spencer spencer komentáře u knih

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Napodruhé se mi knížka líbila mnohem víc. Když jsem ji četla před několika lety, byla jsem dost zklamaná (značnou část na tom měl i podíl, že nemám moc ráda Mala). Teď, jsem už ale byla se vším smířená a musím říct, že to byla fakt skvělá jízda. Něco se neustále dělo, přicházely nové plány a posledních 100 stránek jsem skoro nedýchala. Poslední odstavec je prostě geniální, a přestože bych si přála, aby byl směřován k jiným dvěma postavám, líbil se mi.

07.01.2022 5 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Šedý muž je vskutku talentovaným zabijákem. I když jsem od tohoto akcí nabitého thrilleru čekala víc, bavila jsem se. Od první stránky jste vhození do děje, který se ve stejně rychlém tempu pohybuje až do samotného konce. Court Gentry vždy zasáhne svůj cíl. Když se ale do jeho práce připlete hra o peníze a moc, bude muset v sobě najít dost sil k tomu, aby přežil. Pro mě byl určitě zajímavou postavou, která mě nejvíce zaujala svou schopností přežít vše, co na něj jeho nepřátelé nastraží. To je bohužel i jedním z mínusů, jelikož mi tato jeho „nesmrtelnost” přišla po nějaké době nereálná a ubírala na napětí.
Co si na něm ale zajisté oblíbíte, je jeho styl přemýšlení a to, že čtenáře při svém útěku bere na různá místa po celé zeměkouli.
Titul rozhodně nebude pro každého, jelikož chvíli trvá, než se dostanete do autorova stylu psaní. Možná vám také začne brzy připadat, že je to pořád dokola to samé. Gentry utíká, bojuje, zraní se a uteče. Pokud vás ale baví špionážní thrillery, kde opravdu netušíte komu věřit, mohl by vás zaujmout i tento.

04.01.2022 4 z 5

Queenie Queenie Candice Carty-Williams

Queenie je opravdu zajímavým titulem, který mě popravdě pořádně pohltil až v druhé polovině. První část byla zvláštní a chvíli jsem i uvažovala nad tím, že bych knihu odložila. Jsem však ráda, že jsem to nakonec neudělala, protože se jedná o poměrně důležitý příběh, věnující se hned několika zásadním tématům. Vypráví, jaké to je být černou holkou v Anglii, pořádně nezapadat a žít s pocitem, že se vše kolem vás boří jako domek z karet a vy už ztrácíte sílu ho opět postavit.
Hlavní hrdinka Queenie byla zajímavou postavou. Sice mě značnou část knihy dost štvala, ale jakmile se začala dějová linie více soustředit na její duševní zdraví, uvědomila jsem si spoustu věcí, které jsem předtím ohledně jejího charakteru jen tušila. Kromě pasáží zabývajících se duševním zdravím a důležitostí nechat si pomoci, se titul věnuje toxickým vztahům, komplikované rodině a vyrovnáváním se s úzkostí. Jsem moc ráda za to, co se z knihy vyklubalo, protože mi děj dal dost podnětů k zamyšlení.

