TaLu TaLu komentáře u knih

Devět nocí Devět nocí Zuzana Strachotová

Líbilo se mi ještě více, než první díl. Děj i postavy mi přišly propracovanější, uvěřitelnější.
Celý vyprávěný příběh měl spád a byl bez hluchých míst.
Napínavé střety jednotlivých světů i hrdinů udržely mou pozornost. Autorka se neleká ani ožehavých témat jako je život v totalitní diktatuře, zmanipulování lidí pomocí náboženství, následky válek, nejednoznační záporáci a podobně. Jedině mi přijde zvláštní, že by od zániku civilizace uplynulo nějakých 125 let a už by nikdo nevěděl, jak daná společnost vypadala. Myslím, že jako lidstvo jsme vynalézavější, co se týče ukrytých psaných pamětí a podobně.
Podle konce nelze vyloučit další díl, i když nějak nevím, čeho by se mohl týkat. Nu...je tu tajemná společnost " za mořem" tak třeba....

23.01.2023 4 z 5

Čistě hedvábná Čistě hedvábná Susan Johnson

Z románu se stal nevětší oříšek Čtenářské výzvy uplynulého roku. V anotaci je vyzrazen celý děj, vlastně mi přijde, že je tam více děje, než v samotném románu. Japonská princezna v ohrožení, chráněná na cestě námořním kapitánem. Samurajové padají jako hrušky a příslušník Jakuzy hrdinou....
Myslím, že skromný děj je jen rámcem pro milostné scény. Ty jsou odvážnější a vytrvalejší než všichni samurajové v této knize.

03.01.2023 3 z 5

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

Příběh o tom, že některé dveře mají zůstat zavřené a nevyplatí se za ně nakukovat.

Velmi dobře vystavěný a gradující děj, a hlavně hluboce propracované charaktery postav z románu dělají jedinečný zážitek. Uvěřitelné, pravdivé, ryzí a drsné ve svém významu.
Spoiler:
Z více méně náhodné návštěvy u kartářky, se po její předpovědi stane trvalá, životní noční můra, prožívaná za bílého dne, kdy jen spánek přináší úlevu.
Všudypřítomný stres v očekávání věcí příštích, z hlavní hrdinky udělá trosku závislou na alkoholu a cigaretách, jež svým jednáním zmařila každý blízký vztah.

Vzhledem k tomu, že jsem hluboce přesvědčená o tom, že máme dar svobody a svobodného rozhodnutí, se kterým po celý život pracujeme, tak snižuji hodnocení za poslední věty, které jakoby ukazovaly na neomylnost věštby. Mrak beznaděje, který hlavní hrdinka nad sebou rozprostřela na dlouhých dvacet let mi přišel až až. Navíc nikdo z lidí nemůže vidět přesně věci ukryté v budoucnosti. Tuhle výsadu ponechávám Bohu, a ten to rozhodně nebude sdělovat čarodějnici.....
Takže podle mě to určitě dopadlo jinak, než jak naznačují ty zmiňované poslední věty.

18.05.2022 4 z 5

Hlídej si svou holčičku Hlídej si svou holčičku Zdenka Hamerová

Detektivka o síle strachu a bezmoci, když nevíme, jak ochránit naše nejbližší. Zajímavé rozuzlení. Jen vztahy jednotlivých postav jsem skrze jejich nekonečné dohadování zpracovávala hůř. Přišlo mi, že by si všichni zúčastnění měli sednout a jasně stanovit hranice vzájemného soužití, a ne se stále dohadovat před dítětem, a navzájem se trápit. Překvapivé důvody zvráceného jednání mi připomněli, že člověk prostě nedokáže dostat ve svém životě pod kontrolu vše. Ve vteřině se může změnit život můj i mnoha dalších lidí. Kéž by ne, ale stát se to může, a to je na této knize asi to nejděsivější.

