woodward woodward komentáře u knih

Pobertové Pobertové William Faulkner

Rozmarné, zcela nefaulknerovsky projasněné vyprávění o ztřeštěné jízdě, o chlapeckém dospívání v době, kdy se auta nahazovala klikou, kdy trauma amerického jihu z utrpěné porážky bylo ještě živé a rasismus (ještě nadlouho) všudypřítomný.

Za sedmi divy světa Za sedmi divy světa Vojtech Zamarovský

"Za sedmi divy světa" jsem dostal asi ve třinácti letech, nejspíš k vánocům. Příběhy hledání a objevování, jakož i jména Carter, Champollion, Koldewey, Grotefend atd. ve mě probudila zájem o dějiny a ten už mě neopustil, přestože jsem se nestal archeologem, jak jsem tehdy, několik týdnů po přečtení této knihy, jednoznačně zamýšlel.

Templáři Templáři Piers Paul Read

Piers Paul Read jako kdyby tuhle knihu napsal na objednávku pro čtenáře z České republiky, kteří o věcech víry a o náboženských institucích vědí většinou velmi málo, a to, co vědí, si mnozí pamatují ještě z dob, kdy jim soudružka učitelka vyprávěla, že náboženství si lidé vymysleli, protože se báli bouřky. K templářům se autor dostává velmi zeširoka, aby čtenář pochopil jak se stalo, že v Levantě, osídlené muslimy, založili křesťané bojovný mnišský řád. K tomu je třeba vysvětlit několik zásadních skutečností: Jak se zrodila tři náboženství, která se ve Svaté zemi už odedávna potkávají - a utkávají. Co je to mnišství a jak vznikla mnišská společenství. Jak dospěl papež Urban II. k rozhodnutí obrátit se v Clermontu ke křesťanstvu s výzvou, aby křesťané vyrazili na pomoc Byzantské říši proti náporu Seldžuckých Turků, tlačících se do Malé Asie. Proč vlastně tento záměr nikdy nebyl zcela naplněn a křížové výpravy Malou Asií jenom prošly na cestě do Jeruzaléma a založily v Palestině a okolí křesťanská království. Teprve poté autor přistoupí k vlastnímu vyprávění o zrodu, vzestupu a pádu mocného řádu chudých rytířů Kristových. Je to fascinující příběh, oproštěný ode všech okultistických nesmyslů a fantastických teorií o tajných bratrstvech, která ještě v našich časech střeží starobylá tajemství a chystají podivná spiknutí. Kdo má zájem, dozví se hodně nejen o templářích, ale také o politických událostech a zvratech té doby v Levantě i v západní Evropě.

28.06.2015 5 z 5

Klobouk ve křoví Klobouk ve křoví Jiří Voskovec (p)

Všechny komentáře jsou zbytečné. Stačí smeknout a přidat pět hvězdiček.

A jiné povídky A jiné povídky Ivan Vyskočil

Líbí se mi obsah, kde jsou vyjmenovány i "povídky, které by byly v této knize, kdyby je autor napsal". A nejvíc mě dostala povídka o příšerné obci Brtajbly, kde pode statistik je nejzdravější podnebí, jenže...

Bidýlko Bidýlko Emil Vachek

Excelentní prvorepubliková klasika o stárnoucím zloději Stavinohovi a osamělém činžáku na periférii, zvaném Bidýlko. Jedna známá, když chtěla svému muži dát najevo, že to či ono by nebylo rozumné, vypomohla si občas slovy utahané Lojzis: "No, to by byli vůl, Ferdáčku"! Nenápadná, skvělá knížka.

Aeroplánem kolem světa Aeroplánem kolem světa Arnould Galopin

Když mi bylo tak 10-12 let, přečetl jsem tuhle tlustou bichli několikrát a ani náhodou jsem se nenechal odradit svojí starší sestrou ani mým pozdějším švagrem, kteří mi tvrdili, že ti hrdinové jsou parta vrahounů, kteří kam přijedou, tam mordují domorodce jako na běžícím pásu. Pochopitelně měli pravdu, je to děsnej krvák, ale já to tenkrát miloval. Takže z nostalgie dám čtyři hvězdy.