02.01.2022 4 z 5

Na Vánoce o den více Na Vánoce o den více Christina Lauren

Přes počáteční zmatení z velkého počtu postav mě příběh během prvních kapitol dost zaujal. Hlavní hrdinka totiž tráví Vánoce se svou rodinou a přáteli na chatě, kam jezdí už od dětství. Když se z těchto vánočních prázdnin vrací, auto její rodiny dostane smyk a ona se ocitne v časově smyčce, ve které se neustále vrací zpět do 21. prosince. Celý ten koncept časové smyčky se mi zpočátku líbil, ale abych byla upřímná, ve výsledku mě dost zklamal. Od poslední třetiny knihy se moc neřešil a nedostali jsme k němu žádné větší vysvětlení, které by se dle mého názoru hodilo. Takže mi pak tento motiv přišel poměrně nevyužitý.
Při čtení jsem si užívala hlavně vánoční atmosféry a rodinných tradic, protože mě samotná romantická linka bohužel nijak zvlášť neoslovila. Přišla mi hodně na sílu, a to především z počátku. Pořádně mi nedával smysl ani způsob, jakým se dali ti dva dohromady, ani to jejich uvědomění vzájemných citů. Navíc v ní nedošlo k žádnému posunu a nějak mi nedávala smysl...
Jako oddechové čtení to bylo fajn, ale žádný zázrak to není.
KLADY
- vánoční atmosféra
- rodinná a přátelská dynamika
- podobnost s Na hromnice o den více
ZÁPORY:
- romantická linka
- velký počet postav
- nevyužitá časová smyčka

30.12.2021 3 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Zajímalo vás někdy, co se stane hračkám, které dítě ztratí? A co třeba našim zlozvykům? Na to má odpověď knížka Vánoční prasátko, která vás bude v průběhu čtení neskutečně hřát u srdce.
Většina děje se odehrává na Štědrý večer. Hlavní postava, chlapec jménem Kuba, se společně s Vánočním prasátkem (trapnou náhradou svého prasátka Pašíka) vydává do země ztracených věcí. Mají pouze jeden večer na to, aby jeho milovaného Pašíka zachránili a přivedli ho zpět, a tak není čas ztrácet čas.
Moc se mi líbilo, jakou zprávu kniha předává. Je totiž plná přátelství, lásky a lidskosti. Menším dětem otevírá téma ztráty a nebojí se jít v rodinné tématice do hloubky.
Politiku stranou, u Vánočního prasátka se musí uznat, že se J. K. Rowlingové velmi povedlo.

29.12.2021 5 z 5

Klub knihomolských srdcí Klub knihomolských srdcí Lucy Powrie

2,75/5*
Na knížku jsem se moc těšila, ale bohužel jsme si s hlavní hrdinkou moc nesedly. Sleduje příběh Tabby, která se po přestěhování na nové místo snaží zapadnout. Přidá se ke čtenářskému klubu, pořádaného partou kamarádů, ke kterým si i přes počáteční obavy najde svou cestu. Aby vše nebylo jen růžové, už nějaký čas ji šikanuje online její bývalá nejlepší kamarádka a bohužel se brzy začne navážet i do jejích nových přátel, což značně ovlivní vztahy ve skupině.
Co mi vadilo ze všeho nejvíce bylo, že se většina problémů hlavní hrdinky dala snadno vyřešit, kdyby se s tím někomu svěřila. Ohledně šikanování ze strany bývalé kamarádky měla důkazy a chápu, že není zrovna nejlehčí o tom někomu říci, ale mohla si tak už zpočátku ušetřit spoustu trápení. Abych nebyla jen negativní líbily se mi zmínky o autorech a knihách, jen je dle mého názoru škoda, že autorka motiv knižního klubu více nerozvinula...

24.12.2021 3 z 5

Frida nespoutaná Frida nespoutaná Maren Gottschalk

Za sebe musím říci, že mě kniha velmi mile překvapila. Je ovšem potřeba předem varovat, že není úplně vhodná pro čtenáře, kteří o Fridě moc nevědí. Příběh se totiž věnuje pouze části jejího života, a to konkrétně době, kdy utekla do New Yorku před krizí jejího manželství. Zmínky ohledně její minulosti se sice objevují, avšak netvoří hlavní dějovou linku. Autorka se zaměřila zejména na její vztah k Nickovi Murayovi, který přestože se o něm moc nemluví, Fridu v jejím životě dost ovlivnil. Mimo jiné se taktéž věnuje jejím pocitům, bolesti a samozřejmě umění. Myšlenky, vyskytující se v titulu vám dají dost k zamyšlení, a jak říká samotná autorka: prolínání reality a fikce je umění, které k osobnosti Fridy dokonale patří - a přesně to uvnitř najdete.

