Veve721 Veve721 komentáře u knih

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Ohodnotit toto dílko pro mě bylo vážně těžké. Původně jsem byla pevně rozhodnutá dát 3 hvězdičky, protože jsem se nad první třetinou příběhu dost natrápila. Líbily se mi sice krátké kapitolky, díky kterým čtení plynulo rychleji, na druhou stranu mě zpomalovalo opakované čtení některých odbornějších pasáží. Pak se ale některé postavy začnou postupně vyčleňovat, autor si s jejich charaktery pěkně hraje - poznáváme jejich rodinu, jejich strach i odvahu. Kapitola s eutanázií mě navíc hodně chytla za srdíčko. Jde vidět, že Marc Elsberg opravdu umí pracovat s citově vyhrocenými situacemi. Jen to schovává mezi spoustu jmen, názvů a termínů. Proto bych knížku doporučovala spíše mužům nebo ženám, které trošku rozumí proudu a zároveň jim nevadí špionážní romány. Věčné romantičky by mohli mít problém se v knížce zorientovat.
Na druhou stranu si myslím, že je Blackout až strašidelně realistický. Z doslovu se dokonce dozvíme, že bylo toto dílo doporučeno na zařazení mezi povinnou školní četbu. Souhlasím, že si Blackout pozornost zaslouží. Ať už se vám nakonec bude líbit nebo nebude, přečíst byste si ho měli.

10.08.2017 4 z 5

Slyším tě všude Slyším tě všude Connie Willis

Tohle je opravdu jedna z nejlepších knížek tohoto roku. Kdybych mohla doporučit jen deset knížek, které si letos nutně musíte koupit, tak "Slyším tě všude" obsadí vrchní příčky seznamu. Chápu, že sci-fi není šálkem kávy pro každého, ale tohle není jen tak nějaké sci-fi. Najdete tu humor, ale i kapku romantiky, která však není nijak kýčovitá nebo prvoplánová. Líbí se mi, že autorka se svými hrdiny pracuje a v jejich chování je dobře viditelný vývoj. Knížka obsahuje velké množství dialogů, překvapivých zvratů a čistokrevné akce, takže i když se jedná o macíka s 500 stránkami, začíst se není žádný problém a brzy máte dočteno. Je jen málo knížek v mé knihovničce, po jejichž dočtení v sobě cítím zvláštní prázdno. Vždy jsem pak smutná, že už mám dočteno a nemám chuť číst něco jiné. A taková knížka si podle mě zaslouží plný počet hvězdiček a proto ho taky dostane.

07.08.2017 5 z 5

Nesmrtelná koruna Nesmrtelná koruna Richelle Mead

Arkádie se autorce opravdu povedla. V prvním dílu čtenář dostatečně neocení detailní zpracování světa Runy a okolních států, v tomto pokračování se ale dostáváme mnohem dál a poznáváme sousedící země, problémy mezi těmito státy a poukazuje na rozdíly mezi zvyky jednotlivých etnik. Celému příběhu to dodalo to "něco navíc", co jsem v trošku slabším prvním díle marně hledala. Jsem ráda, že mi Richelle dokázala, že je právem jednou z mých nejoblíbenějších autorek, a že v každé její sérii si najdu něco, co mě totálně pohltí. Nesmrtelnou korunu jsem četla jedním dechem a nemohla se od ní odtrhnout, dokud jsem se neocitla na poslední stránce. Hlavní hrdinové se konečně nenimrají ve svých pocitech a řeší záležitosti podstatné pro vývoj příběhu. Samozřejmě vztahová linka nezaniká, ale není ji věnováno přehnaně moc prostoru, jak tomu bylo u prvního dílu. Převládá čistokrevná akce, a to se mi líbí. Rozhodně se těším na další díl a doufám, že ho autorka brzo dopíše!

