slawa.cap slawa.cap komentáře u knih

Kočkodlak a nomádi Kočkodlak a nomádi Konrad T. Lewandowski

Přímé pokračování třetího "a toho druhého" kočkodlaka. Je to jiné, než Suminorský Xin, jak postavami, tak prostředím a i hlavní postava je dost jiná. Tak nějak mi to do série nesedí, ale špatné to není, přesto původní linka je o chlup lepší. Ono to tak nějak u vložených dílů dopadá skoro pokaždé. Xin mi přejde hloupější a míň macho. I ten sex tady je takový něžnější. Mimo jiné mně potěšil návrat Hamniše a moc se mi líbil Lebkoun.

01.04.2020 4 z 5

Kočkodlakova mise Kočkodlakova mise Konrad T. Lewandowski

Takže aby bylo chronologii učiněno zadost, v půlce prvního dílu se člověk musí vrhnout na třetí. No dejme tomu, třeba u Koniáše jsem chronologičnost doteď nenašel.
Xinova série je důkazem, že v Polsku umí dobré fantasy i o monstrech, ne jen jejich lovcích. Příběh je trochu nadsazený a až do konce jsem čekal, jak z toho autor vybruslí a nakonec podle mně použil takovou berličku. Tady trochu kritizovaná erotika byla pro mně spíš osvěžující, u trochu puritánských poláku bych nečekal až tak explicitní vyjádření. S Xinem jsem se během prvních dvou povídek první knihy hodně sžil a jsem rád, že mi tato série chvilku vydržela.

01.04.2020 4 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Pro mě rozhodně nejlepší kniha série, tentokráte striktně lokalizovaná a žádný cestopis, jak bylo dosud zvykem. Opravdu skvělý závěr s hořko-sladkou pachutí. I když člověk z dějin ví, jak to dopadne, pořád doufá, že se Ujvár ubrání, že by to přece jenom mohlo vyjít, vždyť je to fikce. Hrozně by mě zajímalo pokračování příběhu, ale je asi hodně nepravděpodobné, že by jsme se ho dočkali, a asi by byl i zbytečný. Potěšil mě návrat Erži, kterou jsem si v prvním díle oblíbil, ale mohla dostat trochu větší prostor.

21.03.2020 5 z 5

Železný půlměsíc Železný půlměsíc Juraj Červenák

Tohle je mezi Bathoryho knihami taková brožůrka a spíš nalákání na velkolepý závěr, ale i tak je to skvělá kniha a osobně se mi líbí o chlup víc než druhý díl. Co mi celou dobu trochu nelezlo pod vousy je že kolem Kornela všichni umírají a hlavní čtveřice vyvázne vždycky jen s oděrkami, nebo se do druhého dne zcela vzpamatuje - teda až na horečku.

21.03.2020 4 z 5

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Zatím pro mně nejlepší Báthory. Příběh se vrátil do Evropy, i když poněkud jižnější. Kapitán se chová mnohem víc lidsky a logičtěji, než v minulém díle. Pro mě zatím nejlepší Báthoryho příbeh.
Jak by řekl inženýr Kašpar: "Je to trochu cestopisný a trochu erotický, no já bych na to šel ještě jednou, ale nemůžu, musím se koukat na besedu o hovězím dobytku"

09.03.2020 4 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

Příběh není o nic horší než první díl, ale nechápu Kornelovi pohnutky, proč tak vehementně pomáhal Turkům a proč se Červeného dávno nezbavil, když měl tolik příležitostí a jen mu vyhrožoval. První příběh mi přišel trochu logičtější, v tomto jsem se dočkal více fantasy prvků, ale ne zrovna takových jaké bych si představoval. V první knize autor plive na islám a v této ho téměř obdivuje. Jsem zvědavý jak se bude příběh po duchovní stránce odvíjet dál. S čím jsem měl opravdu při čtení problém bylo střídání ich- a er-formy. Jindy s tím nemám problém, ale tady mi to nějak nesedlo.

