Yarwen Yarwen komentáře u knih

Octárna ... a jiné příběhy Octárna ... a jiné příběhy Edward Gorey

Roztomile morbidní, to je z mého pohledu asi nejvýstižnější sousloví o této knize. Černobílé kresby mají svůj styl, hororová tématika se nebojí ani takových témat, na které by si leckteří umělci netroufli (třeba rozšmelcovat líbezná dítka, že). Co je naopak trochu škoda, je přílišná útlost knížky, kterou přelouskáte za půl hoďky. Osobně jsem nepochopil povídku Západní křídlo, které je bez textu, ale tak to dost možná autor zamýšlel. Ale kde je ta Octárna?:) Celkově spokojenost, nadprůměr (57%).

31.05.2022 3 z 5

Věčný luňák Věčný luňák David Gemmell

Autor zde snad poprvé nakousl sci-fi tématiku v podobě cestování mezi prostorem a časem. Nicméně hlavní osa napínavého příběhu se opět točí kolem vysoké Druin a horalů. Sigarni zde ovšem není hlavní postavou, nýbrž Caswallon a jeho adoptovaný syn Gaelen. S ostatními horaly stojí proti armádě krutých Aeniřanů a úspěch jejich vzdoru visí na vlásku... Přidal bych i čtvrtou hvězdu, ale pacifistický až fatalistický epilog mi vskutku nesedl, zůstanu tak na 70%.

25.05.2022 3 z 5

Letem kulatým světem Letem kulatým světem Jaroslav Němeček

Jedna věc je dětská pohádková naivita, jiná věc pak pohádková stupidita. Čtyřlístek měl ve své rané fázi nevyrovnanou kvalitu, a tento kousek bohužel míří právě k té stupiditě - těch nesmyslů, podivných (ne)návazností v ději a logických kiksů je prostě příliš mnoho, abych to mohl odbýt tím, že je to jen pohádka pro děti.

15.05.2022 1 z 5

Dcera Železné ruky Dcera Železné ruky David Gemmell

Větší polovinu knihy jsem si myslel, že je to snad nejslabší dílo mého oblíbeného autora. Ne příliš sympatická hrdinka, táhnoucí se děj, který se posouvá přesně tím směrem, jakým jsem očekával. Teprve v průběhu druhé půlky se příběh rozeběhne naplno a začíná vzbuzovat ve čtenáři zájem a emoce. Takže i když to nebude to nejlepší, co Gemmel napsal, přesto jde o nadprůměrné dílo. Závěrečná bitva strhující, ale krátká, postavy jako obvykle slušně psychologicky vykreslené, mně byl nejsympatičtější Fell a Ballistar.

19.01.2022 3 z 5

Futurama-o-Rama Futurama-o-Rama Matt Groening

Skvělý humor, často nekorektní, ale takto to mám rád. V knihovně se na mě divně dívali, když mě posílali pro tuhle knížku do dětské sekce, ale tento komix je skutečně pro dospělé, nebo aspoň pro starší náctileté (a může za to často Bender:). Autor má tendenci dávkovat do sci-fi příběhu zrcadlové odrazy pokrytectví našeho reálného světa, podobně jako South Park. Krásně jsem se bavil a chytal se za hlavu nad Fryem, jak skvělou ženskou v podobě Turangy Leely má blízko sebe, a přesto se chová tak, že tam zůstává odstup - ale právě kvůli tak dobře psychologicky uchopeným postavám a interakcím mezi nimi je Futurama tak skvělá.

07.11.2021 4 z 5

Čtyřlístek na Divokém západě Čtyřlístek na Divokém západě Jaroslav Němeček

Autoři zvolili v tomto čísle docela atraktivní prostředí Divokého západu a příběh se jim vydařil. Pochvala ode mě míří i za text o mladém plavčíkovi, nebo za vtipný příběh Svetříka a Flika. A pak zbývají ty části, které celé číslo táhnou dolů - vtipy, Huryjáš a především Pidivízek, který je čiročirý odpad - je mi záhadou, jak může autor na několika obrázcích nasekat tolik hloupých logických kiksů.

21.05.2021 2 z 5

Mador Mador Ljuba Štíplová

Patrně nejpovedenější číslo z celého ročníku 1990. Polda s Oldou jedou do Jugoslávie (kdopak děti ví, co je to za zemi?) a pořádně se nechají prohlédnout celníky - třeskutě vtipné. Kocour Richard za pomoci svého přítele bojuje proti psům - pyromanům a pak tady máme slavný návrat do Pantátic na náves, kde zvedá nohu každý pes. Tyto výtečné komiksy pak doplňují nadprůměrné skazky o pasáčkovi, který hledá svou vílu, a o robotovi, kterému přeskočilo v příběhu Čtyřlístku.