31.07.2017 5 z 5

Šachovnice bohů Šachovnice bohů Richelle Mead

Tohle je svět, se kterým si Richelle Mead dala opravdu práci, aby ho promyslela do těch nejmenších detailů. Musím říct, že dokonalost propracování má své kouzlo, které já dokážu ocenit. Problémem je, že autorka svého čtenáře uvádí do nového světa pomalu - dle mě až příliš natahuje a vysvětluje. Z jiných Meadiných dílek jsem zvyklá dostávat se do obrazu za pochodu, jenže ve Věku X je čtenář nucen stát na místě a poslouchat vysvětlivky o Runě. Když už se pak konečně dostaneme k samotnému vyšetřování vražd, místo napínavého odhalování vraha posloucháme kňourání obou hlavních hrdinů, jak je ten druhý nechce... Naštěstí konec celou knížku zachraňuje a je dobrodružný a čtivý jak jsem od autorky čekala. Jen škoda, že jsem si musela tolik stovek stran počkat, než jsem se konečně dostala k tomu pravému ořechovému.

31.07.2017 4 z 5

Valkyrie Valkyrie Cullen Bunn

Všimla jsem si zajímavé věci. Ženy ve většině případů hodnotí komiks Valkyrie větším počtem hvězdiček než muži. Nevím zda je to tím, že muži úplně nemusí feministky nebo se jim lépe vciťuje do mužských superhrdinů, ve výsledku je ale jasné, že se ženám Valkyrie líbí víc. A ani já nebudu vyčnívat z řady. Líbila se mi hodně. Samotná Val sice dokáže svou panovačností a přehnanou sebedůvěrou lézt na nervy, ale kdyby byla jiná, nebyl by komiks tak zábavný. Příběh staví právě na charakterních nedostatcích hlavní hrdinky, vtípky se soustředí na rýpání do "dokonalé valkýry" a postavy vytváří protiklad odvahy a drzosti. Grafika je pěkná, panely jsou přehledné, navíc si mě získaly vtipné medailonky postav a sarkastické poznámky superhrdinek na chlapy. Součástí knížky je opět galerie kostýmů hrdinky a její historie. Drobným nedostatkem je neuzavřenost celého příběhu a absence seznamovacího retro sešitek. Nicméně mě komiks opravdu bavil, četl se skoro sám a kdybych mohla, velmi ráda si přečtu i pokračování.

08.07.2017 5 z 5

Lord John a důvěrná záležitost Lord John a důvěrná záležitost Diana Gabaldon

Lord John si svůj vlastní prostor zaslouží - je to výborně vykreslená postava: inteligentní odvážný muž a velký sympaťák, o kterém si chci přečíst ještě mnoho a mnoho knížek. Hlavní hrdina mi prostě přirostl k srdci a to je polovina úspěchu každé dobré knížky. Detektivní zápletka je originální a kombinuje málo známá historická fakta s prostředím bohatého i chudinského středověkého Londýna. Nejedná se o ten typ krimi románu, kde hádáte vraha společně s hlavním hrdinou, autorka vám totiž neposkytne žádné indície, pomocí kterých byste mohli pachatele odhalit. Jste jen pozorovatelem - sledujete Johnův příběh a držíte mu palečky. Obraz Londýna je vykreslen opravdu realisticky, autorka se nesnaží dobu jakkoli romantizovat či přikrášlovat, naopak těží z její špatnosti. Postavy mluví sprostě, navštěvují nevěstince, trpí pohlavními chorobami, vraždí, podvádí a nebojí se přilít do pití kapku jedu. Co víc si od historického románu přát? Diana Gabaldon moje očekávání nejen naplnila, ale dokonce předčila.

