vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Ilustrovaná bible pro mládež Ilustrovaná bible pro mládež Josef E. Krause

Jasně, vymývejte mozek už v předškolním věku.
Kdy už konečně lidem dojde, že náboženství je stvořeno člověkem pouze jako nástroj moci?
Důkaz č.1 - Náboženství je na světě mnoho a každé je jiné, uctívá jiného boha/bohy (něktrá jsou samozřejmě příbuzná).
Důkaz č. 2 - Většina náboženství má toho jediného pravého boha samozřejmě, ti ostatní jsou úplně mimo přece.
Důkaz č. 3 - Ryze z logiky pravděpodobnosti, reakce na argument "co když zrovna tohle náboženství má pravdu", není mnohem pravděpodobnější, že "pravdu" nemá ani jedno?
Důkaz č. 4 - Toto se týká nejen minulosti, ale i dnešních dnů. Pokud nebudeš dodržovat pravidla té či té církve, čeká tě postih. Pokud nebudeš poslouchat příkazy, čeká tě postih. Pokud poukážeš na nedostatky, čeká tě postih. Pravidla jsou zase u různých náboženství různá. Není pravděpodobnější, že si to celé jeden člověk
vymyslel k manipulaci druhým?
Důkaz č. 5 - Ta v dnešní době nejroztahanější náboženství byla také v minulosti nejvíce propagována mečem. Křížové výpravy jsou jen malá ukázka.
Takže "přijmi víru nebo zhyň s mečem v pajšlu" mi taky nepřijde jako nic jiného než rozšiřování mocenského vlivu na větší území a větší počet oveček, které odvádí desátek do nenažraného chřtánu církve.

K hodnocení bible. Je to historická a kulturní památka a tak by s ní mělo být zacházeno, dát ji pod sklo v muzeu a v žádném případě ji nebrat vážně, natož pak na ní postavit společnost! Jako kniha nemá žádnou literární hodnotu.

03.04.2018 odpad!

Ilustrovaná Bible pro děti Ilustrovaná Bible pro děti neznámý - neuveden

Jasně, vymývejte mozek už v předškolním věku.
vymyslel k manipulaci druhým?

03.04.2018 odpad!

Armada Armada Ernest Cline

Pro hanpari: Trochu sebereflexe kámo.

01.04.2018 4 z 5

Čarodějův odkaz Čarodějův odkaz Ondřej S. Nečas (p)

Tak Čarodějův odkaz uběhl mnohem rychleji, než jsem čekal. Tři dny, abych byl přesný. Velice čtivý, pohádkový příběh jsem slupnul jak kinedril před letem a velice jsem si ho užil. Snad mohla být kniha rozsáhlejší, Nečas mohl více rozebrat jednotlivé osudy zvláště tří hlavních "zvířat", třeba se dočkám nějakého pokračování.

18.03.2018 5 z 5

Čarodějův odkaz Čarodějův odkaz Ondřej S. Nečas (p)

Knihu jsem si chtěl jen prolistovat a zařadit do seznamu plánované četby (to je jen vzletné označení pro hromádku knih na nočním stolku..), ale nějak jsem se začetl a už jen nerad odkládám. Od začátku velmi čtivé, příjemně oddechové a svěží. Stylem, který se nebere příliš vážně, ale přesto pěkně vykresluje pohádkové prostředí, mi připomíná Kedrigerna v tom nejlepším slova smyslu.

16.03.2018 5 z 5

Mladý Kedrigern a první kouzlo Mladý Kedrigern a první kouzlo John Morressy

Sice jsem Kedrigerny četl poněkud nesetřízeně, ale teď jsem začal poctivě prvním dílem a baví mě převelice a než se prokoušu celým Kedrigernovým světem, mám zábavu na dlouhou dobu.

21.11.2016 5 z 5

Vinnetou III Vinnetou III Karel May

Klasika, na které jsem vyrůstal. May byl velice talentovaný spisovatel a "Vinnetouovky", Old Surehand a Old Firehand jsou stále mé nejoblíbenější "Májovky".

