tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Zábavné, čtivé, vtipné. Autor do detektivky nedetektivky vpašoval dobové výrazy, to je báječné. Některé názvy mi daly zabrat, než jsem přišla na to, jak to ti naši předkové vlastně mysleli. Podrychtáře Václava jsem si oblíbila, loučila jsem se s ním celkem nerada. A hele, ona je to série! Juchúúúú! Loučení se odkládá...

09.09.2019 4 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Nemám než superlatívy. Cigaretka bola na dva ťahy, ja som audioknihu prehltla na ťah iba jeden. Umenie spisovatelské a umenie interpretačné tu sú dokonalé a neoddelitelné. (Skúšala som iba čítat. Pekné, no nebolo to to pravé. Stále som počula prednes pána M.G.)
A "krpatá Mazda" mi znie v mozgu cez celý deň. A počas celého dňa sa musím usmievať. :-))

07.02.2019 5 z 5

Příběh opravdového člověka Příběh opravdového člověka Boris Polevoj

Tenhle příběh jsem kdysi přečetla jedním dechem a potom mne dlouho děsil. Řadím si ho k Johny si vzal pušku.
Ačkoliv autor sloužil svou prací nepěkné ideologii, tahle kniha se mu povedla. Opravdu silné vyprávění o nezdolnosti ducha, i když je tělo dobité.
A úvaha o nesmyslnosti války a jejího koloběhu - na obou stranách mladí zdraví jdou do boje, jsou rozsekáni, doktoři je jakžtakž spraví a jsou opět posláni do toho mlýnku na maso, vyplyne sama. Nikdy jsem úplně nevěřila, že by se někdo chtěl po takovém zážitku dobrovolně vrátit na bojiště.

07.09.2018 4 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Až mne přemůže ten Němec, co mi pořád bude schovávat věci, tohle bude to poslední, co si budu z literatury pamatovat :-))

08.04.2018 5 z 5

Toulky českou minulostí 1 Toulky českou minulostí 1 Petr Hora (p)

Kdo má rád historii a českou zvlášť, ten se porochní. Rochnila jsem si u všech 13 dílů. Uprostřed stránky hlavní text s ilustracemi, za "okraji" drobné, ale vysoce zajímavé, detaily k tématu.
Dobře slouží k "mazlení" s knížkou. A probouzejí zvědavost a chuť se dozvědět něco víc.

06.03.2017 5 z 5

Zabiják Zabiják Ed McBain

Zabijáka jsem si chtěla poslechnout jako audioknihu. Interpret ji úplně zabil. Většinou není nad voňavý šustivý papír a vlastní vnímání. Bylo to počteníčko! Sice tu a tam podivné chování postav ( věřit novinářům?.-))), ale zase to vyváží krásné popisy města a atmosféry a špičkovací dialogy mezi detektivy. Vrhám se na další díl.

04.10.2020 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

První díl série. Po zhltnutí čtyř dílů musím konstatovat, že k Tasovi přibyl další bezva hrdina. No, spíše hrdinové, protože v tomto příběhu si zamilujete když ne tři, tak alespoň dva týpky, co světem jdou, či jedou na koni, bez bázně a hany a se srdcem na pravém místě. Oblečeni do drátěných košil svým mečem a uměním jím vládnout napravují nespravedlnost a tvrdě trestají bezpráví neb jsou to praví rytíři navzdory tomu, že pocházejí z bezvýznamných tvrziček.
Mně osobně ne příliš sympatický desátý český král je tu vypodobněn z úplně jiného úhlu pohledu než u jiných, mně známých, autorů. Zato pan z Lipé to tentokrát škaredě odnesl, ale možná si to zasloužil. :-)
Pan Niedl píše lehkým, avšak ani náhodou plytkým, stylem, který mě chytl a už nepustil. Netrpělivě čekám na balíček s dvěma novými díly, protože se do dalších knih, čekajících na mém nočním stolku, nějak nedokážu začíst.

03.07.2019 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Já tušila, že Enti existují!!!

