valika0302 valika0302 komentáře u knih

BreakAway BreakAway Anabelle Stehl

Prichádzam s recenziou od novej nemeckej autorky. Som rada, že sa počet týchto autoriek rozrastá, aj keď jedné mi sedia viac a druhé trošku menej.
Táto kniha je ten druhý prípad.

Nebola vyslovene zlá, ale nie je to ani niečo extra. Knihu som čítala veľmi dlho, pretože som ju stále po pár kapitolách odkladala, že si prečítam niečo iné a potom sa k nej vrátim. Včera som sa vrátila a už ju aj dočítala, pretože druhá polovica knihy je už o dosť kvalitnejšia a lepšie sa číta. Ide najmä o to, že má veľmi pomalý začiatok, skoro do polovičky sa vôbec nič nedeje, čo trochu odpútava od motivácie chcieť čítať ďalej a dozvedieť sa viac.

Celou knihou sa aj spomínajú tajomstvá, ktoré má každý z hlavných hrdinov. Správajú sa ako keby to bolo neviem aké veľké tajomstvo, pričom potom keď sa dozvieme o čo ide, tak som sa až zarazila, pretože podľa mňa to nebolo až také hrozné, ako to prezentovali.

Pri nemeckých autorkách také nízke hodnotenie nedávam, ale v tomto prípade nemám inú možnosť. Nevravím, kniha je písaná dobre, len tam chýba niečo, čo by čitateľa upútalo. Je to taký priemer, ktorý nenadchne, ale ani neurazí. Na prečítanie ako oddychovka fajn, ale rereading by som si nedala. Plus ale vidím v nádhernej obálke, ktorá nám ukazuje mapu Berlína.

Hodnotenie: 3/5

25.05.2022 3 z 5

Zaklínačky potíží Zaklínačky potíží Kristin Cast

Obľúbenú a svetoznámu sériu od Cast (škola noci) som síce nečítala, ale vedela som o nej. Preto, keď sa vyskytla šanca byť súčasťou projektu #SPOLECNECTENÍ s KD s knižkou Zaklínačky potíži od tejto autorky, ktorú napísala s jej dcerou, ani na sekundu som neváhala a prihlásila sa. Touto cestou sa chcem v prvom rade poďakovať za príležitosť @kate.valter a @knihydobrovsky.

Teraz k recenzii. Vzhľadom na meno autoriek, mala som obrovské očakávania. Bohužial, knižka ich úplne nesplnila, aj napriek tomu, ale podľa mňa je to celkom dobré čítanie. Za mňa osobným mínusom je, že je pisaná v 3.osobe, čo ja nemám veľmi rada, pretože sa neviem vžiť do myšlienok hlavných hrdinov. To ale iným nemusí vôbec prekážať, len poukazujem na tento fakt, pretože ja som o ňom nevedela dovtedy, kým som neotvorila knižku.

Dosť dlho sa v knižke nič nedeje, čo môže a mňa aj trošku odrádzalo od prirodzenej túžby čítať ďalej a vedieť ako príbeh pokračuje. Veľmi sa mi páčilo prostredie, či kúzelnícke rituály, ktoré robili. Samotné dvojčatá (Hunter a Mercy) mi neprirástli k srdcu až tak, ako niektoré vedľajšie postavy (Abigail sa mi páčila asi najviac, ale pobavila som sa aj na Xene).

Z mužských postáv mi najviac sadol Jax (najlepší kamarát Hunter) a najmenej asi Kirk. Celé jeho správanie bolo ehh, ale asi najviac ma vytáčalo jeho oslovenie "zlatko". To sa proste veľmi nehodilo.

Chcela by som dodať, že knižka je podľa mňa určite vhodnejšia pre mladších čitateľov. YA mi nevadí, ale na toto som už asi pristará, prípadne som už príliš náročný čitateľ, po tých xyz knihách, ktoré som prečítala.
Knižku hodnotím ako taký priemer, nenadchne, ale ani neurazí.

Hodnotenie: 3/5

09.05.2022 3 z 5

Kráľovstvo hriešnych Kráľovstvo hriešnych Kerri Maniscalco

Fantasy čítam len príležitostne, keď dostanem chuť na príbeh odohrávajúci sa na inom svete. Prv som o tejto sérii netušila, no nedávno sa okolo nej spustil veľký boom, keďže ju vydávali aj v Česku aj na Slovensku skoro v rovnakom čase. Ja som si počkala na preklad od @vydavatelstvo.pandora a vyplatilo sa.

