Yarwen Yarwen komentáře u knih

Kalibr .45 Kalibr .45 Petr Schink

John Francis Kovář dostane tentokrát za úkol zavřít dimenzionální bránu v paralelním světě, který ze všeho nejvíce připomíná Divoký západ - a tato podoba bude také do puntíku naplněna.
Série JFK se svou kvalitou pohybuje kolem průměru a když jsem viděl mně neznámého autora, přistupoval jsem k tomuto dílku s mírnou skepsí, nicméně byť je čtení jednoduché, je zábavné a vtáhlo mě do děje - nakonec tedy za sebe hodnotím kladně.

23.11.2015 3 z 5

Maják Uctívačů ginga Maják Uctívačů ginga Svatopluk Hrnčíř

Poslední díl trilogie, ve kterém parta kluků (a Katka, samozřejmě) pátrají po dávných odkazech Uctívačů ginga, někdejšího klubu ze Stínadel. Tentokrát je hlavním předmětem jangin, jakási cennost, se kterou uprchl vontský kurýr.
Celou trilogii považuji za zdařilou, autor rozpracoval námět ohledně Uctívačů ginga, kterému se Foglar ve svých stínadelských knížkách moc nevěnoval. Ale Foglarova tetralogie je samozřejmě o třídu výš.

17.11.2015 3 z 5

Jedním dechem Jedním dechem Josef Nesvadba

Četl jsem jako kluk a zejména povídka Mrtvá z pyramidy pro mě měla silně strašidelný nádech. Tenkrát jsem byl nadšený, s odstupem času hodnotím stále kladně, ale mírněji.

15.11.2015 3 z 5

Love story Love story Erich Segal

Film je v tomto případě výjimečně lepší a patří do top ten, co jsem v životě viděl. Kniha je také parádní, nemám k tomuto příběhu co dodat - kdo zhlédne/přečte, pochopí, a to i kdyby romantiku moc nemusel.

18.09.2015 5 z 5

Sladká jak krev Sladká jak krev Petra Neomillnerová

Příběh upírky, která se snaží vyřešit pokus o převrat ve vlastních řadách. Autorka se pokouší představit hlavní hrdinku jako rebelku, která okolní svět přijímá se zdviženým prostředníčkem, nicméně výsledek je naivní a trapný. Příběh naprosto jalový, dialogy o ničem - čtenář si mnohdy není jistý, o čem se baví - a spíše než napětí si člověk musí protrpět informace o tom, co si upírka obléká na sebe. Horší by to snad už jen mohlo být s nádechem romantiky, ale i bez ní to na jednu hvězdu nemá. Kdysi jsem se rozhodnul, že každou knihu, kterou začnu číst, dočtu až do konce, ale někdy je to utrpení.

05.09.2015 odpad!

Hořící andělé Hořící andělé Miroslav Žamboch

Přímé pokračování předchozího dílu. Agent Kovář se nalodí na vzducholoď a ujme se úkolu pronásledovat otrokáře, kteří ze státu Kopřivnice unesli několik tisíc lidí. Akční + oddychové + špetka napětí = zábavné. Dva díly ze chřipkového světa považuji v sérii od JFK za jedny nejlepší v dosavadní sérii (od Žambocha za vůbec nejlepší).

15.07.2015 3 z 5

Nástrahy zubařského křesla Nástrahy zubařského křesla Agatha Christie

Hercule Poirot se v jedné chvíli připlete k (sebe)vraždě zubaře a ve chvíli druhé již sledujeme, jak pracně rozmotává řádně zašmodrchané klubko - hledá motiv, zvažuje podezřelé a dotýká se i tajné služby.
Z mého pohledu jedna z nejlepších detektivek, která se mi dostala do ruky, a zatím nejlepší kniha od Agathy Christie, kterou jsem měl možnost číst. Detektivky nejsou mým šálkem kávy, často se jedná o jalové příběhy plné logických kiksů, kde pro co největší překvapení na závěr neváhají autoři obětovat reálnost děje. Žánr sci-fi a fantasy tak mnohdy vychází paradoxně uvěřitelněji. Autorce se však podařilo vystříhat se podobných nešvarů a tak dávám nakonec nadprůměrné hodnocení.

23.06.2015 2 z 5

Čáp Čáp Milena Lukešová

Nádherně ilustrovaná knížka, kde jednotlivé texty jsou upozaděny - například na jednu dvoustranu jedna či dvě věty. Pro začínající čtenáře báječná šance přelouskat si svou PRVNÍ knihu.

