Solei Online Solei komentáře u knih

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

Rozhodně nevšední krimi příběh o mafiánském advokátovi, který se rozhodne změnit svůj život pomocí návštěv kurzu všímavosti.
Kromě samotných rad, které dozajista mají něco do sebe, obzvláště v dnešní uspěchané době, je kniha plná výborných hlášek, a to především pro milovníky černého humoru. Místy jsem se fakt skvěle bavila.

V audioverzi je opravdovou třešinkou hlas Petra Čtvrtníčka.

04.10.2024 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

(SPOILER) Poslechnuto jako audiokniha.

Dobře napsaný psychothriller. Od příběhu se nedalo odtrhnout, i když vám zápletka a směřování příběhu začnou být brzy jasné.

Zajímavý je dvojí úhel pohledu - ze strany Amber i Daphne.
Zvlášť u některých pasáží z druhé části knihy až mrazí, a člověka napadá, kolik žen asi zažilo/zažívá něco podobného? A jak je těžké se z toho vymanit, pokud nemáte podporu okolí, protože psychopat je navíc velmi inteligentní, šarmantní a dostatečně majetný.

Celkově příběh nejlépe vystihují zde mnohokrát opakované věty -
"Není všechno zlato, co se třpytí." a "Kdo chce kam, pomozme mu tam."

PS: Pro milovníky toho žánru doporučuji knihu od B.A.Paris - Za zavřenými dveřmi.

22.09.2024 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Celkem příjemná oddechovka.
Nečekejte popis detektivní práce, spíš sondu do mezilidských vztahů na malé vesnici, kde si lidé vidí až do talíře, ale současně úzkostně střeží svá tajemství.
K tomu nahlédnutí do života v dostihových stájích a věcí s tím souvisejících.

Vyslechnuto jako audiokniha.

17.09.2024 3 z 5

Případ mrtvého lorda Případ mrtvého lorda J. R. Ellis

Konečně pěkná anglická detektivka.
Klasická záhada zamčeného pokoje, prostředí anglického venkova, a panské sídlo s obyvateli skrývajícími různá tajemství, to vše skvěle namixováno do příjemné oddechovky s Poirotovským závěrem.

Za poslech určitě stojí i audiokniha, která je bravurně načtena Filipem Jančíkem.

13.09.2024 5 z 5

S cejchem vraha S cejchem vraha Jan Bauer

Historické příběhy mám ráda, ale tohle mě opravdu nebavilo.
Pár knížek jsem už od autora četla, takže jsem věděla, že půjde spíš o oddechové čtení (jak už někdo psal, Niedl a Vondruška jsou úplně jiná liga), ale tentokrát to bylo horší než jsem čekala.
Navíc vyslechnuto jako audiokniha, což vše možná ještě zhoršilo, protože tak nezáživnou a doslova nesedící interpretaci už jsem dlouho neslyšela.
Snad příště pro ukrácení chvíle sáhnu po zdařilejším autorově díle.

11.09.2024 1 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Opět skvělý detektivní příběh z českých luhů a hájů.

Autor píše tak věrohodně, že vás naprosto vtáhne atmosféra horkého prázdninového léta - nynějšího, i toho před 15 lety - a s ním spojených věcí. Včetně těch nehezkých. Vše doplňují přirozené a uvěřitelné dialogy.

Další plus dávám za to, že lze napsat zajímavou, poutavou a velmi čtivou detektivku, ve které nemusí téct potoky krve, a obejde se bez podrobného popisu nechutností a násilností. Přesto se vás příběh dotkne.

02.09.2024 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Ponurý severský detektivní thriller, s občasnými brutálními scénami, napínavý až do konce.
Až si člověk říká, kolik asi psychopatů se pohybuje okolo nás s maskou spořádaného občana...

25.08.2024 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Příjemná jednohubka na oddech a pobavení.
I když je tento díl o kousek slabší než předchozí (za mě nejlepší 1.,3. a 5.díl), opět jsem se místy dost nasmála, a jde o pěkné zakončení celé série a ročního pobytu na Kostce.
Postavy mi budou chybět :o)
Stvořit takové originální charaktery, a přitom vlastně ryze české ( kromě Vivien, ale i těch by se v Česku našlo), to se fakt povedlo :D

Takže díky pane autore za ty hodiny smíchu, kterými jsem si prodloužila život.