06.07.2017

Hlídači Hlídači Neil Spring

Knížka je o to mrazivější, že se určité události skutečně odehrály. Nápad zkombinovat tyto záhadné incidenty do komplexního příběhu je výborný. Autor navíc dodal dílku jiný rozměr využitím paranormálních jevů. Výsledkem je zajímavá kombinace sci-fi i hororu, špionážního románu i mysteriózního thrilleru. Zaslouží pochvalu za odvahu, protože spojením uvěřitelného s neuvěřitelným hodně riskoval, ale dle mého názoru se mu to podařilo skvěle. Velkým plusem je také styl psaní - Neil Spring rozhodně umí čtenáře pořádně napínat. Musím říct, že samotný text je místy trochu moc složitý, je třeba se na čtení více soustředit (zejména kvůli použití velkého množství názvů měst, ulic a staveb), přesto za to výsledek stojí a když se pořádně začtete, určitě bude těžké se od Hlídačů odtrhnout. Minimálně já do ní byla pořádně zažraná!

29.06.2017 4 z 5

Poslední začátek Poslední začátek Lauren James

Poslední začátek je nejen stejně dobrý jako první díl, ale v mnohých oblastech dokonce lepší. Sci-fi žánr je propojen s vážnějšími psychologickými otázkami, jako je hledání biologických rodičů nebo problematika sexuální orientace a s tím spojená ztráta nejbližších přátel. Navíc jsou čtenáři vysvětleny všechny otazníky z prvního dílu, příběh je ucelený, díly na sebe pěkně navazují a vzájemně se doplňují. Nesedla mi povaha hlavní hrdinky, ale oceňuju její postupný vývoj. Vztah mezi Clove a Ellou mi občas přišel trochu nucený a připomínal mi dětinskou dětskou lásku (což ona vlastně byla), kde jsem necítila tu správnou "žhavost" nebo "jiskru", přestože se autorka moc snažila ji tam vydolovat. Přišlo mi to jen roztomilé, ale ne osudové nebo sexy. Jde však jen o drobnůstku, která nic nemění na tom, že je "Poslední začátek" skvěle napsanou napínavou knížkou, kterou rozhodně doporučuju. ;)

25.06.2017 4 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Vegetariánka mě rozhodně dostala. Nedokážu ani slovy popsat, jak moc na mě Jonghjejin příběh zapůsobil. Je úžasné, jak autorka dokázala popsat stávající problém předsudků vůči ženám (poslušným hospodyňkám). Dokonalý je zejména kontrast rozhodnutí hlavní hrdinky: vzdává svůj život vlastně proto, aby se nemusela vzdát a podřídit názorům společnosti. Tento problém nám není tak vzdálený, jak by se mohlo na první pohled zdát, protože Jižní Korea je možná daleko, ale podobně smýšlející osoby máme všude kolem nás. Některá nejmenovaná náboženství nebo i společenství se k podřízenosti žen staví podobně. V knížce řešení nenajdeme (pokud tedy není řešením to, že se všichni stanem kytičkami), ale alespoň nám to připomene, že je dobré si za svými názory stát. Han Kang dokázala, že i korejské ženy dokážou napsat skvělou knihu a také to, že i ony mají své sny a představy budoucího života.

17.06.2017 5 z 5

Piate evanjelium Piate evanjelium Ian Caldwell

Při celkovém zhodnocení jsem váhala mezi dvěmi a třemi hvězdami, nakonec jsem se přiklonila ke třem, chtěla bych totiž ocenit všechnu tu práci, kterou si dal autor se sháněním informací. Existuje hromada knížek, které mají potenciál, ale jsou zle zpracované, nedávají smysl nebo obsahují až tragické nelogičnosti. Ian Caldwell zapracoval na tom, aby se v jeho dílku takové chyby nenacházely a za to zaslouží pochvalu. Navíc jsem se dozvěděla mnoho nových informací o církevním kanonickém právu (což jako studentka práv oceňuju) a o rozporech v obsahu evangelií (které mi přišly vážně zajímavé). Přestože si myslím, že by knížce prospěl menší rozsah stran (drasticky bych ořezala hlavně první část knížky), nebylo to jako celek úplnou katastrofou. Tohle prostě není téma vhodné pro každého čtenáře, pokud nejste připraveni na hloubkové vrty do oblasti křesťanství, tak tuhle knížku radši vynechte.

