Sarah11 Sarah11 komentáře u knih

Pandemie Pandemie A.G. Riddle

Jo, tohle byla kniha podle mého gusta. Trochu jsem se bála toho počtu stran a přiznávám, že kdyby se pár stránek vyškrtalo, asi by to úplně neuškodilo, ale nevadilo mi to. Ba naopak i přes svou tloušťku mě kniha stále udržovala v napětí.
Zkraje je možná trochu složitější se zorientovat vzhledem k počtu postav, občas dost odborným popisům a odbočkám, které nejsou pro samotný příběh zas až tak důležité, ale když se po nějaké době dostanete do souvislostí, už to šlape jak hodinky.
Nejvíc mě na tom bavila ta reálnost. Sám autor v úvodu zmiňuje, že spousta věcí je založena na reálných poznatcích, což je mi vždy sympatické.
Kamenem úrazu je ale ta fantasmagorie, kterou autor předvedl ke konci. Nebýt jí, možná bych uvažovala i o pěti hvězdách.

28.04.2019 4 z 5

Loď mezi hvězdami Loď mezi hvězdami Beth Revis

Tak tohle pro mě bylo obrovské zklamání. Obálka nádherná, ale děj stojí za starou bačkoru. Více jak do poloviny knihy se nic neděje a když už se něco začne dít, říkáte si, proč radši Amy nezůstala zmražená. Všechny postavy se chovají naprosto stupidně, absolutně nejde rozlišit, jestli jim je dvacet nebo padesát, což mě osobně dost iritovalo, autorka se sice snažila přidat pár "nečekaných" zvratů, ale ty zkrátka nefungují. Kniha má velký potenciál, ale vznikla z toho jedna velká slátanina. Posádka souložící všude po lodi by mě ani tak nepohoršovala, ale tady to bylo podáno tak hloupě, že jsem nad tím vším jen kroutila očima. Myslela jsem si, že to zachrání konec, ale reakce hlavní hrdinky po tom, co se dozvěděla pravdu ve stylu "ale tak v pohodě, on mě má přece rád" mě odrovnala. Škoda.

01.12.2018 1 z 5

Dvě místa na slunci Dvě místa na slunci Becky Chambers (p)

Čekala jsem, že to bude skvělé, ale po obrovském nadšení z prvního dílu už jsem si nemyslela, že by ho mohly další díly překonat a trochu jsem se bála, že když opustíme posádku Poutníka a nahlédneme do života jiných postav, nedokážu už se s nimi tak sžít. Mýlila jsem se. I když se tady veškerý děj odehrává na planetě, je tento díl ještě o několik stupňů lepší než ten předchozí. Alespoň pro mě. Obdivuji autorku za to, jak skvěle dokázala vystavět a promyslet celý svět do posledního detailu, jak si vyhrála s jednotlivými rasami, jejich zvyklostmi, historií... Už dlouho jsem nečetla knihu s tak propracovaným světem jako je právě tento. Zkraje jsem měla trochu obavy ze střídání časových linií, protože většinou vás vždycky jedna baví víc, ale tady si nedokážu vybrat, protože obě byly naprosto skvělé (dobře, možná mě trochu víc za srdíčko chytla Jana a Sova, ale to jen proto, že jsem cíťa) a jak mívám občas problém s tím, že bych v knize polovinu stránek vyškrtala, tady jsem si přála, aby těch stránek bylo víc. Za mě jedna z nejlepších knih tohoto roku a myslím, že si zaslouží místo i mezi mými celkovými oblíbenci. Netrpělivě vyhlížím další díl!

