xulij01 xulij01 komentáře u knih

Bylo nebylo - Čemu v dějinách doopravdy věřit? Bylo nebylo - Čemu v dějinách doopravdy věřit? Holger Sonnabend

Hodnotit takovou knížku je obtížnější. Zajímavosti z historie, které jsou psané lehčí formou (dere se mi na jazyk slovíčko "bulvární"). Na začátku je vždy nějaké tvrzení a u něj je uvedeno: "bylo" nebo "nebylo". Obecně se taková zajímavost rozebere na jedné A4, někdy se vejdou na jednu stranu i dvě. Rozdělená je knížka do kapitol dle epoch například: Počátky dějin, Antika, Středověk atd.

Možná malá ukázka, tvrzení: Ve vojsku Alexandra Velikého měli počítače "kilometrů". Dle knížky je tvrzení pravdivé. Součástí armády byli tzv. "bematisti" (ti, kteří měřili krokováním), víceméně počítali kroky a kupodivu měření byla poměrně přesná. Právě některá ta tvrzení jsou poměrně zavádějící (postavená příliš obecně a platit třeba mohou jen z určitého úhlu pohledu), ale informace vesměs zajímavé. Doplněné i obrázky, část z nich satirického ražení. Pro někoho, kdo se zajímá hlouběji o historii knížka dle mého určená není. Je to spíše takové nenáročné letní čtení k vodě (knížka ale váží cca 1,3 kg). Celkově bych hodnotil tak 70 %.

29.06.2023 3 z 5

Případ západní hvězdy / The Adventure of the Western Star Případ západní hvězdy / The Adventure of the Western Star Agatha Christie

Knížka obsahuje celkem tři detektivní povídky. První má vcelku vykonstruovaný příběh, na můj vkus až moc, ale každopádně rozuzlení zajímavé. Ve druhé povídce je k získání důkazů zvolena dosti zvláštní cesta, nějak si neumím představit, že by vůbec mohla fungovat. Nejpovedenější mě přišla poslední povídka, ale tu snad ani nejde nazvat detektivní, nelze říci, že by tam byly použity nějaká dedukční schopnosti k rozřešení případu. Velkou výhodou je zrcadlový anglický/český text, na procvičení angličtiny ideální.

28.06.2023 4 z 5

Britská čítanka Britská čítanka * antologie

Každému autorovi jsou v úvodním medailonku věnovány dvě stránky (pouze česky). Poté již následuje ukázka z jejich díla se zrcadlovým anglickým/českým textem. Texty jsou opravdu velmi různorodé, skoro bych nevěřil, že se jedná pouze o britské autory. Ukázky jsou většinou dostatečně dlouhé, aby si čtenář udělal představu o daném díle. Knížka rozhodně stojí za přečtení, je zajímavé porovnat si na jednom místě styly jednotlivých autorů.

25.06.2023 4 z 5

Sedm pražských dnů. 21.–27. srpen 1968 Sedm pražských dnů. 21.–27. srpen 1968 Josef Macek

Zajímavě koncipovaná kniha. Víceméně se jedná o souhrn prohlášení významných politických činitelů, novinářů, závodů, kolektivů, členů armády, Veřejné bezpečnosti atd. V knize dále najdeme novinové články, prohlášení uveřejněná v rozhlasu, výzvy, letáky, stanoviska ÚV KSČ. Je tam i pár příspěvků od okupantů (letáky, prohlášení, novinové články), kde se snaží zdůvodnit ozbrojený zásah. Dá se říci, že co se dochovalo v tištěné podobě a zachycuje postoj k okupaci během jejího prvního týdne, je v knize obsaženo. Příspěvky nejsou nijak komentovány, ale každopádně se v nich podařilo zachytit ducha doby.

