wiix wiix komentáře u knih

Podpaľačka Podpaľačka Stephen King

Zažila som u Kinga už aj lepšie príbehy, v tomto chýbala mysterióznosť a zapeklitosť príbehu. Čítať sa to dalo, ale bolo vcelku zjavné, o čo v príbehu ide a ako to dopadne a nezachránila to ani snaha o psychologický rozbor postáv.

14.07.2017 3 z 5

Vražda v postranní ulici Vražda v postranní ulici Agatha Christie

Dej mi unikal, bol príliš obyčajný a podobný ako tie ostatné od nej, čo neuberá na jeho kvalite, len sa to horšie číta a zapamätáva.

10.07.2017 3 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Uznávam, že hodnotiť, knihu, ktorú som nedočítala, nie je správne, avšak aj to je jeden z ukazovateľov - nedokázať ju prečítať, nudiť sa, strácať sa a nezistiť nič nové či zaujímavé. A to sa mi stáva málokedy.

29.06.2017 1 z 5

Malka / Nevesta hôl Malka / Nevesta hôl František Švantner

Niektoré poviedky boli až tak hlboko mystické a naturistické, že som im nechápala, strácala som sa a zmätene tápala vo vetách. Na druhej strane Nevesta hôľ je moja srdcovka, niečo tak tajomné, silné a podmanivé. Niečo ako rozprávky v detstve o vílach.
"Zuna vyrástla medzi vrchmi. Poznala ich silu i ľúbosť, preto sa s nimi už dávno zasnúbila..Hole si ju vychovali, nuž si ju i vzali, lebo aj ony majú svoje nevesty."

26.06.2017 4 z 5

Plajko Plajko Branislav Jobus

Neviem pre koho je tá kniha určená. Ani pre dospelých, pretože dej bol primitívny, ani pre deti lebo tie slová a vety boli tak náročné, že ani vduchu ich nedokážu prečítať či pochopiť.

18.06.2017 3 z 5

Yesim Yesim Svetlana Žuchová

Táto kniha ma stihla v takom životnom období, ktoré mi rozhodne dopomholo k tomu obľúbiť si túto útlu knižočku, opakujúce sa a kulminujúce vety, strohosť a nehybnosť deja. Pohltila ma.

11.06.2017 4 z 5

Biele miesta Biele miesta Monika Kompaníková

Najskôr prevažovali pocity - Wau! Ten štýl, vety, nápad a zamotanie sa v deji. Potom však charaktery postavy strácali naostrosti a stratila som sa až moc. Niektoré časti boli akoby biele miesta, bez zmyslu a zaujímavosti, tie ďalšie boli zas nadštandartné. Vcelku nevyvážené dielo, až mi bolo ľúto, že som tam ten zmysel nenašla.

22.05.2017 3 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Úplne úžasne sa mi to čítalo, veľmi oceňujem nápad, jednotlivé kapitoly, to prepojenie a ľahký štýl na slnečné odpoludnia. Nehľadajte posolstvo či tajomno, extra zápletku či niečo zaujímavé. Takto to malo byť a takto je to ženské čítanie.

18.05.2017 4 z 5

Mimi & Líza Mimi & Líza Alexandra Salmela

Keď každý o tejto knihe toľko básni, asi som čakala viac. Niektoré príbehy vôbec neboli pre deti, keď to čítali nahlas, skoro si zlomili jazyk, poprípade im nerozumeli. Niektoré detské knižky je preto ťažké niekomu darovať či odporučiť, nevedno komu, pre akú vekovú kategóriu či pohlavie je určená. Toto je presne ten prípad. Ale myšlienka a posolstvo super.

09.05.2017 4 z 5

Panna zázračnica Panna zázračnica Dominik Tatarka

Neobyčajná i nepochopená kniha zároveň. Až druhý krát som sa musela s ňou popasovať (v staršom veku), aby mi došlo, že kniha nemá obsah, na ktorom ide stavať a hľadať v ňom prvky tej doby a skryté autorove politické náhľady. Nie. Kniha je pre mňa jednoducho o žene, o jej podmanivosti, vášni, kráse a o túžbe a zaslepenosti mužov, ktorý (možno toto je tou dobou) nemala veľa duševného vyžitia a preto vtelovali do tejto krásky všetko magické a vzrušivé, čo nosili v sebe a brali to ako najvplyvnejšiu udalosť ich umeleckých dní. Taká bola Anabella, pre mňa jednoducho podmanivá, silná.

