TaLu TaLu komentáře u knih

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Julia Quinn

Pro ty z nás, kdo chtějí vědět, co se dělo po "Šťastně až na věky"
Autorka mi udělala ohromnou radost návratem do rodiny Bridgertonových.
Líbily se mi všechny dodatky, přesně tak, jak byly napsány. Věřím, že si paní spisovatelka splnila i svůj sen. Vždyť mě jako čtenářce hrdinové z knih přirostou k srdci, co potom jejich stvořitelce, s tou zůstávají určitě navždycky.
Bonusem pro mne bylo, že některé epilogy se odehrávají hned po konci knihy a některé až po letech, je tak možné sledovat rodinu po dlouhou dobu.

20.11.2023 5 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

V předchozích dílech jsem si všechny hrdiny zamilovala a tak mi ani nevadil rozsah tohoto závěrečného dílu. Mohla jsem se všemi ještě nějakou dobu být, prožívat dobrodružství, intriky, nebezpečí v exotickém prostředí měsíce. Sněhurka tedy stojí za to :o)) Nebudu prozrazovat, ale moc se mi tam líbilo to propojení s klasickým příběhem. Jablko, skleněná rakev.... Osudy se stále více zamotávají a spějí do finále. Nechtělo se mi zavírat knihu. Celou sérii opravdu doporučuji. I těm, kteří se žánrem nemají tolik zkušeností.

11.08.2023 5 z 5

Bez citu Bez citu Neal Shusterman

Druhý díl čtenáře opět zavede do světa, kde rodiče mohou rozhodovat o rozdělení dítěte od třinácti do sedmnácti let. Známé i nové osoby příběhu bojují své velké i malé bitvy o život. Mnoho myšlenek o vzniku a trvání společnosti, o bytí, existenci, právech a etice skutků. Některé postavy jsem si oblíbila a musela je během čtení opět opustit. Strhující finále. V hlavě se mi rojí jedna myšlenka týkající se práva na život za druhou a to je vlastně velmi dobré poselství knihy. Mrazivé jsou manipulativní reklamy a zprávy z námi známého světa. Zbývá doufat, že nás budoucnost nerozdělí. Ve všech významech slova.

26.06.2023 5 z 5

Pod štítem magie Pod štítem magie KayLynn Flanders

Příběh dívky, která se naučila skrývat své nadání a ví, že povinnost vůči lidem v království je víc, než její přání a sny. Vydává se proto za neznámým snoubencem, aby zajistila oběma zemím mír. Na cestě ji dostihne zrada, bolest, nebezpečí a krutá ztráta. Vklopýtá do Divočiny, ze které málokdo vyšel živý, pokud vyjde, bude to stále ona? Pomůže jí bojový výcvik a utajená magie?
Napínavé scény měly strhující tempo a šlo o nejkvalitnější části příběhu. Přesto jsem si užívala i volnější pasáže a jemnou romantickou linku. Moc se mi líbily sourozenecké i ostatní vztahy.
Na prvotinu úžasné čtení.
Obálka nádherná.

16.06.2023 5 z 5

Dostihne tě minulost Dostihne tě minulost J. D. Robb (p)

Měla jsem velkou radost, že mě čekaly v zásobě dva díly série, protože jsem se do světa Evy a jejích blízkých, mohla ponořit na delší čas.
Příběhy jsou teď poklidnější, i když k novému případy vraždy bezdomovkyně se vzápětí přidá nález kosterních pozůstatků. Vyšetřování je intenzivní a po završení jednoho případu čeká ten dávný, zapomenutý. To ale Eva odmítá, ona na oběti ze svých případů, nezapomíná.
Líbí se mi stálost vztahů v mé oblíbené týmovce.
Roark je pro Evu pevnou oporou, ale i další mají pravdivé vztahy, a všechny navíc spojuje přátelství.
Padesát tři dílů a stále v červeném hodnocení !

19.04.2023 5 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Jako knihovnice vím, čeho jsou knihy schopné, a tento úžasně vymyšlený příběh to jen dokazuje.
Kouzelné, užila jsem si každou stranu. Doporučuji všem milovníkům fantasy.

20.03.2023 5 z 5

Kde čtyřlístky nerostou Kde čtyřlístky nerostou Jarmila Dědková

Rozhodla jsem se autorce zvednout hodnocení, udivilo mě, jak je nízko. V této knize se příběh rozvijí v rodině otce alkoholika a není to "jednoduché" čtení. Ve všech významech. Autorka je starší, ale její příběhy jsou čtivé a promlouvají podle mě k současným dívkám stejně, jako mluvily k nám.