06.08.2020 4 z 5

Pašeráci v oblacích Pašeráci v oblacích Vlado Ríša

JFK se společně s Vegou vydává na misi do Anglie v době první světové války. Asi nás v této sérii už nepřekvapí, že oba umějí mistrně létat a Vega je odborníkem na stavbu letadel. Příběh neurazí, řekněme průměr, co ale autorovi musím vytknout, je neúspěšné uchopení psychologie Kovářovy postavy, u které jsme zvyklí na chladnokrevnost a sebeovládání, zde podléhá emocím, hádá se s Vegou a ženské si s ním dělají, co chtějí.

01.08.2020 2 z 5

Autoautomat Autoautomat Ljuba Štíplová

Druhé číslo ročníku 1990 přichází s další řadou povedených komiksů, ze kterých u mě překvapivě vítězí pohádka o kocourovi Richardovi. Čtyřlístek zjišťuje, že automatické auto nemusí být zároveň to nejlepší, Jáchym se se svým šotkem vydává do Číny krmit králíky a hezky malovaná básnička dělá příjemnou tečku na závěr. Snad jen kohout Koko se mi tentokráte zdál ne úplně vydařený.

13.07.2020 3 z 5

Temný měsíc Temný měsíc David Gemmell

Kniha se velmi pomalu rozbíhá, až jsem si říkal, že jsem narazil na první gemmelovku, která nebude dobrá. Naštěstí se vše rychle obrací a výborně napsaná psychologie postav zatáhne čtenáře do děje, ve kterém se plemeno lidí brání proti útokům obrovských Darotů, jež se snaží vyhlazovat jedno lidské město za druhým. Gemmel ve svých knihách trousí kapky moudrosti, nabízí čtenáři témata k zamyšlení, což je duševně povznášející, a byť závěr knihy není úplně vytříbený (jakoby si autor řekl, že i někdo z hrdinů musí zemřít, aby to nebylo úplně jednostranné), přesto dávám nádherných 86% - krásná a napínavá kniha.

08.07.2020 4 z 5

Ztraceni v čase Ztraceni v čase Ljuba Štíplová

První číslo již porevolučního ročníku 1990 nás zavádí do pravěku, a to díky novému Myšpulínovému vynálezu, stroji času. Psí duch nás může strašit v příběhu Sherlocka Holmese a patrně nejlepší příběh tohoto sešitu pak představuje lyžařský výcvik, na který míří Olda s Poldou. Nezbývá než zmínit i pohádku na námět "Obušku z pytle ven" a závěrečné veršované hádanky. V podstatě každá část tohoto Čtyřlístku je povedená, dávám proto nadprůměrné tři hvězdy.

06.07.2020 3 z 5

Pod kočičími hlavami Pod kočičími hlavami Antonín K. K. Kudláč

Vzácný to úkaz - když zprůměruji všechna má hodnocení jednotlivých povídek, dostanu se nad průměr, na což u antalogií nejsem zvyklý. Vítěz tohoto výběru je pro mě jasný - Bitva o Anděl Michala Špačka je bombastická, na Vosáka nezapomenu. Stříbro patří Druhé protisměrné od Filipa Gotfrida, ten námět má hrůzyplný potenciál, škoda trochu haprující logiky. Na bronzovou medaili už je možná více adeptů, ale nakonec ji věším na krk Obětem a vrahům od Miroslava Žambocha.

05.05.2020 3 z 5

Duchu, jsi tu? Duchu, jsi tu? Ljuba Štíplová

Ročník 1988 pokračuje dalším výborným číslem, ve kterém mě v příběhu Čtyřlístku pobavil příplatek za ducha, tedy "dušné" - kdo by to tušil, že o třicet let později se bude na horách platit vzdušné, že. Sherlock tentokráte vyšetřuje dobré skutky a v dalším komixu nám pštros dokazuje, že není strašpytel. Pohádka o sněmu zvířat je se svou naivitou spíše pro menší děti a závěrečná básnička sice nenadchne, ale ani neurazí.

12.04.2020 3 z 5

Akce Pěnkava Akce Pěnkava Ljuba Štíplová

Možná je to trochu smutné, ale nejlepší příběh tohoto čísla patří Kokovi, který si na pomoc proti tchoři přivede svou tetu husu, a závěrečná básnička o šnečích závodech. V komixu o koze, která si to rozdá s vlkem a liškou, už trochu hapruje logika, kterou bych prominul, neudělám to ale u Sherlocka Holmese, kde pachatel vraždy si vesele lebedí na druhém břehu rybníku. Samotná Akce pěnkava se pak snaží odnaučit kocoura lovit ptáky, to je jako bychom chtěli po rybě, aby přestala plavat.