04.06.2017 3 z 5

Ekhö: Zrcadlový svět 3 a 4 Ekhö: Zrcadlový svět 3 a 4 Christophe Arleston

Hlavním záměrem komiksové série Ekhö je pobavit čtenáře, a to se rozhodně podařilo. Bartucciho kresba je opět dokonalá. Jako milovnice koček musím pochválit hlavně postavu bengálské kočičky ze španělského dílu, která je totálně roztomilá. Dalším grafickým úspěchem je výborně zachycené kočičí chování v Mravenině těle, kdy si líže nohu a sedí v různých krkolomných pozicích. Nemůžu opomenout ani skvěle odvedenou práci koloristy (Nolwenna Lebretona), který dokázal krásnou Bartucciho kresbu ještě více zdokonalit. Vypíchla bych minimálně dvojstránku o smrti Normy Jean, kde temné odstíny modré a šedé vytváří tu správnou ponurou atmosféru, kterou by měl čtenář vnímat. Když knížku zhodnotím jako celek, tak grafické zpracování kvalitou převyšuje samotný příběh, ale ani ten není vysloveně špatný. Sice v Ekhö nenajdeme žádné hluboké myšlenky, ale to vůbec nevadí. Jde o lehké vtipné čtení s dokonalou vizuální stránkou. Netřeba v tom hledat něco víc, protože pak byste mohli být zbytečně zklamaní. Já zklamaná nebyla - dostala jsem od Ekhö přesně to, co jsem chtěla.

01.06.2017 5 z 5

Ekhö: Zrcadlový svět 1 a 2 Ekhö: Zrcadlový svět 1 a 2 Christophe Arleston

Přestože je děj přehnaně jednoduchý a detektivní zápletka ochuzená, tak se mi Ekhö líbila. Hodně mě ovlivnila dokonalá kresba. Barbucci mě i po letech dokázal ohromit tím, jak ohromný umělecký talent to je. Ale abych nevychvalovala jen grafickou stránku díla, tak musím říct, že tvůrce Arleston za kreslířem nijak nezaostává. Vytvořil zajímavý svět bez elektřiny, s dřevěnou eiffelovkou, křečkoidní sochou svobody, k tomu přidal koženkové korzety, čímž potěšil fanoušky steampunku. Na obloze nechal místo letadel prohánět draky, takže ani milovníci fantasy nepřijdou zkrátka. (Já zbožňuju draky, takže mě si získal stoprocentně). Výsledný příběh opepřil troškou lehké erotiky a doplnil krimi zápletkou. Co víc si přát? Jediným mínusem je malý počet stran, protože takovýto koncept by si zasloužil minimálně jednou tolik.

01.06.2017 5 z 5

Metoda 15/33 Metoda 15/33 Shannon Kirk

Shannon Kirk se snažila vytvořit geniální hrdinku srovnatelnou s Sherlockem, ale nepodařilo se jí to. Stejně tak mi nepřipadala rozumná, ani nebezpečně krvežíznivá. Autorčiným cílem zřejmě bylo vyvolat ve čtenáři soucit s "chudinkou unesenou", aby jsme vnitřně schvalovali její touhu po pomstě. Jenže v mém případě se stal pravý opak. Díky tomu, že mi hlavní hrdinka přišla protivně samolibá a arogantní, nedokázala jsem se do ní vcítit. Přesto všechno je příběh velmi čtivý. Možná vás to po mých výtkách překvapí, ale knížku doporučuju, dokonce si ji plánuji přečíst někdy znovu, protože děj byl zajímavý a pasáže s Liuem doslova výborné.
Nakonec tedy hodnotím třemi hvězdami: jednou za skvělý základní nápad, druhou za sympatického Liua, třetí pak za čtivost a také za celkové zpracování. Když přihlédneme ke skutečnosti, že jde o autorčin debut, tak to rozhodně není žádná tragédie - naopak jde o velmi nápaditý kousek.

