simca9342 simca9342 komentáře u knih

Krycí jméno E219 Krycí jméno E219 Terry Shaft (p)

Co může mít společného muž ve vazbě a smrtící virus terorizující zemi?
E219 není jen název virové mutace , ale přezdívka chlapa původně odsouzeného na smrt ve vězení.
Kvůli vysoké nakažlivosti to ale vypadá že bude brzy venku. Tak se stalo. Po jedné z vycházek se ocitá se svými věcmi před bránou "Beznaděje" jak se mezi vězni říká nápravnému zařízení a může jít kam se mu zachce. Je volný. Na jeho místě by skákal radosti kdekdo , ale ne v r. 2482.
Počet nakažených rychle stoupá, na ulici se dá nakazit úplně snadno , přenašečem se člověk stane okamžitě a boj o život pokračuje.
Poblíž Las Vegas však existuje někdo, kdo není zasažitelný virem . Malé dítě a je potřeba ho co nejrychleji najít.
Eriku je to na tobě, svět čeká na záchranu.

22.05.2023 5 z 5

Ahoj, Markétko! Ahoj, Markétko! Marcin Przewoźniak

"Z pravěku"
Krátké příběhy o všedním životě malé holky jménem Markéta. V každém příběhu se dozvíme odpovědi na otázky, které trápí dětskou duši a z dětských úst létají s vteřinovou pravidelností. Výhoda na celé knize je dobře zvolený font písma, aby si ji mohly děti přečíst samy.

18.05.2023 5 z 5

Kouzelný herbář skřítka Bolhoje Kouzelný herbář skřítka Bolhoje Radomír Socha

Skřítek Bolhoj léčí všechny skřítky v lesním království, kde všichni žijí. Krátké příběhy vypráví o tom jak všechny od lhářů po poctivé tvory vyléčil pomocí svých lektvarů , které mají kromě léčivé moci také kouzelnou takže se prozradí jejich povahy . Každý příběh má na konci poučení a v závěru knihy jsou v malém herbáři všechny rostliny jmenované v jednotlivých pohádkách.

16.05.2023 5 z 5

Retrohraní Retrohraní Alice Kavková

"víkendovka"
Podle názvu hádáte správně.
Kniha - návody s hrami a jak je hrát - představuje více jak 200 her , které se dnes vůbec nehrají a za těch x let upadly v zapomnění. Nemluvím o zastaralých PC hrách a o tetrisu na TV se nemám v plánu rozepisovat. Myslím hry venku " na druhé straně domu" , kdy jeste existoval svět, ve kterém se člověk ústně domluvil s kamarádkou, protože neměl jinou možnost nebo byl venku až do tmy , protože nikdo neznal tablet nebo mobil.
Já si třeba nevybavuji céčka, které by byly běžné k dostání v obchodech, ale jednu dobu se před několika lety dostávaly jen dočasně jako bonus k nákupu. Ve třídě na prvním stupni jsme hráli Přijela tetička z Číny a jeden po druhém doplňovali a vymysleli, co asi mohla přivézt a v autobuse na výletě jsem s kamarádkou hrála hru s provázkem, kdy si na prsty natáhla provázek a dělala z něho různé tvary.
Kniha mimojiné obsahuje odkazy na videonávody.

07.05.2023 5 z 5

Mukl Mukl Petra Čeřovská

Příběh jednoho rodu začíná tak pěkně, že by mohl vyvolat dojem pohádky. Jak ale pokračuje pohádka? Ježibabou, zlou královnou nebo vlkem. V tomto příběhu sice bylo hodně vlků, ale je to hlavně příběh autorčiny rodiny. Pravdivě popsala smrt a smutné události v době, kdy byl její děda ještě malý. To nejhorší ale mělo rodinu Hanušovou čekat...
Dva nejstarší z bratrů jedné letní noci vytáhli z domu a s těžko rozpoznatelnými obličeji dovezli do věznice. Tam teprve vše začalo.
Výslechy, mučení, které mysleli, že nepřežije ani jeden a několik soudních stání s konečným rozsudkem byly následkem nicnetušící spolupráce bratrů v protistátní činnosti.
Přežili, ale nezapomněli.
Příběh obsahuje také kopie soudních rozsudků a stručný životopis osob vystupujících v biografickém příběhu.

28.04.2023 5 z 5

Noční můry nespí Noční můry nespí * antologie

Shrnutí povídek všeobecně:
Antologie- větší skupina autorů tentokrát českých a pod vedením známé české autorky knih pro děti Ivony Březinové- prohrabala své šuplíky a dala společně dohromady sbírku svých hotových povídek, pro kterých nebudete moc usnout a vlasy se vám budou ježit na hlavě. A o pomyslném po zádech lezoucím mraze ani nemluvím...
Povídky jsou totiž hororové, leckomu se po jejich přečtení vkládají do snů a název zvláštní sbírky je možná pravdivý :)
Čeká vás třeba doslova případ pro psychiatra , kdy mladá dívka přežije havárii letadla , povídka o tom že schovka pod dekou není úplně nejlepší nápad nebo, že jízda výtahem s názvem paternoster sice dnes možná existujícím, ale jinak většinou k vidění ve filmech může být opravdu životu nebezpečná.

