vojtamar vojtamar komentáře u knih

Obojživelníci Obojživelníci Christophe Dufresnes

Na knihu jsem byl dost zvědavý a v mnoha ohledech splnila očekávání, nicméně nejen za chyby, které zmiňuje knihyKeMne, ale i další, dávám nakonec 3 hvězdičky. Je totiž na jednu stranu skvělé, že se člověku dostane do ruky kompletní soupis obojživelníků západního palearktu, je fajn, že kniha ukazuje výsledky posledních taxonomických revizí, ale rozhodně už není v pořádku, když si ve svých tvrzeních autor protiřečí (leckdy i na jediné stránce), případně když se vyskytují jednoduše odstranitelné chyby z nepozornosti - např. záměny světových stran či počtu prstů na končetinách popisovaných druhů. Fotografie jsou sice krásné, ale mně osobně vadily číslice zakomponované přímo do nich - sice chápu snahu upozornit na identifikační znaky, ale když už jsou popsány podrobně pod obrázkem, nevidím důvod hyzdit fotografie rušivými čísly...

18.07.2022 3 z 5

Člověk a zvíře Člověk a zvíře Zdeněk Veselovský

Není to sice nejobsáhlejší kniha prof. Veselovského, přesto i ona nabízí mnoho zajímavých informací a vhledů do vztahu nejrůznějších lidských kultur ke zvířatům. Čte se lehce a hloubavého čtenáře ponouká k vícero zamyšlení nad tím, jak se ke zvířatům vlastně chováme a co jsme jim dlužní.

22.08.2024 4 z 5

Fyzika všedních věcí Fyzika všedních věcí James Kakalios

Fyzikální principy všech možných věcí, které dennodenně používáme, jsou vysvětleny srozumitelně a pochopitelně. Jen zamrzí absence většího množství ilustrací (tabulek, grafů), které by knize pomohly; jazyk je také takový strohý, souhlasím s předchozími komentáři v tom, že někdy to bylo poněkud náročnější čtení i co se udržení pozornosti týče.

22.08.2024 4 z 5

Krokodýlové - přežívající současníci dinosaurů Krokodýlové - přežívající současníci dinosaurů Jaroslav Zelinka

Skvělá kniha o krokodýlech, která popisovala svého času všechny jednotlivé druhy, předkládala informace o jejich životě a anatomii i dávala rady ohledně jejich chovu. Dnes sice máme o pár druhů krokodýlů více, kniha je ale stále báječná :-)

20.08.2024

Magie reality Magie reality Richard Dawkins

Tato Dawkinsova kniha je zaměřena na jinou cílovou skupinu čtenářů, než je u něj obvyklé - to je třeba říci hned na začátku. A myslím, že to dopadlo velmi dobře :-) Samozřejmě se v díle nezapře Dawkinsova antináboženská nátura, ale já už jsem zvyklý - a vlastně mi to vyhovuje. Témata kapitol jsou vybrána hezky, různorodě, aby odpovídala klasickým dotazům zvídavých dětí. Rovněž nápad postavit vědecká vysvětlení do kontrastu se světovými mytologiemi je vynikající. Skvělé jsou také ilustrace doprovázející celý text. Jediné, s čím se u některých dříve uveřejněných komentářů nemohu zcela ztotožnit, je překlad - níže jsou na něj psány ódy, ale já v české mutaci nalezl několikero pro mne nešťastných a neuspokojivých převedení do našeho jazyka.

Star Wars - Klonové války Star Wars - Klonové války Karen Traviss

Jako adaptace filmu celkem fajn, dostanete se hrdinům "do hlavy". Ale naprosto tristní je korektura českého vydání! V životě jsem nečetl knihu s takovým množstvím chyb a překlepů, jako je tato. To byl korektor sjetý, nebo se k tomu žádný nedostal?! Za takovou ostudu by se mohlo ztratit víc, než jen zaměstnání...

20.08.2024 3 z 5

Tajemství Jednorožce Tajemství Jednorožce Hergé (p)

Pro mne první a dodnes nepřekonaný a nejlepší Tintinův příběh. Skvělá detektivka a i když zde roli sehraje i náhoda, tak to beru. Parádní vyprávěcí sekvence o siru Haddockovi a Rudém Rackhamovi.

Velká kniha o dinosaurech Velká kniha o dinosaurech David Lambert

Ve své době jedna z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší, knih o dinosaurech, které se daly na českém trhu sehnat. Dnes již samozřejmě trpí neaktuálností a "přemazáním" mnoha informací novějšími poznatky, za to ale kniha (pochopitelně) nemůže a i dnes má působivý vizuál kombinující snímky koster, malovaných obrázků a vymodelovaných zvířat.

20.08.2024 5 z 5

Star Wars: Sbírka světelných mečů Star Wars: Sbírka světelných mečů Daniel Wallace

Jde o publikaci podobnou těm o kouzelnických hůlkách a létacích košťatech ze světa Harryho Pottera. U Star Wars univerza se pochopitelně světelné meče nabízejí jako první věc, o kterých vydat podobnou knihu. Design je moc pěkný, velkým plusem je, že kniha vychází až po ukončení "velké Skywalkerovské ságy" a jsou v ní tedy všechny meče v ní obsažené; navíc jsou ale k vidění i zbraně z dalších projektů - seriálů, komiksů, her... Takže pro SW fanoušky super. Hvězdu dolů dávám za některé nevyužité možnosti - mohlo tam být jednak více informací celkově, dále (alespoň někdy) více vyobrazení zbraní z více stran, případně "rozpitvaných" mečů; formát také není nejšťastnější (stejným nešvarem trpí i výše zmíněné knihy z univerza HP); no a nakonec - česká lokalizace také občas pokulhává, je poznat, že překladatel a korektor nejsou úplně největší fandové SW, jinak by dost věcí udělali jinak.

