TomTomis TomTomis komentáře u knih

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Tento díl se mi líbil. Byl rozvleklý, to je pravda. Některé scény mi přišly skoro neuvěřitelné. Čteno hned po 3. díle. Přečteno během pár dní. V zásadě si ale říkám, že se k tak dlouhé knize už vracet chtít nebudu. Příběh se někdy vleče, někdy nabývá na spádu.

21.09.2022 4 z 5

První muž První muž Lenka Křížová

Asi nejvíc oceňuji to, že kniha je z českého prostředí. Mnohá místa z knihy znám. Jinak se kniha četla pěkně, byl v ní humor, trápení, láska, erotika, namixované tak nějak vyváženě, aby to ještě bylo ok. Bylo to rychlé čtení, odpočinkové.

26.06.2022 4 z 5

Kniha shromáždila nebývalé množství studií, různých výzkumů, aby ukázala, kam může vést, když jsou zejména děti vystaveni neustálému tlaku digitálních médií. Postupuje v souladu s novými poznatky neurovědy.
Kniha místy nadbytečně opakuje, někdy by stačilo přečíst si shrnutí. I tak jsem si v knize našel hromadu podnětů k přemýšlení, podtrhl si kupu zajímavých myšlenek. Nadbytečnost opakování chápu jako autorovu snahu o to, aby člověk neopomněl, nezapomněl ... a je v tom cítit zapálení pro věc, což zastánce dig.médií asi musí štvát.

17.08.2021 4 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Příběh se čte jedním dechem. I člověk, co je dávno dospělý si v tom najde svoje. Přes optiku hlavních postav zapátrá i ve svém mládí. Jediné co bych knize vytkl je poněkud zvláštní náhodná propletenost, ale... ale... nakonec mi to ani tak nevadilo. Hlavní téma je za mě poukázání na to, jak si občas lidi nerozumí a jak spolu mnohdy málo komunikují a vytvářejí si kupu domněnek, které mohou být od pravdy dost daleko...

15.06.2021 5 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Kniha se čte rychle, svižně. Zaujme jazykem, formou. Vztah dvou lidí přes e-mail. Kam je to zavede. Jak si řeší svoje city, jak se snaží nějak vyhrát zápas rozumu a lásky. Kniha má zajímavý konec. Přemýšlel jsem nad uvěřitelností takové bohaté výměny dopisování. Byli by toho dnešní lidé schopni?

24.09.2019 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Tentokrát se mi konečně "keplerovka" četla jedním dechem. I když na některých místech jsem měl trochu pocit, že je to nereálné, ale o tom myslím tyto knihy být nemají. Mord, napětí, akce, tentokrát jsme trochu blíž k pravidlům klas.detektivky. Napínavé rozuzlení, zajímavý konec, který odkrývá roušku z minulosti hlavní postavy komisaře J.L.

04.09.2019 4 z 5

Toto všechno ti dám Toto všechno ti dám Dolores Redondo

Tak tohle byla kniha, od které jsem moc nečekal a byl jsem mile překvapen, jak mě dokázala vtáhnout do děje. Sice jsem si místy říkal, že je děj poněkud zjednodušený, místy jsem si říkal , že jsem se ocitl v nějaké španělské telenovele, ale pak mě autorka přesvědčila , že jako celek kniha funguje. Detektivka? Příběh smrti a pátrání. Slunce a déšť a vychutnávání si sklenky vína na vinici. Ponoření se do motivů některých účinkujících. Je tu sice ta otázka "Kdo je vrah? " , ale je tu i něco navíc. Španělský kolorit, LBG tematika, moderní doba oproti zašlým slávám šlechtických dní...

12.07.2019 5 z 5

Pán ledové zahrady Pán ledové zahrady Jarosław Grzędowicz

Nedá mi to, abych sem nenapsal, že kniha určitě stojí za přečtení. Nenechal bych se odradit. Vnímavý čtenář najde ve všech čtyřech dílech kupu dobrodružství, které dohromady tvoří svůj smysl. Kam se na něj někteří tvůrci hrabou. V knize je několik linií a bavilo mě sledovat obě hlavní, které jsou načrtnuté v prvním díle.
I po několika letech od dočtení ve mně kniha rezonuje. Dokonce jsem první dva díly četl dvakrát. Sapkowského (Zaklínač) bych si znovu nepřečetl.

26.02.2019 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Opravdu zajímavé, co někteří lidé dovedou z této úžasné knihy udělat. Vkládají do ní příliš sebe a nedovedou se do postav knihy vžít. Ne každý chce mít život takový, jaký by ho chtěl mít čtenář. Kdo chce , najde si v knize kupu zajímavých momentů. Kniha , co si zaslouží být čtena i podruhé...

03.09.2018 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Poslední přečtená kniha roku 2023. Četl jsem ji dlouhé měsíce. S přestávkami. Musím říct, že teprve konec knihy ( asi 200) stran jsem přečetl na jeden zátah, jinak jsem se knihou docela prodíral. A nebavila mě natolik, abych ji dočetl. Raději jsem ji odložil a četl jiné knihy. Děj knihy je už docela ohrané klišé různých románů- cesta do jiného světa a cesta hrdiny za záchranou dotyčného světa, který řeší nějaké problémy. Také je možné, že mě pan King už nemůže nijak překvapit. Přelouskal jsem toho od něj moc. I tak musím uznat, že kniha má jistě pro mnohé svoje kouzlo a mít bude.

