5

Canterburské povídky (11 povídek) Canterburské povídky (11 povídek) Geoffrey Chaucer

K těmto povídkám jsem se dostala přes Čtenářskou výzvu...jinak by mne asi nenapadlo je v nejbližší době číst. Zajímavá sonda do života různých skupin lidí ve středověku, některé povídky mi připadaly vtipné a poučné, jiné mi nic neříkaly.

18.08.2017 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

K této knížce mě přivedla Čtenářská výzva a musím říct, že to byla po dlouhé době nejlepší knížka, kterou jsem četla, kam se hrabou dnešní bestsellery. Kdybych mohla, dám hvězdiček 10 :-)

15.07.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jako dítě jsem ji nedokázala úplně pochopit, asi nebyl nikdo, kdo by mi vysvětlil pasáže, kterým jsem moc nerozuměla....myslím, že vlastně pro děti ani není, vždyť autor ji sám věnuje dospělému, který byl kdysi dítětem....v knížce jsou krásné nadčasové myšlenky a postřehy....v hlavě mi zůstaly věty: "Je smutné zapomenout na přítele" nebo "Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal." nebo "U vás lidé pěstují pět tisíc růží v jedné zahradě a přece tam nenalézají, co hledají...“ , ale je jich tam daleko víc.....nejspíš se musí číst pomalu, ale stejně někteří nepochopí a podle komentářů níže vím proč....

30.06.2017 5 z 5

Sněhová královna Sněhová královna Hans Christian Andersen

Některé pohádky jsou zvláštní a smutné, některé mi připadají i složitější na pochopení pro dítě. Ovšem nejhezčí je Sněhová královna.

14.06.2017 4 z 5

Máslo na hlavě Máslo na hlavě Jana Bryndová

Tak vůbec nevím, jak tuhletu knížku vlastně ohodnotit....vůbec nechápu, jak to mohl někdo vydat. Jak na tohleto proboha autorka přišla? Vtipného vůbec nic, spíš depresivní, ty postavy povahově naprosto neuvěřitelné a ti rodiče, to snad není možné tohle vymyslet.

10.06.2017 1 z 5

Myši Myši Gordon Reece

Tak mně teda knížka vůbec nepřišla psycho, často mně bylo do smíchu, jak to autor vymyslel :-) Knížka je spíš pro teenagery, bezva návod, jak se ve škole nenechat šikanovat :-) Každopádně čte se velice dobře.

04.06.2017 4 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Pěkně napsáno, přestože formou dopisů, tak vše je jasné, ale pro mě přesto těžko uvěřitelné. Taková knížka pro ženy, spíš až červená knihovna, nic mi nedala, proto si ji znovu asi už nepřečtu.

24.05.2017 3 z 5

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

Tentokrát ještě lepší zápletka na pozadí historických událostí, autor patrně vycházel z jedné z mnoha pověstí, které se o útěku Václava IV. ze zajetí tradují. Opět moc pěkná odpočinková četba, doporučuji.

06.05.2017 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Knihu jsem začala číst na doporučení ve zdejší diskuzi a musím tedy říct, že to byla dobrá volba. I když vím, že nebyla napsána podle skutečného příběhu, ale autorka určitě měla dobře nastudováno, i já jsem si už něco zjistila o praktikách v někdejších ústavech pro choromyslné, o to víc mě příběh šokoval.....kolik zmařených lidských životů lidí, kteří do ústavu přišli naprosto zdraví. Kufry ve Willardu byly skutečně objeveny v roce 1995:
Ještě by mě zajímaly kartotéky, ale dnes jde o velice citlivé téma a možná kvůli ochraně osobních údajů není možné tyto informace zveřejňovat.