23.05.2017 3 z 5

Nové Pompeje Nové Pompeje Daniel Godfrey

Nové Pompeje určitě mají něco do sebe. Největším tahačem je skvěle zpracovaný historický podklad a téma cestování časem, které snad nikdy nemůže zklamat. Hlavní hrdina je sympaťák, kterého si snad nejde neoblíbit. Děj je rozvláčný, zaměřuje se na detaily každého Nickova dne, jeho pocity z města i jeho neshody s Pompejany, přesto se však nedá říct, že by se čtenář nudil. Autor si umí hrát s napětím a snaží se kapitoly ukončovat tak, aby jste prostě nemohli přestat číst. To se mu povedlo, protože já se vážně musela nutit knížku odložit a to jsem se měla učit na zkouškové! :D Jediné, co můžu výslednému dílku vytknout (a za to strhávám jednu hvězdičku) je nedostatečný prostor na závěr. Když vezmeme v potaz, kolik stránek autor věnoval popisování každé drobnosti ve městě, tak si určitě mohl najít i více času na epické ukončení. Přišlo mi to celé hodně narychlo zakončené. Přesto jsem si čtení opravdu užila a jsem přesvědčena, že druhý díl nám vytře zrak.

19.05.2017 4 z 5

Tajemství hřbitova Crossbones Tajemství hřbitova Crossbones Kate Rhodes

Přestože byl vrah lehce předvídatelný, takže pečlivý čtenář ho odhalí brzy a snadno, knížka mě vůbec nezklamala, naopak naplnila moje očekávání. Příběh byl čtivý, kriminální zápletka nápaditá, stránky se otáčely skoro samy a kapitoly často končily tak napínavě, že jsem nemohla knížku zavřít, i kdybych chtěla. Největším tahačem celého dílka však není samotné vyšetřování vražd, ale detailně propracované charaktery postav, se kterými si dala spisovatelka opravdu práci. Je vidět, že práci psychologů pečlivě zkoumala a nezakládala psaní jen na své fantazii. Myslím si, že tato knížka může čtenáři kromě dobrého počtení přinést i beletrií nezkreslený pohled na různé psychické poruchy nebo komplikované osobnosti. Pokud vás zajímá sonda do duší nemocných lidí, rozhodně tuto sérii zkuste. Jen nečekejte plnokrevnou detektivku, krimi linka je tu sice zajímavá, ale není ji věnováno tolik prostoru, jako psychologii.

16.05.2017 3 z 5

Zárezy smrti Zárezy smrti Veronica Roth

Bavil mě dvojí pohled na dary proudu, který výslednému dílu dodal mnohem hlubší význam. Taky oceňuju to, že přestože se jedná o Young Adult literaturu, autorka se nevyhýbá vášnivým scénám, bolesti, krvi nebo skalpování kůže... Díky tomu si výsledný příběh můžou přečíst i starší čtenáři a rozhodně si nebudou připadat divně, že čtou knížku pro náctileté. Drobným mínusem je pro mě příliš razící podobnost s Dcerou kostí a dýmu, kde si jeden z dvou znepřátelených národů také dělá do kůže na rukou zářezy za zabité protivníky. Už jsem několikrát říkala, že mi nevadí podobnost dvou příběhů, ale zároveň nemůžu nezhodnotit to, který z autorů téma zpracoval lépe. A v tomto souboji by za mně s přehledem zvítězila Laini Taylor, do jejíž postav jsem se tak zamilovala, že jsem kvůli nim několikrát málem uronila slzičku. U Čar života jsem si zatím tak silné pouto k hlavním hrdinům nevytvořila...

