TaLu TaLu komentáře u knih

Láska a přátelství Láska a přátelství Jane Austen

Dovedu si představit jak se rodina sejde a mladinká Jane všechny baví předčítáním. Nejde to žánrově zařadit jednoznačně, opravdu mi nejvíc připadá, že je to psáno pro potěšení a smích blízkých. Přehnané scény, antihrdinky omdlévající na každém kroku, společnost plná předsudků. A to vše napsáno s lehkostí a krásnými slovy, která zůstanou nadčasová.

19.12.2023 4 z 5

Sny: Fakta, mýty, nesmysly Sny: Fakta, mýty, nesmysly Maciej Szymanowicz

Krásná kniha o tom, jak se plní sny. Sny a snění provázejí čtenáře na každé stránce. Tex mi přišel originální a vtipný. Jako bonus jsme si zahráli doma hru, která se nachází uprostřed. Po dočtení už vím, k čemu jsou při snění dobré kartonové krabice, a o čem sní vajíčko. Milé a něžné. Doporučuji všem, kdo nezapomněli snít....

24.10.2023 5 z 5

Eliška Rebelka Eliška Rebelka Pavlína Jurková

Další dobrodružství Elišky a jejích kamarádů. Vyrábění a pouštění draka, záplavy, spletitá cesta k pořízení pejska, výlety s rodinou. Nudit se děti určitě nebudou. Lze doporučit i jako první čtení.

18.09.2023 5 z 5

Lidová říkadla o zvířátkách Lidová říkadla o zvířátkách kolektiv autorů

Známé veršíky doplňují hezké obrázky. Vždy ocením, když pes vypadá jako pes a kráva jako kráva.

11.12.2020 4 z 5

Příšerky, s.r.o. Příšerky, s.r.o. Walt Disney

Stručné vyprávění podle oblíbeného filmu. Obrázky si prohlížíme rádi a připomeneme si tím celý příběh. Vyprávět se dá i vlastními slovy podle filmu a paměti. Film si plné hodnocení zaslouží.

11.12.2020 4 z 5

Dinosauři a prehistorický svět Dinosauři a prehistorický svět Francisco Arredondo

U nás doma prohlížíme stále dokola, takže jsem asi trochu nekritická, co se obsahu týče. Obrázky jsou natolik zajímavé, že upoutají děti v jakémkoli věku. Tedy ty děti, které milují dinosaury. Dozvěděli jsme se něco o druzích, vlastnostech, nalezištích a období výskytu. Kniha má měkký omyvatelný povrch, což vždy považuji za báječný nápad. Nevím jak vy, ale já vždy názvy dinosaurů slabikuji. Škoda, že nejsou jména nějak "přeložená do češtiny" :o)

11.12.2020 5 z 5

Můj psík Nezbedník Můj psík Nezbedník Katarína Gasko

I kniha pro nejmenší by podle mě měla mít nějakou vnitřní logiku.
V reálném světě nechybí rodiče ( Maxipes Fík do školy chodil, ale rodiče Ája měla). Fén v blízkosti vany a riskantní jízda na kole se psem na vodítku by mě nutila při prohlížení k moralizování a třeba bych tím odstartovala právě o tyto aktivity zájem.
Zdařilé obrázky to tentokrát nezachrání.

26.10.2020 3 z 5

Porodní bábou proti své vůli Porodní bábou proti své vůli Patricia Harman

Jak milé, vrátit se k řece Hope a nechat se unášet vyprávěním dalších životních osudů. Tentokráte je v popředí sestřička Becky. Dalo by se říci, že styl vyprávění je podobný...zápisky v deníku, porody i jiné případy, velká hospodářská krize a s ní spojený boj s chudobou a nedostatkem. Uvědomila jsem si, že by mi ani trochu nevadilo, pokud by těch knih ve stejném duchu napsala autorka ještě mnoho. Je tolik postav, a jejich život ubíhá jako voda v řece a přináší okamžiky štěstí i bolesti. Napsáno opět naprosto skvěle, četla jsem každou volnou chvíli. Nové pohledy na práci zdravotní sestřičky v táboře, její péče o nemocného doktora a hlavně drama kolem ničivého požáru odlišují knihu od první části. Velmi zdařilé pokračování. Nebezpečný porod blízkého člověka prožije každý čtenář, který zná první díl, se zatajeným dechem. Kniha je především příběhem života. Neopakovatelným. Doporučuji.
.......
"Vždycky se cítím pokorně, když se podívám nahoru na oblohu. Myslíme si, že naše problémy jsou tak velké, ale vesmír je mnohem větší a každý na této planetě má problémy - patří to k životu."
"Ve chvíli, kdy na svět přijde nový člověk, se všechno změní. Všichni se musí přesunout, aby mu udělali místo, každý člověk, každý kámen, každý strom, každá hvězda, a porodní bába má to privilegium, že tomuto zázraku může přihlížet."