01.12.2018 5 z 5

Alchymie věčnosti Alchymie věčnosti Avery Williams (p)

Tohle je přesně jedna z těch knih, u kterých mám pocit, že už jsem na YA moc stará. Myslím, že kdybych byla mladší, užila bych si ji mnohem víc, nicméně v mém věku a s určitým počtem přečtených knih na kontě, už mi to prostě nestačilo. Určitě to není úplný propadák, četla jsem i mnohem, mnohem horší knihy, ale ani to není nic, z čeho bych si sedla na zadek. Občas mám u knih pocit, že jsou až zbytečně dlouhé a že kdyby se z nich pár stran vyškrtlo, tak by to vůbec nevadilo, ba naopak, ale tady jsem měla opačný problém. Všechno to bylo takové zrychlené, takže jsem se do příběhu ani nedokázala pořádně dostat a najednou jsem byla u konce, tím pádem to ve mně nejspíš nevyvolalo ty emoce, které mělo.
Další věc, která mi na knize neseděla, byla až přehnaná naivita hlavní hrdinky. Nebyla zlá, nebo nesnesitelná, jak některé YA hrdinky dokážou být, ale, sakra, je na světě přes šest set let, takže toho pochopitelně zažila mnohonásobně víc, než obyčejní smrtelníci, procestovala spoustu zemí, poznala nové kultury, byla v podstatě součástí historie, ale nemá absolutně představu o životě a o světě? Chápu, že to mohlo být dáno tím, že žila izolovaná od světa ve skupině převtělenců, ale i tak mi přišlo, že by měla mít větší přehled.
Nicméně zase nemůžu říct, že by kniha byla úplným propadákem, jen bych ji doporučila mladším nebo méně náročným čtenářům, než jsem já. A nebo pokud jste v tom stavu, kdy nemáte chuť ani sílu přemýšlet nad něčím komplikovanějším.

24.10.2018 3 z 5

Plamen Plamen Amy Kathleen Ryan

Určitě lepší než první díl, ale druhého to bohužel nedosáhlo, ten u mě stále vede. Velkou roli hrálo politikaření, nudnější pasáže se střídaly se zábavnějšími, občas se něco trochu táhlo, ale jinak jsem vcelku spokojená. Našlo by se i pár momentů, kdy jsem se o některé postavy opravdu upřímně bála. Jen škoda toho obrovského happyendu, myslím, že se autorka nemusela bát někoho zbavit, aby to vyznělo trochu reálněji, ale to bych pak možná zase byla naštvaná, že zabila zrovna mého oblíbence.
Série je dle mého hodně nevyrovnaná, co se týče dílů, celkově hodnotím jako průměr.

20.09.2018 3 z 5

Mlhovina Mlhovina Amy Kathleen Ryan

Tuto sérii už jsem si chtěla přečíst hrozně dlouho, proto jsem měla neskutečnou radost, když se mi ji konečně podařilo sehnat, jelikož už byla v obchodech nějakou dobu vyprodaná. O to horší to pro mě bylo zklamání. Tři čtvrtě knihy pro mě bylo absolutní utrpení, přistihla jsem se, že místy vůbec nevnímám, co čtu, vůbec jsem si nedokázala představit uspořádání lodi, nevěděla jsem, jestli se postavy nachází na lodi nebo v raketoplánu, zkrátka totální zmatek. Nepřidávaly tomu ani hlavní postavy, které byly neslané nemastné a příliš dětské. Kniha mě začala bavit až ke konci, a to vždy jen části, které se odehrávaly na Novém obzoru a točily se kolem Wawerly. Líbilo se mi její odhodlání a nezlomnost. Nepřišla mi vůbec ufňukaná, jak tu psal někdo pode mnou, právě naopak, a pokud někdy fňukala, bylo to dle mého naprosto opodstatněné a pochopitelné vzhledem k situaci, ve které se nacházela.
Dalším dílům šanci dám, protože nerada nechávám série nedočtené a navíc už je mám stejně doma, tak doufám, že mě nadchnou o něco víc.

