Seiers Seiers komentáře u knih

Dlouho jsme se neviděli Dlouho jsme se neviděli Ed McBain

Dost jednoduchý příběh, bez překvapení a bohužel i napětí. Zvláštní kapitolu tvoří překladatelské "kopance". Ze Steve Carelly se v knize několikrát stane Stephen, celá pátračka sedí na 87. okrsku - Carella se však do telefonu hlásí jako 78., aby po pár stranách textu opouštěl budovu 87. revíru. Na McBaina podprůměrná četba. Pro úplnost = překladatelské "perličky" se týkají vydání z roku 1983.

17.12.2016 2 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

Nostalgický výlet do devětaosmdesátého. Z tohoto pohledu ano, lidé si rádi zavzpomínají. Co se týká detektivky, je situace poněkud horší. Zaprvé detektivnímu příběhu chybí uvěřitelný konec. To, co se odehrálo na stránkách je doopravdy nesmysl. A přitom stačila jedna kapitola s jednoduchým vysvětlením. Zadruhé mně přišlo nereálné, aby všechny postavy hovořili stejně. Jak detektivové (příslušníci VB), tak bordelmamá nad hrobem, seniorka s bombarďákama, sekretářka ze čtvrtého patra, prostě všichni. Rovněž vzájemné rozhovory samotných esembáků jsou mimo reálie života (i tehdejšího). Celý příběh budí dojem, jako kdyby byl ušit horkou jehlou. Nicméně já se bavil, a proto se knihy přece vydávají.

08.12.2016 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

(Audiokniha) - Naposloucháno v pražských kolonách, kde se vám svírá vzteky žaludek, krev nemilosrdně buší do spánků a na zátylku raší chladné krůpěje potu. Pan Žák podal ve studiu uspokojivý výkon, nenudil a dokázal svižně reagovat na dějové změny. Ty však kolikrát atakovaly hranici uvěřitelnosti a - bohužel - srážely samotný příběh k vlnám průměrnosti. Hodně čtenářů připomíná podobnost Purpurových řek a Hannibala. Ani s jedním srovnáním jsem se neztotožnil; kanibal vůbec a Grangé velmi, velmi vzdáleně. "Servácovi" autor nadělil překvapivou porci policejního neumětelství (závrať ve výškách, mizerná střelba, strach ze sledování...), nicméně knize / audioknize tím neublížil. Ne všichni kladní hrdinové musí být zákonitě kříženci Supermana a ozářeného génia s úsudkem hodného nositele Nobelovy ceny. Naopak - policisté jsou také "pouze" lidé.

29.09.2016 3 z 5

Dotek temnoty Dotek temnoty Dennis Lehane

Výborné, ale "Sbohem, baby" je prostě o trošku lepší.

04.09.2016 5 z 5

Prázdná místa Prázdná místa J. M. Köhler

Nečekal jsem, že po kapitánu Exnerovi najdu "případného" pokračovatele detektivky z našich luhů a hájů. A světe div se - stalo se. Když pominu pokulhávající odpad nakladatelství MOBA v nejrozmanitějších formách, neexistuje vydavatel zaměřený na nezajímavý a pro nakladatele nudný trh bez brutálních vražd, potoků krve a zápletkách hraničících se sci-fi literaturou. Přesto mě hlavní hrdinka dostala a já jí fandil až do konce. Nechci prozrazovat nic z děje, ale jestli bude autor pokračovat v nastalé linii vyprávění, přestanu sousedům závidět Dominika Dána.

10.07.2016 5 z 5

Ztracený přístav Ztracený přístav Tana French

Na můj vkus zbytečně dlouhé.

23.04.2018 4 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Naprostá pohodovka okořeněná čínskou historií i soudobými problémy. Jako audiokniha do auta naprosto ideální.