22.12.2021 4 z 5

Klamársky život dospelých Klamársky život dospelých Elena Ferrante

Tak toto byla opravdu zvláštní kniha...
Vypráví příběh dívky jménem Giovanna, která jednou zaslechne, jak se její rodiče baví o tom, že se čím dál víc vzhledem podobá své tetě Vittorii. Sice tetu nikdy nepotkala, ale bylo o ní známo, že je velmi ošklivá a rodiče ji nesnáší. Giovanna se tedy vydá na cestu nejen za sebepoznáním, ale taktéž za poznáním tety Vittorie.
Sledujeme Giovannu od konce jejího dětství až do počátku dospělosti. Přestože je většina knihy vyprávěna jí jakožto teenagerkou, vůbec mi tak nepřipadala. Působila na mě jako někdo starší, protože rozhodně jakožto teenager nemluvila, ani se tak úplně nechovala. Tento fakt mi trochu zkazil celý dojem z knihy, jelikož na mě částmi nepůsobila moc věrohodně.
Musím ale uznat, že se v titulu objevilo několik zajímavých myšlenek, které vás přimějí uvažovat nad tím, co je pravda, a co lež.

19.12.2021 3 z 5

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

Polovina tebe v sobě skrývá poměrně silný příběh, který prozkoumává mnoho témat. Zabývá se rasismem a otázkou, jestli opravdu můžeme náš život, to kým jsme, nechat za sebou a vytvořit si nový, minulostí neposkvrněný. Četlo se to dobře a obdivuji autorku a její schopnost napsat takto spletité rodinné drama. Mrzí mě jen, že na mě postavy nepůsobily tak živě, jak bych potřebovala k tomu, aby mě děj do sebe pořádně vtáhl. Román ale můžu jinak doporučit, jestli se o podobná témata zajímáte. Může toho hodně nabídnout.

15.12.2021 4 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Mně se knížka moc líbila. Předčila má očekávání a dost jsem se nad některými věcmi zasmála. Opravdu jsme v některých ohledech dost odlišní od ostatních národů. Nemusíte být cizinec, abyste se při čtení pobavili:)

06.12.2021 4 z 5

Emma Emma Jane Austen

Emma mě velice mile překvapila, protože v sobě měla vše, co jsem si jen mohla přát. Moc se mi líbila hlavní hrdinka, která byla sice dost komplikovaná a občas trochu rozmazlená, ale celý příběh krásně oživila. V průběhu celého románu se její osobnost značně změní a dojde k několika uvědoměním, díky kterým mě bavilo číst dál. Celý děj se točí okolo ní a jejích teorií týkající se romantických vztahů lidí kolem ní.
Jane Austenová vše píše s takovou lehkostí, že se najdete otáčet jednu stránku za druhou. S charakteristikou postav si také poradila na výbornou a těším se na další z jejích knih.

29.11.2021 5 z 5

První pravidlo: nezamilovat se První pravidlo: nezamilovat se Felicia Kingsley

Tohle bylo pro mě velmi příjemným překvapením. Máte rádi filmy typu The Man From U.N.C.L.E nebo Mr. & Mrs. Smith? Pak si musíte přečíst tuto knížku. Hlavní hrdinové jsou oba podvodníci. Náhodou na sebe narazí v letadle, čímž toto setkání započne řadu vzájemných podfuků. To se ovšem zastaví v momentě, když si je oba najme jeden z úspěšných sběratelů umění. Jejich úkolem je získat tajný Casanovův deník a při tom spolupracovat. Každý se řídí podobným kodexem, kde jedním ze společných pravidel zní pracovat sám.
Moc mě bavil styl vyprávění a zejména humor, kterým je tento román naplněn. Oba hlavní hrdinové mi byli sympatičtí a líbil se mi způsob jejich práce. Romantická linka byla do příběhu dobře zakomponovaná, a i když vám možná zpočátku bude jasné, jak to asi dopadne, budete si čtení opravdu užívat.