22.04.2017 5 z 5

Osudový dluh Osudový dluh Olle Lönnaeus

Styl tohoto autora se mi prostě líbí a kupodivu hlavní hrdina nemusí být zrovna klaďas se super vlastnostmi. Nakonec v životě to tak je, žádný Horatio Cain neexistuje :-)

12.04.2017 5 z 5

Návrat do Rothschildovy aleje Návrat do Rothschildovy aleje Stefanie Zweig

Moc pěkné zakončení této rodinné ságy, rodina Sternbergových měla štěstí, většina se zachránila útěkem do zahraničí, takže babička Betsy po návratu z Terezína měla zase pro co a koho žít. Tady jsem si poprvé uvědomila, jak strašné muselo být přežít z celé rodiny sám.

27.03.2017 5 z 5

Děti z Rothschildovy aleje Děti z Rothschildovy aleje Stefanie Zweig

Taky si myslím, že lepší než první díl. Děsivé, jak plíživě ten záměr a konečný plán s židovskými obyvateli Německa postupoval a nedivím se, že někteří tomu nemohli věřit a stále doufali, že to pomine, vždyť spousta jich padla na bojištích 1. světové války za vlast a teď tenhle obrat. Na někoho holt ty své neúspěchy a krizi svést museli.
Jinak co se týká popisu děje výše, měl by ty chyby někdo opravit...žádná Valerie v knize nevystupuje a pokud jde o Annu a Viktorii, tak ty v této době byly dávno dospělé a do školy nechodily, školou povinné byly Alice a Klaudie.

16.03.2017 4 z 5

Ztracené Ztracené Eva Urbaníková

Nejprve ohodnotím formu....takže za měkkou pidiknížku bod dolů, to se mi opravdu nelíbí, tohle si mám zařadit do knihovny?
Jinak obsah čistá hrůza......je tohleto v 21. století možné? Strašné, nepředstavitelné, nechci za žádnou cenu, aby tohleto dorazilo k nám a budu se snažit všemi silami, aby se tak nestalo. Přijít o vlastní dítě je nepředstavitelné, ať už je to batole nebo dospělá dcera.....ten příběh, který vyprávějí rodiče, mě dostal. Celkově si myslím, že knížka je odbytá, toto téma by si zasloužilo více příběhů, více zamyšlení, ale působí to na mě spíše jako krátké články do novin. I když věřím, že sepsat tohleto všechno musí být velmi náročné.

28.02.2017 3 z 5

Dům v Rothschildově aleji Dům v Rothschildově aleji Stefanie Zweig

Trochu rozvláčné, ale asi pro pochopení vztahů v židovské rodině nutné, je vidět, že román psala žena. Docela jsem zvědavá, jak se osudy rodiny budou vyvíjet dále, pro děti zvyklé na dostatek a rozmazlování nastanou nejspíš hodně krušné chvíle a nejen pro ně :-(

24.02.2017 3 z 5

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

Taky ho vlastním a opatruji jako oko v hlavě, už jen pro ty krásné vzpomínky.

19.01.2017

Šarlatový lev Šarlatový lev Elizabeth Chadwick

Život tohoto rytíře by vydal na deset jiných, podle mého největší muž Anglie, žádný král mu nesahá ani po kotníky.

11.01.2017 5 z 5

Válka před válkou – Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě Válka před válkou – Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě Stanislav Motl

Opět jsem přečetla jedním dechem, velice zajímavé osudy, o kterých se všeobecně vůbec příliš neví. Určitě na tom něco je, že Československo si neřešením národnostních otázek po svém vzniku dost zavařilo, ale rozhodně si nemyslím, že mělo pohraniční oblasti už tenkrát vydat Německu, jak to dnes tvrdí u nás některé spolky a iniciativy.
Těším se na další knihy S. Motla.

16.12.2016 5 z 5

Největší rytíř Největší rytíř Elizabeth Chadwick

Kniha poskytuje realistický pohled do středověkého života rytíře, který se vypracoval až na předního muže království. Mohlo by se zdát, že ten člověk měl fakt štěstí, ale protože na štěstí a osud nevěřím, byla to podle mého jeho píle a umění bravurně a diplomaticky zvládat různé situace, ten chlap měl prostě za ušima.

23.10.2016 5 z 5