09.05.2022 4 z 5

Znovuzrození Dračího oka Znovuzrození Dračího oka Alison Goodman

Rozhodně nevšední příběh. Autorka stvořila fantazy svět, inspirovaný japonskou a čínskou kulturou. Osobně bych uvítala skutečnější draky. Vyskytují se spíše v energetické podobě. Proto se mi nejvíce líbil začátek knihy, kde se draci v aréně zhmotňují. Cesta hlavního hrdiny s hlubokým tajemstvím je nelehká. Děj plyne spíše pomalu a je hojně protkáván vnitřními energiemi a jejich zpracováváním a používáním. Což já nemusím. Nejvíce jsem proto ocenila dějové zvraty, bojové akce a vývoj hlavní postavy i lidí kolem.

09.10.2021 4 z 5

Dráp šelmy Dráp šelmy Varian Johnson

(SPOILER) Stále je to skvělé čtení, ale první část této série byla prostě lepší. Popis přírody a atmosféry je opravdu dobrý. Čtenář cestuje spolu s oblíbenými hrdiny po Euře, a touží najít další prastarou relikvii. Horší je to s uvěřitelností bitev a vyhrocených situací. Nějak jsem to posledním dvěma autorům nevěřila. Často a úplně zbytečně opakují popis "záblesku" při objevení spirituálního zvířete. To přece všichni víme, jakým způsobem to probíhá.
Vrchol uprostřed série byl jedinečný, teď mi připadá, že se lelkuje a hledá směr. Možná je to tím, že nepřítel není tak jasný, jako byli Dobyvatelé. Vojáci plní rozkazy a tak mi možná nesedí, že s nimi je boj tak nemilosrdný. I když jsou mezi nimi tací, co si rozkazy přizpůsobují po svém a chtějí hrdiny zabít, nejen zajmout. Střet s lovci byl mnohem lepší a atmosféra zničené země také. Chvilka s medvědy byla moc krátká a klidně mohla být víc vysvětlená.
Chápu, že není možné čekat vřelé přijetí tam, kde Zelenopláštníci pod vlivem Žerfa plenili a zabíjeli.
Ctirad se doufám zase objeví, protože ta jeho oběť byla také taková nijaká a nesmyslná.
Zkrátka jsem rozmazlená těmi spisovateli, kteří napsali lepší díly. Takže tak tři a půl. Zatím nejslabší díl.

25.08.2021 4 z 5

Úkryt Úkryt Lisa Gardner

Příběh byl poutavější než první díl. Setkání se známými postavami protknuté temným nálezem šesti těl na pozemku staré psychiatrické kliniky. Linka rodiny, která z neznámých důvodů, jež se postupně odhalují, stále mění bydliště. Příjemná klasická detektivka. Pouze dramatický konec mi přišel překombinovaný a méně uvěřitelný.
Spoiler: Bylo mi celkem jasné, že pachatel musí mít rád psy. A podezření se potvrdila, i když autorka nachystala i několik překvapivých zvratů.

22.06.2021 4 z 5

Nováček Nováček Robert Muchamore

Dobrodružné, napínavé, plné akce od začátku až do konce. Velmi milé překvapení v rámci žánru. Navíc mi námět s vycvičením dětí, které lze používat pro speciální úkoly, přišel poměrně originální. Dokonce jsem si vyhledávala, zda škola s názvem CHERUB opravdu neexistuje. I když, POKUD by existovala, tak bude vlastně tajná. Doporučuji všem mladým dobrodruhům a nám všem, co nám zůstalo srdce dobrodruha.

09.02.2021 5 z 5

Sestřičky ve víru osudu Sestřičky ve víru osudu Donna Douglas

Zprostředkování služby sester před druhou světovou válkou formou příběhů a osudů jednotlivých studentek, je především odpočinkovou četbou, i když při každodenní úklidové i ošetřovatelské práci se nepředstavitelně nadřou. Tentokráte mě zaskočilo, že autorka poměrně dramaticky a nečekaně změnila charakter některých postav. U Joea to působilo velmi neuvěřitelně a o jeho sestře ani zmínka. Fašistické hnutí "černých košil" přešlo od plamenných projevů k hnusným činům, především proti židovských obyvatelům a s následky jejich řádění se potýkají i naše známé sestřičky. Autorka do příběhu zahrnula historická fakta zajímavým způsobem. Silná linka životní lásky Helen a Charlieho moje hodnocení opět zvedla. Poslední třetina knihy je plná zvratů a dramat. Celkově opět příjemné čtení.
"Koneckonců, kde jinde se má člověk zahojit než v nemocnici?"

