Ulala Ulala komentáře u knih

Červený pavilon Červený pavilon Robert van Gulik

Po cestě z hlavního města soudce Ti vypomohl svému příteli pří řešení vražd, které se staly v období oslav Svátku mrtvých na Rajském ostrově. Oceňuji nejen brilantně vyřešené případy ze současnosti i minulosti, ale i popis čínských zvyků (Svátek mrtvých, život na Rajském ostrově).

12.08.2022

Strašidelný klášter Strašidelný klášter Robert van Gulik

Jako obvykle u pana Van Gulika dávám pět hvězdiček. Logika a rozum jsou ve všech příbězích na prvním místě a to mně baví.

10.08.2022 5 z 5

Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Susanna Leonard

Autorka se ve svém románu soustředila na vyprávění M.C.Skłodowské o svém dětství a mládí stráveném v Polsku v době záboru carským Ruskem. Ukazuje její silný vztah k rodině, těžký život lidí, kteří se snažili udržet polskou tradici, zvyky a poslání. Ukazuje postavení dívek a žen ve společnosti, nejen v Polsku, ale i posléze v Paříži. To vše má svou historickou hodnotu a poznání této éry v životě vědkyně má svou cenu. Marie Curie-Skłodowská, nebyla totiž jen vědkyni oceněnou Nobelovými i jinými cenami, ale i dítětem, mladou dívkou, ženou, manželkou a matkou a to vše ovlivňovalo její přístup k vědě.

07.08.2022 4 z 5

Tři minuty Tři minuty Anders Roslund

Děsivý svět drogových "kšeftů" je zde vylíčen velmi obrazně. Bohužel jsem v tomto pesimista a věřím, že pravda se částečně podobá příběhu v knize. K tomu všemu ještě jednání politiků, kterým "obyčejný" člověk nestojí za zlámanou grešli. Autoři velmi sugestivně líčí příběh "obyčejného" člověka, který vstoupil do služeb státu a již po druhé ho mocní nechali ve štychu. Ještě mně čeká kšeft z lidmi v dalším díle a musím říct, že k němu přistupuji s nechutí. NE z knihy, ale ze světa, který v ní bude vyobrazen.

16.07.2022 4 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Skvělé čtení. život Carla Morcka se dostal do normálu, Rose je zpátky, Gordon jako obvykle a osud Asada i když se relativně stabilizoval, je neustále plný rodinných problémů. Nový případ oddělení Q zaměstnává v době Covidu naplno. Celý příběh mi připadá oproti ostatním takový "klidnější", nicméně děj srší napětím a žene Vás do neustálého pokračování ve čtení. Konec knihy postavený na obvinění Carla slibuje zajímavé pokračování.

29.06.2022 4 z 5

Císařova past Císařova past Steve Berry

Velmi povedené spojení současnosti a historie, jako obvykle. Mám ráda autorovu fantazii, a v tomto případě mi to potvrzuje mé názory na určitou skupinu lidí, kteří mají snahu ovlivnit politiku a nastolit řád, který by vrátil zpět starý německý pořádek. Jako obvykle konec je trochu přepískly, ale to už k autorovým knihám patří. Řekla bych, že jeden z povedenějších dílů.

19.06.2022 4 z 5

Z kostí a inkoustu Z kostí a inkoustu Rachel Caine (p)

Přání jednoho z čtenářů jsem si vzala k srdci a čtení jsem si užívala. Naposledy jsem fantazy knihu měla v ruce před mnoha léty a na knihu Z kosti a inkoustu jsem narazila náhodou a při jejím pořizování jsem si pořádně neuvědomila o jaký žánr jde. Chytlo mně to a s radosti jsem se ponořila do parních povozů a vlaků s 400 km rychlostí bez viditelných kolejí. Uvítala bych sice trochu víc fantazie při boji o ovládnutí světa a možná se ji dočkám v dalším díle. Těm, kdo je laikem jako já ve fantazy, vřele doporučuji.

11.04.2022 4 z 5

Žena v modrém plášti Žena v modrém plášti Deon Meyer

Moje první kniha od tohoto autora a to cíleně pro Čtenářskou výzvu. Přestože to bylo krátké a stručné objasnění případu, kniha ani autor mně nezklamali. Myslím, že si přečtu i další ze série.

04.04.2022 4 z 5

Tajemství prázdného trezoru Tajemství prázdného trezoru Matthew J. Costello

Perfektní "jednohubka". Stručné, jednoduché a tento díl se zaměřuje na sbližování Jacka Brennana s Cherringhamem. To doufám poukazuje na další pokračování.

03.04.2022 4 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Teorie vraždy mi nějak nesedla. Asi jsem čekala něco jiného a proto zklamání. Styl skvělý ale příběh trochu překombinovaný. Prostě to nebyl můj šálek kávy.

