simca9342 simca9342 komentáře u knih

Nejlepší učitel na světě Nejlepší učitel na světě Rob Buyea

"víkendovka"
Školu na Sněžném vrchu by snad chtěl navštěvovat každý žák. Už podle svého názvu láká nové studenty do svých spárů :) Ale k tématu: sedm malých, ale chytrých spolužáků z jedné třídy je také vypravěči tohoto příběhu v jednom. Nový učitel je pro každou školu nejen prostředkem k rozšíření vědomosti praktickou ukázkou- rozbory knih zpracovávají mrzí dětmi s autismem a jinými vzdělávacími potřebami ve spec. třídě- ale také velké pozdvižení. A pro tuhle to není výjimka. Hlavně, když jste v kůži Jessicy nejen škola je pro vás novinkou, ale rovnou celý stát, země, do které jste se právě přistěhovali. Nebo takový Pavel- malý šikanátor,který  se kromě trápení mladších školáků zamýšlí až hluboce nad otázkou existence školy vůbec :) Zkrátka nový učitel si brzy získá sympatie všech, ale ne na dlouho...

06.05.2023 5 z 5

Zabít není snadné: Strhující příběh nejmladší nizozemské odbojářky Zabít není snadné: Strhující příběh nejmladší nizozemské odbojářky Wilma Geldof

Mých pět dní strávených ve válečném Nizozemí naštěstí jen knižně mi dalo zabrat. Tento román, i když je ze začátku napsaný stylem "jedeme na dovolenou" není pro slabé povahy , protože krev a vraždy z něho doslova dýchají na každé stránce. Proto dala autorka knize výstižný název. Ta podle skutečných událostí (některých sice spisovatelkou vymyšlených, ale o to více dodávají příběhu nádech života v okupované zemi) je nejen o tehdejší politické situaci v Holandsku za 2. světové války , ale jedné rodiny a dvou sester , které dostaly nabídku na účast v odboji proti fašistům. Rozhodnutí padlo jásavě z obou stran okamžitě, ale mladé slečny ještě nemohly vědět, co přijde...
Kromě ukrývání "nepovolanych" osob a zhotovování falešných pasů taképroti přání matky zabíjejí lidi. Teda ne osoby, ale podle slov vedoucího odbojovky zrůdy. Skopčáci, gestapo a jiné stvůry.
Práce, s nasazením života, kterou Freddie dělá je nebezpečná, dokonce ve vteřině smrtelná, protože ve válce měly snad i stěny uši...
Autorka se nechala inspirovat skutečnou hrdinkou z jejího rodného města.
V napínavém románu je zmíněno vraždění a udávání nejen židovských sousedů, jejich převezení do koncentračních táborů a každodenní boj o jejich životy.

05.05.2023 5 z 5

A stromy ve Vídeňském lese stále stojí A stromy ve Vídeňském lese stále stojí Elisabeth Åsbrink

Edice : prokletí reportéři
Forma: audio z rozhlasu Plus
"Hranice mezi světlem a temnotou se zostřila."
Na začátku příběhu je krabice s dopisy. Hromady. Tolik si v minulosti posílali rodiče se synem. Byla válka, právě se ustanovil norimberské zákony a rodiče se museli rozloučit se svými dětmi. A nejen oni, ale tisíce dětí odjížděly vlakem na jim neznámý venkov s tím, že své rodiče zase uvidí. Proč máma brečí? říkali si . Byli tak mali, nevěděli... Malý Otto sedl na vlak sám. Jeho rodiče jeli také ve vlaku. Jiným směrem. Měli jízdenku jménem život, kterou v Osvětimi odevzdali. Dva vlaky, dva světy, jeden cíl. Co asi cítil Otto, když se bohužel naposledy loučil s těmi nejbližšími? A co s tím vším má společného zakladatel Ikea Ingvar Kamprad? Poslechněte si. Po tolika letech pouhé "odpusť" nestačí...

04.05.2023 5 z 5

A papoušek hledá svůj zelený klobouk A papoušek hledá svůj zelený klobouk Zdeněk Karel Slabý

Kouzelné pohádky posbírané z celého světa, které mají na každém konci nějaké poučení a udělají úsměv na tváří zejména ve zvláštních časech, které by nečekal nikdo :-)

04.05.2023 5 z 5

A pak na mě mrkla A pak na mě mrkla Ilona Komárková

Malý Timon nás spolu s rodinou vezme na výlet k moři. Malý problém je ale v tom, že malý dobrodruh nemá rád daleké cesty a vodu. Ano v tom se shodneme oba... teda já nemám ráda to první, ale kufr narvaný knihama to jistí :) Jak to dopadne u Timona uvidíte sami hlavně v okamžiku, kdy na něho něco mrkne ;)

29.04.2023 5 z 5

A co když jsem blázen? A co když jsem blázen? Karen Harrington

"Z pravěku"
Někdy hlavně v pubertě je potřeba se nejen osamostatnit, ale vyřešit si své problémy sám, bez pomoci ostatních. To je případ Sáry z příběhu. Jak si poradí hlavně to jestli zdědila po matce vlohy šilence?