04.09.2018 2 z 5

V pasti V pasti Julie Cross

Při čtení téhle knihy jsem se cítila jako na houpačce. Začátek, který se točil kolem výcviku, mě moc nebavil, ale pak se to celé rozjelo a nemohla jsem odlepit oči, dokud jsem nebyla u konce. Ke konci to ale zase bohužel autorka tak zkomplikovala, že už jsem se zkrátka ve všech těch skocích, paralelních světech a postavách v různých vydáních začala ztrácet takovým způsobem, že vlastně nechápu, co se vůbec v závěru stalo. Už k prvnímu dílu jsem psala, že se autorka moc nemaže s nějakým vysvětlováním toho, jak to vlastně všechno funguje, ale zatímco u jedničky se s tím dokážete docela snadno srovnat, tady už je to o poznání těžší a mně se to bohužel nejspíš nepovedlo, což mě mrzí, protože tato série pro mě byla velkým překvapením a byla jsem přesvědčená, že dám čtyři hvězdy. Postavy jsou sympatické, námět taky skvělý, ale na mě to prostě bylo až moc překombinované. Škoda, že u nás nevyjde třetí díl, abych si to vše mohla urovnat v hlavě, protože i přes to přese všechno se mi to jako celek moc líbilo.

27.12.2017 3 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Lhala bych, kdybych řekla, že jsem nečekala víc, vzhledem k tomu humbuku, který kolem této knihy vznikl, ale mám zkrátka slabost pro všechno ze středoškolského prostředí, proto jsem musela dát ještě o jednu hvězdu navíc. Kdyby to šlo, dala bych tři a půl hvězdy, ale tohle rozpětí mi prostě nestačí.
Na úvod bych chtěla říct, že mi to rozhodně nepřišlo jako thriller, ale spíš taková milá teenagerská středoškolská oddechovka, takže úplně nevím, jestli bych to doporučila nějakému milovníkovi thillerů, nicméně to já nejsem, takže mi to nevadilo. Ze začátku mi taky dělalo trochu problém vyznat se v postavách, ale po několika stranách už jsem byla v obraze a všechny jsem si zamilovala. Není to sice nic, z čeho byste si sedli na zadek, myslím že to celé šlo uchopit trochu lépe a dát tomu větší šťávu, protože to plyne hodně pozvolným tempem s minimem akce, ale pár překvapivých odhalení tam bylo. Co se týče samotného vyvrcholení, musím říct, že mě to napadlo, ale ani tak mi to nezkazilo příjemný pocit ze čtení. Jak říkám, nejedná se o nějaký drsný thriller, který přetéká akcí, ale pokud máte rádi příběhy z tohoto prostředí, tak do toho klidně jděte.

17.12.2017 4 z 5

Cesta pustinou Cesta pustinou Emmy Laybourne

Za mě poslední díl bohužel nejslabší, což bylo po skvěle rozjeté dvojce docela zklamání. Kapitoly z pohledu Josie mě, na rozdíl od ostatních čtenářů tady, moc nebavily, přišlo mi to takové jednotvárné a nepřesvědčivé, nevěřila jsem tomu. Kapitoly z pohledu Deana byly o chlup lepší, ale stejně mi tam chyběla nějaká ta dynamičnost a napětí. Přišlo mi to zbytečně natahované, i když se v podstatě nic pořádného nedělo, akorát se všechno motalo kolem Astrid a jejich rozbouřených hormonů a neschopnosti se rozhodnout, co (nebo spíš koho) teda vlastně chce, což mi po nějaké době už začínalo vážně lézt na nervy.
Celá série je tak trochu naivní a dost optimistická vzhledem k tomu, co všechno se vlastně stalo, což mi v předchozích dílech až tak nevadilo, ale tady už mi to opravdu přišlo maličko přitažené za vlasy. Objevilo se tu docela dost náhod najednou, a to bohužel ubíralo knize na autentičnosti. Taky je škoda, že už bylo v podstatě hned od začátku vidět, jak autorka rozdělila hrdiny do párů a ty, kteří se tam nehodili, prostě nějakým způsobem odstranila.
Každopádně kdybych měla zhodnotit sérii jako celek, řekla bych, že byla docela povedená a originální a že určitě stojí za přečtení. Je jednoduše napsaná, takže se čte lehce a rychle ubíhá. Pro nenáročné čtenáře nebo ty, kteří hledají nějakou oddechovku, u které nemusí moc přemýšlet, ideální. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

