vojtamar komentáře u knih
Zcela jistě se jedná o nekonvenční knihu s pěkným rámcovým nápadem a neobvyklou formou. Mně osobně se (vcelku hodně) líbila, přesto se nemohu ubránit několika dojmům, které mi brání dát plné hodnocení. Předně je to fakt, že člověk nemající o evoluční biologii (případně vědě jako takové, protože v knize je mnoho narážek i např. na fyziku a další vědy) takové povědomí, bude ve spoustě věcí ztracen, protože kadence pojmů s oborem spjatých je v určitých pasážích (zejména ve druhé polovině vyprávění) značná. V tomto ohledu je kniha pro alespoň nějak, spíše však více zasvěcené. Dále mi nesedla snaha glosovat a vtipkovat "za každou cenu", zejména okolo střední části jsem to vnímal v poměrně vysoké míře; méně je zkrátka někdy více, spousta narážek a vtípků byla skvělá, ale celkový dojem z tohoto aspektu mi kazí právě těch několik příkladů, kdy to bylo na sílu. Neseděla mi ani postava anděla, která mi přišla naroubovaná a zbytečná; jestli tam byla jen proto, aby se autor vyjádřil o sporu věda vs. náboženství, tak to šlo dle mého udělat šikovněji než uvedením nového charakteru v polovině vyprávění. Jak jsem už napsal výše, za sebe bych dal i nejvyšší hodnocení, obávám se však, že pro neznalé bude tento jinak jistě svěží počin daleko hůře stravitelný než pro nás, evoluční biologií "postižené".
Kniha zajisté výborná, hezky uvádí parazity v tom "pravém" světle, tedy rozhodně ne vždy negativně, ba naopak. Ale pár nedostatků by se přeci jen našlo - některé padají na vrub překladu, jak již přede mnou uvedl TGC (to se pravděpodobně týká např. pasáže o mravencích, kteří parazitují na svých příbuzných). Nemohu se ale zbavit dojmu, že v pár případech mohl i autor sám nějakou myšlenku či vysvětlení dotáhnout - třeba u závodů ve zbrojení není řečeno, proč paraziti mají ve většině případů nad hostiteli navrch (známý princip "večeře nebo život").
Klasické Asterixovo cestovatelské dobrodružství, ačkoli záminka k cestě do Belgie mi přijde poněkud slabá... Jak už psali uživatelé přede mnou, je to už čtyřiadvacátý díl, takže leccos už není tak vtipné, jak bylo na začátku série. Je to ale poslední "klasický" (Asterixe a galský školní rok nepočítám) díl, který psal Goscinny, takže nostalgie... Zajímavé, že na původ hranolků tu komentář je (přičemž brambory by Belgové nebo Římané v té době sháněli asi těžko, ale je to "jen" komiks, dejme tomu), ale nikdo dosud neokomentoval pro mne skvělou narážku a vzdaný hold belgickému komiksu - na jednom panelu se objeví T-Kadlecové (Dupont/di) z Tintinových dobrodružství belgického autora Hergého :-)
I přes jistou zastaralost jde stále o výbornou knihu, která leckteré záležitosti kvantové mechaniky vysvětlí snad nejlépe, co to jen jde. Ale je fakt, že kdo se alespoň trochu orientuje v novějších objevech, tak se bude při čtení některých pasáží potutelně usmívat - například při výkladu o dosud neobjeveném Higgsově bosonu nebo o kvantových počítačích. Ale těch 5 hvězd si kniha podle mne zaslouží i dnes.
Velmi povedená záležitost, pár chyb se sice vloudilo a občas to moc rychle přeskočilo z jednoho tématu na jiné, ale kresba je skvělá a informační hodnota také super. Jako pro dost velkého Tarantinova fanouška na to, aby mě to velmi bavilo, ale asi ne dost na to, abych si knihu koupil, to byl perfektní knižní dárek. (A velmi mě tlačí k myšlence si další Tarantinovy knihy/knihy o Tarantinovi pořídit.)
Není to sice nejobsáhlejší kniha prof. Veselovského, přesto i ona nabízí mnoho zajímavých informací a vhledů do vztahu nejrůznějších lidských kultur ke zvířatům. Čte se lehce a hloubavého čtenáře ponouká k vícero zamyšlení nad tím, jak se ke zvířatům vlastně chováme a co jsme jim dlužní.
Fyzikální principy všech možných věcí, které dennodenně používáme, jsou vysvětleny srozumitelně a pochopitelně. Jen zamrzí absence většího množství ilustrací (tabulek, grafů), které by knize pomohly; jazyk je také takový strohý, souhlasím s předchozími komentáři v tom, že někdy to bylo poněkud náročnější čtení i co se udržení pozornosti týče.
Druhý díl Old Surehanda je asi to nejlepší, co jsem od Karla Maye četl. Klasické westernové dobrodružství je okořeněno detektivními prvky a dohromady to tvoří super směs, která čtenáře baví a udržuje v napětí.
Pro mne nejoblíbenější mayovka. První díl je teprve rozjezd a dobrodružná "klasika", ale ve dvojce se pátrání a "detektivka" rozjede naplno.
Za mě moc jednoduchý a málo propracovaný gamebook. Námět (sice jasně vykrádající Michaela Crichtona, ale co už) je přitom dost nosný, dalo se z něj vyždímat daleko víc.