12.08.2024 4 z 5

Faktor Omega Faktor Omega Steve Berry

Po Berrym jsem opět sáhla asi po roce, no a pocit mám z toho trochu rozpačitý...
Příběhy s Cottonem mě opravdu chytly, což se bohužel tady říct nedá.
Námět není v jádru úplně špatný (klasika - tajné společenství střežící tajemství, jehož vyjevení by otřáslo lidstvem, a na druhé straně mocný a všehoschopný protivník snažící se je zničit). Ale tentokrát to nějak nemá ten správný náboj a šťávu...

Co mě však baví na Berryho knihách je prolínání fabulace s fakty (a v závěru upřesnění, co do které skupiny patří). Což mě nutí několikrát během četby sáhnout po Googlu a rozšířit si obzory, popřípadě osvěžit to, co už vybledlo z časů školní docházky. Tady např. Gentský oltář, van Eyck, kataři, Johanka z Arku aj.

12.08.2024 3 z 5

Prokletí rodu Janoviců Prokletí rodu Janoviců Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Po delší době a vystřídání žánrů jsem opět sáhla po oblíbeném autorovi, a docela si to užila. I přes počáteční zmatky ve jménech a postavách.
Ale ten konec... Trochu rychlé rozuzlení vzhledem ke komplikovanosti celého příběhu. A o spravedlnosti, která bývala pro starého dobrého Jiřího Adama tou nejvyšší metou, ani nemluvě. Ale tak to v životě chodilo a chodí. Zvykli jsme si, že v páně Vodruškových příbězích bývá zlo potrestáno.
Taky mi v rychlém závěru nějak nesedělo objasnění záhady zamčeného pokoje...

Jinak dobrý nápad přenést nás o nějaký ten pátek zpátky do hrdinova mládí, a taktéž zapojení Johanky, jeho milované ženy, na kterou ve stáří tak často a s láskou vzpomíná...
Těším se na další příběhy.

10.08.2024 4 z 5

Mitfordské vraždy Mitfordské vraždy Jessica Fellowes

Tak tento příběh má k příběhům Agathy Christie asi stejně daleko jako šlapací autíčko k Ferrari.
Nicméně autorce se skvěle podařilo vystihnout atmosféru Anglie počátkem 20.století.
Jak je již zde zmiňováno, jedná se spíš o román s okrajovou detektivní zápletkou, než o detektivku v pravém slova smyslu.
I díky úžasnému přednesu pana Meduny byl poslech audioknihy ve výsledku celkem příjemnou záležitostí.
Ale na další příběhy této autorky mě to nenaladilo. Asi jsem zhýčkaná Agathou :o)

08.08.2024 2 z 5

Plaváček Plaváček Martin Goffa

(SPOILER) Drsný, bohužel velmi uvěřitelný příběh, který pěkně odsýpá. Jen ten konec zanechá hořkou pachuť... Mimochodem, škoda, že v závěru nebylo zmíněno jak dopadli "kameramani", protože jak víme, šikovný obhájce dokáže divy...
Na knize se mi naopak líbily detailní popisy policejní činnosti, i se všemi překážkami znesnadňující tuto mravenčí práci, včetně nikdy nekončící byrokracie. Naopak, scény ze sledování videa mi trochu rozhoupaly žaludek...A přesně jako v příběhu, po jejich sledování (poslechu) se rozhostilo mrazivé ticho...

03.08.2024 4 z 5

Štvanice Štvanice František Niedl

Tenhle díl mě bavil podstatně víc než první. Česko francouzský James Bond, který si problémy s chutí užívá, přechází z jedné akce do druhé, a o napětí není nouze. Procestujeme s ním část Evropy, a pro milovníky plachtění musí být druhá část, odehrávající se na Jadranu, vyloženě lahůdkou.
Po celou dobu nechybí Dabertův osobitý humor, který vám mnohdy zacuká koutky, i když je situace vážná.

01.08.2024 4 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Moje první setkání s tímto autorem, a jednoznačně paráda.
Vyslechnuto jako audiokniha ve skvělé interpretaci Martina Preisse a Libora Hrušky.
Realistická česká detektivka s uvěřitelnými postavami. I samotný policista Miko není líčen jako superhrdina bez chybičky, což mu jen přidává na lidskosti, a příběhu na uvěřitelnosti.
Děj je výborně odvyprávěný a napínavý až do samotného konce.
Hned jdu sehnat další knihy.

31.07.2024 5 z 5