03.03.2020 3 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Od člověka který stvořil úžasného Chřestýše Callahana jsem čekal mnohem víc. Když pominu uzdravení kapitána a kapitolu z mlýna, tak mi to přijde spíš čistě jako historický román, než nějaké fantasy. Doufal jsem v trochu víc nadpřirozena. A taky trochu více Čerta. Moc se mi líbí, jak se autor orientuje v historických a zeměpisných reáliích a perfektně je pro příběh využívá, ale někdy mi přijdou, co se týče přejezdů, vzdálenosti trochu nevyrovnané. Na druhou stranu jsem se v textu trochu ztrácel a nevím, jestli je to autorem, nebo překladem, ale přečetl jsem odstavec a nevěděl o čem byl, nebo jsem větu musel přečíst několikrát, aby mi dala smysl. Na závěr dodám, že k současné geopolitické situaci se kniha vyjadřuje překvapivě aktuálně a dost mě zaráží, jak se příběh vyvíjí v dalším díle. I přes kritiku mám v plánu celou sérii přečíst, protože v rámci CS historické fantasy je to určitě jedno ze zdařilejších děl.

02.03.2020 4 z 5

Nahraný Nahraný Kevin Hearne

Tak nějak pořád stejné. Ani horší, ani lepší, ale má to kouzlo které nedovolí se odtrhnout od čtení. Příběh je možná ucelenější, než v předchozích dílech. A Leaf mě opět zklamal, něco takového jsem od něj nečekal. Na závěr rozhodně perfektní cliffhanger, který donutí čtenáře pokračovat ve čtení série. Hlavně díky Oberonovi patří série k nejvtipnějším fantasy které čtu. Ale pořád narážím na problém s přebalem...

02.03.2020 4 z 5

Gaiin štít Gaiin štít Kevin Hearne

Zvykem povídkových knížek je kolísání jejich kvality, jak v příběhu tak ve formě sdělení. Tady to vyniklo obzvlášť - jeden autor, jeden životní příběh a až na jednu výjimku jeden hlavní hrdina, přes to mi přišlo že se od sebe až moc liší. Není to slabší, než ostatní díly, ale prostě v tom vidím určitou nesoudržnost. Více u jednotlivých povídek.

21.02.2020 4 z 5

Napálený Napálený Kevin Hearne

Mnohem lepší, než předchozí díl i když jiné než první dvě knihy. Takové trochu vážnější, nebýt Oberona, tak humor skoro vymizel. A přestává se mi líbit jak moc se pan druid míchá do jiných božstev, když od začátku tvrdí, že se do ničeho nechce plést.

19.02.2020 4 z 5

Praštěný Praštěný Kevin Hearne

Slabší, než předchozí díly. Trochu méně vtipné a dost smutné pokračování. Taky poměrně hloupé uvažování hlavního hrdiny, na rozdíl od předchozích dílů. Moc zamotaná zápletka a jsem zvědavý, jak se vyřeší všechny problémy, které v tomto díle vznikly. A pořád ta obálka...

16.02.2020 3 z 5

Proklatý Proklatý Kevin Hearne

Tak trochu lepší přebal než u prvního dílu, ale fakt jenom trochu. Příběh mi přijde o něco obsáhlejší a ucelenější. Rozhodně se drží kvalit prvního dílu a některé scény jsou skoro jak od Tarantina. Celkem mi vadí opakování a vysvětlování děje z minulé knihy, je to sice poměrně logické, ale na druhou stranu asi málo kdo začne číst sérii až od druhého dílu.