Těžko říct, zda je dnes nejznámější knihou Richarda Dawkinse Sobecký gen, nebo právě Boží blud. On sám za svou nejdůležitější stejně považuje Rozšířený fenotyp (The Extended Phenotype, kdovíproč stále nepřeložený do češtiny). Je také jasné, že český čtenář není cílovou skupinou Božího bludu. Přesto jsem při čtení žasl a kroutil hlavou nad všemi možnými příklady a argumenty (obou stran). Dawkins na zatvrzelých věřících, zejména těch, kteří si své knihy vykládají doslovně, nenechává nit suchou - a za to mu tleskám. Dlužno ovšem dodat, že sám občas zabrousí do roviny přinejmenším spekulativní (např. je snadné o dávno mrtvých osobnostech tvrdit, že byly ateisty, když to mnoho z nich nikdy neřeklo naplno). Protože jsem ale stejná krevní skupina jako autor, tak u mne za 5 hvězd, ačkoli bych chápal i hodnocení o 1-2 nižší.
Skvělá kniha o krokodýlech, která popisovala svého času všechny jednotlivé druhy, předkládala informace o jejich životě a anatomii i dávala rady ohledně jejich chovu. Dnes sice máme o pár druhů krokodýlů více, kniha je ale stále báječná :-)
Kniha je sice koncipovaná jako klasický slovník s abecedním řazením, ale vždycky jsem říkal, že je to "slovník ke čtení" :-) Kdykoliv jsem si z antické mytologie nemohl na něco vzpomenout, dobře mi posloužil a byl jsem schopný u něj strávit hodiny listováním o známých i méně "profláklých" bozích a hrdinech. Obrazový doprovod také chválím, vždy, když jsem se dostal do některého ze známých muzeí, tak jsem hledal právě exponáty zobrazené v této knize :-)
Podobně jako u Kapitánské dcerky si u této knihy pamatuji "jen" výjimečný dojem, který ve mne zanechala - tentokrát akumulovaný do hlavního hrdiny, který prostě je vzorem všech optimistů a lidí, kterým ani všechny možné překážky, které jim život hází pod nohy, nezabrání si jej náležitě uvžívat.
U některých knih si nepamatujete ani jména postav, ani děj, jen celkový dojem, který ve vás nechaly. Tohle je pro mne jedna z nich a ten dojem je i po letech stále velmi pozitivní. Pamatuji se, že se mi to četlo lehce a hrdinovi jsem fandil. A ačkoli je děj zakončen "zásahem shůry - deus ex machina", tak je to prostě jedna z těch povinných četeb, které ve mně zůstaly.
Zasloužený vítěz ankety Kniha mého srdce. (Nechme stranou fakt, že celkové pořadí za ním vypovídá o něčem úplně jiném.) Vždy, když jím listuji, mám úsměv na tváři. Věrčákova televizní/filmová podoba také dělá knize čest, přiznávám, že už mám problém si pod postavami představit jiné obličeje, než Ondřeje Havelky, Oldřicha Víznera, Lucie Zedníčkové a dalších.
Jako člověku v oboru se celkem orientujícímu mi kniha nepřinesla moc ve smyslu osvětlení principů evoluce a jejích mechanismů, ovšem je tak napěchovaná skvělými příklady a krásně "pro blbé" napsaná, že nejde ohodnotit jinak, než za 5 hvězd. Dawkinse mám navíc prostě rád :-) P.S.: Souhlas se všemi, kteří by knihu dali povinně číst všem "popíračům historie" - i když v Česku se to tolika lidí netýká (jedna z mála statistik, u kterých pociťuji jakous takous hrdost na to, že jsem Čech, je ta, ukazující náboženskou víru mezi obyvateli naší země).
Jak už psali jiní přede mnou - naprosto parádní kniha, která shrnuje vše podstatné o biologické evoluci. Jistě se dá souhlasit s mnoha již zmíněnými postřehy, ať už kladnými (humor), či zápornými (tříštění textu kvůli rámečkům - i když mně to až tak nevadilo -, malá velikost písma, těžký papír a s tím i velká hmotnost knihy), jako celek jde ale o naprosto senzační dílo, které je běžnému čtenáři určitě přístupnější než učebnice profesora Flegra.
Chcete-li se jasně a pochopitelně dozvědět, co je to mitochondriální DNA a k čemu je nám dobrá, sáhněte po této knize. Autor to nejen jasně osvětlí, ale podělí se s vámi i o zážitky ze své vědecké kariéry včetně toho, jak si výzkum této molekuly musel razit cestu k všeobecnému respektu akademické obce. Chápu i jeho snahu přiblížit výsledky bádání v podobě vyfabulovaných životů původních sedmi nositelek dnes v Evropě nejběžnějších mDNA, ale tady musím souhlasit s komentáři uživatelů, kterým to do noty úplně nezahrálo. Ale jako snahu o uchopení problematiky to beru. Jinak samozřejmě fakta v knize již jistým způsobem zastarala, ale většině věcí v publikaci to neuškodilo.
Tato Dawkinsova kniha je zaměřena na jinou cílovou skupinu čtenářů, než je u něj obvyklé - to je třeba říci hned na začátku. A myslím, že to dopadlo velmi dobře :-) Samozřejmě se v díle nezapře Dawkinsova antináboženská nátura, ale já už jsem zvyklý - a vlastně mi to vyhovuje. Témata kapitol jsou vybrána hezky, různorodě, aby odpovídala klasickým dotazům zvídavých dětí. Rovněž nápad postavit vědecká vysvětlení do kontrastu se světovými mytologiemi je vynikající. Skvělé jsou také ilustrace doprovázející celý text. Jediné, s čím se u některých dříve uveřejněných komentářů nemohu zcela ztotožnit, je překlad - níže jsou na něj psány ódy, ale já v české mutaci nalezl několikero pro mne nešťastných a neuspokojivých převedení do našeho jazyka.