25.11.2021 4 z 5

První lež První lež A. J. Park (p)

Hlavní hrdinka Alice v sebeobraně zabije neznámého útočníka v jejím domě. Když její muž Paul, uznávaný právník, dorazí domů, rozhodnou se společně zahladit všechny stopy. Bohužel tím jejich noční můra nekončí. Alice je touto událostí stále pronásledovaná, což nemohlo přijít v méně vhodnou chvíli. Policie se začne o Paula zajímat kvůli vraždám jeho bývalých spolužáků. Mohl s tím mít tajemný muž v koupelně něco dočinění? A mohou si s Alicí po tom všem důvěřovat?
Nadějný napínavý začátek se v průběhu čtení v poměrně nezáživný příběh. Moc mě mrzí, že se autor vydal cestou popisování a ne ukazování. Čteme o Aliciných výčitkách svědomí, ale mnohdy to působí, jakoby nám je autor spíš oznamoval. Nejedná se navíc o knihu, kde byste si postavy oblíbily, což se v tomto případě dalo čekat. Konec mě nakonec překvapil, avšak cesta k němu byla pro mě osobně trochu kostrbatá...

14.11.2021 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Titul jsem si chtěla přečíst už nějakou dobu, a tak jsem ráda, že jsem se k němu konečně dostala. Jedná se o velmi zajímavý a silný příběh, který se vám dostane pod kůži. O žítkovských bohyních jsem doposud nic nevěděla, nyní na ně jen tak nezapomenu. Jediný problém jsem osobně měla se stylem autorčina psaní, na který mi chvíli trvalo si zvyknout. Jinak knihu vřele doporučuji:)

11.11.2021 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

V tomto díle Romantických útěků vás autorka vezme do zasněženého Švýcarska, kam naše hlavní hrdinka utíká před nedávným ponížením. Jelikož v jedné útulné a krásné chatě bydlí její kmotra, rozhodne se všeho nechat a vydat se za ní. Ve vlaku cestou na místo se seznámí se sympatickým mužem, který ji přiměje zapřemýšlet si nad vlastním životem a prioritami.
Příběh to byl opravdu oddechový a svou atmosférou dokáže jistě každého vtáhnout do dění. Má vše, co byste si v tomto čase mohli přát: čokoládu, dorty, lyžování, a hlavně postavy, které vám pomohou zapomenout na okolní svět. Až na klasickou předvídatelnost se mi titul líbil a můžu ho jen doporučit:)

07.11.2021 4 z 5

Co se stane na Twitteru... Co se stane na Twitteru... Emma Lord

Co se stane na Twitteru bylo oddechové a zábavné čtení. Bavila mě válka na twitteru a to, jak autorka do příběhu zakomponovala spoustu dalších věcí spojených s dnešní online dobou. Protože se v průběhu střídá pohled dvou hlavních hrdinů Pepper a Jacka, dostali jsme možnost nahlédnout jim do hlavy a poznat, co stojí za jejich chováním. Oba mi byli sympatičtí, i když měli své mouchy.
Přestože mě kniha nechytla tolik, jak jsem čekala, určitě bych ji doporučila. Části týkající se hledání svého místa ve světě a uvědomování si toho, co každý z nich chce vlastně v životě dělat, byly inspirující a příběh o mnoho obohatily.