13.05.2019 5 z 5

Vysoké okno Vysoké okno Raymond Chandler

Jo, Phil Marlowe, to je frajer! A pan Chandler samozřejmě také, za to, že ho stvořil. Oba mají úžasný smysl pro černý humor, ironii a sarkasmus.
"Vy máte ale ostrou tužtičku!" :-))

03.09.2020 5 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Opať som čítala ušami, opať, ako inak, v slovenčině. Aj tento raz dvojica DD+MG. Aj tento raz skvelý zážitok. Veĺmi sugestívne popísané kriminálne činy. Brrr!!! Krásna práca so slovíčkom "no".
Teraz rozmýšlam, či slovo gargol z úslovia "liať dole gargolom" má čo spoločného s tým architektonickým prvkom gargoylom :-))

25.01.2019 5 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Milé překvapení. Někdy sice trochu vaty, ale celkově dobře vymyšlený příběh kolem historického faktu. Četlo se výborně díky pěkné češtině, díky hezky vystižené dobové atmosféře i díky příběhu bohatému na dějová vlákna, která se na konci všechna spletla. Četlo se mi tak příjemně, že jsem po nějaké době opět sůvila skoro do rozbřesku. Jste fakt dobrá spisovatelka, paní učitelko!
A dneska sedím nad textem o Lucemburcích na Moravě. Jste fakt dobrá učitelka, paní spisovatelko!

24.09.2018 4 z 5

Taková normální rodinka Taková normální rodinka Fan Vavřincová (p)

Fan Vavřivcová je prostě jen jedna. A její taková normální rodinka také. Nedám na ně dopustit. Občas totiž nevím, jestli jsem v rodince své vlastní nebo v té takové normální. Jejich hlášky u nás tak zdomácněly, že bez "slabý, Cilka, slabý" nebo "eště jim dáš všem fleka, tatínku" či "nechceš to za odměnu, dostaneš to za trest", si už náš život nedovedu ani představit.

26.12.2017 5 z 5

Maličko mi to voní po cimrmanovsku.

08.04.2017 5 z 5

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

Tentokrát to Timothy nandal všem, kdo si to zasloužili. Bravo a díky!

09.04.2023 5 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Pobavilo a to dost. Už jen tím názvem. A hlavně ten konec:-))) Heteša - znamenám si!

11.08.2021 4 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Tak poetický názov a tak drsný príbeh! Audioknihu číta pán Marek G. a jeho poňatie je neprekonatelné. Vo dvojici s pánom Červenákom -
jednoducho historicko-detektívkový raj.

19.03.2021 5 z 5

Prachy Prachy Ed McBain

Souhra pánů detektivů z 87. revíru je obdivuhodná. A Ollie, i když jinak nesnesitelný tvor, jako detektiv je prvotřídní. Prostě koncert!

04.03.2021

Dokud nás smrt nerozdělí Dokud nás smrt nerozdělí Ed McBain

Kam policajt šlápne, urodí se zločin. Pánové z 87. si mysleli, že se na svatbě kolegy pomějí. Poměli se, to je pravda, ale okamžitě po ní přišla ledová sprcha. A jen doufám, že autor už toho Berta přestane v dalších příbězích pronásledovat! :-)

28.02.2021 5 z 5

Dej mládencům ruku jako lopatu Dej mládencům ruku jako lopatu Ed McBain

Víš, co ženský dovedou? A co dovedou chlapi? :-))) I hoši z 87. revíru, ač zkušení a různých fíglů znalí, si dlouho nevědí rady. Ale já jim věřím, že tomu přijdou na kloub. Držím palce, až mi bělí, a ženu očima písmenka před sebou rychlostí blesku...

15.10.2020 5 z 5

Až do nejdelší smrti Až do nejdelší smrti Ed McBain

Stála jsem před dilematem pustit se buď do žehlení té hromady, co na mne číhá v prádelně nebo průšvihů v sedmaosmdesátém. Vyhráli hoši, se kterými jsem zachraňovala ženicha tak vehementně, že mi vystydlo i kafe
:-))

12.10.2020 5 z 5