27.06.2015 4 z 5

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Danny a jeho kamarádi jsou strašná pakáž, ale člověk je musí mít rád. Dokonce i Joea Portugála, který skončil v base za udeření seržanta kanystrem od petroleje, opuštění posádky na majorově koni bez povolení k opuštění, a zapírání vlastní totožnosti... Tito Ralpha zase vyhodili z místa dozorce ve vězení a zašili ho, protože vzal vězně z basy na flám, jenže on jim zdrhnul, protože měl klíče... A k tomu všudypřítomné slunce a potoky vína. Tuhle knížku můžu číst pořád, znovu a znovu.

24.06.2015 5 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Jako kluk jsem tuhle knížku zdědil po mých sestrách a přečetl jsem ji nesčíslněkrát. Tuším, že teď ji, celou ošmatlanou a potrhanou, mají sestřina vnoučata. Zato já jsem si na stará kolena pořídil audioknihu, kde Medvídka Pu předčítá Marek Eben a Puovy písničky přitom dokonce skutečně zpívá!

24.06.2015 5 z 5

Toulky s Charleym Toulky s Charleym John Steinbeck

Proboha lidi, co se to tady děje? To přece není žádný román! Steinbeck si opravdu pořídil obytné auto a vyrazil na vejlet po Státech. Je to cestopis, ne fikce. Všechno, o čem se tam píše, se doopravdy stalo. Farmář, co si na krávu napsal že je to KRÁVA a stejně mu ji myslivci zastřelili, Chruščov v New Yorku, čínský kuchař, co chodil po lovecké sezoně sklízet olovo z padlého kmene, který z dálky vypadal jako jelen, i ty hnusný vyvolávačky v New Orleansu. Je to úžasné čtení, a dneska možná ještě úžasnější, protože si člověk zpětně uvědomuje, jak tenkrát věci vypadaly z druhé strany plotu. Doopravdy. Ne jenom jako.

23.06.2015 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

"Vy se bijete s tímhle pánem, Athosi? Ale s tím se přece biju já!" Scéna v klášteře bosých karmelitánů, kde tři souboje musí ustoupit čtvrtému a D'Artagnan si zvolí své přátele a nepřátele, patří nepochybně k tomu nejsilnějšímu ve Třech mušketýrech i v celé francouzské, neřku-li světové literatuře. Vyprávění o přátelství, věrnosti, milostných pletkách a politických intrikách; řinčící meče a krásné dámy - kdo by na to kdy mohl zapomenout? Čaroděj Alexander Dumas starší napsal román, v němž velikán francouzských dějin kardinál de Richelieu obdržel úlohu padoucha a je v ní bohužel ztvárněn tak dokonale, že ho dnešní veřejnost (pod vlivem většinou dost přihlouplých filmových verzí příběhu) považuje za opravdového zlosyna, jímž ve skutečnosti vůbec nebyl, a to ani podle Dumase. Tři mušketýři jsou nádherní, dokonalí, věční a já se k ním budu věčně vracet.

23.06.2015 5 z 5

Nádherný příběh, jeden ze dvou vrcholů Dumasovy tvorby (tím druhým jsou samozřejmě mušketýři). Ve světové literatuře nejspíš nenajdeme román stejně dlouhý, složitý a přitom tak strhující. Dumasovo vypravěčské umění je dovedeno k dokonalosti a jména jako Danglars, Villefort a Morcerf jsou dodnes synonymem výrazů "zloduch" a "padouch".

Trosečníci polárního moře Trosečníci polárního moře František Běhounek

Nejenom že je to nejlepší Běhounkova kniha, ale asi i nejlepší zpracování všeho, co se kolem ztroskotání vzducholodi Italia událo. Samozřejmě je to knížka určená především dětem a mládeži, ale hlavní fakta celého příběhu předkládá jasně, uceleně a navíc s humorem, který pamětem Umberta Nobileho z pochopitelných důvodů chybí.

Kletba rodu Campbellů Kletba rodu Campbellů John Dickson Carr

Kletba rodu Campbellů se trochu vymyká všemu, co John Dickson Carr napsal. Je mnohem lehčí a jaksi "stravitelnější" než jeho ostatní detektivky. Samo zjištění, že Kletba rodu Campbellů je pojmenování rodinné domácí whisky, vyráběné a konzumované na zchátralém šlechtickém sídle na břehu jezera, naznačuje, že obvyklá ponurost Carrových detektivek se tentokrát nekoná. Co všechno tihle Campbellovi, (dva profesoři historie se svým strýčkem lékařem) pod vlivem kletby vyvádějí, si přečtěte sami. Já dávám pět hvězd.

