tenax tenax komentáře u knih

Něco pro zahřátí duše Něco pro zahřátí duše Václav Větvička

Název plně vystihuje pocit z knihy. Moudré, pohodové, nadčasové a současně i poučné a informativní čtení. On to pan Větvička ani jinak neumí.

06.07.2014 4 z 5

Bestie, monstra, příšery Bestie, monstra, příšery Jaroslav Kopřiva

Docela zklamání, očekával jsem víc kryptozoologie, místo toho jsem se dočkal obsáhlého a rádobyvtipného přehledu tvorů z pohádek a bájí (jednorožec, draci, kentauři, Pegas, bazilišek apod.), promíseného se skutečnými kryptozoologickými záhadami (lochneska, sněžný muž). Relativně nejzajímavější část je doslov Pavla Toufara o afrických záhadných tvorech kongamato a mokele mbembe.

03.07.2014 2 z 5

Záhady Orientu Záhady Orientu Arnošt Vašíček

Čtení podle mého gusta. Vašíček má obrovský přehled o nejrůznějších záhadách, často vychází z vlastních zkušeností. Jediné, co mi v jeho knihách schází, je více údajů o původních zdrojích citovaných pověstí a informací.

20.06.2014 4 z 5

Rozpuštění Rozpuštění Christopher John Sansom

Skvěle napsaná historická detektivka, začátek série, který nutí k přečtení dalších dílů. Současně je to i zasvěcený popis anglických dobových reálií první poloviny 16. století.

17.06.2014 5 z 5

Klíčem je strach Klíčem je strach Alistair MacLean

Nosný příběh, správně vygradovaný. Zajímavé podrobnosti o práci batyskafů a jejich technice. Napínavé oddechové čtení.

12.06.2014 4 z 5

Kniha nevysvětlitelného Kniha nevysvětlitelného Jacques Bergier

Vzhledem k datu původního vydání již poněkud zastaralé a většinou notoricky známé záhady, ale přesto stále zneklidňující.

12.06.2014 4 z 5

Sběratelé ostatků Sběratelé ostatků Vlastimil Vondruška

Stále ještě je brzo na nějaké hodnocení, příběh je vlastně v polovině. Martin zůstává nedostižným milovníkem, hudebníkem a rytířem, jeho dobrodružství jsou zábavná a dobře se čtou.

07.06.2014 4 z 5

Bratrstvo run Bratrstvo run Michael Peinkofer

Nesporně napínavé čtení, i když poněkud rozvláčné. Zajímavý nápad učinit hlavní postavou románu skutečného romanopisce, střídání a prolínání časových rovin, trocha mystiky, romantika a předvídatelné vyústění příběhu. Dost nevydařený překlad, například když jedna z hlavních postav ve vypjatém patetickém dialogu prohlásí, že „všechno jde šejdrem“, a podobných perel je zde několik.

30.05.2014 3 z 5

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Radovan Šimáček

Asi jedna z prvních historických detektivek u nás, předchůdce Vondrušky, Bauera a dalších, vždyť první knižní vydání vyšlo už 1941. Navzdory tomu docela moderní, čtivá, napínavá a hodnověrně popisující dané historické období. Rozhodně stojí za přečtení.

16.05.2014

Historia Mystica – Záhadné fenomény, temná tajemství a utajované vědomosti lidstva Historia Mystica – Záhadné fenomény, temná tajemství a utajované vědomosti lidstva Lars A. Fischinger

Obsáhlý soubor nejrůznějších záhad a otazníků z historie lidstva. Autor k nim přistupuje nepředpojatě, jednotlivé hypotézy hodnotí objektivně, uvádí argumenty vědců i záhadologů, včetně relativně nových údajů. Jedna z nejlepších knih na toto téma, kterou jsem četl.

11.05.2014 5 z 5

Našeptavač Našeptavač Jaroslav Velinský

Můžu jen podepsat vše, co zde napsali ostatní. I mladý Fink je skvělý, stejně jako později, když byl majitelem a jediným zaměstnancem Discretu. Každá knížka vzbuzuje touhu po další. Naštěstí jich napsal požehnaně, a nejen o Finkovi.

03.05.2014 5 z 5

Svatý zloděj Svatý zloděj Ellis Peters (p)

Není co dodat, opět skvělé jako celá série.

27.04.2014 5 z 5

Zálesákova kořist Zálesákova kořist Miloš Kosina

Série čtyř povídek, které neurazí, ale ani nezaujmou. Běžné spotřební čtení, dobré tak do vlaku nebo na ukrácení dlouhé chvíle někde v čekárně.

22.04.2014 2 z 5

Boj o perlu Boj o perlu Otakar Brůna

Neskonalá nuda, i ty nejakčnější události jsou popisovány rozvláčně jsou přeplněny rádoby filozofickými úvahami o nesmyslnosti vzájemného prolévání krve a zabíjení. Téměř k nedočtení.

20.04.2014 1 z 5

Světlo Šambaly Světlo Šambaly Michael Peinkofer

Tak se skončilo putování Sarah Kincaidové, všechno se vysvětlilo, všechno dobře dopadlo. Zbývá jen zhodnotit celou sérii. Po velice zajímavém rozjezdu v prvním dílu je patrná v dalších částech klesající úroveň. Dobrodružný a napínavý děj sice v celé sérii trvá, ale za cenu stále nepravděpodobnějších náhod, konspirací, mystických schopností a jevů. Ale to se u tohoto typu literatury celkem dá očekávat, takže žádné velké zklamání.

17.04.2014 4 z 5

Strážce pyramidy Strážce pyramidy Jerzy Edigey (p)

Celkem nudný příběh, zajímavý snad jen popisem staroegyptských reálií, i když i ty jsou poplatné názorům a znalostem archeologů v sedmdesátých letech 20. století. Úsměvně působí, když faraon někoho jmenuje „hlavním inženýrem“ a jeho téměř socialistické promluvy k synovi.

12.04.2014 3 z 5

Na břehu Styxu Na břehu Styxu Michael Peinkofer

Dobrodružství Sarah jsou s každou stránkou fantastičtější a nevěrohodnější, nicméně napínavé a vzbuzující zvědavost, jak se všechno rozuzlí. Nezbývá než se pustit do čtvrtého dílu.

04.04.2014 4 z 5

Drion opouští Zemi Drion opouští Zemi Václav Klička

Průměrná sci-fi, plná moralizování v sovětském stylu. Některé nápady jsou docela originální, ale celkově nic moc.

01.04.2014 3 z 5

Stín Thovta Stín Thovta Michael Peinkofer

Po docela dobrém rozjezdu v prvním dílu (Plamen z Faru) se mi zdá tento díl trochu slabší, zázračné úniky a spiknutí tajemného bratrstva jsou až moc překombinované, Sarah je neskutečně geniální a naivní zároveň. Ale to všechno k tomuto druhu literatury asi patří. Rozhodně čtivé, napínavé a lákající k dalším dílům, protože opět je mnoho nedovysvětleno.

29.03.2014 4 z 5

Plamen z Faru Plamen z Faru Michael Peinkofer

Trochu Indiana Jones v sukních na sklonku 19. století. Jako první díl tetralogie mnoho věcí a záhad naznačuje a nedovysvětluje, takže logicky čtenáře nutí k těšení na další díly. Nejsem výjimkou.

23.03.2014 4 z 5