Weezing Weezing komentáře u knih

Prach snů Prach snů Steven Erikson (p)

Erickson si stále jede to svoje. To znamená, že i věci, co mi na jeho stylu psaní vadí, zůstávají:
- pomalý začátek
- Velkou část knihy zahrnuje popis pochodu nějaké armády.
- Jsou tam postavy, které jsou poprvé v knize představeny, do velkých detailů je popsána jejich minulost a pak vzápětí zemřou, bez nějakého většího vlivu na děj.
- Postavy začnou při sebemenší možnosti "filozofickou" rozpravu/monolog na náhodné téma.

Bohužel se přidávají další neduhy (často souvisí s tím, že tato kniha je jen úvodem k desáté):
- Střet na konci působí uspěchaně a uměle. Jako by byl přidán, jen aby byla na konci nějaká bitva.
- Z vtipných a zajímavých momentů v knize 5 ohledně Tehola se staly hloupé a nucené rádoby komické vstupy. I obecně humor už Eriksonovi moc nejde, i když se snaží.
- Bezvýznamný posun v ději oproti předchozím dílům.

31.07.2016 2 z 5

Vichr smrti Vichr smrti Steven Erikson (p)

Tohle tedy bylo celkem podprůměrné. Jsou tam vlastně 2 části. 700 stránek popisu klábosení/filozofování postav, zatímco někam jdou. Na konci 200 stránek je potom vyvrcholení, které mě zklamalo. Všechny důležité zvraty víte, že se stanou dopředu. Oulanská dějová linka vede od nikud nikam a nemyslím si, že nějak ještě může pokračovat. Třaská linka asi ještě bude pokračovat, ale moc zajímavá není.. možná by to bylo lepší posunout do nějaké příští knihy. Boj mezi kancléřem a králem-zaklínačem také je irelevantní, protože od první třetiny/poloviny víte, kdo bude ovládat Lederas na konci knihy (nebudu rozvádět pro ty co ještě nečetli).

Abych to shrnul, tak je tam 700 stránek, které připravují vyvrcholení, ale to je tak slabé, že to rozhodně nevyváží, že jste museli číst stovky stránek nudného klábosení. Po minulé dobré knize zklamání.

05.05.2016 2 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Lepší než předchozí díl. Zde už není půlka knihy jen popis toho jak se hlavní postavy potkávají ve městě. Jsou zde 3 dějové linky. Glokta má za úkol ubránit město před Gurchy, Bayaz a spol. jdou na cestě pro získání nějaké zbraně proti Gurchům. West + Logenova bývalá parta bojuje proti Betholdovi. Dalším plusem je, že se postavy se začínají vyvíjet a mění svoje názory, postoje a vztahy.

29.01.2016 5 z 5

Srdce zimy Srdce zimy Robert Jordan (p)

První část knihy relativně nudná. Sledujeme nic nedělání Elain v Caemlynu a zničeného Perrina kdovíkde. V druhé části (nebo spíš je přesnější tak od druhé třetiny) se ale začne kniha věnovat Matovi v Ebú Daru a taky Randovi ve Far Madding a děj se rozjede. Závěry obou jejich pasáží jsem celý napnutý četl pozdě do večera, ikdyž jsem v zásadě věděl jak dopadnou. Jen mi trochu vadil uříznutý konec Matovi části.

Jinak Zaprodanci vypadají jako dosti neschopní. Od začátku knihy jsem nezaznamenal jedinou věc, která by se jim povedla. Přesto je Temný pořád oživuje..

29.12.2015 4 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Jedna z vrcholných sérií soudobé fantasy tvorby (spolu s Písněmi ledu a ohně a Kronikou královraha). Autor vytvořil velmi zajímavý svět se spoustou národů a kultur, který nevytváří dojem, že byl zkopírován z jiných děl. Magie je klasicky velmi propracovaná jak je u Sandersona zvykem. Tento díl slouží jako seznámení s postavami a navede je na začátek cesty touto sérií. Hlavní (i vedlejší) postavy jsou zajímavé a nikdy se mi nestalo, že bych o nějaké vyloženě nechtěl číst.

Na druhou stranu kniha obsahuje pár pomalejších pasáží, kdy se je tempo děje až moc pomalé, ale na konci vám bude stejně líto, že kniha nemá dalších 1000 stránek.. :) Dalinar a Kaladin mi přišli jako trochu moc černobílé postavy, ale to se v dalším díle změní. Jo a na posledních 150 stránkách vás čeká opravdu epické vyvrcholení.

10.10.2015 5 z 5

Slova paprsků Slova paprsků Brandon Sanderson

Výborná kniha. Ještě lepší než předchozí díl Cesta králů a to hlavně z toho důvodu, že děj nemá prakticky žádná hluchá místa, což je u tisíci-stránkové knihy neuvěřitelné. Většina postav jsou staří známí z předchozího dílu a jejich cesty se začínají mezi sebou proplétat. Hodně prostoru dostává oproti minulému dílu Šalán, která ho využívá na jedničku. Dalším plusem pokračování je, že hlavní postavy jsou méně černobílé než v předchozím díle (hlavně Kaladin). S netrpělivostí očekávám další díl, který bohužel v překladu vyjde nejdříve tak za 3 roky.

