vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Nový zákon: Překlad 21. století Nový zákon: Překlad 21. století neznámý - neuveden

Kdy už konečně lidem dojde, že náboženství je stvořeno člověkem pouze jako nástroj moci?
1 - Náboženství je na světě mnoho a každé je jiné, uctívá jiného boha/bohy (některá jsou samozřejmě příbuzná). Nepřijde Vám zvláštní že se každý věřící narodil do té správné víry?
2 - Většina náboženství má toho jediného pravého boha samozřejmě, ti ostatní jsou úplně mimo přece. Není to poněkud arogantní? Tvoje víra je ta jediná správná, ti ostatní jsou na omylu. Ateista je spravedlivější, ten bere všechna náboženství na světě stejně, jako nesmysl.
3 - Ryze z logiky pravděpodobnosti, reakce na argument "co když zrovna tohle náboženství má pravdu", není mnohem pravděpodobnější, že "pravdu" nemá ani jedno?
4 - Toto se týká nejen minulosti, ale i dnešních dnů. Pokud nebudeš dodržovat pravidla té či té církve, čeká tě postih. Pokud nebudeš poslouchat příkazy, čeká tě postih. Pokud poukážeš na nedostatky, čeká tě postih. Pravidla jsou zase u různých náboženství různá. Opravdu Vám to nepřijde jen jako nástroj k ovládání lidí? udržet dav pěkně v lajně? Strašit děti peklem, jen aby byly poslušné?
5 - Ta v dnešní době nejroztahanější náboženství byla také v minulosti nejvíce propagována mečem. Křížové výpravy jsou jen malá ukázka.
Takže "přijmi víru nebo zhyň s mečem v pajšlu" mi taky nepřijde jako nic jiného než rozšiřování mocenského vlivu na větší území a větší počet oveček, které odvádí desátek do nenažraného chřtánu církve.
6 - Je to jen má domněnka, ale jsem si poměrně jistý, že my, ačkoli malý národ, jsme toho dali světu tolik, v poli techniky, farmacie, materiálového inženýrství, umění.., právě proto, jak ateistický národ jsme (v poměru k jiným). Nejsme tak omezeni v růstu a vývoji doktrínou a náboženskou obcí, jako jiné země.
7. Všechna světová náboženství slibují všechny ty krásné odměny po smrti. Proč až po smrti? Protože to nic nestojí a těžko někdo přijde s reklamací.
8. Smrt dává životu smysl. Žij každý den, jako by byl poslední, protože jeden poslední bude. Máme jen tento život a nic víc. Nebylo nic předtím a nebude nic po něm. "Ale co když mají pravdu?" Ne, je to jen manipulace strachem ze smrti. Prázdno po smrti nebolí.

K hodnocení bible. Je to historická a kulturní památka a tak by s ní mělo být zacházeno, dát ji pod sklo v muzeu a v žádném případě ji nebrat vážně, natož pak na ní postavit společnost! Jako kniha nemá žádnou literární hodnotu. Ani jako kniha příběhů, protože ty si často protiřečí a je v nich brutalita, nesmyslnost i rozmanité úchylárny.

03.04.2018 odpad!

Poslední člověk Poslední člověk Doug Naylor

Jen několik společných prvků se seriálem, takže jsem rád, že čtu něco nového.

24.02.2018 4 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

V některém ze starších komentářů padlo, že kniha je plná zbytečných vulgarismů. Nejsem příznivcem hrubé mluvy, přesto mi tento styl komunikace přijde pro dělníky nejhrubšího zrna, kam Lister etc. patřil, mnohem autentičtější.
V seriálu bylo mnoho chyb a dějových logických nedostatků, to proto, že jsou scény z knihy řazeny jinak a mnoho jich je vypuštěno. Tyto chyby se v knize nevyskytují, nebo jen minimálně a i nedostatky seriálu (vážně jsem to řekl?!?) dávají najednou víc smyslu a kniha vyplňuje prázdná místa.