25.04.2023 5 z 5

Atlas vesmíru pro děti Atlas vesmíru pro děti Jiří Dušek

Skvělý atlas plný informací o světě ve vesmíru je vhodný nejen pro děti, ale i dospělí ocení jeho ilustrace a oboustranné mapy s textem. Když otáčíte jednotlivé strany nabité třeba informacemi o pravidlech pro astronauty v kosmu rozkládací části průvodce s malými sešitky vám odhalí další základní informace.

24.04.2023 5 z 5

Až se ucho utrhne: 50 ilustrovaných přísloví Až se ucho utrhne: 50 ilustrovaných přísloví Ester Stará

Na první pohled pěkná knížka plná přísloví a rčení, které se používají v běžné komukaci. Ale po otevření knihy budete rádi, když ji vůbec dočtete. Graficky je sice pro děti zpracovaná pěkně ( čtenáři ocení komiks vždycky), ale, co se týče nějakého širšího vysvětlení , to právě chybí... z toho důvodu jsem si některé z nich musela dohledat.
Kniha je spíše určená ke společnému čtení s dospělým.

21.04.2023 3 z 5

Kosprd a Telecí Kosprd a Telecí Eva Papoušková

Příběh ze školky jak stojí v podnadpisu je vyprávění o jedné školce, dvou dětech se zvláštním příjmením a nekonečnu dobrodružství, které nejen společně prožijí.

20.04.2023 5 z 5

Dar Dar Louise Jensen

Zajímalo by vás někdy jaké to může být se přenést do jiného těla, když už ta osoba nežije , ale vy víte, že se děje něco, o čem byste měla vědět?
Jenna si přesně tato slova myslí o rodině dívky, která jí darovala svůj nejdůležitější orgán. Dnes díky němu žije, ale cítí, že okolnosti za jakých Callie zemřela jsou jiné. Pátrání bez pomoci ji dovede na šokující stopy a fakta.

15.04.2023 5 z 5

Mína a Bubu Mína a Bubu Lucie Horniaková

Krátké příběhy o dvou chlupatých lovkyň myší, každá jiné barvy, ale spolu tvoří nerozlučnou dvojku.
Mina a Bubu, černá a bílá, dobro a zlo :)
Díky srozumitelným větám a nenáročnosti příběhů jsou tak předškoláci schopni přečíst si svou první knihu sami.

13.04.2023 5 z 5

Osvětimský proces Osvětimský proces Annette Hess

Minulost je skrytá a vyplouvá na povrch, kdy to člověk nejmíň očekává.
V případě jedné německé rodiny a tragické minulosti.
Eva Bruhnsová je úspěšná překladatelka z polštiny. Po zvláštním telefonátu má až zarážející práci. Slova nejdříve nedávají smysl , ale důvod je v tom, že je zvyklá překládat případy z právního prostředí. Se slovníkem ji brzy vše dává smysl. Výpovědi jsou těžko uvěřitelné. Jak by taky ne, když lidé, kterým má pomáhat jsou přeživší Osvětimi a Eva se za nimi vydává cestou do tábora nejen ušima, ale také po svých. Dozví se konečně, proč je matce špatně při zápachu kouře?
Na knize hodnotím záporně vztah hlavních hrdinů, který zabírá skoro celou knihu. Je ale fajn číst válečný příběh z jiného pohledu.

12.04.2023 4 z 5

Nezapomeň na mě Nezapomeň na mě Lesley Pearse

Poutavý historický román a první přečtená kniha od autorky v jednom, určitě nebyla poslední. Také mi skvěle zapadla do zdejší čtecí výzvy jako kniha obsahující mapu ( téma 4.)
Mary s láskou vzpomíná na život v rodném Cornwallu a následné stěhování od rodiny do Plymouthu. V této chvíli sedí v chladném vězení za drobnou krádež a čeká na smrt. Ano, čtete dobře. V osmnáctém století byla jiná doba a ani ne dvacetiletá divka se těžce smiřuje se svým tragickým osudem, který má končit oběšením. Nebo to nakonec bude přeci jen jinak?
Historie ve většině případů donutí člověka dospět. Tento příběh, i když není z druhé světové je dalším důkazem.

