simca9342 simca9342 komentáře u knih

Inspektor Vogo Inspektor Vogo Miloš Kratochvíl

Přečtená před lety.
Dobrodružný příběh o klukovi ,kterého štve, že je dítě,protože dospělý mají vždycky pravdu a děti ne...
Rozhodne se, že se stane co nejrychleji dospělým a skončí u policajtů. Jakou práci dostane a jak to celé dopadne neví čtenář až do poslední stránky.

02.09.2023 5 z 5

Sliz Sliz David Walliams

"děti chtějí vědět, kde se sliz vzal. Dospělí by zase strašně rádi věděli, jestli se tam někdy vrátí."

Autorův styl se mi líbí, opět mě dokázal pobavit :)
Na ostrově Mlask žije Ned spolu se svou rodinou a místními lidmi. Stejně jak je Ned neobyčejný kvůli tomu, že místo chůze jezdí, tak neobyčejný je i ostrov, který vlastní jeho teta. Žije na hradě se svými miláčky. Nejsou to žádné děti, mají čtyři tlapky a jediný zvuk, který vydávají je : " mňáu." Správná odpověď, jsou to kočky a teta Hilda jich má spoustu. Kromě toho zná mezi místními hodně lidí, kteří nejen, že nemají smysl pro humor, ale vůbec nesnáší děti. Chystají jím ty nejhorší podvody a nezajímá je, že jedno z dětí je malý a hodný chlapec, kterému nefungují nohy. Neda nemá ráda ani jeho sestra Jemima a dává mu to neustále najevo. Jeden z jejich krutých žertů způsobí, že si Ned najde v hromadné hnusu kamaráda. Spolu zažijí spoustu dobrodružství a hlavně se pomstí těm, kteří Nedovi a všem dětem ublížili.

01.09.2023 5 z 5

Nejvýznamnější postavy v historii světa Nejvýznamnější postavy v historii světa kolektiv autorů

Přečtená před rokem.

Kdo byl Buudha, proč si Sokrates zvolil smrt a princip čeho vysvětlil Archimédes? To a mnoho jiných věcí se dozvíte z poučné encyklopedie .
Každá dvojstrana se zabývá jiným slavným člověkem. Líbí se mi, že je kniha doplněna ilustracemi a v okénku Co to znamená se dozvíte důležité pojmy z dějepisu.

31.08.2023 5 z 5

Síla odvahy Síla odvahy Danielle Steel

Přečtená loni.

Nádherný život ženy a muže- právníků s několika dětmi se změní z pěkného Štědrého rána na noční můru plnou červené barvy a tragické ztráty. Liz se teď musí sama postarat o pět dětí z nich o jednoho handicapovaného (To slovo na p nesnáším, aby bylo jasno!) benjaminka rodiny. Pro Jamieho je nečekaný odchod otce tvrdou ranou. Ale je vnímavý a i když mluví v krátkých větách, ví, že mamka teď bude potřebovat pomoc. Ta se za nějakou dobu vrátí do práce, ale osud ji do života připlete sympatického doktora z nemocnice a tím příběh určitě nekončí...

31.08.2023 5 z 5

Co se děje v Podpostelí? Co se děje v Podpostelí? Hana Lehečková

Přečtená loni.

Co se děje pod Vaší postelí, když usínáte? To nevi nikdo z nás, ale pomoci kratkych pohádek si to můžete domýšlet a rozvíjet svou fantazii a představivost. Parta děti předvede, povypráví, co vidí pod svou posteli, jiným a záhadným krajem oni. Nechejme se proto vést až do Podpostelí...

28.08.2023 5 z 5

Churchillův tajný voják: Neobyčejný příběh statečnosti člena britského přepadového komanda Churchillův tajný voják: Neobyčejný příběh statečnosti člena britského přepadového komanda Helen Fry

Přečtená loni

Colin byl člen britského komanda. Ne není to PC hra a Colin Anson byl ve skutečnosti Claus Asher, ale nebyl to seriálový herec. Vše co prožil řekl jedinému člověku a ten jen jeho slova sepsal na papír. Bída, utrpení, smrt, segregace, násilí, útěk, boje a mnoho dalšího. Nemám, co dodat. Colin stihl vše...
Součástí knihy jsou fotografie z osobního archivu válečného hrdiny.

Králíček a past Králíček a past Daniela Krolupperová

Přečtená před rokem.