Čas od času se tam najdou pravopisné chyby, ale bude dané tím, že mnohé příspěvky vznikaly pod tlakem nedostatku času. V knize najdeme i bohatou fotografickou přílohu (126), tištěné je to každopádně na stejném papíře jako text, takže co se kvality týče, není to žádná sláva. Je samozřejmé, že zvláště různá prohlášení závodů jsou si velmi podobná, takže někdy působí repetitivním dojmem. Kniha byla distribuována na konci listopadu 1968 (byla vydávána za studijní materiál a nešla do klasických obchodů, směřovala primárně do archivů, knihoven). Autory (pracovníky Historického ústavu Československé akademie věd) samozřejmě tlačil čas, věděli, že by její vydání mohli snadno zakázat, proto tam nebyly ani komentáře, aby bylo těžší tvůrce postihnout. Sověti se mohli posra*, již na začátku prosince 1968 žádali o okamžité stažení knihy z oběhu, k čemuž bohužel došlo.

21.06.2023 4 z 5

Spící Venuše: Život Giorgionův Spící Venuše: Život Giorgionův Carel Theodorus Scharten

Giorgione patřil k velkým malířům, kteří hledali nové cesty v umění a svými díly inspirovali velké množství následovníků. O jeho životě nemáme příliš mnoho informací, určitě ne tolik, aby jen na jejich základě šlo udělat poutavé a zcela pravdivé vyprávění. Autoři knížky prostudovali v té době dostupné materiály a vytvořili živoucí příběh sledující život a dílo tohoto velikána malířského umění (ne vše je ovšem podložené písemnými prameny, části si vymysleli, jak to asi mohlo být). Určitě není na škodu už v průběhu čtení zalistovat do poznámek na konci knihy, kde se můžeme dozvědět více doplňujících informací.

V knize se nachází i reprodukce jeho děl, ale nejsem si jistý, zda to byl správný krok, nedá se říci, že by byly příliš kvalitní (celkově je jich 40). Barevných je navíc pouze část. Každopádně představu o jeho obrazech si díky tomu čtenář udělá.

17.06.2023 5 z 5

Pieter Bruegel Pieter Bruegel Jaromír Neumann

Obrazová monografie věnující se tomuto významnému vlámského malíři. V knize najdeme celkem 46 barevných obrazových reprodukcí (včetně vybraných detailů některých děl). Knížka se snaží podchytit celou námětovou šíři jeho tvorby, najdeme v ní například kapitoly: Pokračovatel Boschův (myšlen malíř Bosch), Biblické obrazy, Měsíce, Novozákonní výjevy, Alegorie a podobenství atd. Co se textu týče, tak nemám, co bych vytknul, dozvíme se o inspiračních zdrojích malíře a samozřejmě i něco o jeho životě. Problém jsem měl trošku s kvalitou některých reprodukcí, valná většina je každopádně solidní, na to, že se jedná o starší knihu.

14.06.2023 4 z 5

Věrní soudruzi, nelítostní kati - KGB a sovětské tajné služby 1917-1991 Věrní soudruzi, nelítostní kati - KGB a sovětské tajné služby 1917-1991 Slava Katamidze

Knížka se zabývá tajnými službami v SSSR rozmezí let 1917 až 1991. Najdeme zde informace o počátcích tajných služeb, jejích zakladatelích a osobnostech, které je v průběhu let nejvíce ovlivnily, nejvýznamnějších akcích i zločinech, které napáchaly. Napsané je to vcelku čtivě, informací v knížce taktéž není obsaženo málo, vše je doplněné množstvím fotografií. Rámcově si určitě čtenář udělá představu o historii tajných služeb v SSSR.

Některá tvrzení mi přišla ale poměrně problematická (více v recenzi).

03.06.2023 3 z 5

Člověk 25 - Čtvrtstoletí Člověka v tísni Člověk 25 - Čtvrtstoletí Člověka v tísni Jan Pergler

Knížka vydaná k 25. výročí existence Člověka v tísni. Primárně se jedná o rozhovory s lidmi, kteří v nadaci pracovali (či pracují). Je tam snaha zachytit všechny druhy pozic, takže se dozvíme něco o nadaci z pohledu například člověka shánějícího finanční prostředky, účetní, která se snaží podchytit veškeré toky v rámci organizace, otců zakladatelů, kteří stáli u jejího zrodu a samozřejmě i pracovníků, kteří zodpovídají za jednotlivé sekce (či programy). Knížka obsahuje i řadu fotografií (nejen zpovídaných osob), mezi jednotlivými rozhovory jsou vypíchnuté nejdůležitější akce, které byly realizovány.