26.10.2021 4 z 5

Nefritová lilie Nefritová lilie Kirsty Manning

Románů odehrávajících se během 2. světové války je v dnešní době na trhu poměrně dost. Nefritová linie avšak přináší příběh, u kterého je malá pravděpodobnost, že jste se doposud setkali. Konkrétně svědectví o událostech odehrávajících se během války v Šanghaji. Židovka Romy, jedna z našich dvou hlavních hrdinek, tam utekla s jejími rodiči z nepřátelského Rakouska, jelikož to bylo jedno z mála míst, kam nepotřebovali vízum. O mnoho let později se její vnučka Alexandra na tom stejném místě dozvídá pravdu o minulost své rodiny.
Zamilovala jsem si způsob autorčina vyprávění a také její schopnost zakomponovat do něj maličkosti, které vám pomohli si tehdejší dobu živě představit. Není to jen příběh o válce, ale podrobně rozebírá i některá nelehká témata typická pro tehdejší dobu. Máte-li rádi silné a zajímavé příběhy, rozhodně vám doporučuji si tento nenechat ujít.
KLADY
- čtivost
- Šanghaj a s ním spojené zajímavosti
- střídající se dějové linie
ZÁPORY:
- romantická linka týkající se Alexandry

18.10.2021 4 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

3,85/5*
Nejsem si úplně jistá, jak knihu hodnotit. Bylo to oddechové čtení, které se mi až na občasné opakování slov v kapitolách líbilo. Tedy do doby, než na scénu přišel moment, kdy se Daphne rozhodne docílit svého a vezme si Simona bez jeho svolení. Mrzí mě, že se na tento moment více nepoukazuje, protože opravdu NENÍ v pořádku mít sex s někým, kdo není při vědomí - ať už jsou manželé, nebo ne. Kdyby to bylo naopak, řešilo by se to pravděpodobně víc, což je špatně. Na takovéto situace a žádné jiné neexistuje dvojí metr.
Se sérií budu nejspíš pokračovat, protože mě zajímá, jak budou jednotlivé příběhy sourozenců pokračovat. Ovšem doufám, že na mě v dalších dílech nebude čekat podobné překvapení...
KLADY
- čtivost
- vztahy mezi sourozenci
- Lady Whistledown
ZÁPORY:
- scéna se znásilněním
- opakující se slova
- absence diverzity

14.10.2021 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Poslední knihkupectví je krásný příběh o tom, jak je důležité si i v nelehkých časech pomáhat. Hlavní hrdinka se těsně před 2. světovou válkou přestěhuje do Londýna a začne pracovat v knihkupectví. Ironií je, že ke knihám nemá žádný vztah. To se ovšem změní v momentě, kdy je jí představen Hrabě Monte Christo. Nejen, že odstartuje její lásku ke čtení, ale také pomůže se záchranou několika knihkupectví.
Příběh vás vtáhne do děje a díky němu si uvědomíte, jak velkou moc knihy mají. Jsou to právě ony, které nám umožňují utéct na míle daleko a zapomenout na zkázu, která se odehrává kolem nás.

11.10.2021 5 z 5

Všechny skryté dary Všechny skryté dary Caroline O'Donoghue

Příběh začal slibně, ovšem někde v polovině se vše změnilo.
Samotný námět mě zaujal, ale nejsem si jistá, zda byl dobře uchopen. Čekala bych, že si s ním autorka více pohraje, protože jeho potenciál byl velký. Co se hlavní hrdinky týče, ta mi občas vadila svou sebestředností. Navíc nejsem zrovna fanoušek trope nejsem jako ostatní holky, která mi přijde ohraná, ale dalo se s ní díky tomu aspoň soucítit. Ostatní postavy byly velmi různorodé, ale říkám si, zda to nebylo až moc. V určitých momentech mi přišlo, jako kdyby autorka nevěděla, co přesně tam dát, a tak tam pro jistotu dala vše. Také mi nepříliš sedla romantická linka, mně osobně přišla zbytečná a příběh by byl mnohem lepší, kdyby se soustředil hlavně na přátelství.
KLADY
- magie a tarotové karty
- Irsko
- LGBTQ+
ZÁPORY:
- romantická linka
- nenaplněný potenciál příběhu
- hlavní hrdinka

09.10.2021 3 z 5