12.11.2019 5 z 5

Neznámá Neznámá Tess Gerritsen

To byla opět zápletka. Napěchovat do knihy tolik dějových zvratů a vedlejších linek ! Autorka opravdu umí. Otřesné zkušenosti mladých dívek, které se dostaly jako sexuální otrokyně do USA, bylo chvílemi velmi těžké číst. A aby toho nebylo málo, Jane se ocitá v ohrožení právě ve chvílích porodu a dokonce ani tím to nekončí. Více už prozrazovat nebudu. Mohu opravdu doporučit.

07.11.2019 5 z 5

O zvědavém štěňátku O zvědavém štěňátku Iva Hercíková

To je tak krásné vidět, jak se další a další děti v knihovně i v rodině zamilovávají do roztomilého štěněte, které přemýšlí, kdo mu to vypil vodu, má chuť na med a chce si vychovat malé pejsky. Jak to všechno dopadlo s napětím poslouchala vnučka a s nostalgií si připomněla babička. Štěňátko nestárne. Zdeněk Miler nám nedaroval jen Krtečka. Patří mu velký dík. Doufám, že si hoví někde se sluníčkem na obláčku a má také radost z radosti, kterou svým dílem rozdával a rozdává.

17.07.2019

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Druhý případ Kim mě zaujal nevšední hlavní zápletkou. V knize se prolínají dva případy, čtenář je tedy udržovaný v pozornosti od začátku až do konce.
Také s týmem vyšetřovatelů se trochu více seznámíme. Nakukování do dávné minulosti hlavní vyšetřovatelky mě zaujalo již v první knize série. Díky těmto průzorům si člověk uvědomuje, jak nebezpečné může být potlačení minulosti, i když je to svým způsobem pochopitelné. A pak se svěřte do rukou odborníků !!! :o)
Doporučuji. Hodnocení zvyšuji po přečtení dalších knih v sérii.

19.09.2018 5 z 5

S duší lvice S duší lvice Petra Langová

Příběh o životní lásce mladé Lenky, která odjíždí do Prahy, aby pátrala po biologickém otci a postavila se na vlastní nohy. Příjemné nekomplikované čtení o komplikovaném milostném životě hlavní hrdinky, o síle přátelství, významu vlastních kořenů a lásce nejen k umění. Neubránila jsem se myšlenkám na to, že před několika desítkami let ztráta osudové lásky často znamenala celý život v osamění. Kolik snoubenek se nedočkalo svého milého, který odešel do války. Lenka plná zklamání naváže vzápětí další vztah. Zrychlená doba ? Ano. Přesto si myslím, že na truchlení je třeba prostor, zraněné srdce potřebuje uzdravit, takže já bych rozhodně nešla cestou "léčby šokem".

08.03.2024 4 z 5

Zdání a manžel vždycky klamou Zdání a manžel vždycky klamou Alena Jakoubková

Pohodové a nenáročné čtení z prostředí modelingu a vztahů. Trošku úsměvné mi přišlo, že pokud by modelka spořádala vše, co je v knize popsáno, tak by byla modelkou XXL. Kolem jídla se toho točí skutečně dost. Postavy vaří, jedí a znovu vaří. Stella se v osmnácti konečně může vymanit z "péče" matky, která jí stále plánovala život. Tím se ale do tohoto vztahu vnese rozkol, který trvá léta. Stella je díky své mladé lásce uchráněná od drog, alkoholu a nezávazných známostí, které provázejí svět modelingu. Co se ale stane, když její cestu zkříží charismatický hokejista?
Od autorky jsem si chtěla něco přečíst a nelituji.

08.02.2024 4 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

"Malá mořská víla" jinak- drsnější, a rozhodně ne pohádková. Autorka si dala práci s vytvořením světa. Dobrodružný příběh kde se to v mořích hemží smrtonosnými sirénami a mořskými pannami. Na souši se jim pokoušejí vzdorovat lidé ve stech královstvích. Oceánu vládne jedna krutá královna, která ze své dcery vytvořila zkázu princů. Bude mít princezna naději získat znovu ztracenou lidskost a uchrání princ své srdce?
Kniha má několik zápletek a napínavého gradování děje. Posádku lodi spojují nelehké osudy jednotlivců a přátelství.
Přišlo mi, že když autorka tak zevrubně vykreslila daný svět, že by do něho mohla zasadit nějaký další příběh týkající se jiných lidí z jiného království. Celá kniha mi totiž chvílemi připomínala dlouhý prolog. Krásná obálka určitě zaujme čtenáře.