13.02.2020 4 z 5

V objetí smrti V objetí smrti Miroslav Žamboch

O fous lepší, než předchozí díl. Jenom mi přijde, že Bakly je čím dál větší ufňukánek. Linka Zuzany a Velera mi byla jasná už skoro od první zmínky v minulé knize. Trochu mě mrzí až moc velký happyend. Vždyť se nic nestalo, Koniáš získal co potřeboval, žádná z postav se jménem nezemřela - až na pár komparzistů s Velerovi jednotky. A nevím, jsetli jsem to přehlédl-zapomněl-nevnímal, ale proč nikdo neodnesl ten kámen chladu, když šlo hlavně o něj. Celkově mi tento příběh přijde asi nejméně uvěřitelný, ze všech Baklyho peripetii.

13.02.2020 4 z 5

Hledání smrti Hledání smrti Miroslav Žamboch

Bakly tak nějak skoro bez Baklyho, ale kdyby se to jmenovalo Zuzana, nebo Veler, tak by to asi nikdo nekoupil. Nevím, jestli jsem se někam posunul já, nebo autor, ale předchozí knihy z Koniášov světa mi přišli jiné, poutavější. I přes kritiku jsem měl problém se od čtení odtrhnout

13.02.2020 3 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Do začátku musím říct, že přebal celé této série mě dost dlouho odrazoval od čtení. Vypadá to jak nějaká "teploušárna" ve stylu Stmívání. Nakonec mě kniha dost překvapila. Neobvyklý hlavní hrdina, božstva i pohled na magii. Akční, vtipné a rozhodně ne hloupé. Knížku jsem přečetl na jeden zátah a hned se pustil do dalšího dílu. A pak hned do dalšího...
Dal bych 5 hvězd, ale ten přebal prostě nepřekousnu.

Vlčice a Mandragora. Část druhá Vlčice a Mandragora. Část druhá Zdeněk Žemlička

Tak lepší, než první část, takové ucelenější a ale slabší než první Vlčice. Je tu víc Kroany, ale zato je z ním velká coura. Nic to nemění na tom, že a až se dostanu k dalším dílům, s chutí si je přečtu. Jen nechápu to rozdělení knihy na dvě části.

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Poslouchal jsem jako audioknihu. Hodně dlouho jsem se do knihy nechtěl pustit a čekal jsem něco dost jiného. Myslel jsem, že příběh je víc o duchovnu, víře a možná je nějaká metafora, a taky to tak ze začátku vypadá. Nakonec je příběh spíš o přežití a tak trochu jako Robinson. Až na poslední kapitolu, která to všechno zmačká a hodí do koše... a teď čemu věřit. Příběh je dost poutavý, ale i tak jsem nepociťoval žádnou neutuchající touhu se k němu vracet.

Megapolis Megapolis Miroslav Žamboch

Hodně praštěné dílo. Od Žambocha bych něco takového nečekal. Maximální satira na dětské hrdiny. Nevím co víc dodat. Jediné co mi vadilo, že povídky končí otevřeně.

Vlčice a Mandragora. Část první Vlčice a Mandragora. Část první Zdeněk Žemlička

Slabší než první díl. A z Kroany je vedlejší postava. Možná bych hodnotil líp ale děj kolem setkání Alany a Šermy mi přišel až nechutně prvoplánový. Je to výsměch čtenářům, nebo snaha autora dostat na pár stránkách děj zpátky pod kontrolu? Prostě tohle mi zničilo veškerý požitek ze čtení a nebýt zbytek příběhu tak poutavý (včetně prvního dílu), asi bych přestal číst. No uvidím, jestli další díl napraví reputaci.

09.01.2020 3 z 5

Vlčice Vlčice Zdeněk Žemlička

Nečekal jsem že by mně to tak chytlo. Při první kapitole jsem se rozmýšlel jestli budu pokračovat, ale pak skončila seznamovačka a začal pořádný děj. I když autor mnohokrát odkazuje na historické reálie, rozhodně je není potřeba znát a působí jen jako kulisy. Příběh je poměrně akční a člověk si charaktery celkem oblíbí. Hned se pouštím do dalších dílů

02.01.2020 5 z 5