27.08.2017 3 z 5

Životy, které jsme ztratili Životy, které jsme ztratili Megan Crewe

Skutečnost, že by po tom, co se v knize se světem stalo, měli lidé pořád spoustu jídla a vždy by našli vše, co potřebují, včetně auta s klíčky, mi přijde trochu nereálná, ale na druhou stranu se mi líbí, jak je to celé pojaté s takovým nádechem optimismu a chtěla bych věřit tomu, že kdyby se něco podobného stalo doopravdy, zachovali by se lidé podobně. Za mě opět skvělé. Mělo to spád, hlavní hrdinové jsou uvěřitelní, v podstatě jsem hltala stránku za stránkou a nemohla přestat, dokud jsem nebyla u konce. Teď už jen přežít to nekonečné čekání na závěrečný díl.

26.03.2017 5 z 5

Kořist Kořist Andrew Fukuda

Oproti prvnímu dílu neskutečný posun. Po přečtení Honu jsem byla z téhle série dost zklamaná a neměla jsem chuť číst dál, ale tohle byl obrat o sto osmdesát stupňů. Prvních sto stran se sice opět trochu táhlo, ale později už to dostalo spád a nepustilo mě to, dokud jsem to nedočetla. Tahle dystopická tématika mi prostě sedí víc než přeplácané fantasy. Opět by se tu daly najít věci, které mi úplně nesedly, a nějaké logické nedostatky, ale musím říct, že jsem si tenhle příběh opravdu užila. Dokonce jsem si i vytvořila nějaký vztah k hlavním hrdinům, což jsem po prvním díle už ani neočekávala. Tahle kniha je důkazem, že ne všechna pokračování musí být nutně horší než první díl. Jsem zvědavá na Past.

22.01.2017 4 z 5

Tady a teď Tady a teď Ann Brashares

Tak tohle byl obrovský průšvih a krok vedle. Asi poprvé jsem měla z knihy pocit, že už jsem na YA moc stará. Pro čtenářky 12+ možná super, ale pro mě to bylo utrpení. Nečekala jsem žádné zázraky, myslela jsem si, že to bude takové hodně oddechové čtení na léto, nicméně má očekávání byla bohužel ještě předčena, ale v tom špatném slova smyslu. Nápad skvělý, ale naprosto nevyužitý a zpackaný. Děj se nikam neposunuje, kniha vůbec nejde do hloubky, ale dotýká se všeho jen povrchově, všechno je takové naivní. Hlavní hrdinové se celou dobu jen přesunují z místa na místo, párkrát si řeknou, že se milujou, aby se neřeklo, a najednou bum a konec totálně bez pointy a beze smyslu. Hlavní hrdinka byla celou dobu hrozná rebelka a najednou sklopí hlavu a naprosto bez odporu poslechne to, co jí řeknou. Dala jsem dvě hvězdičky za nápad, ale zpětně bych nejradši ještě jednu ubrala. Nuda.

05.07.2018 2 z 5

Replika Replika Lauren Oliver

Na Repliku už jsem byla natěšená od té doby, kdy jsem se dozvěděla, že u nás vyjde, jelikož jsem už od autorky několik knih četla a ještě mě nezklamala. Navíc ten nápad s otáčením knihy je prostě geniální a námět neotřelý. První obavy vyvstaly, když jsem na internetu zhlédla hodnocení šťastlivců, kteří se ke knize dostali dřív než já, protože to ve většině případů nebylo nic moc pozitivního.
Jakmile jsem ale začala číst, obavy zmizely a já se najednou nemohla odtrhnout. Je pravda, že ten hlavní zvrat je neskutečně předvídatelný a dojde vám to v podstatě skoro po přečtení anotace nebo po prvních pár stranách, ale na můj zážitek z knihy to vliv nemělo. Postavy jsou sympatické, příběh hezky plyne a já se teda ani chvíli nenudila. O něco víc mě překvapivě bavil Gemmin příběh (čekala jsem, že to bude spíš naopak), ale jako celek to fungovalo skvěle. Asi nemám co vytknout, možná pár překlepů a na můj vkus časté opakování "byli od sebe několik decimetrů", ale to je naprosto zanedbatelné. Už aby byl další díl!

08.03.2018 5 z 5