05.04.2020 2 z 5

Dort Dort Ljuba Štíplová

Fifinka má svátek a k němu se - dle názoru Čtyřlístku - sluší mít dort, s čímž v tomto průměrném příběhu vzniknou jisté patálie. Poldovi s Oldou se ztratí čarodějná kniha, což je zlá věc, tento komix táhne celý sešit nahoru společně s vtipným vyprávěním o moudré sově Žofii, která se učí číst. Naopak Kulíkov tentokrát zklamal, je bez pointy, a závěrečná básnička už je jen nedobrou nastavovanou kaší...

23.02.2020 2 z 5

Kraslík se neztratí Kraslík se neztratí Ljuba Štíplová

Povedené číslo, ve kterém bych překvapivě vyzvedl zejména Koka a tchořova strýce s jeho brutálním puchem...:) Naopak sup Petr byl jediným slabším článkem mezi ostatním komixy, kde náš Čtyřlístek tentokrát řeší to, co se vylíhlo z kraslice, zatímco se Jáchym vydává se svým šotkem do Sumeru za hliněnými tabulkami. A musím velmi pochválit závěrečnou básničku, hezky napsanou i namalovanou. Lepší tři hvězdy.

15.02.2020 3 z 5

Černý den Černý den Ljuba Štíplová

Vcelku průměrné číslo, ve kterém Bobík s Pinďou prožívají svůj černý den, zatímco se Jáchym se svým kamarádem šotkem vydávají k Féničanům a v následné pohádce si líný Lars konečně vybere to správné kouzelné přání. Slabší už je tentokrát Škubánek, pronásledovaný svým bratrancem a závěrečná básnička si zaslouží odpad, je ostudně odbytá.

11.02.2020 2 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Lukáš Skupa

Publikace mapující vše okolo filmu Ostře sledované vlaky. Skládá se z odborných článků, rozhovorů a různých tehdejších komentářů a zápisů z pracovních cest. Odborné články působí jako sborník z vědecké konference, pro běžného čtenáře přináší málo zajímavých informací, nejméně záživný byl příspěvek Miloše Zapletala (nezaměňovat s vynikajícím autorem knížek pro mládež!) o filmové hudbě, kde číst ho bylo pro mě malým utrpením.
Doufal jsem alespoň v nějaké informace o hercích - nehercích, o kterých těžko něco najdete na internetu, trošku se mi tohoto dostalo v rozhovorech s některými herci, kteréžto dialogy považuji za nejzajímavější část publikace.
Naopak za nejhorší část považuji nejrůznější přetisky článků, zápisů z cest a jednání z tehdejší doby, mnohdy poplatné komunistické totalitě a ukřivděnosti směrem k západním zemím. Je mi trapně z toho, že někdo takové ostudné texty publikuje znovu, považuji to za kaňku v záměru této knihy.

16.11.2019 2 z 5

Antianopheles Antianopheles Ljuba Štíplová

Konečně se v tomto ročníku urodilo číslo, ve kterém příběh Čtyřlístku převálcoval všechny ostatní. Holt, komáry nemám rád a pohnutky naší čtveřice plně chápu. Rovněž Káťa se Škubánkem a jejich pokusy se sochařstvím si zaslouží palec vzhůru, ostatní příběhy - O vlku a lišce, Koko a tchoř - jsou již slabší a závěrečná básnička, jaké zvuky vyluzuje pár zvířat, je již velmi slabá. Suma sumárum mi to vychází spíš na dvě hvězdy, ale přesto hodnocení překlopím do nadprůměru - světe div se - kvůli závěrečným křížovkám, kde tajenky obsahovaly jména kočkovitých šelem, což byla pro mě tenkrát bomba.

01.10.2019 3 z 5

Prokletí Legendy - Hra gentlemanů Prokletí Legendy - Hra gentlemanů Miroslav Žamboch

JFK zakončuje svou misi v paralelním světě, ze kterého se snaží X-Hawk vytvořit válečnou mašinérii. Z mého pohledu snad nejpropracovanější Kovářův příběh, s výbornou zápletkou, jakoby se série chtěla odpoutat od své jednoduchosti a zamířit na vyšší úroveň. Bohužel to vše sráží až příliš mnoho náhod "na poslední chvíli", kdy naší outsideři vítězí nad podstatně silnějšími soupeři, reálnost příběhu tak přichází zkrátka. Přesto si tento kousek zaslouží pozitivní hodnocení, má napětí a patří k těm nejlepším ze série.

06.08.2019 3 z 5