Co mě hodně překvapilo je rozsah činností, od festivalu Jeden svět, přes třeba řešení problémů předlužení části populace, příběhů mapující zločiny komunismu, likvidování následků povodní a různých jiných katastrof u nás i v zahraničí až třeba po začlenění lidí do společnosti ve vyloučených lokalitách (doučování dětí atp.).

31.05.2023 5 z 5

Ten okamžik - Můj osmašedesátý Ten okamžik - Můj osmašedesátý Tereza Brdečková

Zajímavě koncipovaná knížka. V části knihy Ten Okamžik najdeme fotografii pořízenou obecně v roce 1968 na níž je zachycen vypravěč příběhu a hned vedle je rekonstruovaná fotka přenesená do dnešní doby, kdy se mění jen věk vypravěče. Pak již následuje vlastní vyprávění, jak prožíval počátek okupace, a i roky následující. Je to vše vyprávěné z pohledu dané osoby a přišlo mi, že to nebylo nijak moc upravované (aby byla zachována autenticita). Podobně i část knihy Můj osmašedesátý opět zachycuje okamžik okupace z pohledu různých lidí. Vše je doplněné bohatou fotografickou přílohou.

28.05.2023 4 z 5

František Doubek - výběr z díla 1962-2011 František Doubek - výběr z díla 1962-2011 neznámý - neuveden

Publikace se snaží zachytit dílo tohoto plodného umělce. Většinu svého života zároveň i učil (zhruba 50 let). V jeho díle najdeme kresby erbů, městských znaků, velkoplošné grafiky měst, návrhy medailí, mincí, knižní obálky, exlibris, plakáty Knížka má atypický rozměr (cca 15 cm na šířku a 32 cm na výšku). Prostor je slušně využit, na jedné stránce najdeme klidně více děl. Knížka ovšem pokulhává v textové části, o autorovi a jeho tvorbě se dozvíme jen opravdu pár základních informací (v angličtině i češtině). U děl zároveň zcela chybí doplňující informace, víceméně se dozvíme jen název díla. Celkově bych hodnotil 70 %.

17.05.2023 3 z 5

Sandro Botticelli Sandro Botticelli Milan Togner

Solidně zpracovaná monografie tohoto vynikajícího italského renesančního malíře. Pár stránek je věnováno vylíčení historického pozadí, ve kterém malíř žil (protože i to samozřejmě mělo na jeho tvorbu značný vliv). Většinu života působil ve Florencii, převážně v období, kdy byli u moci Medicejští (velcí mecenáši umění), později můžeme vysledovat určitý vliv mnicha a kazatele Savonaroly. Obecně se toho o životě tohoto umělce příliš neví, některé informace jsou čerpány od Vasariho s uvedením, jak moc jsou věrohodné (když chyběla fakta, tak si je klidně vymyslel). Knížka obsahuje barevné fotky obrazů, občas včetně určitého detailu. Na konci knihy najdeme souhrn životopisných údajů seřazených dle let.

14.05.2023 5 z 5

He Thinks He Is Wonderful / Myslí si, že je báječný He Thinks He Is Wonderful / Myslí si, že je báječný Francis Scott Fitzgerald

Příběh se věnuje dospívajícímu mladíkovi, který si občas pustí pusu na špacír a ostatní ho pak považují za nafoukance. Knížka má být inspirována životem autora. V poslední kapitole na přelomu 15/16 roku věku napíše drobnou divadelní hru, která je nakonec i přes řadu překážek uvedena a má i vcelku úspěch (kvůli jejímu uvedení jde hlavní hrdina tak trošku přes mrtvoly), každopádně po úspěšné premiéře se dostaví pocit prázdnoty. Sám příběh není nic světoborného, ale napsané je to vcelku čtivě, hlavní výhodou je dvojjazyčnost knihy, vhodné na procvičení angličtiny.