1.Kniha: Kingdom of the Wicked (Kráľovstvo hriešnych)
Prvá časť nám predostrie prostredie v ktorom sa príbeh odohráva (aj keď potom ďaleko v príbehu sa dostaneme aj do iného sveta). V Palerne žijú dve sestry (dvojčatá) Emilia a Vittoria, pričom každá z nich má inú osobnosť. Emilia je viac utiahnutá, radšej zostane doma a číta knihy (preto som si ju veľmi obľúbila) a Vittoria je skôr rebel vyhľadavajúci nebezpečenstvo, čo sa jej aj stane osudným. Hneď na začiatku príbehu je Vittoria zavraždená, pričom Emilia ju nájde ešte v čase, keď je pri nej jeden zo siedmych princov pekla. Keď na seba Emilia upozorní s cieľom zachrániť sestru, princ zdrhne, no zanechá po sebe dýku. Emilia je po smrti svojho dvojčaťa odhodlaná vypátrať jej vraha a pomstiť jej smrť. Pomocou dýky sa pokúsi princa Wratha privolať, čo sa jej aj podarí, pričom pri privolávaní vysloví aj kúzlo, ktoré je veľmi silné a poznačí ich oboch. Ďalej môžeme sledovať vývoj ich vzťahu, ktorý je typický hate to love, postupne sa začnu zbližovať a Wrath jej začne pomáhať vypátrať vraha a ochraňuje ju. Koniec je šokantný a to až do takej miery, že som nemohla čakať na preklad druhej časti a pustila sa do nej v angličtine. Ešte stále ju čítam, no po dočítaní vám určite dám recenziu aj na druhú časť. Pre tých, ktorí nečítajú v angličtine mám dobrú správu, na jeseň má Pandora v pláne vydať aj druhú časť. Kto sa teší?

Veľmi sa mi spracovanie a preklad od @vydavatelstvo.pandora páči a určite vám túto knižku odporúčam, kto má rad fantasy prepletenú s romantikou, príde si na svoje. Ja som tento žáner čítala po veľmi dlhej dobe a ani som si neuvedomila, ako veľmi mi chýbal.

22.04.2022 5 z 5

Když jsme si věřili Když jsme si věřili Sarina Bowen

úplne perfektná, táto časť je asi najlepšia z celej série. Veľmi sa mi páčil príbeh o páre Raffa a Belly :) Hodnotím na 5/5*

13.04.2022 5 z 5

Projekt snov Projekt snov Lauren Asher

Doteraz som o Lauren Asher nevedela. Vďaka Pandore som sa o nej dozvedela a som neskutočne vďačná, pretože Lauren je výborná autorka. Mám už prečítanú aj druhú časť, tá je tiež skvelá. Túto sériu určite odporúčam každému, má zaujímavý námet a nebudete sa nudiť.
O tejto autorke som do nedávna vôbec netušila. Až po zverejnení edičného plánu vydavateľstva Pandora som ju objavila a hneď ma zaujala.

Dej je posadený do prostredia zábavného parku, kde Zahra pracuje ako súčasť kratívneho tímu a patrí medzi obľúbencov samotného vlastníka, teda starého otca Rowana a jeho ďalších dvoch bratov. Po jeho smrti títo bratia pri čítaní závetu zistia, že starý otec každému z nich zanechal podiel majetku, ktorý ale získajú až vtedy keď splnia úlohu, ktorú im napísal.

Rowanova úloha spočíva v tom, že má vymyslieť ten najlepší projekt pre zábavný park. Hneď prvé stretnutie Rowana a Zahry je celkom vyostrené, načrtáva sa nám tu vzťah hate to love, čo ja osobne v príbehoch milujem.

Postupne si ale k sebe nájdu cestu, aj keď Rowan v podstate skýva jedno tajomstvo pred Zahrou, pretože sa podľa mňa trošku hanbí priznať, že je v kreslení dobrý a že ho to baví, radšej sa hrá na veľkého netýkavého šéfa.

Koniec je samozrejme taký, ako by si každý v realite, no i v tomto príbehu prial a ja som nadmieru spokojná.

04.04.2022 5 z 5

Tajemství v nás Tajemství v nás Anna Savas

Tak toto bolo perfektné. Milujem nemecké autorky a týmto sa Anna zaradila do rebríčka medzi moje TOP 3.