30.03.2022 3 z 5

Na začátku byl rýč Na začátku byl rýč Pavel Chlouba

Abych si v nevlídném a současně větrném únorovém počasí přiblížila jaro, sáhla jsem pro knihu Pavla Chlouby. Pořídila jsem si jí z toho důvodu, že měla zajímavý název a hezké ilustrace. Po jejím přečtení mohu však říct, že obsah je velmi milý, laskavý a je v něm tolik moudra, že se s ním dá přežít i tu nevlídnou zimu. Obdivuji autorovy znalostí, jeho zanícenost pro vše "zelené" ( v uvozovkách proto, že tím nemyslím ekologické smýšlení, ale zahradu, rostliny, květy a jejich podstatu), ale i jemný humor a schopnost laskavě skloubit člověka s rostlinou. S poslední kapitolou nazvanou "Zpráva o stavu společnosti" plně souhlasím. Všem kdo mají rádi své zahrady, anebo cizí zahrady, knihu doporučuji. Doporučuji rovněž facebookové stránky autora, kde se dozvíte další informace a prohlídnete si krásné fotky zeleně z celého světa.

20.02.2022 5 z 5

Ztracený řád Ztracený řád Steve Berry

Spojení fikce a reality je fascinující. Možná autor "chrlí" své knihy jednu za druhou, ale musím uznat, že spojit fakta z historie s vymýšleným příběhem dá určitě docela zabrat, mně však vždy potěší. Skláním pomyslný klobouk před autorem - kniha je čtivá, napínavá, sice možná v některých případech přehnaná (to ale k tomuto typu literatury asi patří) a opět jsem se dozvěděla něco málo z historie tentokrát Spojených států.

19.02.2022 4 z 5

Vražda na blatech Vražda na blatech Catherine Shepherd

Taková normální detektivka. Četla se dobře ale mně osobně ničím nenadchla. Možná další části si vyslouží další hvězdičku.

06.11.2021 3 z 5

Gangréna Gangréna Rolf Börjlind

Dobré, víc než dobré. Jelikož jsem začínala následujícím dílem, v tomto jsem se alespoň dozvěděla souvislosti v historií jednotlivých postav. Těším se další díl, který už mám připravený k čtení.

03.10.2021 4 z 5

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Nebylo to nezajímavé, sice trochu natažené a občas se opakující. Musím říct, že Katová dcera se mi líbila víc, ale nemám nic proti historickým románům a takový pohled na Fausta jsem ještě neslyšela ani nečetla, takže se cítím určitým způsobem obohacena. Druhý díl si však nechám na zimní večery.

16.08.2021 3 z 5

Spříznění Spříznění Steve Robinson

První knihou autora, která mně velmi zaujala, byly Dopisy od mrtvého. Připadala mi neuvěřitelná, ale velmi "přitažlivá". Spříznění je pro mně uvěřitelným příběhem (asi to bude bližší historií) a velmi velmi zajímavě napsaným. Nemohla jsem se odtrhnou a stačilo mi 24 hodina na přečtení. Skvělé čtení, skvělé propojení historie se skutečností. Už se těším na autorovy další knihy.

27.07.2021 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Jako obvykle budu panu Vondruškovi chválit tuto sérií. Pohodové letní čtení. Zajímavá zápletka, má to spád, prostě kniha, která se dobře čte.

06.07.2020 5 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Mám stejný názor jako asi 3 poslední komentáře. Jedině co dodám je, že v některých momentech nevěrohodné a to mohu říct zcela jistě a to z vlastních zkušeností. Mezi jinými není tak jednoduché chodit v pohodě do práce (jak tvrdí autorka), tam vydávat ze sebe vše a to zvládnout bez alkoholu a pak se postarat o dceru a teprve večer si dát dvě, tři lahvinky vína a ráno znovu do práce, v klidu ? Palec nahoru za to, že autorka se veřejně přiznala k problému, to zvládne málokdo, ale kniha nic moc.

16.03.2020 2 z 5

Bretaňské tajemství Bretaňské tajemství Jean-Luc Bannalec (p)

Popis přírody se autorovi opět moc povedl. Zaměření na pověsti a legendy bylo velmi poučné. Pokud autor komisaře přemístí do Paříže, bude tomu něco chybět. Za sebe doufám, že ne a opět budu netrpělivě vyhlížet další díl.

27.01.2020 5 z 5

Mstitel z Jenštejna Mstitel z Jenštejna Vlastimil Vondruška

Letopisy královské komory se vyvíjejí docela zajímavě. Zatím jsem ale nepřišla na autorův systém výběru příběhu. Osobně bych raději přivítala chronologický postup, ale i tak se to dá. Příjemné, lehké čtení.

01.12.2019 4 z 5