14.06.2020 4 z 5

Štvanice Štvanice Martin Goffa

To je ta potíž se sériemi. Když sáhneme po dalším díle, těšíme se na setkání s oblíbenými hrdiny, které jsme si "pustili" do života. A prásk. Zasáhne Vás vlna emocí, protože autor je natolik dobrý, že Vás nechá skrze slova přistoupit téměř až na dotek bolesti. Navíc máte v životě, pokud ho již nějakou dobu žijete, už určitě nějaké ty ztráty, které vám čtená slova připomenou. Ano, je to vyprávěný příběh, přesto vylíčený způsobem, že autorovi věříte každé slovo. Díky tomu zřejmě nejhlubší a nejlepší díl série, ale netuším, zda si ho někdy přečtu znovu. Silné, přesvědčivé a velmi dobře napsané. Vždy si slibuji, že si vypíši z knih věty, které si mě získaly tím, že to vnímám stejně. Tentokrát jsem založená místa opravdu přepsala.
..........
Spoiler! :
Ty dny mi splývají v jakési rozbředlé bezčasí. Žil jsem i nežil, pracoval i nepracoval. Všechno to řídil jakýsi autopilot, kterému jsem do fungování zasahoval jen výjimečně.

V bytě bylo ticho. Žádná poletující slova, věty nebo otazníky. Ticho jako po bouřce, kdy se všechno kolem probouzí a nadechuje k novému životu. Až na to, že tady se nemá kdo nadechnout. Ostnaté ticho se obtáčí kolem nohou stolu a židlí, plazí se vzhůru po skříních, objímá postel, jako by ji chtělo zadusit. Můžu zapnout televizi, strčit do přehrávače další muziku, zesílit zvuk na maximum, otevřít okna a pustit do bytu zvuky ulice, ale to ticho stejně nepřehluším.
..........
Peklo. Musel jsem se ušklíbnout, jak mi to slovo najednou připadalo prázdné. Copak už v pekle dávno nejsem? Někdo vám sebere to nejdražší, co máte, vyrve kus vašeho těla, a vy nemůžete nic než jen přihlížet. Jestli tohle není peklo, tak co teda? Bezmoc je totiž ten nejhorší pocit, který znám. Bezmoc je pro mě ekvivalent pekla. Je a vždycky byl.
......
Škoda, že nejsme všichni věřící. Mohli bychom zrušit policii i soudy, dělat jen to, co pokládáme za správné, a počítat s jistotou, že pánbůh nakonec srovná účty.

23.04.2020 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Setkání s novým autorem nemohlo dopadnout lépe. Musela bych dlouho pátrat v paměti, kdy mě hned první kapitola připoutala ke knize a k hlavní postavě. Příběh je vyprávěný plynule, s přibývajícími stránkami naskakuje husí kůže a jen si přejete, aby to dopadlo alespoň trochu pozitivně. Protože škody, jež člověk dokáže napáchat na jiném člověku a to mnohdy "ve jménu dobra", jsou často zničující. Kniha doporučení ani nepotřebuje, každý, kdo ji otevře, bude zřejmě obracet strany tak rychle, jak jen to půjde, i když souhlasím s názorem, že závěr je poněkud překombinovaný, ale jde o autorovu prvotinu!
Davida Rakera jsem si oblíbila okamžitě a těším se na další setkání s ním. Jak by to mohlo být jiné, když on považuje Smrtonosnou past za nejlepší antidepresivum na trhu!! :o))
Raději nebudu nic jiného prozrazovat, i když mě svrbí prsty. Čtěte a uvidíte sami. Jeden z nejlepších thrillerů, co jsem v poslední době četla. Jen zapojení policie , nebo spíše její nezapojení, je pro mě trochu záhadou.

14.01.2020 5 z 5

Mezičas Mezičas Zuzana Francková

V současné době pětisetstránkových knih působí knihy paní spisovatelky jako jednohubky.
Život ve zkratce si na nic nehraje, jde o příjemné vyprávění o starostech mladé ženy.
Dvakráte k letní odpolední kávě a je přečteno.