05.11.2016 5 z 5

Old Surehand Old Surehand Karel May

05.11.2016 5 z 5

Kedrigern a spletitá výprava Kedrigern a spletitá výprava John Morressy

Jednoduchý, ale svižný spád, přímočarý, ale příjemný děj. Ideální relaxační čtení. Kedrigern je mi sympatický, v mnohém jsem si s ním podobný (neochota cestovat za nepřízně počasí, odpor k davům a nepohodlí.. )

30.10.2016 4 z 5

Moji známí z divočiny (7 povídek) Moji známí z divočiny (7 povídek) Ernest Thompson Seton

Moji známí z divočiny nejsou tak čtiví a poutaví, jako jiné Setonovky, přesto zálesáka a milovníka zvířat a přírody potěší. Pro mě jsou stále nejlepší knihy od Setona Dva divoši a Rolf zálesák.

23.10.2016 4 z 5

Do nebe a zpátky Do nebe a zpátky Mary C. Neal

Do nebe. Ano, do nebe volající žvást, který nemá hodnotu ani toho papíru, na kterém je vytištěn, i kdyby byl recyklován na toaletní. Nebývám takto cynický, ale hrdinka knihy evidentně při té nehodě přišla k újmě v podobě poškození mozku, jinak si takové pomatené blábolení o Ježíši a bohu nedovedu vysvětlit. A ještě k tomu doktorka! Vzdělaný člověk! Doufám, že takových doktorů je, hlavně u nás, co nejmíň. Takto věřící člověk má silně zkreslený úsudek a když mu umře pacient, tak vlastně, pohoda, ne? Vždyť půjde do nebe a tam se bude mít líp. Brr. Možná trochu přeháním, ale tohle mě vážně nadzvedlo ze židle. Koupě této knihy byla velká chyba! Příště si budu mnohem lépe vybírat čtivo, sázka naslepo už se nebude nikdy opakovat.

16.10.2016 odpad!

Rumo & zázraky v tmách Rumo & zázraky v tmách Walter Moers

První čtená kniha od Moerse byla Město snících knih, která mě okamžitě pohltila, od té doby pracně sháním další knihy. Druhá získaná kniha je Rumo, a ta byla ještě o něco lepší než Město. Donedávna byl můj nejoblíbenější autor Kulhánek, jehož knihy a povídky jsou promyšlené, skvěle spádové a úžasně se čtou, ale Rumo má ještě něco navíc, větší hloubku, na kterou ani Kulhánek nedosáhne. Prohlášení, že Rumo je nejlepší knihou mého života by bylo asi hodně odvážné, přesto se minimálně blíží pravdě.

Stejně jako u Města smekám před skvělým překladem. Děkuji.

20.08.2016 5 z 5

Zálesácká kuchyně Zálesácká kuchyně František Alexander Elstner

Vynikající kniha. I dnes má význam pro všechny bushcraftery a preppery. Dřív jsem býval zálesák, dnes jsem holt bushcrafter :-). Jsem hrdým majitelem (ručně sešitého, jinak už by se rozpadla) druhého zeleného vydání z r. 91

22.01.2016 5 z 5

Atlas živočichů a rostlin Atlas živočichů a rostlin Frank Hecker

Vynikající příručka svého druhu, obsahově velmi bohatá a ucelená, přehled zahrnuje savce, ptáky, plazy, obojživelníky, ryby, hmyz a pavoukovce, plže, mlže, stromy, keře, květiny, trávy, kapradiny, mechy, řasy, lišejníky a houby. K dokonalosti chybí už jen stopy savců, obrysy letících ptáků a jedlost u ryb, živočichů a rostlin a byla by to ta nejlepší příručka pro všechny survivalisty, zálesáky a preppery. Zmíněné si budu postupně doplňovat (a v jednom jediném případě budu psát a kreslit do knihy) a k dokonalosti si ji tak doupravím.