28.12.2023 4 z 5

Star Wars: Dobrodružství Anakina a Obi-Wana Star Wars: Dobrodružství Anakina a Obi-Wana Cavan Scott

Gamebook určený primárně dětem, nic složitého, žádné vypočítávání útoků a obran a házení kostkou, jak to bývá u sofistikovanějších knih tohoto typu. Zklamání ovšem přináší i fakt, že z dle mého odhadu tak u 70 % rozhodování nelze říct, která je ta "správná" varianta, častokrát je čtenář za řekněme rozumnější rozhodnutí či uposlechnutí příkazů starších mistrů naopak potrestán... Nevěřím, že někdo dojde ke správnému konci příběhu na první dobrou, aniž by neudělal alespoň dvě tři "chybné" volby.

11.10.2023 2 z 5

Guinnessova kniha zvířat Guinnessova kniha zvířat Mark Carwardine

Ve své - ještě neinternetové - době nepřekonatelná studnice informací o zvířecích rekordech, velmi přehledně zpracovaná a odzdrojovaná. Spousta informací je platná i dnes, ačkoli strýček google by je asi zodpověděl rychleji.

05.04.2023 5 z 5

Žraloci Žraloci Jonathan Sheikh-Miller

Knížka primárně pro děti, ale bereme-li ji tak, pak disponuje dostatečnou kvalitou a dá se doporučit k seznámení se žraloky a jinými parybami.

05.04.2023 3 z 5

Hadi Hadi Rachel Firth

Tato kniha je vskutku určena primárně dětem, přesto bych ji jako takový "úvod do hadaření" s klidem doporučil. Navíc mnohé fotografie jsou vskutku krásné a nedělaly by ostudu ani v "dospělejších" publikacích.

05.04.2023 3 z 5

Zvíře Zvíře David Burnie

Určitě nadprůměrná encyklopedie o zvířatech, na plný počet to ale u mne není. Obsahová i formální stránka mají své mouchy. V některých případech jsou uváděny chybné informace - a to nemám na mysli věci, které se změnily až po vydání knihy; označovat ale štíří zadeček za ocas nebo psát, že zmije útočná snáší vejce, to by byly chyby i před sto lety. Nevím, do jaké míry je to knihou samotnou či překladem, k tomu by se mi musel dostat do ruky originál. Vizuální podoba knihy se někomu může zdát na plný počet, mně ale některá řešení přišla spíše nešťastná. Za sebe říkám, že lepší velkou encyklopedií (tedy "bichlí" v pravém slova smyslu) o zvířatech je kniha Obratlovci, která u nás vyšla roku 1994. Obsahuje sice "jen" savce, ptáky, plazy a obojživelníky, ale je podle mne lépe napsaná, graficky zpracovaná i přeložená než marketingově zprofanované Zvíře.

05.04.2023 4 z 5

Savci - naši nejbližší příbuzní Savci - naši nejbližší příbuzní Jiří Felix

Milá knížečka o savcích, která přibližuje vybraná fakta a zajímavosti - skutečně jde pouze o výběr, neboť do formátu publikace se toho nevešlo úplně moc. Ale autorem je zkušený a výborný zoolog a na textu je to znát.

Plazi a obojživelníci Plazi a obojživelníci Jiří Čihař

Sice malá a útlá knížečka, přesto informace v ní obsažené jsou (nebo přinejmenším v době vydání byly) správné a hezky přibližují život zvířat, o nichž knížka pojednává. Ilustrace jsou také pěkné, věrně zobrazující daná zvířata.

16.03.2023 4 z 5

Obojživelníci a plazi známí i neznámí, pronásledovaní, chránění Obojživelníci a plazi známí i neznámí, pronásledovaní, chránění Jurij Dmitrijev (p)

Na svou dobu velmi dobrá kniha o plazech a obojživelnících pro mladší čtenáře. I když je to už nějaký rok, co jsem ji četl, tak bych se nebál ji dětem se zájmem o zvířata doporučit i dnes. Pěkné obrázky českých ilustrátorů.

Terárium A-Z Terárium A-Z Ivan Kocourek

Skvělá teraristická příručka pokrývající značné procento problematiky chovu terarijních zvířat. V dobrém navazuje na starší Chov terarijních zvířat manželů Vergnerových. Na svou dobu (vlastně i na dnešní) výjimečná je speciální veterinární část od MVDr. Jaromíra Krále, která knížku velmi pozvedá. Snad jen obrazová příloha mohla být zpracována lépe, to je obecně kámen úrazu mnoha titulů nakladatelství Ratio...

15.03.2023 4 z 5

Encyklopedický slovník teraristiky a herpetologie Encyklopedický slovník teraristiky a herpetologie David Hegner

Velmi dobrý příruční slovník, v době, kdy ještě neměl každý přístup k internetu v mobilu v kapse, takřka nedocenitelný pomocník při pátrání po významu herpetologických pojmů. Jen kvalita fotografických příloh není na nejvyšší úrovni, z toho důvodu "jen" 4 hvězdy. Každopádně autor odvedl skvělou práci a za knížku zaslouží uznání.

15.03.2023 4 z 5

Hadi Hadi kolektiv autorů

Tuto knihu jsem kdysi dostal od příbuzných k Vánocům. Kvalita je dosti pochybná, takřka všechny fotografie jsou kompilačně sestaveny z jiných dvou - daleko lepších - titulů, a to publikací Hadi světa (Svojtka a Vašut, 1997) a Kniha o hadech (Svojtka & co., 1998). V této knížce jsou navíc i chybné informace, např. užovka obojková je tu označena jako zmije obecná apod.

15.03.2023 2 z 5