03.04.2022 5 z 5

Někdo jiný Někdo jiný Laura Kneidl

Opísanie knihy jedným slovom? Moje by bolo WOW. To bola ale jazda!
Myslela som si, že TOP knihu od tejto autorky som si už dávno prečítala,
ale opak je pravdou. S čistým svedomím môžem prehlásiť, že táto kniha
je zatiaľ najlepšia akú som od Laury Kneidl čítala.
Zobrazuje nám príbeh a vývoj vzťahu medzi Cassie a Aurim, dvaja spolubývajúci,
ktorí si výzorovo nemôžu byť odlišnejší, no za to sa k sebe hodia viac ako
ktokoľvek iný.

Cassie je veľka introvertka, necíti sa komfortne rozprávať sa s cudzími ľudmi, študuje literatúru a miluje cosplay. A práve cosplay je to, čo ju najviac spája s Aurim, vysokoškolákom, ktorý hrá futbal. V knihe sa stretávame s problémami ako je diabetes (cukrovka), pri ktorej ma veľmi milo prekvapili reakcie hrdinov. Ďalej sa tu určite stretávame so slow - burn romantikou, teda odopieranie a popieranie príťažlivosti v dôsledku strachu, že ak podľahnú fyzickej príťažlivosti, tak to môže zničiť ich kamarátstvo. Konečne sa ich vzťah posunie keď sa obaja vyberú na svadbu Auriho matky. Zároveň tam dôjde aj k veľkému sklamaniu, pretože Aurie nie celkom ochotný sa Cassie zastať a podeliť sa o jeho názory v strachu, čo si o ňom budú myslieť jeho spoluhráči, či rodina. Som ale rada, že na konci nájde odvahu ukázať, aký skutočne je. Koniec knižky je presne taký, aký by som si priala.

Knihu veľmi veľmi odporúčam. Určite sa bude páčiť fanúšikom Mony Kasten, príbeh Cassie a Auriho si zamilujete.

Táto časť nás zároveň navnaďuje na tretí pár tejto série, teda Alizu a Luciena, ktorých príbeh si budeme môcť prečítať v knižke Nekdo, kdo zustane. Poviem Vám, už teraz sa neviem dočkať!

HODNOTENIE: 5/5*

24.03.2022 5 z 5

Zachraň nás Zachraň nás Mona Kasten

Posledná knižka trilógie. Keďže dvojka rovnako ako jednotka končila spôsobom, že máte pocit, že ste krátko pred infarktom, tak som sa neskutočne na túto poslednú časť tešila. Konečne som sa dozvedela, ako skončí vzťah nie len hlavných hrdinov, teda Ruby a Jamesa, ale aj to ako sa vyvinie situácia vzťahu párov: Allistra a Keshova, Grahama a Lýdie či Ember a Wrena.

Ako vždy Mona absolútne nesklamala. Aj táto časť nám zabezpečí mnoho dynamiky, udeje sa tam toho veľmi veľa, často sa čitateľ dostane až na pokraj zúfalstva, pretože už by fakt doprial daným dvojiciam happy ending. Bohužiaľ, autorka nám ho aj tu skoro až do konca nedopraje. S koncom knihy a vlastne aj celej série som veľmi spokojná.

Za najsilnejšiu stránku tejto časti považujem práve to, že nám viac ukazuje život Ember a Wrena, Lýdie a Grahama. Tomu sa v predošlých častiach až takto do hĺbky nevenovalo.

Knihu veľmi veľmi odporúčam. Každopádne je to #musthave pre fanúšikov Mony Kasten, ale taktiež pre mladšie čitateľky, pretože táto trilógia sa odohráva na strednej škole. Z toho dôvodu ja preferujem viac autorkinu sériu Znovu. Napriek tomu, aj mne ako 20-čke sa tieto knižky páčili a zaradili sa tým do môjho zoznamu NAJ kníh.

