Yarwen Yarwen komentáře u knih

Prokletí Legendy - Hra gentlemanů Prokletí Legendy - Hra gentlemanů Miroslav Žamboch

JFK zakončuje svou misi v paralelním světě, ze kterého se snaží X-Hawk vytvořit válečnou mašinérii. Z mého pohledu snad nejpropracovanější Kovářův příběh, s výbornou zápletkou, jakoby se série chtěla odpoutat od své jednoduchosti a zamířit na vyšší úroveň. Bohužel to vše sráží až příliš mnoho náhod "na poslední chvíli", kdy naší outsideři vítězí nad podstatně silnějšími soupeři, reálnost příběhu tak přichází zkrátka. Přesto si tento kousek zaslouží pozitivní hodnocení, má napětí a patří k těm nejlepším ze série.

06.08.2019 3 z 5

Jak chytit zloděje Jak chytit zloděje Ljuba Štíplová

Z příběhu Čtyřlístku tentokrát dýchnou ty nepříjemné vzpomínky na totalitní režim - příslušník VB, Prior, který z pohledu sortimentu byl v té době podstatně žalostnější... Vodník Škeblička v Oldovi a Poldovi neví, jestli má vodovodní potrubí ničit nebo spravovat - celý příběh tak postrádá smysl. Svou úroveň si ještě drží Sherlock Holmes a závěrečná básnička z cyklu "V Pantatících na návsi" - ale v komixovém časopisu by to neměly být básně, které kvalitu tahají k průměru. Celkově to ale nestačí, i druhé číslo ročníku 1986 končí se šedivými dvěma hvězdami...

13.07.2019 2 z 5

Vojáčci: legionáři - rytíři - samurajové Vojáčci: legionáři - rytíři - samurajové Pavel Kolín

Knížka formátu A4 obsahuje špetku základních informací o římských, středověkých a japonských vojácích, což jediné lze hodnotit kladně. Ostatní vypadá zle - když si vzpomenu, jak v někdejším "ábecéčku" občas ve vystřihovánkách vyšly vojska, se kterými, když se vystřihly, šly hrát velkolepé bitvy s kamarádem, tady to nejde. Z každé éry si můžete vystřihnout patnáct vojáků, navíc zastoupených nerovnoměrně (například deset Římanů na pět barbarů), takže na bitvy zapomeňte. Dále tady máme dvě netradiční hry - triviální dobývání hradu na principech Člověče nezlob se - a další "netradiční" (sic!) hru - pexeso, ovšem ne o 32 obrázcích, nýbrž o 25, navíc bez vodících čar, takže je téměř nemožné je vystřihnout (jakkoliv je pro pexeso papír příliš tenký). Suma sumárum - někde dávno byl asi dobrý nápad, realizovaný naprosto amatérským způsobem. Autoři měli spíš zúžit záběr a udělat obsah kvalitním. Takto hodnotím jednou hvězdou, ale opravdu s odřenýma ušima...

06.07.2019 1 z 5

O zlatou harpunu O zlatou harpunu Ljuba Štíplová

Vynikající číslo tohoto časopisu tvrdí Ježek Jožka s uherákem a Rupert na hradě Kulíkově. Vše zakončuje další výborný příběh z Pantátic. Bude zase houpy houpy!

05.07.2019 4 z 5

Přízrak z Černé Věže Přízrak z Černé Věže Ljuba Štíplová

Nejstarší Čtyřlístek, který jsme měli doma. Četl jsem ho znovu a znovu a znal jsem ho v podstatě nazpaměť. Příběh Čtyřlístku, který si to tentokrát rozdá s hradním strašidlem, doplňuje tradičně vydařený myšák Koumes, jenž se potýká s vránami, a ježek Jožka, který si chce nahodit novou image. Komiksy s pravidelnými postavami pak doplňuje jednorázový příběh Lovecká kočka.
Pro mě velký kus nostalgie, i proto dávám tak vysoké hodnocení.

15.05.2019 4 z 5

Prokletí legendy - Dámská hra Prokletí legendy - Dámská hra Miroslav Žamboch

První díl série JFK, který je bez Kováře. V hlavní roli komtesa de Villefort, správněji asi spíše hraběnka (komtesa je dcera hraběte nebo vikomta, což v případě Andrey je faux pas, které si autoři se sebou táhnou řadu dílů jako kouli na noze), jež se snaží vypátrat viníka, který se pokusil poslat Kováře na smrt, a vyřídit si to s ním.
Kniha je to opět akční, ale duchaprostá, místy nesmyslná, velmi slabá. Od Žambocha jsem čekal daleko více - tohle mi přijde jako výsledek soutěže "napiš knihu za týden", nebo jako odbytý pokus v soutěži o nejlepší knihu na základní škole. Za mě jeden z nejhorších dílů série.