Ílias Ílias Homér

O hněvu Péleovce, ó Achillea, bohyně zpívej...
milí komentátoři jděte se bodnout a sežeňte si někde Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky. Tam najdete trojskou válku zpracovanou na pěti stránkách, aby to nebylo tak dlouhé, a předžvejkanou v jazyce pro malé děti, abyste tomu rozuměli. Tohle je poezie, základ západní literatury a kultury vůbec - a kdo není zcela zbaven smyslu pro jazyk a jeho krásu, musí nevyhnutelně žasnout nad tím, jak k nám tahle prastará báseň promlouvá přes propast celých tisíciletí řečí a myšlenkou zcela srozumitelnou i pro současnost (s výjimkou "čtenářů", kterým vadí, když je to moc dlouhé a používají se tam archaické výrazy).

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

O deštivých letních prázdninách jsme byli na horách. Máti z nás byla nešťastná, protože držet tři školou povinné děti doma když venku celý týden lije, to je zážitek pro silné povahy. Televize tam nebyla a tak nám ze zoufalství navrhla, jestli bychom nechtěli, aby nám z anglického originálu předčítala česky detektivku, kterou měla s sebou ze cvičných důvodů. To bylo moje první setkání se Psem baskervilským. Bylo mi sedm a byl jsem očarován. Asi proto je pro mě Pes baskervilský nejenom detektivkou, nebo dobrou detektivkou, ale Tou Jedinou, Prvotní a Nejlepší Detektivkou Všech Dob. No jo, každej jsme ňákej. Takže pět hvězd.

Listy z mého mlýna Listy z mého mlýna Alphonse Daudet

Klasika s vůní tymiánu, prozářena provencálským sluncem. Z přívětivých historek Alphonse Daudeta se line teplo a aroma onoho kraje, i zvláštní světlo, jež dohnalo Van Gogha k šílenství. Důrazné varování pro všechny štvance akčního vidění světa: nic pro vás!

Limonádový Joe Limonádový Joe Jiří Brdečka

Knihu jsem dostal do ruky až velmi dlouho po shlédnutí filmu. Zpočátku mě totální odlišnost od příběhu, jak jsem ho znal, trochu rušila, ale brzy jsem se s tím srovnal a tenhle Joe s vymakanou pistolí strýčka Buda, jemuž neskouzla kulka z revolveru po pleši, je mi stejně blízký jako mladý Kolalok Karla Fialy. Chápu Brdečkovo zaujetí pro reálie Divokého západu a s potěšením z jeho knížky čerpám historické informace o slavných pistolnících, kterými je vyprávění o limonádovém hrdinovi prošpikované - kupodivu se komické přehánění s historickými fakty na jedné stránce a někdy i v jedné větě docela dobře snáší. Dokonalé to není, ale čtyři hvězdy dávám s jistotou.

23.06.2015 4 z 5

Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Roark Bradford

"Ty jseš starej Goliáš, ty nám houby uděláš" zazpíval David a zabrnkal při tom na harfu. Poprvé jsem tato sova slyšel z rádia, když Jan Werich četl z knížky Roarka Bradforda na pokračování. Přiznávám, že svoje první znalosti biblických příběhů jsem čerpal právě odtud; až později jsem se dovídal, že to či ono bylo "trochu jinak". Ale stejně to musely být báječné časy tenkrát, když Hospodin měl kázání od rána do večera a každý den byla neděle s výjimkou soboty, kdy všichni chodili jíst smažené ryby...
Pět hvězd!

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Konec války, jazz, Danny Smiřický a jeho zmatené dospívání. Kolem se valí dějiny, jenže Irena a jiné krasavice jsou důležitější než všechny války a dějinné zvraty světa. Škvorecký napsal tuhle knihu (i ty další Dannyho příběhy) v podstatě o sobě. Zbabělci otvírají dveře do světa, kterým nás Josef Škvorecký provázel dlouhá desetiletí, přes všechny temné roky, o nichž jeho Zbabělci na samém začátku té ságy ještě neměli ani tušení.