vlkcz vlkcz komentáře u knih

Pán světla Pán světla Deepak Chopra

Zdá se mi, že všechno s touhle knihou je jinak, než má.
Začíná to už překladem. Lords of light jsou spíše Vládci světla, což je také text, který se objevuje v záhlaví stránek. Jen na přebal to nějak neproniklo. Těch nakladatelových lapsů je ale víc. V textu čas od času vypadne písmeno "s", v několika případech takovým způsobem, že text při přečtení dává smysl, a až po chvíli člověku dojde, že tam mělo být jiné slovo. Úplně šťastně nevyšla ani volba písma, jeho velikost a husté řádkování čtení příliš neusnadňují (asi požadavek, aby se výtisk vešel do 200 stran).
Diskutabilní je i zařazení mezi thrillery, což vzbuzuje představu oddechového čtení. Samozřejmě, že se to dá číst i tak, ale přišlo mi, že v knize je daleko víc. Řeší se otázka předurčenosti a svobodné vůle, i ten avizovaný teror a peklo vypadají trochu jinak, než si ho většinou představujeme a při jeho popisu se člověk neubrání otázce, do jaké míry si ho pouštíme do svých životů dobrovolně a mnohdy s nadšením.
Vřele doporučuji, jen trochu varuji čtenáře, kteří jsou alergičtí na "duchovní žvásty". Ale děj má spád, zápletka je originálně vystavěná, takže i tahle, pro někoho překážka, se dá lehce opominout.

18.03.2016 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Během četby se mi několikrát vybavila jiná "kronika" našich novodobých dějin, Slepá mapa od Aleny Mornštajnové. Ve srovnání s ní, je román Kateřiny Tučkové mnohem syrovější a první třetinu knihy jsem byl schopen číst jen po kratších úsecích. Párkrát jsem dokonce uvažoval, zda jí dočtu. Vydržel jsem a nelituji. Velice silná kniha.

18.03.2016 5 z 5