23.04.2019 1 z 5

Peklo v ráji Peklo v ráji J. M. Troska (p)

Autor projevil v knize obrovskou fantazii - když už si čtenář myslí, že se bude jednat o robinsonádu, ocitneme se uprostřed podivného kmene, abychom skončili ve stylu sci-fi. Ze všeho by se daly vytvořit možná samostatné příběhy v samostatných knihách. Mně se osobně nejvíce líbil podmořský labyrint, ten byl velmi působivý.
Hodnotí se těžce - na jedné straně velká rozmanitost, na druhé značná naivita v osobě Vilíka, na jehož místě by kdokoliv jiný zemřel nejméně desetkrát. Nakonec je to přesně napůl, dávám 50%.

20.01.2019 2 z 5

Aktivní kovy Aktivní kovy Štěpán Kopřiva

De Klerk, degradovaný na vojína, se sociální inteligencí těsně nad nulou, je vyhozen z armády a snaží se přežít mezi civily. To ale netuší, že se na něj chystá spiknutí, ve kterém je mu přisouzena hlavní role.
Třeskutě vtipné, napsané s nadhledem, to jsou hlavní kvality knihy. Na druhé straně jsou v příběhu logické díry, které měl autor ošetřit lépe. Za mě velmi dobrých 65%.

17.11.2018 3 z 5

Zrození ocelové krysy Zrození ocelové krysy Harry Harrison

Jak to tak někdy bývá, zakončí autor svou sérii - prequelem, což je právě tento případ. Je vidět, že Harrison postupem času vyzrával a tento díl řadím k těm nejlepším ocelovo-krysím. Čtenář se dozví, co bylo předtím, než se stal diGrizz krysou, jakkoliv v původních dílech o těchto počátcích není zmínka nebo návaznost. Naivita knihy není tak výrazná a namísto logických kiksů často prosvítá textem vtipnost. Chybělo jen málo a dal bych nadprůměr. (46%)

05.09.2018 2 z 5

Albatros / Nad Tichým oceánem Albatros / Nad Tichým oceánem František Flos

Chlapec Pavel Marvan cestuje se svým otcem, milionářem Turbulentem a zeměpiscem Finchem v letadle nad exotickými kraji. Příběh je zde pouze jako zástěrka pro popisnou část knihy, je nudný a činí knihu ne příliš zajímavou. Nejlépe to vystihuje poslední věta profesora Finche: "Aspoň jsme si procvičili zeměpis, co?" Přesto v knize právě profesor utrousí pár moudrých vět, jež srovnávají upřímné chování divochů s civilizovanými bělochy.
Jeden z komentářů si zde stěžuje na to, že na podobné knihy sedá prach. Nemá pravdu, situace je bohužel horší. Pokud mohu vzít praktiky největší knihovny v ČR (pražskou městskou) jako příklad, pak jsou podobné knihy dávno vyřazeny a nejsou dostupné. Přemýšlím, nakolik je to velký problém, zdigitalizovat tyto kousky ještě předtím, než se vyhodí, a dát tak třeba platícím čtenářům možnost se k nim dostat a přečíst si je, protože jinak než elektronicky si je dnes už přečíst nemohu. A právě knihovny by zde měly být od toho, aby knižní hodnoty (kór od českých autorů) uchovávaly do budoucna.

30.03.2018 2 z 5

Klik Klik Milo Manara

Milo Manara je, co se týče kresby ženského těla, prostě bezkonkurenční. Tato kniha nám přináší všechny čtyři příběhy o Klaudii Cristiani, do jejíhož mozku byl voperován přijímač, jenž s pomocí malého vysílače vzbuzuje sexuální touhu. Kolem toho se pak točí mnohé pikantní a vzrušující příhody, bez ohledu na hloubku příběhu, protože toto dílko je zaměřeno jednostranně na erotiku. A byť zejména druhý příběh je plný logických kiksů do té míry, že je hloupý a já váhal se čtvrtou hvězdou, nakonec jsem ji přidal za stránku 194, na které Manara zpodobnil pro mě nejkrásnější auto, co se kdy vyrábělo (Jaguar S-type, tomu v mých preferencích konkuruje jen Tatra 603) - ech, kde je mému Kocourovi dneska konec?

31.12.2017 4 z 5

Podhoubí smrti Podhoubí smrti Jiří W. Procházka

Kovář protentokrát navštíví houbový svět a od prvních stránek knihy je jasné, že se režie ujal autor, který nám předkládá JFK takového, jakého známe, a nebojí se rozvíjet i postranní příběh na pozadí Agentury. Dalším bonusem je mohutná nálož vtipných hlášek, kde sice kvantita předstihuje kvalitu, ale párkrát jsem se v duchu pousmál. Konec knihy je hanebně useknutý.
Suma sumárum - nic, při čem by se čtenář musel mohutně zamýšlet, jedná se o jednoduchou oddychovku - dobrá volba pro čas strávený někde v čekárně, pro vzácný volný čas bych však sáhl po něčem hodnotnějším.

