vitek.sk vitek.sk komentáře u knih

Pohřbeni v oblacích Pohřbeni v oblacích Amanda Padoan

Velmi kvalitní horolezecká kniha plná mnoha zajímavostí o životě Šerpů a Pákistánských vysokohorských nosičů. O šerpských klanech a jménech a o jejich velkých výkonech v horách. Strhující příběh o dobývání jedné z nejtěžších hor světa.
Ovšem našel jsem tam i některé věci, které mi vadili. Například autoři říkají, že popisují celý příběh pravdivě. Mám přirozenou nedůvěru k někomu kdo říká o své knize nebo článku, že je pravdivá. A dále jsem měl někdy pocit, že horolezectví je popisováno jako sport bláznů, kteří si neváží života. Takže dávám jen 4 hvězdičky.

13.02.2015 4 z 5

Jak rozkrájet dort a další matematické záhady Jak rozkrájet dort a další matematické záhady Ian Stewart

Podobně jako v předchozí knize "Odsud až do nekonečna" se autor věnuje především současné matematice, tentokráte však spíše zajímavým a zábávným příkladům ze života. Název knihy je tak poměrně výstižný. Občas jsem měl trochu problém pochopit některé příklady, celkově byla ale kniha poučná a tak dávám 80%.

07.01.2015 4 z 5

Král básník Václav II. Král básník Václav II. Vlastimil Vondruška

Václav II. je jedna z mých nejoblíbenějších postav našich dějin, takže jako první jsem sáhl právě po knize o jeho osobě a udělal jsem dobře. Kniha byla opravdu zajímavá, čtivá a zábavná. Opravdu je mi líto, že Přemyslovci vymřeli. A argumentovat Karlem IV. je nesmysl, kdyby Přemyslovci nevymřeli, tak jak víte, že by se nenarodil někdo koho bychom si dnes vážili stejně nebo nějaký ještě větší král?

10.12.2014 5 z 5

Němý Bobeš aneb Český Tarzan Němý Bobeš aneb Český Tarzan Zdeněk Svěrák

Opět samozřejmě úžasná hra a nejvyšší hodnocení. Podobně jako paní Jaroslava Kozáková z Přelouče oceňuji rekonstrukci Cimrmanovy hry z 5% dochovaného textu. Profesor (totiž vlastně středoškoský učitel) Fiedler ukázal jak to dopadá, když se do českého díla pustí Rakušan. Opět geniální hlášky (A jak se to, naše značka, vaše značka ujalo vám?). A nejlepší je pasáž kdy cestující Jeřábek vypráví své nudné historky o tom co dívka neměla na sobě, co musel dělat s řetězem a tak dále. Samozřejmě pět hvězd.

18.11.2014 5 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Podobně jako Dvacet tisíc mil pod mořem je to v podstatě učebnice pro děti. Verne popisuje let balonem a současně to co cestovatelé vidí. Pokud jde o technickou stránku věci, pak říkám, že Wells se v mnoha věcech trefil daleko lépe než Verne. Za více než tři hvězdičky to tedy není.

17.11.2014 3 z 5

Nevěsta železného krále: Cesta za láskou Kunhuty Uherské Nevěsta železného krále: Cesta za láskou Kunhuty Uherské Oldřiška Ciprová

Upřímně řečeno uznávám, že tato kniha je možná béčková a braková. Ano, ale sympatická je mi už jen tím, že se na rozdíl od spousty jiných dle mého názoru brakových knih nesnaží hrát něco jiného ani nám nikde nejsou vnucovány její kvality. Čili když to srovnám například s knihami Browna, Coelha nebo Rowlingové, tak se mi tahle knížka zdá superkvalitní. Člověk jako já, který čte obvykle odborné vědecké věci potřebuje občas odpočinkové čtení. A co se týče středověku, tak období Přemyslovců je jedno z mála které mi něco říká. Historické nepřesnosti neřeším, není to učebnice. Ve výsledku tedy dávám za 4 hvězdičky.