10.10.2015 5 z 5

Město schodů Město schodů Robert Jackson Bennett

Ani jsem to nedočetl (konec tak v půlce), což se mi moc často nestává. Svět je zajímavý, hlavní postavy nejsou k zahození, ale prostě mě čtení nijak nelákalo. Děj se celkem vleče a není moc zajímavý, vyšetřování vraždy taky nuda a zatím dosti bezvýsledné.

20.03.2017 2 z 5

Trnový císař Trnový císař Mark Lawrence

Nebylo to špatné, ale rozuzlení bylo uspěchané a závěrečná pointa ohledně identity Mrtvého krále mi přišla vycucaná z prstu.

18.01.2017 4 z 5

Půlnoční vlny Půlnoční vlny Steven Erikson (p)

Pozitivní je, že děj už se tolik nevleče jako v minulých knihách. Postavy nejsou špatné, ale obecně se mi líbily méně než ty v předchozích dílech. Trull je fajn. Tehol a Bugg ze začátku vtipní, poté stále méně a méně protože to začíná být trochu ohrané. Dost by mě zajímalo jak se dali dohromady. Šurk mi ze začátku přišla jako dobrý nápad, ke konci to už sklouzávalo ke klišé. Plus za Konývku. Kalený meč ok. Seren Pedac nudná, nezajímavá. Brys a Kuru Quan měli celkem zajímavé kapitoly.

Co se mi nelíbilo bylo království Leder. Ne kvůli tomu čím bylo nebo co dělalo, ale jak ho Erickson pojal. Na každé druhé stránce je nějaký monolog o tom jak je styl života Letheru zkažený a hnusný. A to nejenom od jejich nepřátel, ale ode všech, včetně vysoce postavených ledeřanů jako Brys a Kuru Quan. Tato jednostranost mě dosti zarazila, protože v této sérii je často nahlíženo na problém z více stran a úhlů pohledu a skoro nic není čenobílé. Ani Pannionské dominium nevyvolávalo u postav MoI (Vzpomínky ledu) takový odpor jako Lederas v této knize, což je přinejmenším divné. Přišlo mi, že prostě Erikson je vytvořil jako strawmen argument proti kapitalismu (vyhnat všechno ad absurdum a pak to kritizovat), bez nějakého dalšího účelu či myšlenky.

12.04.2016 5 z 5

Za stíny Za stíny Brent Weeks

Ne že bych čekal nějaké zázraky po minulých dílech, ale ty nebyly ani vyloženě špatné a tak jsem většinu chyb přešel, protože mi přišlo, že se autor postupně zlepšuje a třetí díl by třeba mohl být i kvalitní. Omyl.

Většinu knihy vypadalo nadějně, že se schyluje k epickému vyvrcholeníí, ale dostali jsme trapný závěr, plný klišé nejhoršího druhu. Nechci spoilovat, ale až se k tomu dočtete, tak se celkem nasmějete (případně si ukroutíte hlavu). Jsou spisovatelé, kteří umí téma o které se autor snažil, podat, aniž by to vyznělo tak strašně hloupě a levně, ale Weeks není jedním z nich.

Je to škoda, protože svět který Weeks vytvořil je zajímavý a uměl bych si v něm představit i více knih (lépe napsaných samozřejmě). Také některé vedlejší postavy byly fajn. Tohle + za dobrou první polovinu 3 hvězdičky.

03.03.2016 3 z 5

Bouře přichází Bouře přichází Robert Jordan (p)

První čtvrtina knihy mě moc nezaujala. Přišla mi moc seznamovací, jako kdyby jsme postavy nikdy předtím neviděli nebo uplynulo 10 let od vydání předchozího dílu. Ale potom to byla celkem jízda, která to bohatě vynahradila. Děj se zaměřuje převážně na Randa a Egwain. Rand se snaží vypořádat se Seanchany a Egwain sjednotit Bílou věž. Kromě toho ale dojde k řadě dalších důležitých událostí, které posunují svět blíže poslední bitvě.

Jinak co se týče stylu psaní, tak kromě rychlejšího střídání perspektiv (skoro každá kapitola znamená novou), které je vidět na první pohled, bych řekl, že Sanderson je mnohem víc orientován na děj oproti Jordanově popisnosti světa a postav. Možná je to ale jen tím, že už se blíží konec a není čas na žádné odbočky a Jordan by to napsal podobně. Dále mi také přišlo, že Mat je psán jinak. Sanderson ho má jako spíš prvoplánově komickou figurku.

23.02.2016 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Hlavním pozitivem této knihy jsou zajímavé postavy. Co se týče děje, tak toho jsem si jaksi nevšiml. Většina děje knihy se odehrává v jednom městě, do kterého přicházejí hlavní postavy (někdo více, někdo méně dobrovolně) a připravují se na nějakou výpravu ke které zřejmě dojde až v dalších dílech. I přes to se to čte velmi dobře.