HODNOTENIE: 5/5*

19.03.2022 5 z 5

Hněv kejklíře Hněv kejklíře Amo Jones

za mňa najlepšia kniha od Amo. 5/5*

02.03.2022 5 z 5

Zlomený rytíř Zlomený rytíř L. J. Shen

Dej rozvíjania vzťahu medzi Lunou a Knightom nie je jeden z tých najlepších... ALE! ten koniec to úplne vynahradí, človek tieto momenty prežíva s hlavnými hrdinami a poviem k tomu len toľko, pripravte si kapesníčky.
Hodnotenie 5/5*

02.03.2022 5 z 5

Pozvánka Pozvánka Vi Keeland

Za mňa dobré, ale Vi už napísala aj lepšie :)

28.02.2022 4 z 5

Jax Jax Kristen Callihan

Určite nie je lepší ako Manažer, ale aj tak je to TOPka. Veľmi pekne zobrazený príbeh, ktorý poukazuje, že mať peniaze a slávu vám nezabezpečí šťastný život. Hodnotím 5/5

23.02.2022 5 z 5

Vášeň Vášeň Geneva Lee

Tešila som sa na túto sériu, nebola zlá, ale čítala som aj oveľa lepšie... Veľakrát som nepochopila Alexove chovanie a trošku sa mi zastavoval rozum pri nich, ako keby sa za ňu hanbil a nechcel sa s ňou ukázať na verejnosti. Mám rada chlapov, ktorý sa postavia za to, za čím si stoja. Ale ako oddychovka sa dala. Čítala som už aj ďalšie 3 časti, tie boli lepšie a obsahovali aj viac akcie. Hodnotím na 5/5*.

29.01.2022 3 z 5

Dalších 365 dní Dalších 365 dní Blanka Lipińska

Oveľa lepšia kniha ako druhá časť... Bolo tu veľa akcie, a tiež som nechápala, že som si doteraz neuvedomila, čo je Massimo zač... akože prekvapilo ma to poriadne, aký záporák bol. Zároveň ma dej nútil čítať ďalej a celkovo sa tento diel čítal lepšie a bol napísaný zaujímavejšie... Hodnotím tak na 3/5.

27.01.2022 3 z 5

Hejno havranů Hejno havranů Kate Stewart

Nečakala som to, čo tam bolo, ale... Bola to úplná pecka ! Milujem ten príbeh, až som si musela kúpiť druhú časť po anglicky, lebo nevydržím čakať! kto má tento žáner rád, rozhodne odporúčam! :)

28.11.2021 5 z 5

Pan Pracháč Pan Pracháč Vi Keeland

Kniha ma veľmi bavila, podľa mna jedna z tých lepších od tejto dvojice autoriek :)

24.11.2021 5 z 5

Ty nejsi moje spřízněná duše Ty nejsi moje spřízněná duše Ilsa Madden-Mills

Podľa mňa je tento diel oveľa lepší ako prvý :)

16.11.2021 5 z 5

Manažer Manažer Kristen Callihan

Perfektná kniha, veľmi sa mi páčia s takouto tématikou, dokonca by som povedala, že táto časť bola ešte lepšia ako prvá, odporúčam !

16.11.2021 5 z 5

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Glennon Doyle

Kniha není klasická beletrie, ale spíše motivační literatura. NESPOUTANÁ je plná citu a přináší příběh ženy, která byla po celý život převážně nespokojená a která si uvědomila, že čím více bude riskovat tím je šance na šťastnější život větší. Celá kniha je psána typem kratších kapitol, které popisují události které se autorce staly. Zobrazuje, jak se autorka snaží být lepší mámou, kamarádkou, zaměstnankyní či přítelkyní, ale skutečně na čem by mělo záležet je, abychom my sami byli šťastní a spokojení s tím jak žijeme svůj život a neřídili se názory společnosti. Řeší se zde témata jako mateřství, závislost, bulimie či rozvod. Prostě věci se kterými se během života setká většina z nás a které se snažíme před světem skrýt. Autorka se snaží čtenáře povzbudit, že není jediný který bojuje se svými démony a motivovat, aby se za svá rozhodnutí nestyděl. Její slova mají hloubku, která zasáhne čtenáře a donutí ho zamyslet se nad svým životem a nad tím co by v něm chtěl změnit. Kniha je ale spíše určena pro ženy, které jsou v transformačním procesu a které přemýšlejí například nad založením rodiny, ale věřím, že by si ji možná oblíbil i mužský čtenář, i když to s velkou pravděpodobností není cílová skupina pro tuto knihu.

14.11.2021 4 z 5

Zrádná říše Zrádná říše Julie Johnson

(SPOILER) Autorka píše veľmi dobre a ani táto posledná časť nie je výnimkou. Konečne sa dozvedáme ako to všetko končí po takých napínavých predchádzajúcich častiach. Veľmi sa mi páčilo, že sa nakoniec dali veci do poriadku a dokonca aj zostala kráľovnou, aj keď v podstate mal na trón "nárok" jej bratranec :)

30.09.2021 5 z 5