Neopatrnost se nevyplácí...
Králíček může konečně sám ven. Hurá! Maminka ho pustila , ale musí dávat pozor a nechodit moc daleko. Sliby chyby. Králíček sice nejde nikam dál, ale pozor moc nedává. Zaujme ho velká sklenice. Zkoumá ji a pak si do ní vleze... ale ale... nemůže ven! Co teď? Prozradím, že příběh končí pro všechny šťastně.

Talisman Talisman Nicholas Sparks

Přečtená loni
Ke knize a filmu zároveň: Bývalý voják toho času jestě v boji při úkrytu v zákopech najde fotku ženy, která mu o chvíli později zachrání život. Doslova. Proto se ji po skončení mise vydá hledat. Svého anděla strážného najde, ale pak se "karty obracejí."
Beth je rozvedená, s exmanželem mají ve stridavé péči syna Bena, ale vztah mezi muži zrovna nekvete. Ben chce hrát na housle, ale Keith jako zástupce šerifa ví moc dobře, co je pro Bena nejlepší. Beth ani Ben si to nemyslí. Stačí však jedna hádka a pohádky o zlém čaroději je konec.

Čekání na rychlou stopu Čekání na rychlou stopu Lubomír Man

Přečtená loni.
Mé první seznámení s autorem opět na výbornou. Miro je kluk jako všichni chlapci jeho věku. Jeho koníčkem a vášní jsou však lyže a skákání z můstku. Skákání mu ale nejde tak jak by si přál a touží se v tom zdokonalit. Pomůže mu Ruda: snoubenec od sestřenice, se kterou vychází celkem dobře, který se zdá být laskavý a trpělivý. Do té doby než vznikne malé dětské učiliště a Ruda všechny trénuje. V průběhu se sportovní tématikou nechybí humor a drobné šarvátky mezi partou, které "zaseje semínko závisti" , protože někdo umí dost a chce víc. Napínavý příběh jak pro holky tak pro kluky.

27.08.2023 5 z 5

Eldorádo kreslených příběhů (2001) Eldorádo kreslených příběhů (2001) Vojtěch Steklač

"Z pravěku"
Soubor těch nejlepších komiksů té doby.
Setkáme se se známými dvojicemi a prožijeme příjemné chvíle plné dobrodružství. Např. slavná hlava Anglie na kterou je i Scotland yard krátký nebo dobrodruh kluk Olda a jeho kámoš trpaslík.

25.08.2023 5 z 5

Proč má Eda spoustu času a dospělí ne? Proč má Eda spoustu času a dospělí ne? Meike Haberstock

Eda se diví, proč má sám hromady času, kdy neví, co dělat a jeho máma to má přesně opačně.
Odpovědi na otázky ze svého notýsku najde u dědy, který jako důchodce má taky hodně času.
Líbilo se mi, že u každé kapitoly je uvedený počet slov a vtipný příklad toho, jakou dobu zhruba trvá přečtení jedné kapitoly.

25.08.2023 5 z 5

Francesco Tirelli a jeho zmrzlinářství Francesco Tirelli a jeho zmrzlinářství Tamar Meir

Silný příběh, který je narozdíl od jiných dětských knih, které jsem o druhé světové četla mnohem pravdivějši. Autorka nejen, že vyučuje na židovských školách, ale k židovské víře má blíže než si myslíte.
Hlavní postava z knihy byl její tchán. Zemřel, ale hrůzy války přežil.
Zpět k příběhu, ať se dozvíte proč v něm hraje roli obyčejný zmrzlinář, ale zato osoba s velkým srdcem. Malý Petr miluje zmrzlinu více než cokoli jiného. Místní zmrzlinář Francesco měl rád své zákazníky, ale Petra si velmi oblíbil. Připomněl mu své vlastní dětství, kdy sám také hodně rád cítil chuť zmrzliny na jazyku. Podle slov své mámy měl zmrzlinu v břiše, ale on ji měl později ve své hlavě. Myšlenka postavit si podnik a prodávat nejen zmrzlinu se přes protesty a posměšky okolí nakonec změnila ve skutečnost.
Později k němu začal chodit Petr tak často, až mu maminka říkala, že se do zmrzlinářství jednou nastěhuje. Ve srandě , ale nevěděla, jak blízko je pravdě...
Obsahem poutavé knihy je také poválečný osud osob, ale kouzlo příběhu musí čtenář objevit sám

24.08.2023 5 z 5

O neposedné opičce O neposedné opičce Magdalena Takáčová

Přečtená loni
Krátký příběh na dobrou noc pro ty nejmenší, kde až tak velkou roli nehraje příběh malé opičky. Spíš jde o to, aby ilustrace pomohly s usínáním malých dětí.