16.11.2014 4 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Arthur Conan Doyle

Jedna z mých nejoblíbenějších fantasy knih. Když jsem ji před pár lety poprvé četl, moc jsem od ní nečekal, ale upřímně řečeno jsem byl velmi příjemně překvapen. Kniha je čtivá a napínavá. Moc se mi líbil také autorův humor a sebeironie ("Kmen Kukamů je přívětivý, ale degenerovaný. Jejich rozumové schopnosti sotva překonají inteligenční kvocient průměrného Londýňana."). Na rozdíl od mnoha předchozích komentářů mi ani nevadil úvod knihy a závěr mne jako nepříliš romantickou duši nadchnul.
Tentokrát nechávám stranou takové věci jakože průměrný doba trvání jednoho druhu je kolem 3 milionů let, takže v dnešní době by rozhodně žádní Tyranosauři neexistovali a podobně tak, že mezi dobou kdy žili Stegosauři a dobou Tyranosaurů je větší časový rozdí než mezi dobou Tyranosaurů a dneškem. Nakonec i to, že by přežívali na náhorní plošině v tak malém počtu a prostoru je taky úsměvné. Ale jak říkám, v tomto případě mi to nevadilo, nápad je to zajímavý, po úvaze dávám 5 hvězd.

21.10.2014 5 z 5

Detektivem v říši zvířat Detektivem v říši zvířat Jaroslav Mareš

Na jednu stranu poměrně zajímavá kniha o přírodě. Na druhou stranu jako skeptik musím říci, že Mareš je známý kryptozoolog a abychom se v jeho vyprávění dobrali pravdy je nutné všechny jeho zážitky dělit tak pěti. Jako například s tím levhartem, to je tak přehnané, až je to bezděčně vtipné. Celkově tedy za 3 hvězdy.

21.10.2014 3 z 5

Naše poslední hodina Naše poslední hodina Martin Rees

Martin Rees je vynikající autor co se týče odborných astronomických věcí,ale tady, zdá se mi, trochu přestřelil. Jistě je v pořádku napsat skeptickou knihu k vědeckému pokroku a budoucnosti naší civilizace a v některých věcech má Rees pravdu, Bohužel v jiných případech zase dost přehání a nebezpečí zveličuje, jako například u fyzikálních pokusů typu LHC. Osobně se více bojím rozšíření nějakých virů a podobně. Celkově tedy dávám tedy 60%.

10.09.2014 3 z 5

Čísla – Vztahy, vhledy a věčné inspirace Čísla – Vztahy, vhledy a věčné inspirace Petr Klán

Originální kniha o matematice, jakých se moc nevidí. Na úvod autor vysvětlí základní matematické pojmy. Následuje nejdelší část knihy, ve které jsou postupně rozebrána všechna čísla, která autor považuje za významná. Ke každému uvedenému číslu se dozvíte mnoho zajímavostí a vědeckých nebo uměleckých souvislostí. Nechybí samozřejmě čísla jako "Pí", "Eulerovo číslo", "Zlatý řez", ale i mnohem méně známá čísla. Na závěr vás ještě autor vezme do historie čísel a počítání od počátků civilizace až do dneška.
Jako celek je kniha velmi poučná, nečte se ovšem zrovna lehce. Zejména je problém číst prostřední nejdelší encyklopedickou část, pokud nejste matematik pracující v teorii čísel, pak není příliš možné číst o více číslech za sebou. Další drobná výtka je, že na autorovi je občas dost poznat jeho náboženské smýšlení. Dávám tedy 80%.

Zasažen bleskem Zasažen bleskem Jeffrey S. Rosenthal

Skvěle napsaná kniha o teorii pravděpodobnosti a statistice. Obsahuje mnoho zajímavostí, například právě to, jak je pravděpodobné, že člověk zemře na zásah bleskem, nebo pravděpodobnost výhry v hazardních hrách. Navíc je kniha na mnoha místech i docela vtipná. Rozhodně doporučuji i začátečníkům a současně si myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý. Uděluji tedy 5 hvězd.

Cesty k raketoplánům Cesty k raketoplánům Michal Polák

Typ knihy, který dosud na českém trhu chyběl. Najdete mnoho informací o raketoplánech od prvního letu dále, ale informace o vývoji raketoplánu, různých koncepcích a návrzích, které s eneuskutečnily z těch či oněch důvodů najdete jen velmi těžko. Kniha je navíc napsána velmi čtivě a doplněna množstvím dobových fotografií a ilustrací. Proto dávám plný počet.

10.09.2014 5 z 5

Cestování časem v Einsteinově vesmíru Cestování časem v Einsteinově vesmíru John Richard Gott III

Přední odborník na problematiku cestování časem napsal konečně na toto téma srozumitelnou, jasnou a fakticky správnou knihu, kterou je radost číst. Zvláště pak je kniha vhodná pro všechny co mají rádi sci-fi, ale chtěli by vědět, zda jsou tyto knihy a filmy postavené na reálném základu. Kniha je rozdělena na dvě hlavní části, cestování do budoucnosti, které, jak se dozvíte probíhá svým způsobem už dnes a cetsování do minulosti, které je řádově složitější. Přesto Gott navrhuje způsoby, jak by možná za určitých podmínek šlo uskutečnit. Jednu hvězdu strhávám za kapitolu o Kopernikově princip, jelikož se mi Gottovy vývody zdají přehnaně vykonstruované. Jinak ovšem je kniha výborná a doporučuji ji všem, přestože už je staršího data.

