Venezia Venezia komentáře u knih

Věž lží Věž lží Marie Cristen (p)

Hlavnou témou románu je škandál na francúzskom dvore, keď boli tri kráľove nevesty / snachy obvinené z cudzoložstva a tým pádom z vlastizrady, a jeho dôsledky. Severine je spoločníčkou Jany, tej nevinnej, a stará sa o jej deti, neskôr i o ňu, prežíva s ňou a jej rodinou nespravodlivosť, neistotu, strach i nádej, že raz sa vráti domov. Okrem toho je zamilovaná a kvôli nejasnému pôvodu sa nemôže za svoju lásku vydať. Ale nebola by to Cristenová, keby nedopriala čitateľkám happy-end, v rámci historických možností.
Podľa mňa to autorka so Severininým pôvodom trochu prehnala a Mahaut z Artois vykresľuje tak, ako ju poznáme, ako ctižiadostivú intrigánku, ktorá sa nezastaví pre ničím, ani pred zámenou detí, hoci v poznámke udáva, že žiadne jej pripisované zločiny jej neboli dokázané. Čo musím vytknúť, je preklad mien, respektíve nepreklad. Autorka použila nemeckú verziu mena Jeanne – Johana a prekladateľka ju nechala, na rozdiel od mien Markéta a Blanka (pôvodne Marguerite a Blanche).
Tento príbeh sa mi páčil viac v Druonovych Prekliatych kráľoch.

31.05.2014 3 z 5

Třetí přístav Třetí přístav Hana Marie Körnerová (p)

Ani v druhom dieli nie je o dobrodružstvá a zaujímavé udalosti núdza: nechýbajú svadby, smrť, útek, únos, intrigy, boj o dedičstvo, nové priateľstvá a Hermína sa konečne dozvie, kto boli jej rodičia. A opäť je tu otvorený koniec, takže čakáme na tretí diel.

26.05.2014 5 z 5

Sultánova žena Sultánova žena Jane Johnson (p)

Čierny eunuch Nus-nus rozpráva o svojom živote v háreme marockého sultána a o svojej láske k zajatej Angličanke Alys. Zopár kapitol rozpráva Alys, čo sa mi zdá škoda. Život v háreme je neistý a Nus-nusova láska nenaplniteľná. A aj Alys má jedno veľké tajomstvo.

Neviem-neviem, či by moslim použil spojenie "nekresťanské peniaze" a - v Anglicku 17. storočia dáždnik.

17.05.2014 4 z 5

Bílá královna Bílá královna Philippa Gregory

Nie je to dávno, čo bol natočený výborný 10-dielny seriál The White Queen.

09.05.2014 4 z 5

Smrt v Amonově chrámu Smrt v Amonově chrámu Catherine Dashwood (p)

Milá kniha a hoci má jednoduchý štýl a predvídateľný dej, páčila sa mi. Podľa mňa je to historický román s detektívnou zápletkou skôr pre tínedžerov.

04.05.2014 4 z 5

Strážci Horní země Strážci Horní země Ondřej Pivoda

Tak som to prečítala a nie som o nič múdrejšia ako predtým. Ani neviem, o čom to vlastne bolo. Keby sa ešte niekto vyjadril a uviedol ma do obrazu.

22.04.2014

Divoký princ Divoký princ Cynthia Harrod-Eagles

Tak teda neviem, kto mal byť ten divoký princ. V celej knihe sa len rodí, umiera a sobáši/rozvádza, na úkor deju. Škoda.

22.04.2014 2 z 5

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

Knihu som čítala pred pár týždňami a za svet si neviem spomenúť, o čom bola.
Spomenula som si na ňu včera, keď som videla film. Film sa volá Teď a tady (prečo tá zmena?) a bol dojímavý, veď umiera mladý človek. Ináč podpriemer. Ale ten nápad so zoznamom je podnetný, bez ohľadu na to, či človek vie, že onedlho umrie alebo nie.

22.02.2014 1 z 5

Ludvík XIV. : Za časů, kdy jsem býval králem Ludvík XIV. : Za časů, kdy jsem býval králem Jean-Pierre Dufreigne

O madame de Maintenon je dobrý dvojdielny film Kráľova aleja, kniha u nás nevyšla.
Dobré filmy sú aj Vatel, Král tančí (o Lullym), Molliére.
O vyšetrovaní smrti Madame je historická krimi V labyrintu lilií.

Ludvík XIV.: Vášně a sláva Ludvík XIV.: Vášně a sláva Jean-Pierre Dufreigne

O Fouquetovi natočili Francúzi 2011 dobrý dvojdielny film: Le Roi, l´Ecureuil et la Couleuvre.