12.07.2022 5 z 5

Třída A Třída A Robert Muchamore

O této sérii platí, že pokud autor přibližuje svým vyprávěním akce na misích, tak to nemá jedinou chybu. Vztahy a každodenní život mě stylem psaní míjí. Možná se projevuje to, že nejsem cílová skupina. Škádlení mezi dětmi je tak trochu krkolomné a neuvěřitelné, slovník zvláštní ( blinkat - to jako vážně?). Naštěstí napínavých úkolů mají mladí agenti více než dost, takže si další knihu určitě přečtu. V tomto příběhu jde o rozvrácení skupiny zaměřené na distribuci drog.

13.12.2021 4 z 5

Rozvrácená země Rozvrácená země Victoria Schwab

(SPOILER) Minulá série mě chytla trochu více, ale myslím, že se to ještě změní a budou srovnatelné. Více se vysvětluje dění i prostředí, ale to neznamená, že by ubývalo dobrodružství. Na povrchu země se Rolan a Abeke snaží zabránit Zerífovi v zotročení dalších Velkých strážců. V podzemí Mej-lin, Conor a Takoda postupují stále blíž k čirému zlu - Žerfovi. Různí autoři obdivuhodně drží vysokou laťku i souvislosti. Obálky jsou nádherné. Trochu mě udivuje nízký počet čtenářů. Já rozhodně doporučuji. V podzemí bych nevydržela, a to tam narazí mimo jiné na pavouky !

09.08.2021 5 z 5

Husa Líza a vánoční hvězda Husa Líza a vánoční hvězda Petr Horáček

Husa Líza podnikne strastiplné putování za nesplnitelným snem, aby Vánoce byly krásnější. Zjistí, že vánoční svátky jsou nejkrásnější uprostřed našich nejbližších. Ilustrace jsou kouzelné. Petr Horáček opravdu umí vytvořit atmosféru.

03.03.2021 5 z 5

Otrocká krása Otrocká krása Ilka Pacovská

Strhující díl. Příběh, kde nevinně vypadající krásné kamínky, které se stanou módou ve škole i mimo ní, přinášejí rychle netušené problémy.
Kolem kamenů začíná být opravdu horko a nikdo nic neví, nebo naši hrdinové naráží na hradbu mlčení. Proto znovu pátrání a dobrodružné putování ohrožující na životě je, i velké množství kamarádů. Knihy postupně temnější a temnější. Autorka nás zavede mimo známá místa i mezi trpaslíky. Obdivuji její fantazii. Opět nový svět. Jen romantické linky jsou nevěrohodné, naštěstí je jich málo. Několik okamžiků bylo dojemných. Tulíci jsou nositelé dalších, dosud netušených darů. Doporučuji všem. Nezáleží na tom, kolik nám je, ale zda se umíme dívat srcem naplněným fantazií.

23.02.2021 5 z 5

Čakáme dieťatko Čakáme dieťatko * antologie

Nepřidávám nejvyšší hodnocení jen z nostalgie, i když je pravda, že za minulého režimu jsme tuto knihu považovali za klenot, protože jinak takových publikací bylo jako šafránu. Ponechávám ji stále v knihovničce, protože si myslím, že to byla a svým způsobem i stále je, kniha kvalitní. Obsahuje řadu fotografií z období těhotenství i samotného porodu. Dnes je to už nemyslitelné, ale my byli vděční alespoň za nějaké informace, které by ukazovali krásu zrození. Sice některé fotografie vypadají jako sci-fi a nejsem schopná odhadnout, co z toho, co se píše v knize již neplatí. Také je možné, že by současného mladého člověka esteticky uráželo jinak upravené tělo ženy, než je teď zvykem. Časem možná nabídnu někomu k nakouknutí, kdo mi k tomu řekne své. Do té doby zůstane v knihovničce.

18.12.2020 5 z 5

Děti píší Bohu Děti píší Bohu Stuart Hample

Milé a úžasné. Možná je načase, rozpomenout se na vyjadřování dítěte, kterým jsme byli. Přímočaré, bez zkoumání, zda je, nebo není vhodné se ptát.

Milý Bože, mohl bys mi říct, k čemu je dobrá rýma ?
Tvůj Luděk

Milý Bože, díky za brášku, ale já jsem se modlila za pejska.
Gábina

11.12.2020 5 z 5

Princezna se zlatou hvězdou na čele Princezna se zlatou hvězdou na čele Božena Němcová

Vzpomínky. Jak krásné bylo, když jsem poslouchala pohádku Princ Bajaja. A bála se u Sedmero krkavců a hlavně Spravedlivý Bohumil stojící uprostřed kruhu a sledující všechny ty hrůzy ! Tam někde vznikala moje fantazie. Božena Němcová neměla lehký život, ale skrze své pohádky se doufám dostávala na místa, kde dobro zvítězí.