17.04.2018 5 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Mě tahle audiokniha prostě bavila. Obával jsem se guláše ve jménech, všude jen Ti, Ťen, Ťuje, ale opak byl pravdou. Rovněž střípky čínské kultury a historie vnášely do děje neobvyklé exotické aroma. Takže snad jen příběh - na můj vkus příliš jednoduchý. Soudní patoložka od Tess Gerritsen je mi bližší. Pokračování ale určitě nevynechám.

23.10.2017 4 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Pohodovka okořeněná pohledem do vězeňství a jedna z nejlepších audioknih, co jsem kdy slyšel. Geišberg podává skutečně vynikající výkon, příběh nenudí, má vtip i spád. Prostě paráda.

12.10.2017 5 z 5

Chyť mě Chyť mě Lisa Gardner

Prostě světová špička.

15.06.2017 5 z 5

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Kniha, která určitě stojí za pozornost. Zajímavé téma, formát vyprávění podobný "Zmizelé", pečlivě stupňované napětí, ale především uvěřitelný konec. A právě reálnost děje dělá z příběhu neobvykle surový a smutný zážitek. Amelia je jedna z mála knih poslední doby, kterou mohu s klidným svědomím doporučit.

18.05.2017 5 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Poutavá a napínavá detektivka, která s přehledem strčí do kapsy mnohé severské autory. Atmosféru umocňuje neotřelé prostředí GC i svižný styl vyprávění. Určitě sáhnu i po další knize.

01.04.2017 5 z 5

Smrtící sláva Smrtící sláva J. D. Robb (p)

Výborné. Co více také napsat k jedné z nejplodnějších a nejpopulárnějších autorek současnosti.

26.12.2016 5 z 5

Na dálnici je hippie Na dálnici je hippie James Hadley Chase (p)

James Hadley Chase v celé své parádě.

07.12.2016 4 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Občasný úskok od zavedené série určitě neuškodí. Mně se tedy více líbila "Zahrada kostí", ale ani "Hra" není špatná. Svižný děj, žádné tlachání kolem, trochu depresivní výlet do minulosti, na kterou není lidstvo pyšné. Přesto mi holky z kriminálky a pitevny sednou víc.

29.11.2016 4 z 5

Děs Děs David Hidden

(audiokniha) Děj plynul rychle a přímočaře. U některých hlášek jsem se vysloveně bavil. Avšak míra brutality mě neoslovila, připadala mi nadmíru strojená a záměrná, měla za cíl čtenáře / posluchače šokovat. Já dávám přednost psychologické hloubce; strach je ideální "motor" pro "turn-page" thriller. Ale své fanoušky si kniha jistě najde.

18.11.2016 4 z 5

Až za hrob Až za hrob Deborah Crombie

Příjemné počteníčko. Anglická škola, exkurze do historie whisky, žádné děsivé vraždy, logický a přímočarý děj. Po DC sáhnu tak jedenkrát ročně, a vždy se z toho vyklube pár pohodových večerů s uvěřitelným a nenásilným (v rámci možností) dějem. A tentokrát jsem se dokonce něco přiučil i o metle lidstva.

18.10.2016 5 z 5

Kůže Kůže Mo Hayder

Pohodová detektivka, na Mo dosti průměrná, ale četla se dobře. Příběh Blechy zajímavý, ale ten "Kolotoč" mi lezl na nervy.

25.09.2016 4 z 5

Pohřebiště obětí Pohřebiště obětí John Sandford (p)

Asi nejnapínavější Davenport, co jsem četl. Uvěřitelné postavy, gradující děj, za mě jednoznačně pět hvězd.

24.07.2016 5 z 5

Vina Vina Jonathan Kellerman

Na Kellermana překvapivá NUDA. Po dobrém začátku spadl příběh do fádní šedi, a zhruba od poloviny knihy řeší čtenář problém, kdy už si pro toho padoucha konečně dojdou. A předposlední kapitola už nic neřeší. Tak snad příště.

19.07.2016 3 z 5