11.05.2023 4 z 5

DeTermination DeTermination Daniel Pešta

Pěkně zpracovaný katalog, který obsahuje výběr děl tohoto multimediálního umělce (takže si lze udělat slušnou představu o jeho tvorbě). Využívá malbu, videoart, skulptury, různé kombinace materiálů (pryskyřice, fotky ze starých alb, kůže, látky, obvazy, včelí vosk atd.). Klidně se vrací i ke starým dílům, která přepracuje. Na mě jeho díla působí znepokojivě, ale každopádně se jim nedá upřít originalita.

06.05.2023 5 z 5

Borek Bayer Borek Bayer Ctibor Bayer

Obrazová monografie tohoto sochaře, malíře a grafika. K umělecké tvorbě se dostal až později, otec trval na tom, aby vystudoval něco praktického, takže absolvoval Fakultu lesního inženýrství (specializace na inženýrské stavby). Při zaměstnání poté externě studoval uměleckou tvorbu, zhruba od 45 let byl již umělcem na plný úvazek.

V knížce najdeme názory spisovatelů, novinářů, uměleckých kritiků na jeho tvorbu, některé pasáže jsou přímo přebrané z dobové tisku. Občas proložené i úryvky poezie vybraných básníků. Obrazová příloha je bohatá, najdeme v ní barevné i černobílé fotky vybraných děl. U některých fotek je vidět, že nebyly foceny profesionálem, stává se, že obraz je focený z úhlu a kousek ho pak není vidět, není to vždy ideálně nasvícené, ale rozhodně si lze na základě této publikace udělat solidní představu o díle tohoto umělce a zdrojích inspirace z kterých čerpal.

29.04.2023 4 z 5

Mistr Vyšebrodského cyklu Mistr Vyšebrodského cyklu Jaroslav Pešina

Rozměrnější publikace, šířka cca 23,5 cm a výška 31 cm. Primárně se věnuje Vyšebrodskému cyklu, který je tvořen devíti deskovými obrazy patřícími k nejvýznamnějším památkám evropské gotické malby. Na obrazech jsou scény z christologického cyklu - radostné události ze života Krista (Zvěstování, Narození, Klanění tří králů), v prostřední linii se nacházejí pašijové výjevy (Kristus na hoře Olivetské, Ukřižování, Oplakávání) a v horní linii jsou to výjevy mystické (Zmrtvýchvstání, Nanebevstoupení, Seslání Ducha svatého).

Textová část (včetně uvedené literatury) končí na straně 88. Autor detailně rozebírá jednotlivé obrazy cyklu a porovnává je s jinými (například hledá zdroj inspirace malíře a naopak poukazuje, kdo se inspiroval Vyšebrodským cyklem). Zkoumá kompozici, použité barvy, gesta. Zabývá se i dalšími díly autora a zároveň rozebírá, které obrazy z cyklu lze jednoznačně připsat malíři a na kterých pracovali převážně umělci dílny. Po textové části (i v ní najdeme pár obrazů) následuje bohatá obrazová část. Na první stránce je vždy zobrazen daný deskový obraz coby celek, bohužel se jedná o černobílou fotku. Na dalších stránkách jsou pak již kvalitní barevné fotografie jednotlivých detailů daného obrazu (na levé vidíme malou černobílou fotku celého obrazu s vyznačeným místem detailu a na pravé pak detail). Nanebevstoupení Krista je pouze černobílé a detaily jsou zcela vynechány.