26.04.2023 5 z 5

Čertice Dorka Čertice Dorka Klára Smolíková

Nejen lidé, ale i čerti maji problém s porozuměním řečených výroků ostatních. Trochu vtipkuju :) Jen lidé s tímto mají problém , ale příběhy malé čertice jsou názorným příkladem. Její babička, se kterou žije často používá fráze a přísloví, která vnučka chápe doslova a pak podle toho uvažuje. V knize jsou jak ukázky doslovného chápání tak vysvětlení jak je to správně myšleno.

26.04.2023 5 z 5

Eda Eda Eliška Straková

Krátká bajka pro malé děti o jedinečnosti zvířat. Vlastně každého z nás :)
Mravenečnik Eda je vegetarián. Neji mravence a před ostatními obyvateli lesa tuto skutečnost tají. Místo toho si pochutnává na travnatém porostu a zeleni.
Jednou si jejího úbytku všimnou ostatním a chtějí neznámého lupiče chytit. Eda se stydí, ale zvedne hlavu a přizná se se svym tajemstvím. Jak zareagují ostatní?

24.04.2023 5 z 5

Vytoužené dítě Vytoužené dítě Catherine Chidgey

Příběh, který je dalším důkazem toho, že se válka dotýkala nejvíce dětí...
Sieglinde a Erich: děti, každé z jiné německé rodiny se za zvláštních a tragických okolností setkají. Děti, které přišli o dětství a byli nuceni se stat rychle dospělými. Bylo jim oběma (a nejen jim) předurčeno, co musí poslouchat ,že vše co říkají dospěli je pravda. Dodnes nepochopím ten totální brainwashing už u malých dětí. Ale ve výsledku není divu, když od učitelů,okolí a hlavně rodičů slyší, že německé výrobky a oni samotní Němci jsou nadřazení, lepší než americké sušenky, rádia a hlavně Židé. Vše,co není německé je podřadné. A tohle je důležité vědět snad už od školky...
Vedle hlavních postav je tajemný vypravěč, který z dálky vše sleduje a komentuje. Netradičním způsobem jsou tak čtenáři vtazeni do děje retrospektivního románu.

23.04.2023 5 z 5

Každý bulí nad cibulí Každý bulí nad cibulí Ester Stará

Básně sepsané krásně a vtipně,
Pro ty, kdo hledají jsou ty správné.
Ilustrace oko a vtipné verše mozek a ústa,
Celkový dojem z knihy rychle narůstá.
Děti se smějí, dospělí také,
Únava nehrozí, pocity jsou všelijaké.

21.04.2023 5 z 5

Liška Kuliška Liška Kuliška Jan Smolík

Život v lese není jednoduchý ani pro člověka natož pro zvířata.
Liška Kuliška a její kamarádi společně zažijí nejedno dobrodružství, ale také zkusí odehnat škůdce v podobě kluků, kteří ničí les.
Kromě vtipných a jednoduchých příběhu s pěknými ilustracemi v komiksu naleznete krátké úkoly pro děti, které procvičí hledání a orientaci v prostoru, nalezení cesty nebo objektu.

21.04.2023 5 z 5

Kluk, co se koupal s piraňami Kluk, co se koupal s piraňami David Almond

"víkendovka"
Být jako Stanley v příběhu mysleli byste si, že je to sice zvláštní život, ale zato plny výhod! Učit se ? Zapomeňte.
Pracovat a vstávat brzy? Pamatujte!
Stanleymu se nechce. Ale protože je to hodný kluk tak strejdovi a tetě rád pomáhá. V duchu si však říká, kdy to konečně skončí. Strejda od rána zkoumá , vymýšlí a staví nové stroje a do jejich náročné sestavy a znovuzrození zapojuje celou domácnost.
Nekonečnému trápení bude brzy konec . Čeká nás zábava, pravidla velí na narozeniny jeden den ruce od práce pryč. Pouť je ve městě, peníze mizí v bezedných pokladnách a malý kluk...
Změní dravé ryby jeho nudný život ? Nebo najde své skryté já?