29.12.2023 3 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Od přečtení uplynula kupa času a stále tuhle knihu tak nějak nosím v hlavě. Známka toho, že na mě nějak zapůsobila a že příběh je strhující. Objevování historie Afganistánu, nahlédnutí do jiné kultury. Z některých scén mrazí...

24.12.2023 5 z 5

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

Tato kniha mě dost zasáhla. Dovedla se ponořit do vztahu dvou lidí tak, že mi z toho běhal mráz po zádech. Proměny jednoho vztahu v době, kdy vše bylo tak nějak jinak a někde ještě stále jinak je. Z knihy mám pořád v sobě obraz moře. Ten rozhled do dálky, kde se obloha setkává s vodní hladinou. Vztah obou hlavních postav není žádná procházka růžovou zahradou...

16.08.2023 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

No smiřuju se s tím, že tato dvojice je ujetá na divnovrahy , zvrácené jedince se sadistickými sklony. A Joona je opět jak nějaký superman. Bože... Přešla mě chuť jít na Pavouka. Asi nebyl dobrý nápad číst 4 díly za sebou:))

24.12.2022 3 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Sice jsem knihu četl kvůli gay prvkům, ale i tak jsem si tohle vypravování z hokejového prostředí užil. Je v něm o kousek posunut příběh dvou hokejistů z knih On a My. Román nemá žádné extra zvraty. Ale čte se pěkně, v rámci tohoto typu literatury jistě něco lepšího.

06.02.2022 4 z 5

Šťastný život Šťastný život Will Bowen

Tuhle knihu jsem dočetl nyní na začátku roku 2021. Asi budu některé recepty potřebovat. I když jsem knihu četl neskutečně dlouho, mnohokrát ji na chvíli odložil, myslím, že mi dala hodně věcí, co se týče náhledů na život. Vše si člověk musí ale přefiltrovat přes sama sebe a upřimně se sebou vést rozhovor. Plnit pouze jakési návody bez opravdovosti, upřimnosti k sobě samému se zvrhne v jakýsi neživot.

04.01.2021 4 z 5

My My Elle Kennedy

Do druhých dílů se mi nikdy moc nechce, ale nakonec jsem si řekl, že mi to tady leží už moc dlouho. Přečteno na jeden zátah. Jednohubka, oddechovka. Opět plno sexu, nadrženosti. Trochu naivního popisování sex.scén, ale i to se dá přežít, když se člověk nechá pohltit jednoduchým příběhem, který je poněkud předvídatelný už z názvu knížky:) Plný počet hvězd bych dal za oddechovou literaturu. V porovnání s ostatními dávám 4/5. No moc přísnej tedy nejsem:) Ale i trochu té romanťárny k životu je potřeba...

17.03.2020 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Třetí kniha s H.H. a pořádná bichle. Musím říct, že jsem si tento díl užíval víc než předchozí dva díly. Asi si na tohoto svérázného detektiva začínám zvykat. Na knize se mi nejvíce líbilo nahlédnutí do historie. Historie norských vojáků ve složitých válečných letech. Po přečtení anotace na knize jsem byl rád, že anotace nečtu. Prozrazení jedné informace, která se odehraje až v půlce knihy mi přijde nefér vůči čtenáři.
Kniha má spád. Místy možná poněkud překombinovaná, ale musím říci, že jsem si u knihy odpočinul, přišel na jiné myšlenky a to u oddechovější detekt.literatury oceňuji. Když se i něco navíc dozvím, považuji to za bonus.

13.11.2019 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Původně se mi do této knihy nějak nechtělo. Teď si říkám, proč jsem blbec po ní nesáhl mnohem dřív. Obrazy z ruského života, gulag. Osud jednoho člověka, který se probouzí. Bere svůj život pomalu do svých rukou. Zulejka je jedna z postav , která se mi zaryla do hlavy. Zůstane ve mně dlouho...

31.10.2019 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Tato kniha mě nutila číst dál a dál. Peter May mě přesvědčil, že umí popsat zvláštní atmosféru ostrovů, podívat se do historie. Takové knihy, které mě přimějí zalistovat atlasem, najít si něco o historii vždy uvítám. Mám rád, když kniha není jen pouhým vyfantazírovaným dějem (i když i to může být někdy super), ale dává čtenáři podnět ke studiu. Samotná zápletka mě zase tak moc neuchvátila. I ten nádech romantiky by si tedy mohl odpustit, ale tady mi to kupodivu vadilo méně, než v prvních dvou knihách, co se odhrávají v Číně.

20.07.2018 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Psát někomu dopisy, aniž by se dočkal odpovědi? Zajímavý nápad. Charlie vypráví o svém žití, trápeních a srovnává se s tím, že je jiný než ostatní. Hledání svého místa ve světě. Kniha se četla dobře. Vřele doporučuji (neurazí ani starší čtenáře).

12.04.2018 4 z 5