28.01.2016 4 z 5

Smaragdová bouře Smaragdová bouře Michael J. Sullivan

Děj této knihy mi přišel méně zajímavý než v těch předchozích. Royce a Hadrian stráví většinu času na lodi, kde se učí být námořníky. Hlavně dějová linka série se také nijak zásadně neposune. Přijde mi to jako vyplýtvaný díl.

Následuje SPOILER!:
To že nikoho nenapadlo, že ten dopis mohl být podvržený mi přijde do nebe volající hloupost. Mě napadlo hned. Přijde mi velmi nepravděpodobné, že by na to nikdo ani nepomyslel, zvlášť když je Merrick znám svou lstivostí.

25.01.2016 3 z 5

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

Autor pokračuje v nastoleném trendu z minulých knih. Tentokrát kniha obsahuje flashbacky Inevery. Nejdřív jsem si říkal, že už to trochu přehání, ale nakonec mě to zaujalo., až na to, že po X-té omílá události ukradení kopí Arlenovi a i další známé události. Plus za Rojerovu svatbu a souboj na konci. to bylo celkem zajímavé Jinak se v zásadě nic moc neděje, Leesha jede do Krassie, nic moc tam neudělá a pak zase odjede. Mezitím v Kotlině bojují proti démonům. Ale čte se to dobře stejně jako předchozí díly.

22.01.2016 3 z 5

Nové jaro Nové jaro Robert Jordan (p)

První polovina knihy popisuje život v Bílé věži a jelikož je to v hlavní sérii celkem ignorováno, tak to bylo rozhodně zajímavé, ikdyž tempo bylo pomalé. Následuje cesta z věže na které se Morain setká s Lanem. Trochu mě zklamalo, že i Morain se k mužům chová podobně hloupě jako hlavní ženské postavy ve zbytku série. No aspoň nikoho nonstop neseřvává jako Nynieva.

13.01.2016 4 z 5

Poselství práva Poselství práva Brandon Sanderson

Celkem zábavná kniha. Pomalejší začátek, ale poté se děj rozjede. Plus za twinborny, kde lidé mají různé kombinace schopností, takže je každý souboj něčím jiný. Doufám, že autor nepřidá moc mistbornů, kteří jsou přehnaně OP a v zásadě souboje ztrácejí smysl (nebo tomu tak aspoň bylo v předchozí trilogii). Postavy jsou možná trochu moc prvoplánové, ale je pravda, že autor neměl moc prostoru na jejich rozvoj.

25.12.2015 4 z 5

Koruna z mečů Koruna z mečů Robert Jordan (p)

V tomto díle mne asi nejvíc bavily POV kapitoly vedlejších postav jako Elaida, Alviarin, Samael a Moghedien, Možná je tomu proto, že hlavní postavy se nijak moc nevyvíjí. Rand stále znovu stráví díl strachem z Aes sedai a na konci jde solo zabít nějakého zaprodance, který ho zrovna naštve. Nynaeve + Elain duo si pořád myslí, že ve svých 18 - 20+cosi letech spolkly všechnu moudrost světa. Pozitivní je, že Mat už začíná dělat něco kromě válení se po hospodách, ikdyž toho si i v tomto díle užije také hodně. Perrin se v tomto díle asi objevil jen aby se neřeklo. Jediná významnější věc co udělal, je že se pohádal s Randem kvůli nějakému nesmyslu a odešel někam pryč.

Také se zde objevila další zajímavá skupina nepřátel, gholanové, kteří jsou specialisté na zabíjení aes sedai.

14.12.2015 3 z 5

Pán chaosu Pán chaosu Robert Jordan (p)

Kniha měla pomalý rozjezd, hodně různé politiky a přešlapování na místě, ale postupně nabírala na zajímavosti a vyústila v dosti epický závěr.

Plusy:
- Taim
- Egwainina storyline (bohužel měla málo prostoru)
- Siuan
- kapitoly s Randem jsou relativně dobré

Zápory:
- Nynieva + Elain storyline zase úplná ztráta času
- Matt opět nuda (má v příběhu jiný účel než si stěžovat na Aes Sesai a hrát hry v hospodách?)
- Faile: asi nemusím vysvětlovat

08.12.2015 4 z 5

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

No ke konci už jsem se tomu ději musel smát, protože těch zvratů bylo prostě přehnaně moc, ale jinak celkem dobré.

10.10.2015 3 z 5

Vdovin dům Vdovin dům Daniel Abraham

Bohužel jsem se měl problém do knihy na delší dobu začíst. Hlavní důvod bych viděl v tom, že je děj příliš předvídatelný, což je podstatný rozdíl od prvních dvou dílů, kde jsem opravdu neměl tušení co se stane a musel jsem číst dál, abych to zjistil. Tato kniha mi přišla spíše jako předehra před závěrečným aktem, kde si autor šibuje figurky tam, kde je potřebuje mít před finální knihou. Doufám, že se to vyplatí a pátý díl bude stát za to.

30.06.2019 3 z 5