09.12.2020 4 z 5

O zahradě O zahradě Pavel Čech

Na knihu jsem se moc těšila. Není k sehnání. Byla jsem moc ráda, že mi ji půjčila jedna milá čtenářka výměnou za půjčení Červenáčka.
Motiv Zahrady se objevuje v každé autorově knize. Chtěla jsem vědět, jak to je s tou původní podobou.
Nebyla jsem připravená na nápor melancholie.
Tolik promarněných šancí.
Tolik ztracených snů.
Tolik poztrácených barev.
....a za to všechno může každodenní život, který nás mnohdy vede cestou necestou....
Kéž bych nikdy neminula šanci projít pootevřenými dvířky do říše vnitřního dětství.
Kéž nezapomeneme na dítě v nás !
....krásné....jako vždy, ale tentokráte smutek nějak moc vládl mým emocím, možná nejsem v tom pravém rozpoložení....třeba při druhém přečtení bude lépe.

11.09.2020 4 z 5

Když přijde soumrak Když přijde soumrak Nora Roberts

Některé cesty domů trvají dlouho.
Hned v úvodu jsem trnula, že to s návratem nebude jen tak a obavy se naplnily. Děj odehrávající se v přítomnosti přibližuje život na ranči, řízení resortu a sledujeme rodící se vztahy. A pak najednou - odhrnutá opona do děsivé minulosti. Ty pohledy zpět byly silnější linkou, ale to vnitřní napětí se vytratilo s návratem domů. Měla jsem dojem, že postupem času se z knihy stává letní romantický příběh, až pohádkově laděný, vzhledem k zátěži minulosti. Atmosféra první třetiny mi vyhovovala lépe, ale celkově příjemné čtení.

15.08.2020 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Přečíst dvě knihy z této série po sobě, trochu více ukáže podobnost knih, takže by to chtělo nějakou přestávku. Je to taková rozesmátá jednohubka. Rodina bojuje jak umí (neumí) , služebnictvo nemá chybu a objevená stařičká příbuzná byla bonusem navíc. Smát se nahlas u knihy je tak fajn ! A naše "poslední aristokratka" vyrostla a převzala vládu. Budu se těšit po čase na další díl.

23.11.2019 4 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Kniha z mého "vnitřního dluhu" . Mám v sobě seznam knih, které si určitě přečíst chci, ale zatím se to nepodařilo. Díky Čtenářské výzvě jsem konečně přečetla tuto knihu, která byla na tom mém seznamu hodně vysoko. Přiznám se, že když jsem přečetla první stránky a zjistila, že se budu potýkat s reportážním stylem, zvažovala jsem, že budu knihu odkládat a číst průběžně i něco jiného. Neudělala jsem to. Z respektu. Nač "ředit" slova, která jsou tolik vypovídající. Odpočinková, letní četba to není. Ani nemá být. S přibývajícími stránkami jsem více a více obdivovala autorův styl popisu doby. Tolik osudů. A přesto kapky v moři. Ale jak bylo vyryto s vděčností do prstenu : "Kdo zachrání jediný život, jako by zachránil celý svět. "
Jak důležité je tuto dobu připomínat ! Vždyť paměť národů bývá někdy tak krátká. Jak bychom se chovali, kdybychom byli vystaveni něčemu jen vzdáleně podobnému ? Není lépe sebrat odvahu a žít tak, aby se nic takového už NIKDY opakovat nemohlo ...?
Za knihu děkuji, autor při přípravě musel vynaložit nepředstavitelné úsilí. A mohu si konečně pustit i film.

30.06.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Napínavý případ vraždy, ke kterému se záhy přidávají související další násilná úmrtí. Seznámení s novým týmem vyšetřovatelů, svéráznou Erikou, která bojuje vnější i vnitřní bitvy se mi líbilo. Určitě se pustím do dalších dílů. Místy mi trochu drhly přechody mezi situacemi, vztahy jako takové a předvídatelní pachatelé, ale je to první díl série a tak se v tom nebudu babrat. 440 stran uběhlo rychle a plynule. Milovníkům detektivek mohu určitě doporučit.

05.12.2018 4 z 5

Desetkrát a dost Desetkrát a dost Scarlett Wilková

Pro nás, dříve narozené, je tento příběh hořkosladkou připomínkou. Život plyne a zdánlivě se zrychluje. Tři hlavní hrdinky se potýkají s každodenní šedí života a doufají, že je ještě něco velkého čeká. Všechny brouzdají na internetové seznamce a všechny uvěří, že je potkalo konečně štěstí. Ale bude to opravdu tak?
Paní spisovatelka se nebála přiblížit i takové prostředí, jakým je pobyt v domově důchodců. Tamní obyvatelka Zita byla mou nejoblíbenější postavou.
Celkově kniha působí tísnivě, asi jako když se rozkvetlá louka mládí promění v betonovou šedivou plochu života. Pokud se budeme pozorně dívat, v betonu jsou pukliny, kterými se derou poupata pozdních květin.
V každém případě je to úžasně napsané. Doporučuji.

08.02.2024 5 z 5