28.01.2018 3 z 5

Uzly a laso Uzly a laso František Alexander Elstner

Srdcovka nejen pro každého Elstnerovce, zálesáka, trampa, ale i cestovatele a dobrodruha.

18.01.2018 5 z 5

F. A. Elstner: Muž činu - Aerovkou do Afriky, Popularem do Ameriky, Minorem k rovníku F. A. Elstner: Muž činu - Aerovkou do Afriky, Popularem do Ameriky, Minorem k rovníku Jan Tuček

Ylvis s hitem "let's do the truckers hitch" se jistě inspiroval právě Elstnerem.. :-)
Byť tato kniha není o uzlech..

09.12.2017 5 z 5

Princ a chuďas Princ a chuďas Mark Twain (p)

Není divu, že se princ dostal do literárního dědictví. Zvláště k době vzniku je kniha velmi nadprůměrná a neubráním se porovnávání se Sawyerem a Finnem, kde vidím podobné prvky. Sice byly knihy přepsány do dnešního jazyka, přesto mě baví číst ty dobré knihy přes sto let staré :-) (Seton, Defoe...)

22.09.2017 4 z 5

Putování Měsíčního stínu Putování Měsíčního stínu Sean McMullen

Tak jsem si po skoro roce, kdy kniha ležela na nočním stolku a vždy po dočtení další knihy jsem se k ní chtěl vrátit a dočíst ji, přiznal, že ji asi fakt nedočtu. I do té třetiny, které jsem dosáhl, jsem se musel nutit. Přes několik originálních nápadů je děj zmatečný, nevyjádřené myšlenky autora jen kazí celkovou čtivost a přispívají k chaosu, styl psaní taky nepatří mezi ty lepší.
Souhlasím s Gordonlordem, že se bezpochyby NEjedná o zábavnou fantasy, alespoň jsem tedy v první třetině knihy žádný vtip nezaznamenal.
Ačkoli jsem knihu nedočetl, dovolím si hodnotit jednou hvězdou.

08.09.2017 1 z 5

Národ Národ Terry Pratchett

Tak Vám nevím. Čekal jsem Pratchettovku ze zeměplochy, tu jsem tedy rozhodně nedostal. Ze začátku je to poněkud rozpačité, trochu ezoterické, hodně filozofické a k tomu teologické. Terry se nám snaží sdělit spoustu poselství, ale ne vždy mu to vychází. V souhrnu kniha učí, jak jedovatá může být víra, náboženství a v ní zaseklá výchova a jak dobré je přemýšlet a nespokojit se s pouhými prázdnými frázemi jako "tak se to dělá odjakživa" nebo "je to boží vůle". Takže za mě velmi dobré. Nedosahuje čitelnosti jiných Pratchettovek, ale za to obsahuje mnoho životního moudra. Díky panu Kantůrkovi za jako vždy skvělý překlad.

09.07.2017 4 z 5

13 a 1/2 života Kapitána Modrého Medvěda 13 a 1/2 života Kapitána Modrého Medvěda Walter Moers

Takže dočteno, výborné počtení, skvělý spád, úžasná fantazie. Ve srovnání s Rumem a Městem snících knih je o něco slabší, nejvíce mě asi mrzí rozdíly v popisech Zamonie, bytostí a detailů, které se, byť se jedná o stejný svět, liší. V knize je zmiňován Hildegunst z Mýtotesů, hrdina Města snících knih a některé zmíněné detaily medvěda nekorespondují s městem, stejně tak Rumo. Mezi Rumem a Městem tyto nesrovnalosti nejsou. Trochu to kazí celkový dojem jinak skvělé knihy, příběhu a světa.

26.06.2017 5 z 5

Chameleon a zaklínadlo Chameleon a zaklínadlo Piers Anthony

Téma hledání sebe sama mě obvykle nepřitahuje a když už se k nějakému dokopu, tak mě nudí, toto však byla výjimka. Velice čtivé, promyšlený a vcelku originální děj, fantasy hltačům mohu doporučit.