Sto hvězdných kapitánů Sto hvězdných kapitánů Milan Codr

Příběhy první stovky kosmonautů a astronautů světa. V dětství jsem měl tuto knížku rád, dnes však už vidím Codrovo nadržování rusům a neoprávněné vychvalování jejich lidí a techniky. Nicméně i tak je kniha pro základní přehled dobrá, dávám tedy 3 hvězdy.

10.09.2014 3 z 5

Fyzikové ve službách průmyslové revoluce Fyzikové ve službách průmyslové revoluce Ivo Kraus

Toto pokračování Fyziky od Thaleta k Newtonovi se předchozí knize kvalitou rozhodně vyrovná, možná ji i v něčem předčí. Kniha je opět velmi dobře napsaná, přečetl jsem ji jedním dechem. Souhlasím ovšem s komentářem níže pode mnou, že některé medailony jsou až moc stručné a proto stejně jako u předchozí knihy dávám 4 hvězdy.

P.S. V současné době pan Kraus a nakladatelství Academia připravují třetí pokračování "Století fyzikálních objevů", tedy z období, které mne nejvíce zajímá, jsem tedy zvědav jaká bude tato kniha.

Matematiko, jsi to ty? Matematiko, jsi to ty? Adrián Paenza

Velmi kvalitní knížka o matematice. Pokud s matematikou začínáte, pak rozhodně doporučuji, dozvíte se mnohé netušené souvislosti nebo také několik příhod ze života slavných matematiků. Pro mne kniha v některých pasážích až moc jednoduchá a proto lehce nudná. Ovšem zvláště oceňuji pasáž o školském systému, tu bych hned podepsal a dal přečíst povinně všem lidem ve školství pracujícím. Takže ve výsledku 4 hvězdy.

10.09.2014 4 z 5

Krutý vesmír (Šesté setkání s tajemstvím) Krutý vesmír (Šesté setkání s tajemstvím) Pavel Toufar

Zajímavý pohled na 5 největších kosmických tragédií, tedy Apollo 1, Sojuz 1, Sojuz 11, Challenger a v druhém doplněném vydání také Columbii. Některé pasáže můžete najít v předchozích kniháh téhož autora, na druhou stranu se ale kniha zabývá převážně jen těmito pěti událostmi a proto jsou infromace o těchto haváriích hodně rozvedeny a dozvíte se tak mnoho podrobností. Za mně 4 hvězdy.

Hvězdy a souhvězdí Hvězdy a souhvězdí Michael Vogel

Mám doma hodně průvodců a atlasů hvězdné oblohy, ale tento u mne jasně vede. Obsahuje jak mapy jednotlivých souhvězdí, tak mapy celé oblohy po měsíci, respektive po dvou pro jihoevropské státy. Dozvíte se také na co se zaměřit v dalekhledu, zajímavosti o jednotlivých hvězdách a objektech, jak vybrat dalekohled nebo proč se souhvězdí jmenují tak jak se jmenují. Samozřejmostí je i popis určování úhlových vzdáleností na obloze. Jednoznačně nejvyšší hodnocení.

10.09.2014 5 z 5

Dejte mi pastelku, nakreslím pejska Dejte mi pastelku, nakreslím pejska Jan Vodňanský

Po zákazu činnosti s Petrem Skoumalem se Vodňanský uchýlil k psaní dětských textů. Přesto si občas neodpustil nějaký dvojsmysl o minulém režimu a jeho texty neztratily nic ze své zábavnosti a geniality. Nejradši mám básně "Létající koberec, Praha, Brno, Liberec" a "Kakao se rozlilo".

09.09.2014 5 z 5

Hry a semináře – úplné vydání Hry a semináře – úplné vydání Zdeněk Svěrák

Vydání této knihy velmi oceňuji. Je skvělé mít možnost vlastnit scénáře všech her Divadla Járy Cimrmana, včetně nejnovějšího ( a velmi kvalitního) Českého nebe. Kladně hodnotím i fantastický úvod Přemysla Ruta, který je zajímavým pohledem na historii a vývoj DJC.

09.09.2014 5 z 5