11.05.2017 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Vážně jsem nečekala, že dám plný počet... Když se řekne "Pýcha a předsudek", většina lidí převrátí oči v sloup a zamrmlá cosi o slaďárně, kterou číst nebude. Přitom je tahle knížka milionkrát lepší, než mnoho novodobých knížek podobného tématu. Rýpalové by mohli říct, že je příběh moc jednoduchý a chybí akce (něco podobného vytkla i Brontëová), ale podle mě dokonalost tohoto románu tkví právě v jeho jednoduchosti. Díky tomu jde o nadčasové dílo, které nás může ovlivnit v dnešní době ještě více, než v době jeho vzniku. Podle mého názoru jde o dokonalou knížku, která má v sobě mnoho poučení, přesto je ale dostatečně čtivá a zajímavá. Jemný humor vhodně zlehčuje stinnou stránku tehdejších charakterů lidí a sarkasmus pana Benneta je vtipný i pro dnešního čtenáře. Dávám obří palec nahoru a doporučuju všem čtenářkám, které mají chuť na něco trošku jemnějšího.

01.05.2017

Deadpool Deadpool Adam Glass

Příběh byl čtivý, svižný, akční, ale i zábavný. Deadpoolovy vtípky v této minisérii se sice nevyrovnají hláškám z filmu, přesto jsem se dobře pobavila. Wadeův přisprostlý sarkasmus prostě nikdy nezklame a jsem moc ráda, že není tím typem příležitostného vtipálka, který je většinou víc trapný než vtipný. Deadpool je prostě Deadpool a všichni, kdo ho zbožňují, ví moc dobře proč. Je to náš hrdina... My všichni fanoušci Marvelu, starší i noví, jsme přispěli svým zájmem tomu, že se z jednorázového zloducha stal plnohodnotnou hlavní postavou s vlastním komiksem. :)

30.04.2017 4 z 5

Flirt Flirt Laurell K. Hamilton

Tento díl jsem přečetla jako první ze série, takže šlo z mé stránky o čerstvé seznámení s Anitou. Knížku jsem si koupila kvůli tomu, že byla ve slevě a já chtěla jen vyzkoušet, jestli mě autorčin styl psaní bude bavit. Díky neznalosti předchozích dílů jsem sice ze začátku byla trochu zmatenější a nechápala myšlení hlavní hrdinky, přesto si mě bojovností, odvahou i nebojácností brzy získala na svou stranu. Je to ten typ ženy, co nedělá nelogická rozhodnutí, díky kterým by se dostávala do ještě větších problémů a čtenář by pak jen vrtěl hlavou nad její hloupostí. Naopak, Anita je vlastně celkem rozvážná, silná a dostatečně chytrá. Pokud jsem váhala nad přečtením zbytku série, tak po této krátké novelce jsem váhat přestala.

30.04.2017 4 z 5

Norr, ochraňuj Britániu! Norr, ochraňuj Britániu! Peter Jelínek

Tak tahle knížka mě úplně dostala! Je to ten typ literatury, kdy už od prvních stránek nepochybujete, že dáte vysoké hodnocení... I kratší povídky jsou napsány pořádně akčně a výsledný celek tak připomíná spíš napínavý fantasy seriál, než obyčejnou sbírku povídek. Navíc steampunkových příběhů nenajdeme na našich trzích zrovna velký výběr. Autor nevsadil na jistotu, vydal se do nových vod a udělal dobře. Vytvořil originální dílko, které se dokáže zavděčit všem typům čtenářů. Knížku bych doporučila svému příteli, kamarádce i mamce (mamča už se mě dokonce ptala, kdy Norra dočtu, aby si ho mohla přečíst taky :D). Českým čtenářům by mohla občas dělat problém slovenština, jelikož autor má až obdivuhodně širokou slovní zásobu a v jedné kapitole používá i starší hovorové výrazy. Takže doporučuji spíš českým čtenářům, kteří již něco ve slovenštině četli, ne úplným začátečníkům. Slováci ale omluvu nemají, tak si šupejte knížku sehnat a přečíst! Nebudete litovat.

21.04.2017 5 z 5