19.06.2017 5 z 5

Může se stát, že to někomu unikne. V úvodní mapě je vtípek, v knize je zmiňován poloostrov Pracka a má i takový tvar, kdežto v mapě na ostrově je Prcka.

03.06.2017 5 z 5

KONEČNĚ jsem sehnal (děkuji poetree) a s nadšením jdu číst, nemůžu se dočkat až večer zapadnu do křesla a v klidu se do ní pustím.

03.06.2017 5 z 5

Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Sam J. Lundwall

Autorovi nelze upřít bezbřehou fantazii, ale taky že je to tak trochu magor. Nic pro hrdiny je šílenou kanonádou praštěných nápadů, bohužel poněkud pokulhává děj, což se značně negativně projevuje na čitelnosti. Země obydlená tvory a postavami z knih je jen první polovinou knihy, ta druhá je ještě chaotičtější, nepřehlednější a postrádá ještě více logiky. Díky přečtení této mě žádná další kniha od Lundwalla neláká.

13.05.2017 2 z 5

Kočkodlak Xin Kočkodlak Xin Konrad T. Lewandowski

Povídku Kočkodlak Xin jsem četl už před řadou let v ikarii a pak ještě mnohokrát a považuji ji za jednu z nejlepších povídek, co jsem kdy četl (a že jsem jich v ikarii, později XB-1 četl!). Když se mi před nedávnem dostala do ruky kniha, kde je tato povídka vlastně první částí, mé srdéčko čtenářské zaplesalo a s chutí jsem se do ní pustil. Celá kniha je pak o něco horší, než samotná povídková část, ale i přes drobné logické nedostatky stojí za přečtení a s chutí se brzy pustím do dalších knih s Xinem.

02.05.2017 4 z 5

Mladý Kedrigern a pátrání po minulosti Mladý Kedrigern a pátrání po minulosti John Morressy

Klasická hero fantasy pokračuje, druhý díl byl ještě o kousek lepší než první, jedinou vadu tak vidím v tom, že je tento kousek poněkud krátký, asi nejkratší z celé série. S nadšením se vrhám na zrození mistra.

09.12.2016 5 z 5

Mladý Kedrigern a první kouzlo Mladý Kedrigern a první kouzlo John Morressy

První ze série kedrigern skvěle dodržuje osnovu hero fantasy a je velmi dobře napsaná, skvěle čitelná, s jednoduchou dějovou linií, ale slušným spádem. Příběh je podáván svěže a vtipně. Už dlouho mě žádná série takhle nechytla. S chutí se pouštím do Pátrání po minulosti.

07.12.2016 5 z 5

Old Firehand Old Firehand Karel May

Klasika, na které jsem vyrůstal. May byl velice talentovaný spisovatel a "Vinnetouovky", Old Surehand a Old Firehand jsou stále mé nejoblíbenější "Májovky".

Vinnetou 2 Vinnetou 2 Karel May

Vendeta Vendeta Larry Correia

Lovci jsou klasickou hrdinskou scifi/fantasy osnovou, ve dvojce se tak děj rozjíždí znatelně více, než v prvním dílu, který se věnuje nejvíce vývoji hlavní postavy. Vcelku spádný a přímočarý děj je dobře čitelný a má pár překvapivých i originálních prvků a rozhodně první i druhý díl stojí za přečtení (samozřejmě pro sci-fi/fantasy čtenáře).

05.11.2016 4 z 5

Velká výprava 1 - Stíny proroctví Velká výprava 1 - Stíny proroctví Michael A. Stackpole

Hodnotím zpětně po přečtení celé série jako skutečně vynikající výpravnou fantasy sérii s propracovaným mnohoúrovňovým dějem (ale ne zas do překombinovatelnosti) a jedné z nejlepších fantasy sérií vůbec. Příběh je v rámci fantasy originální, postavy sympatické a člověk se s nimi snadno ztotožní. Jedná se o nejlepší Stackpoleovův počin a bohužel se na této sérii vyčerpal, čitelnost jeho ostatních sérií i samostatných děl nedosahuje kvality této.