Doktor z Osvětimi Doktor z Osvětimi Szymon Nowak

Přečtená loni.

"Statečný lékař jako kapitán lodě odchází ze svého místa jako poslední."

27/1/45: osvobozena Osvětim. Teď už jeden z nejznámnějších táborů pro vyvražďování Židů a jiné "nevyhovujíci" národnosti.
Kdysi - v den osvobození: Holé baráky mezi ruinami narychlo zdevastovaných pecí, plynových komor a jiného důkazního materiálu jako usvědčující stopy nacistů, ale hlavně přeplněné vězni v pruhovaných pyžamech- mundurech.
Právě tam přijíždí pomáhat dr. Józef Bellert. Lidem, kteří přežili dává nové naděje, ale hlavně v nově vybudovaných nemocnicích jim spolu s týmem polských lékařů pomáhají se co nejlépe uzdravit...
1944- Pár těch, co ještě žijí, viděli hrůzy nacismu a už nedoufají, že někdy uvidí své blízké se účastní pochodu smrti. Jiná dějová rovina zase popisuje příjezd jednoho dobytčáku do tábora.
Kniha je doplněna černobílými dobovými fotografiemi krátce z doby po válce.

23.08.2023 5 z 5

Karel IV. - Ilustrovaný život a doba Karel IV. - Ilustrovaný život a doba Renáta Fučíková

Přečtená loni.

Karel IV. Víme o něm opravdu vše? Tahle kniha nám to dokáže! Přiblíží nám lehce neorientovamým, ale i těm, kteří o česko-římském panovníkovi něco málo vědí jeho život, panování a konečnou zastávku.

Kouzelné léto Kouzelné léto Dagmar Lhotová

Letní dobrodružství malé Míny a jejich rodičů u strejdy v domě, na který dávali pozor než se strejda vrátil z cest.

Příběh je prokládaný vyprávěním tatínka o rodině skřítků žijících v trávě a jejich příhodách.

Obrázkové čtení - Cirkus jede! Obrázkové čtení - Cirkus jede! Petr Šulc

Jako malá jsem ráda četla malované čtení jak doma tak už ve školce. Teď o mnoho let později jsem narazila na podobné povídání. Ne o ježečkovi ani o partě děti a jejich dobrodružství z časopisu, ale o něčem, co baví každého bez ohledu na věk. Do městečka příjel cirkus a nastane tlačenice! Kdo koupí lístek jako první? Ale i cirkusanti řeší své problémy.
Na každé straně jsou místo slov obrázky, aby si malý čtenář uměl dosadit a správně pojmenovat konkrétní věc.

Jede jede klokan Jede jede klokan Jiří Dědeček

Krátké básně o zvířatech, běžných věcech nebo o jménech s těmi věcmi souvisejícími psané pro čtenáře nesmyslně, ale vtipně.

Autor je známý písničkář a textař.

I příšery si čistí zoubky! I příšery si čistí zoubky! Jessica Martinelo

Jak to může dopadnout, když si člověk, dítě nečistí zuby? Strašidlo jmenem Kazizub během chvilky zuby zničí.
Nejmenované černé strašidlo ukáže malé holce, která nemá ráda čištění zubů, jak na to.

Slečna M. Slečna M. Caroline Woods

Doba před válkou a během ní: Berni a Greta jsou sirotci vyrůstající v berlínském sirotčinci.
Od smrti obou rodičů byl jejich život čím dál těžší , hlavně u mladší sestry, která od narození špatně slyšela. Sluch jednoho ucha se pomalu zhoršuje .
Když Bernadette po čase vyberou na akademii, už v 17 ví, kam by směřovalo její vzdělání - chce založit školu pro hluché a pomoct tak nejen Margaretě. Vše ale skončí jinak než bylo původně v plánu a nejen Berniiným přičiněním. Začne válka a Margaretta, kterou zpočátku od sestry oddělili musí dělat to , co řeknou nacisté. Není to nic příjemného- experimenty s děsivým cílem. Útěk sester je naplánovaný - zbývá jen čekat na příležitost.

v Jižní Karolíně je nějakých 30 let po válce, ale v jedné rodině se tajemství neutají. Janeen dostane zpověď neznámé ženy, o něčem, v čem byla zapojena její matka. Jak s tím souvisí ona sama a proč pisatelka dopisu prosí o odpuštění?

21.08.2023 5 z 5