08.01.2024 4 z 5

Případ děsivé masky Případ děsivé masky Jaromír Jindra

Napínavé, dobrodružné a v plynulém tempu. Jsem moc ráda, že jsem na tuto sérii narazila. Rada města Budějovic je zaskočena útokem muže v děsivé masce. Rozplétání záhady je složité, a podezření padá i na nevinné. Naštěstí se písař Petronius nerad vzdává.
Tresty popsané katem jsou podle pana spisovatele pravdivé, uf.

16.10.2023 5 z 5

Žirafky si hrají na schovávanou Žirafky si hrají na schovávanou Elena Mellano

Přečetli jsme dvakrát.
Jednou nestačilo.
Roztomilé vyprávění o žirafkách, které si hrají na schovávanou a při hře pochopí i něco velmi důležitého: S přáteli je každá hra lepší!
Tentokráte je kniha v souladu. Roztomilé ilustrace a rozumný text.
Hurá.
Jdu si knihu schovat, byla by hned očtená :o)

09.04.2022 5 z 5

Nosatá Natálie Nosatá Natálie Jana Frey

Jak jsem mohla zapomenout na tento úžasný dětský příběh, ve kterém je velmi hezkou formou zpracované téma mindráků. Čím vším se trápíme jako děti, kolik jiných dětí využívá našeho hendikepu k tomu, aby se nám smály? Co s tím smíchem uděláme? Dospělí příliš často zapomínají na to, co je trápilo, když byli malí. Ony malé děti nemají malé problémy, mnohdy prožívají něco opravdu těžkého, aniž by si toho někdo dostatečně všiml. A nemusí to být jen "velký nos". Některé děti vyjdou z těch vnitřních bojů silnější, ale některé by to mohlo zlomit a poznamenat na dlouhou dobu. Kéž bychom si my, dospělí, všimli vždy včas. A kniha je milá a vtipná, určitě mnohem veselejší než můj komentář :o)

11.12.2020 5 z 5

Nerozluční přátelé Nerozluční přátelé Emilia Dziubak

Kouzelné ilustrace a text s trochou kouzla. Jak by také ne, vždyť opravdové přátelství dokáže vyčarovat z naprosto obyčejných dnů neobyčejné, a ty těžké proměnit ve dny o něco lehčí. A nemusíme přítele vidět, stačí nám jeho stín, který se stane naší součástí.
První setkání malých přátel s těmi jejich kukadly nemá chybu. Myslím, že i nejmenší pochopí, že pro pravdivé vztahy se vyplatí něco obětovat, a třeba i my starší to v měsíčním svitu znovu uvidíme jasněji.

05.05.2020 5 z 5

Smrt a sedm němých svědků Smrt a sedm němých svědků Anna Bauerová

Tato kniha mě přesvědčila, že občas se vyplatí výlet do minulosti. Sice jsem si chvíli zvykala na pomalejší tempo detektivky, protože jsem zvyklá na překotné dějové zvraty současných thrillerů, ale po první třetině knihy jsem si uvědomila, jak se mi líbí vyšetřování, prostředí tvrze i vykreslení charakterů postav. Bez mobilů, počítačů....jen poctivá řemeslná práce. Mám radost, že oproti knihám ze současnosti jsem i velmi těžko odhadovala pachatele. Dostala jsem chuť zvolnit to současné překotné tempo a sednout si v útulné hospůdce u dobrého jídla a pití. Určitě mohu doporučit všem, kteří v detektivkách nepotřebují přebrodit potoky krve. Ale pozor, napětí i zvratů nabízí tato útlá kniha dost a dost. A začíná zájmenem :o)

20.02.2020 4 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Znovu jsem si uvědomila, jak nás formuje i doba, ve které žijeme. Autor zprostředkovává ve své tvorbě své myšlenky, názory, které ve mě vyvolávaly tíseň. Moc naděje se ve sbírce opravdu nenajde. Četla jsem poezii, co se týká Ostravy, abych splnila poslední bod Čtenářské výzvy. Musím se přiznat, že se mě dotkla Maryčka Magdonova, protože si vzpomínám na krásný přednes jednoho spolužáka kdysi ve škole. A s básní Ostrava budu mít již navždy spojené vystoupení Jiřího Wimmra, i když netuším, jak by se s tím vyrovnával Petr Bezruč, že se u této básně smějeme, až nemůžeme dýchat.

22.12.2019 3 z 5