16.04.2023 4 z 5

Transport za věčnost Transport za věčnost František Tichý

" Z pravěku "
V pubertě člověku leccos dojde . To, jak vypadá, jak se chová nebo i to , že už by mohl myslet na vztah.
Mě taky došlo dost věcí, ale z jiné oblasti. Druhá světová byla je a bude pro mě pořád svět neznáma a objevování , ale i hrůzy , která tehdy byla ve světě.
Parta kluků ve městě nemohla vědět, co přijde. Ani Honza , kterému odvezli taťku.
Hned potom přijdou nařízení , nošení žlutých hvězd, chození po cestě místo chodníků, jízda v posledním voze tramvaje a pořád vznikaly další. Kluci společně jedou do Terezína. Ani jeden neví, co je čeká...

14.04.2023 5 z 5

Školní příběhy a jiná dobrodružství Školní příběhy a jiná dobrodružství Tadeusz W. Schmidt

Čtyři příběhy o místě, v kterém začíná 9 let školní docházky každého z nás.
V příbězích spolužáků jedné třídy se snad najdou všichni mali školáci. I ti větší v hlavnich hrdinech a každodenních situacích uvidí své mladší sourozence nebo sami sebe, když byli na zakládce.
Kniha má nejen krásné ilustrace, ale příběhy jsou vhodné pro první čtení a pochopení, že s každou situaci se dá vyrovnat.

14.04.2023 5 z 5

Barvy Barvy Hervé Tullet

Barvy jsou v dětském věku hodně důležité. Kromě učení se, jak je správně pojmenovat se dítě hlavně zabaví vizuálním setkáním s barvami a jejich mícháním. Interaktivní kniha je fleky a skrvnami narvaná k prasknutí.

13.04.2023 5 z 5

Jak přežít, když nerozumím emocím Jak přežít, když nerozumím emocím Judith Glasser

"víkendovka"
Publikace tenkého formátu od psycholožky s dlouholetou praxí s dětmi s ADHD. Brožurka je ale určená i osobám s PAS
(Poruchou Autistického spektra) . Ti mají problém porozumět nejen sociálním situacím a okolí kolem sebe , ale emocím druhých. K tomu, aby správně chápaly, co druzí vnímají a vyjadřují skrz gesta , mimiku je tato příručka plna rad. Kniha obsahuje několik cvičení a cvičných příkladů, jak odhadnout pocity jiných a být lépe vnímavý.

08.04.2023 5 z 5

Karel IV. - Cesta na císařský trůn Karel IV. - Cesta na císařský trůn Michaela Trnková

Příběh o slavném panovníkovi psaný srozumitelné ve formě komiksu v černobílém provedení jistě potěší nejen malé čtenáře . Učitelé, profesoři pojďte spolu s žáky na pomyslný výlet do dějin. Prohlédneme si nejen univerzitu a slavný most stvořený Karlem IV. , ale nahlédneme do jeho dětství, jak si žil na císařském dvoře , ale také na osudnou bitvu. Krásný doplněk k učivu.

03.04.2023 5 z 5

Na rozcestí ke štěstí/od štěstí Na rozcestí ke štěstí/od štěstí Daniela Krolupperová

Ke knize jsem nejdřív nevěděla, co napsat. Příběhy dětí z jedné vesnice a ke každému pár otázek. Ty příběhy nejsou jen tak ledajaké Pomocí nich rozpoznáme různé emoce např. vztek, pýchu nebo nestřídmost. A otázky k textům nějak jednoduché nejsou. Odpovědi totiž každý vnímá po svém. Líbilo se mi, že dílo je dvojkniha z obou stran. Co mi ovšem na knize trochu chybělo bylo číslování stránek, ale i tak dávám knize plný počet.

Kvidovy přeslechy Kvidovy přeslechy Klára Smolíková

Tři posledně zmiňované knihy jsou dobrým rádcem jak na emoce pro lidi s PAS.
Tahle neni výjimka a vypráví o sově , která chápe většinu věcí doslova. Protože je jiný druh sovy, ostatní si mysli, že je to proto, ale jak se později přesvědčili důvod byl jinde. V krátkých kapitolách jsou dobře vysvětleny různá rčení a přísloví.

Medvěd Tuli Medvěd Tuli Lenka Rožnovská

Přečtená v knihovně 2/3
Emoce ovlivňují každého. Hlavně děti nesou špatně, když se jim stanou křivdy nebo si ze špatné situace v rodině způsobí celoživotní trauma. Malý plyšový medvěd kvůli hlasové indispozici nedokáže tyhle situace doopravdy řešit , ale v knihách je to jiné. Pomáhá malým dětem v jedné třídě.
Kniha je inspirovaná technikou pevného objetí od psycholožky Jiřiny Prekopové, která už není mezi námi.