silviczka silviczka komentáře u knih

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Veľmi vydarená detektívka, prekvapilo ma, že nie je písaná z pohľadu vyšetrovateľa, ten sa tam objavuje tak nejak poskromne, ale rozhodne mi to nevadí, práve naopak, je osviežujúce, keď natrafím na nový pristup v písaní detektívok.
Štýl písania je pútavý a má spád. Škoda len, že audioknihu načítala pani Kociánová tak nejak plocho, bez emócií. Našťastie obsah knihy prevážil nad interpretáciou. Teším sa na ďalšie diely!

29.09.2024 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Túto knihu som si kúpila na základe hodnotení na Databáze knih - 3042 hodotení a 86%? To musí byť pecka! Keby som si ju nekúpila vo forme audioknihy, nie som si istá, či by som sa dostala až na koniec.

Pre mňa dosť sklamanie. Postavy sú neuveriteľné a detinské. Dej sa vyvíjal v jednoduchosti, dosť priamočiaro. Napriek tomu, záver bol pre mňa nejasný, musela som si dohľadať komentáre na Goodreads, kde autorka odpovedla čitateľom na otázky, aby som pochopila dvojčatá.

Je to prvotina, človek sa učí, takže verím, že aj autorkin štýl sa snáď medzi časom zlepšil, ale asi nemám potrebu to zisťovať. Bohužiaľ som si hneď na začiatok kúpila hneď prvé 2 audioknihy, takže ešte dám šancu 2. knihe. Tentokrát už bez očakávaní, možno s malou nádejou, že to bude možno trochu lepšie napísané.

22.09.2024 1 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Kniha ma na začiatku tak moc nudila, že som myslela, že ju neprečítam. Rowlingovej knihy pod pseudonymom Galbraith ma ale veľmi bavia, práve som dočítala The Running Grave, ktorá je za mňa asi najlepšia zo série, a tak som si povedala, veď sa možno ešte to "Prázdné místo" nejak rozbehne. Podľa tejto knihy je natočný aj seriál, tak tam predsa musí byť niečo zaujímavé.

Prvých 100-200 strán som teda vyslovene trpela. Bolo to nezáživné, nudné a príliš veľa postáv vytváralo chaos. Od polky knihy som sa konečne začala zaujímať o dej a bola som zvedavá ako to dopadne.

Nakoniec som rada, že som knihu dočítala, druhú polku knihy som zhltla ako jednohubku a príbeh postáv ma zaujal. Ale v porovnaní s detektívnou sériou o Strike-ovi, to bolo také dosť priemerné, asi hlavne kvôli tej nezáživnej téme a prvej polke knihy, kde sa nič moc nedialo, miesto toho vás autorka zasypala menami nových postáv a opisom lokálnych pomerov a záležitostí, ktoré miestni riešili.
Miestami tam bolo asi aj viac opisov, než bolo nutné, prípadne sa objavovali divne povkladané spomienky postáv do nejakej scény a ohraničené boli zátvorkami, čo mi tiež občas prišlo chaotické.

V každom prípade aj tu Rowlingová ukázala, že psychiku postáv má dobre zvládnutú, páči sa mi, že dokáže skrz vyrozprávanie minulosti postáv čitateľovi priblížiť ich svet a zodpovedať otázku, prečo sa chovajú tak, ako sa chovajú, takže máte pochopenie pre ich konanie.

08.08.2024 3 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

(SPOILER) Chcela som si pozrieť seriál Brave new World (2020), ale najprv som chcela poznať originál, preto som si kúpila audioknihu. Bohužiaľ kniha je napísana štýlom, ktorý mi nie je blízky.

Podľa mňa mala kniha miestami až zbytočne veľa dlhých detailných opisov, nedostatočne vyvážených dejom.
V istom momente sa začali dejové línie chaoticky prelínať a interprét čítal vetu za vetou, pričom každá veta bola z inej dejovej línie, čo gradovalo až do štádia, že už to neboli ani celé vety.
Neviem, či to bola nejaká snaha skrátiť knihu pre audioverziu, alebo je takáto pasáž aj v originále, v každom prípade to bolo chaotické, zmätočné a mala som chuť to vypnúť a kašľať na to.

Podarilo sa mi nakoniec knihu dopočúvať. Záver bol pre mna tiež sklamaním. Autor hyperbolizoval negatívne stránky postáv do takej miery, že vlastne v čitateľovi vzbudzuje dojem, že niet riešenia, všetci sú hlupáci a blázni, niet nádeje ...prosím vás! Pošlite niekto radšej na Zem meteorit...
Vlastne, keby tam nakoniec naozaj padol meteorit, asi by som to považovala za celkom dobrý koniec.
Chápem, že autor chcel prejaviť vlastnú frustráciu nad ľudstvom, tiež to tak občas cítim, keď si čítam správy z domova a zo sveta. Ale v tejto knihe mi to prišlo také neohrabané. Spisovateľov štýl písania ma proste nebavil. V každom prípade oceňujem zaujímavý námet.

Je mi trochu ľúto, že nezistím, ako by sa Aldous tváril pri pozeraní seriálu.

27.07.2024 2 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Rada som si vypocula aj tento diel serie knih, ale ako uz niektori spominali, je tam vela pasazi, ktore sa sustredia na osobny zivot hlavych postav, tak som si obcas hovorila, ze kniha mohla byt trochu strucnejsia hlavne v oblasti lubostnych zapletiek.

24.02.2021 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Prijemny oddych pri posluchu, detektivka pre zeny. Autor/ka sa s kazdym novym dielom viac sustredi na osobny zivot hlavnych postav, co vytvara pocit, ze ich dobre pozname, obcas ma ale uz unavovali niektore pasaze.

24.02.2021 4 z 5