27.09.2022 4 z 5

Rodinné klubko Rodinné klubko Táňa Keleová-Vasilková

(SPOILER) Autorka odpočinkových společenských románů nás tentokráte zavede do rodiny se čtyřmi dospělými dětmi. Manželé si po jejich odchodu z domova užívají zasloužené "prázdniny" i jeden druhého.
Ovšem....spletité klubko rodinných vztahů ukazuje, že děti zůstanou našimi dětmi a jejich problémy budou rodiče vždy prožívat. Líbilo se mi, jak Sára a Vlado motivovali dospělé děti k řešení problémů a hledání osobní odpovědnosti, která by měla jít s dospělostí ruku v ruce.
U paní spisovatelky mi trochu vadí překotné zvraty. Nadýchaná růžová a hned depresivní černá. Ale život někdy bývá jako na houpačce a v rámci žánru si u těchto knih vždy odpočinu.
Poněkud useknutý konec, jako by měl následovat další díl. Třeba jednou ano.

23.03.2022 4 z 5

Mzuri africa Mzuri africa Josef Vágner

Josef Vágner byl v dětství jeden z mých hrdinů. Jeho odchyt zvířat v divoké Africe jsem sledovala jako báječné dobrodružství. ZOO je mým oblíbeným místem dosud. Chtěla jsem pracovat na tom pro mě úžasném místě, které vybudoval pro africká zvířata. Napsala jsem mu dopis a on si našel čas a neznámému dítěti odpověděl. Vždy, když vidím jeho pracovnu, nostalgicky se dívám na jeho psací stroj. Život má více podob, rozhodně vše nebylo tak, jak jsem si představovala, ale tato kniha ukazuje krásu, krásu Afriky.

11.12.2020 5 z 5

Únosce draků Únosce draků Ilka Pacovská

Děj nabírá na dramatičnosti. Děti, které osud svedl dohromady kdysi dávno v dětském domově, vyrůstají. Příběh plný dobrodružství, napětí, svižných pasáží i přesných popisů, vystihujících fantastický svět kouzel, draků, jednorožců a Sirén. Sílící temnota zvyšuje napětí, ještě že tu máme tulíky a malého dráčka. Jejich zařazení je opravdu osvěžující. Možná, že si při čtení tulík udělal hnízdo i v mých vlasech, protože mi bylo při čtení velmi krásně :o)
Musím se přiznat, že díly čtu jedním dechem a sama. Těším se, až budu číst vnoučatům, ale zatím se procházím kouzelným světem tak trochu sobecky jen já. A to vlastně také vypovídá o velkém nadání paní spisovatelky, že dokáže všechny generace upozornit na to, že sedmý smysl máme vlastně všichni - fantazii.

07.11.2020 5 z 5

Rodový slib Rodový slib Elizabeth Peak

V rámci žánru určitě plné hodnocení zaslouží. Romance, ve které se to hemží urostlými horaly z Vysočiny, každou chvíli zakopnete o mrtvolu, únos je na denním pořádku a slovní přetahování roztomile vtipné. Obálka se povedla a autorka mě mile překvapila....romance teď moc nečtu, ale tato je opravdu zdařilá. Mírná erotika dobrodružný příběh hezky doplnila. To, že je autorka české národnosti je bonus navíc. Určitě se těším na další knihy.

25.10.2020 5 z 5

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

Odpočinkový román. Vztah sester, který je vážně narušený, prochází pozvolnou proměnou po tragédii v rodině. Myslím, že se mohly holky domluvit dříve, protože každá měla důvody být taková, jaká byla. Od poloviny knihy jsem tušila, a tušení se potvrdilo. Umění manipulace ....,kdo ví, zda by něco takového člověk prokoukl, pokud by byl na místě hlavních postav. Kdo zažil, tak ví, jak zákeřná a devastující dokáže být panická ataka, v knize se ale zmiňuje toto téma až moc často, takže je těžké sympatizovat s takto traumatizovanou hrdinkou. Všimla jsem si, že podobné téma se objevuje v knihách teď poměrně často, ale ne vždy je dobře zpracováno.