27.12.2015 5 z 5

Průvodce táborníka Průvodce táborníka T. Edward Nickens

Mám rád tyhle tábornické příručky, hlavně ty staré a starší a jsem potěšen, že se i dnes tisknou knihy v podobném duchu. Co bych této konkrétkní vyčetl, jsou chyby (snad ani jeden obrázek uzlu není správně a kdyby se méně zkušený tramp pokoušel podle návodu uzel uvázat, neuspěl by), nedostatky v popisu a možná i malý rozsah (do knihy by se toho vlezlo klidně dvakrát tolik při zachování počtu stran), v některých návodech příliš konkrétní (pro neznalé problematiky neužitečné) a jiné zase příliš obecné. Některé jsou vyloženě blbosti. Přes nedostatky se docela mi líbí a potěšila mě, ale na "U táborového ohně" od Rogla nebo na původní tábornickou encyklopedii od Vosátky nemá ani zdaleka.
Tuto příručku psal člověk, který v životě nebyl v lese a těch pár návodů stáhl z internetu (a ještě toho hodně popletl).
Začínajícím táborníkům tuto rozhodně nedoporučuji.

09.11.2015 2 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Příjemné, relaxační a krátké. Svět forresta Gumpa je stále tak jiný a zajímavý, že i druhý díl rozhodně stojí za přečtení a i kdyby se třeba nelíbil, opakuji, je poměrně krátký.

01.09.2015 4 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Ať to beru ze kterékoli strany, příběh byl silně ujetý. "Hrdina" (?) byl takovej magor, že to snad nemá v knižním světě obdoby (aspoň ne v takto dobře podaných knihách). Přesto jsem to zhltnul, bavilo mě to a chvíli ve mě hlodal červíček nejistoty, jestli taky nejsem ujetej, když se mi to vlastně líbilo. No, snad ne, už nechám psaní a jdu zkontrolovat enfleuráž kočky, co mám rozdělanou.

05.06.2015 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Takže jsem právě dočetl posledního HP. Po zvážení a zhrnutí se mi to i docela líbilo, dozvěděl jsem se plno detailů, které mi ve filmech chyběly coby chybějící střípky do skládačky nutné logiky. Závěr byl mnohem více vychytaný ve filmu, v knize to na mě působilo, jako by toho autorka už měla dost a chtěla to rychle dokončit, čekal jsem trochu více popsané souboje, popisy scén, chybělo mi tak třicet stran. Takže z 85% vítězí knihy, zbývajících 15% je pro film, hlavně za závěr.
Teď k ději, celým příběhem se nese podivný podtón antihrdiny, Harry dostal tak nějak vše naservírované, pořád mu někdo pomáhal, pořád ho někdo vedl a hlídal, v tomhle směru měl Voldemort mých sympatií více, přece jen to byl velmi schopný a rozhodně samostatný klučina (byť samozřejmě sešel na zcestí..). Možná je to jen pohled vycházející z mé povahy, ale očekával bych více samostatnosti a rozhodování, takhle byl Harry jen průměrný kouzelník a průměrný člověk, dokopaný okolnostmi a okolím, klidně to mohl být kdokoli jiný, možná by to bylo i zajímavější čtení, kdyby havni postava byl třeba Neville, který se z nicky vypracuje v supermága s dobrým srdcem, nebo tak nějak. No asi to mělo být tak jak to bylo, jen jsem vvyrostl na fantasy a sci-fi literatuře a prostě je moje srdcovka něco jiného. Kulhánek, Žamboch, Kotleta, to je o několik levelů vyšší laťka a tak se Rowlingová nestala mojí oblíbenkyní a přečíst od ní něco dalšího mě ani v nejmenším neláká, celou tuto sérii jsem přečetl hlavně ze setrvačnosti.

05.06.2015 3 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tak tentokrát jsem byl, oproti jedničce, čtenářsky uspokojen více. Rozdíl mezi knihou a filmem je více patrný, postavy vyznívají mírně odlišně, doplněny detaily, které ve filmu chybí (a jinak to asi nejde..). Ačkoli je děj poněkud plochý a přímočarý, je příjemně spádný a jako relaxační pohádkové čtení, u kterého člověk nemusí moc přemýšlet, vřele doporučuji.

01.04.2015 4 z 5

Muriel & andělé Muriel & andělé Miloš Macourek

Jako kluk jsem zbožňoval tyhle kresby, vlastně se mi líbí pořád :-)

24.03.2015 5 z 5