Ludvík XIV.: Východ slunce Ludvík XIV.: Východ slunce Jean-Pierre Dufreigne

Všimli ste si, ako málo je kníh z obdobia Ľ.XIV. na našom trhu? Teda okrem 14 dielov Angeliky.
U nás vyšli knihy o Marii Mancini, Louise de La Valliere /Idyla královské lásky/ a madame de Montespan.

Dobyvatel Dobyvatel Nedim Gürsel

2012 natočili Turci film o sultánovi Mehmedovi: Fetih 1453. Je na ulozto, s titulkami.

14.08.2013 3 z 5

Od severu hora – Od jihu jezero – Od západu cesty – Od východu řeka Od severu hora – Od jihu jezero – Od západu cesty – Od východu řeka László Krasznahorkai

Čudná kniha. Nemala som na ňu trpezlivosť. Každá kapitola je jedno nekonečné haiku.

Před hlavním vchodem zapálil kadidlo, s úctou se postavil u měděného vykuřovadla, sepnul ruce k modlitbě a sklonil hlavu.
V duchu si říkal: nechť je mi Buddha milostiv a osvítí mě, kde mám hledat.
V duchu si říkal: nechť je mi Buddha milostiv a řekne mi, má-li toto hledání vůbec smysl.
A v duchu si říkal: už nevíme, co sis myslel o světě. Špatně chápeme každé tvé slovo. Jsme ztraceni nadobro.
A na závěr ještě dodal: jak jsi to, drahý, milovaný a nezapomenutelný Buddho, předpověděl.
Tehdy spustil vnuk prince Gendžiho ruce a pevně je přitiskl k bokům, zvedl hlavu a dvakrát se hluboce uklonil.

12.08.2013 1 z 5

Jágerské hviezdy Jágerské hviezdy Géza Gárdonyi

Román zvíťazil v roku 2005 v ankete Maďarskej televízie "Veľká kniha" o najobľúbenejšiu maďarskú knihu.

08.08.2013 3 z 5

Čakajte, ste v poradí... Čakajte, ste v poradí... Ildikó von Kürthy

Milá oddychovka.
Raz nerozumiem tomu, prečo prekladateľ nepreloží názov, ale vymýšľa nový!!

05.08.2013 4 z 5

Blues pro Stalina Blues pro Stalina Vladimír Poštulka

Neviem, ako objektívne ohodnotiť túto knihu. Ešte sa mi nestalo, že by sa mi štýl tak páčil a dej tak nudil.

28.07.2013 3 z 5

Msta písecké panny Msta písecké panny Vlastimil Vondruška

Tak Otu nám už zviedla i princezná, i keď z ľavého boku. Raz si urobím čas a všetky "obete", ktoré Ota musel podstúpiť pri výkone svojho povolania, spočítam.

27.07.2013 5 z 5

Ježipetr aneb veselé historky a žertovné obrázky Ježipetr aneb veselé historky a žertovné obrázky Heinrich Hoffmann

Nočná mora môjho detstva.

Mám staré nemecké vydanie a aj keď textu nikto nerozumel, obrázky boli tak strašidelné, že som sa bála knihu aj otvoriť.
Veď uvážte: nejete polievku - tak schudnete až umriete, pôjdete von s dáždnikom, keď prší a fúka - odfúkne vás, ktovie kam, cmúľate si prsty - odstrihnú vám ich.
Niektoré sú reálne: hráte sa so zapaľovačom - zostanú po vás len papuče, kývate sa pri jedle na stoličke - stiahnete obrus s jedlom na seba, dívate sa pri chôdzi do neba - spadnete do vody.
Čo ale pozitívne prekvapí, sú iné príbehy: jeden chlapík bije ženu a psa - tak ho pes uhryzne alebo tri deti sa smejú černoškovi - tak ich čarodejník namočí do atramentu a sú černejší ako černoško, či poľovníkovi zoberie zajac okuliare i flintu - a pre zmenu uteká poľovník.

19.07.2013 5 z 5

Leonce a Lena / Vojcek Leonce a Lena / Vojcek Georg Büchner

5 hvezdičiek za Leonce a Lena. Milá komédia v štýle Dobrodružstva pri obžinkoch.

15.07.2013 5 z 5

Neohrožená Neohrožená Francine Pascal

Ďalšia séria, ale nie je tých dielov priveľa? Škoda, že autorka nenapísala jeden poriadny tučný román, lebo Gaia je sympoška. Konečne majú aj dievčence zástupcu medzi superhrdinmi.

11.07.2013 4 z 5