30.12.2017 2 z 5

Špatní žáci, rebelové a jiní géniové: neslavná mládí slavných Špatní žáci, rebelové a jiní géniové: neslavná mládí slavných Luboš Y. Koláček

Výběr slavných osobností, ať už z našich luhů či z cizích zemí, kteří, když byli ještě dětmi, ničím nenaznačovali, že se v budoucnu něčím proslaví. Ostatně název knihy je trochu zavádějící, protože ne všichni byli špatnými žáky či rebely, nicméně dílko se věnuje právě tomu období jejich života, kdy byli ještě mladými. A to je zároveň i největší minus této knihy, protože po skončení studií se mnohdy životopis osobnosti utne, v podstatě v tom nejzajímavějším okamžiku - tato koncepce je špatná, možná by stálo za to zúžit počet popisovaných postav a věnovat se jim důkladněji. Přesto je knížka zajímavá a doporučuji ji k pročtení, dávám nadprůměrných 55%.

12.11.2017 3 z 5

Křižáci 2. díl Křižáci 2. díl Henryk Sienkiewicz

Famózní kniha, nádherný příběh, veliké dílo a hlavně nezapomenutelný zážitek z četby. A i po takové době to čtivé je převelice, napínavé, reálné, prosté logických kiksů a podbízivé sentimentálnosti, jak je tomu často jinde. Kniha je psána s jasnou koncepcí, každá postava (a že je jich spousta) má své místo, není jen prvoplánovitě na jedno použití.
Přečetl jsem stovky knih a tuto bych zařadil určitě do své první desítky. Tady naprosto s čistým svědomím dávám 100%. Jen to mě mrzí, že zde na databázi dostane lecjaký škvár stejné hodnocení, s poznámkou čtenáře "docela se mi to líbilo". Boha jeho! Pro někoho je šestistupňový systém hodnocení asi příliš složitý. Je to holt podivný svět...

11.09.2017 5 z 5

Neznámá z Rygu Neznámá z Rygu Jean-Pierre Garen (p)

Garen opět předkládá oddechový příběh s jednoduchou zápletkou na planetě Ryg, a zase v prostředí středověku. Mark s Rayem si tedy navlečou brnění, uchopí do rukou meče a pustí se do zvelebování svého území, jakožto do boje s nepřátelskými Byany. Nic překvapivého, ale čte se to docela dobře, byť zápletka v tomto příběhu je z pohledu série už značně repetetivní (55%).

06.07.2017 3 z 5

Polda a Olda Polda a Olda Stanislav Havelka

Čtyřlístek byl za komunismu nedostatkové zboží a když ho někdo přinesl do třídy, po celý školní den putoval z ruky do ruky, protože komixů tenkrát bylo pomálu - v podstatě jen v ABC, Sedmičce pionýrů či Pionýrské stezce - a vždy jen okrajově. Tento výběr pokrývá 70. léta a začátek 80., bylo pro mě tedy zajímavé přečíst si příběhy, které vycházely ještě předtím, než jsem Čtyřlístky začal louskat i já...

18.12.2016 3 z 5

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

Důstojné zakončení celé série, autor zachovává stále svůj styl, bez napětí, bez akčních scén, a přitom je to stále příjemně čtivé a melancholicky úsměvné. Kniha, kterou jsem dokázal přečíst za jeden den, což se mi již téměř třicet let nestalo.

19.06.2016 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Autor vytvořil pevnou kostru, na kterou nabalil svalstvo příběhu. Nevýhodou toho je poměrně snadno předvídatelný děj (až na závěr, kdy se věci převrácejí naruby, ale tohle zakončení mě moc nenadchlo), výhodou je pak absence výraznějších logických kiksů v ději. Vzhledem k módní vlně, na které se autorovy knihy vezou, jsem se tohoto dílka docela bál (mám určitý despekt ke vkusu průměrného čtenáře, pokud je nejčtenějším deníkem bulvár), nakonec se mi ale docela líbilo a za nejzajímavější považuji různorodé informace o vatikánských "tajných" místech, o kterých jsem neměl páru.

30.05.2016 3 z 5

Zatmění Zatmění Jan Hlávka

JFK se tentokráte ocitá v upírském světě, navíc je postižen amnézií. Zajímavý vstup do dalšího příběhu.
V detailech je někdy patrná nezkušenost mladého autora, příslib do budoucna tady ale vidím. Co je třeba však vyčíst, je samotná interpretace JFK, který byl vždy rozhodný, odvážný a rozhazoval suché hlášky vůkol sebe. Tady působí jako přívažek, velké dítě, o které je třeba se starat, v první polovině knihy téměř vedlejší postava - tímto tenhle díl značně vybočuje z řady. Jinak o akci zde není nouze, byť její popis mohl být o fous přehlednější.

10.03.2016 2 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Arthur Dent se tentokrát musí postavit čelem hrozbě zničení celého vesmíru. O tom proč a jak se čtenář dozví až zhruba v polovině této knihy, do té doby se potýká namísto s dějem jen s různými popisy všeličeho a odbočkami všemožnými směry. Druhá polovina četby se už věnuje příběhu. Inteligentní suchý humor vytahuje tento mírně zmatený díl směrem k průměru, ale nijak zvlášť jsem se při něm nebavil.

20.01.2016 2 z 5