thorir thorir komentáře u knih

Proč státy selhávají Proč státy selhávají Daron Acemoglu

Nepochybně zajímavý historický přehled. Přestože se závěry autorů zcela nesouhlasím, kniha je podnětná, poskytla mi mnoho látky k přemýšlení. Hodnotím vysoko zejména z důvodu značné šíře popisovaných příkladů (tj. inspirace k dalšímu studiu). Na jednu stranu závěr autorů dává smysl (alespoň se tak snaží ukázat na četných příkladech z minulosti). Na druhou stranu, silné odmítání ostatních teorií / faktorů nepůsobí zcela přesvědčívě. Autor se až příliš snadno vypořádává s kulturním pozadím civilizací, až příliš snadno odmítá vliv kultury. Aneb jen kontingentní běh dějin ( = náhoda) je prapůvodní příčinou neúspěchu. Nepochybně ano, však celý vesmír je postaven na náhodě. Skutečnost však bude nejspíš v kombinaci mnoha faktorů.

28.10.2017 4 z 5

Kolapsy složitých společností Kolapsy složitých společností Joseph Anthony Tainter

Než jsem si přečetl tuhle knihu, byl jsem přesvědčen o tom, že západní civilizace končí. To, že končí jsem přesvědčen i nadále, ale již si nemyslím, že její konec bude bouřlivý a násilný. Výnosy plynoucí ze složitosti již zdaleka nestačí pokrývat náklady nutné k jejímu dlouhodobému udržení. Bohužel volání po všemožných reformách zatím vyznívají spíš do prázdna ... (to je samozřejmě můj osobní názor). Souhlasím s komentáři níže, i v dněšní době (nebo lépe - zvlášť v dnešní době) jde o zcela zásadní knihu.

28.10.2017 5 z 5

Příběh lidského těla Příběh lidského těla Daniel E. Lieberman

Pro naprostého laika jako jsem já je to zásadní a objevná kniha. Ne, že bych hned začal měnit životní styl, ale tak nějak se na hodně věcí a jevů nyní dívám jinak. Na druhou stranu, kritika, zmíněná v některých předchozích komentářích, neustálého opakování sdělovaných faktů je trochu oprávněná ... Přesto kniha jednoznačně stojí za přečtení.

28.10.2017 5 z 5