01.05.2017 3 z 5

To je Řím To je Řím Miroslav Šašek

Knihu som s deťmi prebehla po tom, čo som naozaj bola v Ríme a neskutočne presné a trefné sú tie popisky a kresbičky, jemne karikatúrne, jemne informatívne.

27.04.2017 5 z 5

Bon voyage Bon voyage Zuzana Mojžišová

Chcela som, aby sa mi to páčilo, aj sa to dobre čítalo, ale nerozumela som cieľu, nevedela som, čo v tom mám či môžem nájsť.

19.04.2017 2 z 5

To je Londýn To je Londýn Miroslav Šašek

Naozaj takéto vzdelávacie a vtipné jéjky pre deti zbožňujem!

12.04.2017 5 z 5

Rozprávka o lietajúcej Alžbetke Rozprávka o lietajúcej Alžbetke Daniel Pastirčák

Toto ma úpne potešilo, že deti majú možnosť držať takúto mágiu a metaforu v rukách. Keď som to deťom predčítala skôr pre sbea než pre nich som sa zastavovala pri niektorých odsekoch a pýtala sa, že čo si myslia, čo je to Modro a čo zase že Alžbetkina babka je záhrada a pod. Deti premýšľali, snívali a podvedome riešili dôležité otázky života (smrť).

04.04.2017 5 z 5

Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín John Green

Jeho knihy mám rada ako spomienku na svoj teenage a tiež preto, že je to ľahké, milé a príjemné čítanie, pri ktorom netreba rozmýšľat nad žiadnymi metaforami. Napriek tomu dej či tá "matematika" mohli mať hlbšiu, trochu zložitejšiu zápletku a myšlienku.

04.04.2017 3 z 5

Piata loď Piata loď Monika Kompaníková

Kniha ma veľmi bavila nielen preto, že je teraz taký boom okolo filmu, ale bola som zvedavá, ktorá kniha vyhrala Anasoft litera v roku 2011, čo je zač a prečo. Príbeh ma veľmi bavil, no niektoré elementy boli rušivé, preto nemôžem byť 100%tne nadšená. Niektoré nápady a myšlienky Jarky boli naivné a detské, niektoré zase prehnane filozofické a to bol pre mňa nesúlad, ktorý autorka nedokázala skĺbiť, lebo asi chcela veľa myšlienok do deja ukryť. A oni tam vážne sú. Okrem deja, ktorý je sám o sebe smutný, prekvapivý a dovolí nám ľutovať deti takto žijúce, je v knihe aj pohľad, ako deti vnímajú svet, ako sú veci pre nás zjavné vnímané očami detí úplne inak. Tiež tam vidím tú ignoráciu a sebestrednosť ľudí, najmä v meste, každý si ide svoje. Inak, to prečo sa kniha takto volá, musí čitateľ popravde vydumať z jednej krátkej časti v knihe, to mi však magické neprišlo.

26.03.2017 4 z 5

Atlas zabúdania Atlas zabúdania Peter Krištúfek

Tešila som sa, keď som zbadala ten formát knihy a strán, no buď som nepochopila pointu, alebo to naozaj bolo len "čo som našiel náhodou v zásuvke či na internete". Chýbala mi nejaká spájajúca myšlienka jednotlivých článkov a rokov, niečo buď wau, milé, drsné, osobitné. Niektoré príspevky boli samozrejme na vysokej úrovni a niektoré na druhej strane škoda papiera.

24.03.2017 3 z 5

Ako spať na vode Ako spať na vode Michaela Vankovicová

Tak teraz neviem...či som už prehltená takýmto štýlom poézie, ktorú pravdupovediac vytvorím i ja, alebo len nechápem zámer autorky.

23.03.2017 3 z 5

Slaďák Slaďák Philippa Rice

Tak málo slov a grafického talentu či vyžitia a predsa taká nežnosť a toľko awww pocitov z mojej strany. Viem, že za mňa hovorí moja romantická dušička a to pripodobnenie k môjmu vzťahu, avšak takýchto milôtok by malo vznikať viac. Aby človeka naplnili príjemnými pocitmi bez premýšľania, listovania či čítania, aby si človek uvedomil že miluje a milovaný :)

23.03.2017 5 z 5

To je Paříž To je Paříž Miroslav Šašek

Ja mám tak rada takéto poučné laskoty, pekne stvárnené, pre deti príťažlivé a plné informácii.

22.03.2017 5 z 5