23.10.2020 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Milé, vtipné a hlavně odpočinkové. Přiznám se, že ze všeho nejvíce jsem se bavila na začátku knihy, kdy příběh začíná. Vžít se do situace kolem stěhování a představit si v barvách dobrodružství na letišti, už jen to stojí rozhodně za přečtení !
Během knihy jsem se usmívala i smála, jen trošku to ubralo na tempu, stále dokola stejné starosti. Ale postavičky sloužícího personálu mají ode mě hvězdu navíc, hlavně Josef.
Jen jméno knížete Schwarzenberga a Heleny Vondráčkové tam bylo použito tolikrát, že by si zasloužili spoluautorství knihy. Zajímalo by mě, jakou s nimi autor uzavřel dohodu, nebo zda pro ně kniha byla překvapením. Nu - třeba to nečetli :o)

10.09.2018 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Trochu jsem se obávala otevřít druhý díl, protože mi přišlo, že snad ani nelze napsat něco tak výborného. Jsem moc ráda, že moje obavy byly naprosto zbytečné. Odvíjí se příběh, kde opět jedna postava je popsaná v ich- formě a díky jejím vzpomínkám se čtenář stává svědkem hlubokého a strhujícího života. Hodně na mě zapůsobilo, že vzpomínky jsou poznamenány demencí, se kterou se daný člověk potýká. Autor nás nechává hmatatelně prožívat jednotlivé osudy.
Postavy z předchozího dílu jsou také přítomny a stávají se součástí děje.
Nebudu nic prozrazovat. Počet hvězd by byl mnohem vyšší, pokud by to šlo.
Doporučuji.
Pravdivá a přímá slova na straně 309, o tom, jak jednou budeme sedět v nějakém domě, nebo domově a pro mladší ročníky budeme "neviditelní" jen proto, že budeme staří, jsou výzvou podívat se na naše "staré" novýma očima. Závěr mě naplnil nadějí, že vztahy, pokud jsou důležité, s námi setrvají celý život. Vidím ten obraz dvou starších lidí, jak se procházejí po pláži, a je mi dobře.

30.06.2018 5 z 5

Skála Skála Peter May

Setkání s novým autorem.
Příběh mě zaujal od prvních vět. Odvíjí se ve zdánlivě pomalejším rozjezdu, aby s přibývajícími slovy, nabýval na vnitřní dynamice.
Vyšetřovatel se po prožité osobní tragédii vrací na ostrov Lewis, kde prožil dětství a dospívání. Postupně se díky jeho vzpomínkám, jež jsou zařazovány do děje, čtenář dozvídá stále více podrobností ze života obyvatel, rodin, jednotlivců i hlavní postavy. Z celého děje vstupuje do čtenáře, jež se stává doslova svědkem zprostředkovaných osudů, melancholie, jež houstne až po únosnou mez.
KOLIK těžkostí člověk vydrží ?
Nakolik ho poznamenává dětství a bezútěšná situace?
Je možné uniknout své minulosti, nebo je zapotřebí se jí postavit čelem?
Přetrvají dětská přátelství ?
Je lepší v Boha nevěřit, než věřit v jeho pokřivený obraz ?
Zarazila mě připomínka toho, jak bezprostřední, ale i kruté dokáže být společenství spolužáků. Myslím, že u čtení mnohý z nás vzpomene na střípky toho, co si nosíme v sobě, jako zbytky rozbité nádoby příběhů školních let.
Tolik očekávání.
Tolik nenaplněných snů.
A k tomu všemu popis dnů, které každý rok podstupuje část obyvatel - lov ptáků na nepřístupné, nehostinné Skále, kde platí : "CO se na Skále stane, to tam také zůstane!"
....."čím to mohlo být, že člověku ten autobus tak nějak ujel, zahořklý neúspěchy a zastrašený upachtěným plahočením vstříc nejisté budoucnosti. Všechny dětské sny se navždy ztratily jako slzy v dešti."
Velmi se těším na pokračování a zároveň se ho obávám číst, protože netuším, jak by se mohlo vyrovnat tomuto jedinečnému vyprávění.
Doporučuji všem, kdo neuvíznou v melase melancholie, ale najdou v sobě vždy vůli bojovat za život.
Vyšetřování vraždy je jen kulisou příběhu samotného.

19.06.2018 5 z 5