27.03.2023 5 z 5

Šlechetná žena Šlechetná žena Danielle Steel

Přečíst si v nějaké encyklopedii o tragédii, která se stala před mnoha lety je něco úplně jiného než vše zažít na vlastní kůži. Annabelle si vše vyčítá. V době potopení Titaniku byla doma po boji s bacily v těle a nemohla být s rodinou. Matka přežila, bratr s otcem nalezli smrt v temných vodách. Smíření se smrti není jednoduché hlavně pokud je spojeno s později zaznamenáno i a významnou katastrofou. Už jen vdát se dělá Annabelle problémy. Při každé příležitosti vidí druhou polovičku rodiny. Bratr a otec tady budou stále s ní. Všem očím jsou neviditelní. Viditelnými se stávají už jen ve vzpomínkách. Napínavý román slavné autorky tentokrát v historickém podtextu v souvislosti se zaoceánským parníkem a první světovou. Doporučuji, neodložíte

18.03.2023 5 z 5

Pegas Pegas Danielle Steel

Nick a Alex jsou přátelé, kteří toho mají hodně společného. Oba jsou z velmi starého, ale šlechtického rodu , oba jsou vdovci a mají děti. Jen jeden z nich je Žid. Být Židem pro úředníky v době Führera znamená být někým podřadným. Nick se spolu s chlapci musí odstěhovat do Ameriky, aby všechny tři zachránil před deportací. Kam to už víme všichni... Náhlý útěk do neznámé vlasti, nová práce v cirkuse a mezi koňmi je velký šok nejen pro Nickovu rodinu. Řeknu Vám jedno: tolik štěstí, ale zároveň tragédie jsem v jednom románu ještě neviděla
Hodnocení: 5*

17.03.2023 5 z 5

Skřivánci ve válce Skřivánci ve válce Hilary McKay

Přečtená před lety.

Kniha , ve které příběh vypadá úplně jako obyčejné vyprávění života jedné rodiny a krásných prázdnin každoročně trávených u babičky. Ale je to velmi emotivní vyprávění o první světové válce, strachu o své blízké a nejen o tom. Taky o tehdejší době a životě v ní. Ale protože je příběh pro děti tak je vyprávění o válce jenom jako "kulisa" a hlavní část příběhu jsou hry a dětství v předválečné a válčení době.
Ke knize: dva sourozenci a bratranec spolu tráví hodně času a zažívají jedno dobrodružství za druhým. Až do dne , kdy uvidí bratrance v uniformě... Někdy stačí okamžik , aby se změnily životy milióny osob.

12.03.2023 5 z 5

Synové a vojáci Synové a vojáci Bruce Henderson

Věděli jste , že existovali židovští vojáci nasazení na výcvik a výslech německých zajatců a v neposlední řadě byli s britskými vojsky u osvobození táborů?
Tohle je jejich příběh.
Stephan, Martin nebo Werner. Dětství jim narušila válka, donutila je se podřídit, ale také vzdát se rodiny a odjet vlakem do Ameriky. Co tam?
Jednotlivé příběhy se místy propojují, i když se kluci vzájemně neznají, pokračují dospělosti na jejich věk s ohledem na dobu více než vyspělou a příchodem do Marylandu a výcvikového tábora Ritchie to ani zdaleka nekončí...

10.03.2023 5 z 5

Na hradě Bradě Na hradě Bradě Klára Smolíková

"Z pravěku "
Jak se žilo kdysi? Co je to meluzína?
Komiksový příběh pro děti , které se nebojí bezhlavych rytířů a bílé paní a chtějí se něco dozvědět o životě na hradě. Čtyři hlavní postavy jim to rádi ukážou.

04.03.2023 5 z 5

E.T. Mimozemšťan E.T. Mimozemšťan William Kotzwinkle

"ET volá domů!"
Asi nejznámnější hláška ze stejnojmenného filmu . Pomoc pro tvora z vesmíru přichází. Elliot a jeho kamarádi se rozhodnou zachránit mimozemšťana se srandovnimi zvuky, které vydává než se naučí mluvit. Ale s pomocí musí všichni trochu spěchat- E.T. má být použitý vědci na jejich výzkumy. Odletí?

01.03.2023 5 z 5

Deník 1938–1945 Deník 1938–1945 Helga Hošková-Weissová

"Z pravěku"
Knihu jsem dostala od kamarádky, protože věděla o mém zájmu v oblasti druhé světové. Příběh židovské dívky, která to neměla v životě zrovna lehké jsme začaly číst spolu a zbytek jsem potom přečetla sama za zbytek dne.
Ke knize - silný příběh malé holky ,která se zdá být úplně obyčejná, ale není to tak. Je Židovka stejně jako mnoho dalších lidí v té době. zákazy a veřejné ponižování kvůli její rasy je pro tak malou holku něco nepochopitelného. Hlavně později, když jede s celou rodinou transportem někam na východ... co se tam hodně lidem stane je asi všem jasné. Krásný, ale krutý a autentický příběh psaný dětskýma očima, které takhle vnímají válku a její zvěrstva.

27.02.2023 5 z 5