28.04.2023 5 z 5

The best of The best of neznámý - neuveden

Výstava uspořádána k padesátému výročí založení Moravské galerie v Brně. Koncept výstavy byl velmi originální, bylo osloveno 10 lidí, kteří se měli vžít do role kurátora. Byl mezi nimi například primátor Brna, servírka, moderátorka, architekt, teoretický fyzik, ekonom. Každý z nich měl za úkol vybrat díla dle svého uvážení, navrhnout jejich rozestavení v galerii, popsat svůj koncept. Vše samozřejmě mohli konzultovat s pracovníky galerie. Je samozřejmé, že každý z nich k tomu přistoupil po svém, takže se nedá tak úplně mluvit o nějakém homogenním konceptu. Jeden z oslovených kurátorů k tomu přistoupil do značné míry s ironií a humorem, aspoň z mého pohledu to z jeho přístupu čišelo. Většina k tomu každopádně přistoupila zodpovědně a snažila se logicky svůj koncept naplnit. Katalog obsahuje popisy konceptů jednotlivých kurátorů a kvalitní barevné fotky vybraných děl.

28.04.2023 4 z 5

Fousek do kapsy Fousek do kapsy Josef Fousek

Knížka obsahuje výběr epigramů a aforismů z let 1969 až 2012. Je to takové odpočinkové čtení, jednoduché satirické básničky. Například strana 69:

Člověk je Papinův hrnec, blbec je pojistný ventil.

Zámecká epopej

Na Dobříši píší knihy
Dvanáct do měsíce
Od té doby, co je píší
Kamna hřejí více
V kotelně pak celý náklad
Topič spálí v klidu
Pak se řekne: Spisovatel
že neslouží lidu

22.04.2023 4 z 5

Miroslav Machala a tichá řeč kamene Miroslav Machala a tichá řeč kamene Dalibor Malina

Hezky zpracovaná monografie o sochaři Miroslavu Machalovi. Dozvíme se i dost informací o jeho životě, díky čemuž se nám poodkryjí zdroje jeho inspirace. Publikace obsahuje řadu kvalitních fotografií jeho soch, ale i třeba samotného umělce při práci, najdeme i pár ukázek kreseb (knížka má velikost trochu větší A4, takže fotky krásně vyniknou). Kromě sochařství se ve velké míře zabýval i restaurováním děl, taktéž vytvářel kopie soch, které byly do značné míry zničeny (můžeme porovnat vzor a novou sochu díky bohaté obrazové dokumentaci). Na konci knihy najdeme souhrn jeho díla, výstav a životopisné údaje.

22.04.2023 5 z 5

Od Edgara Degase ke Gerhardu Richterovi Od Edgara Degase ke Gerhardu Richterovi neznámý - neuveden

Dvojjazyčná publikace (angličtina a čeština) vydaná k výstavě, která se uskutečnila v Národní galerii v Praze (palác Kinských). Na této výstavě byly představeny ukázky ze sbírky muzea ve Winterthuru (Švýcarsko). Jedná se obecně o práce na papíře (tužka, perokresba, akvarel, křída, pastel...). V úvodu se dozvíme o původu sbírky, jejích postupných akvizicích a rozvoji (na mě to bylo poměrně suché, víceméně postupný výčet přibývajících děl, s tím, že se dozvíme, kdo to platil, od koho to bylo a kdy). V obrazové příloze najdeme celkem 33 ukázek děl. Zastoupeni jsou umělci jako: Gogh, Degas, Picasso, Léger, Laurens, Arp, Ernst... Celkově bych hodnotil 70 %.

21.04.2023 3 z 5

Street Art - Současná městská výtvarná scéna Street Art - Současná městská výtvarná scéna Alessandra Mattanza

Bezbolestné seznámení s významnými tvůrci street artu. V této knížce je každopádně dán prostor primárně umělci, kdy on sám hovoří o své tvorbě, začátcích, inspiraci, co chce svým dílem vyjádřit... Není to tedy pohled uměleckých kritiků nebo znalců na jejich tvorbu. Text je proložen velkým množstvím ukázek děl (u některých je využita i dvojstránka). Překvapilo mě, jak je ta tvorba různorodá, ať námětem, provedením, a nakonec i použitými prostředky. Knížka rozhodně stojí za prolistování.

16.04.2023 4 z 5