02.06.2015 4 z 5

Se smrtí v zádech Se smrtí v zádech Miroslav Žamboch

Další úkol agenta Kováře je shodný s tím z minulého dílu - musí opět najít jiného agenta, který se přestal hlásit. Děj je tentokrát zasazen do severní Moravy pararelního světa, který se potýká s epidemií chřipkového viru. Krom nalezení kolegy bude muset JFK ochránit i spanilou doktorku Lavassi, jež cestuje s ním.
Šestý díl patří k těm povedenějším příběhům s agentem Kovářem, autorovi se podařilo vytvořit akční a místy i napínavý děj. Škoda toho závěru, který je useknutý, jakoby si s ním Žamboch nedokázal poradit.

17.05.2015 3 z 5

Yrrhedesovo oko Yrrhedesovo oko Andrzej Sapkowski

Kniha obsahuje návod na hru na hrdiny, podobnou Dračímu doupěti, ale značně zjednodušenou. Vřele doporučuji sáhnout raději právě po Dračím doupěti, které je sice o poznání složitější, ale zároveň propracovanější, realističtější a zábavnější - prostě lepší...:)

11.05.2015 2 z 5

Invocatio Elementalium Invocatio Elementalium Dušan Fabian

Bankovní úředník David Ábel, žijící rutinní život, se ocitne ve špatném čase na špatném místě, ale díky tomu se mu otevře nová dimenze - svět démonů, elementálů, čarodějů, ale také neskutečně dobrodružné a nebezpečné dny, které budou následovat. Ostatně - bojuje o svůj život.
Kniha je srovnávána např. s Lukjaněnkovou Noční hlídkou, ale myslím, že je podstatně lepší, zejména z pohledu logické souvztažnosti děje. Je popisována z pohledu Davida, který nešetří černým humorem a ironickým hodnocením výkonů sama sebe, což se mi velmi líbilo. Vůbec psychologické pojetí postav Davida a Tamary je velmi zdařilé a posunuje mé hodnocení ke čtyř hvězdám (72% - ano, jsem také bankovní úředník a pracuji s čísly.:)

17.04.2015 4 z 5

Dokonalá oběť Dokonalá oběť Christine McGuire

Skutečný příběh "dívky z bedny", sexuální otrokyně, kterou s pomocí své manželky unesl deviant. Příběh je to velmi nudný, zaujal mě až závěr knihy, kdy byli viníci souzeni a z právního hlediska se řešila míra jejich viny s ohledem na to, že dotyčná oběť po mnoha letech už v podstatě ani nechtěla utéct, i když mohla. Do jaké míry se jednalo o její vlastní naivitu či důsledek mnohaletého permanentního vymývání mozku, si netroufnu odhadnout. Nedokážu si totiž vůbec představit, co může udělat s myslí zdravého člověka podobné sadistické věznění, jež trvá tak dlouho...

23.03.2015 1 z 5

Pánův hlas Pánův hlas Stanisław Lem

Kniha je souborem málokdy vydávaných povídek a různých her, ať už divadelních, televizních či rozhlasových. Těšil jsem se, že se dostanu k něčemu raritnímu, ale důvod, proč tyto kusy nejsou tolik vydávané, souvisí bohužel s jejich kvalitou, která je často nevalná či nudná, a jen několik kousků se vyšvihne mírně nad průměr (například povídka Maska, ta se mi líbila). Úsměvně pak působí představa autora, jak bude svět vypadat za padesát let (pracovna musí mít moderní psací stroj, rádio i magnetofon a hlavně aerodynamický nábytek), na druhé straně mnohým pointám nelze upřít originálnost. Celkově hodnotím 30%.

18.02.2015 2 z 5

Sám mezi korzáry Sám mezi korzáry Werner Legère

Zákeřný janovský obchodník Gravelli donáší alžírským pirátům, kdy z Janova vyjíždí obchodní loď a zneužije toho také, aby zničil rodinu svého konkurenta, Parvisiho. Jak se v úvodu píše, jedná se o příběh z posledních okamžiků alžírských pirátů, kteří terorizovali Středozemní moře, loupili, vraždili a unášeli přeživší do otroctví. I rodina Parvisiových se s nimi střetne a jak vše dopadne, nechť se čtenář sám dozví.
Sám jsem tuto knížku prolouskal jako kluk a byla to tehdy pro mě bomba skvělého dobrodružství. Jako dospělý jsem už jí nebyl přímo unešen, ale přesto se stále jedná o výborně napsaný příběh.

19.01.2015 4 z 5

Klouček Smítko Klouček Smítko Bohumil Říha

Krásná knížka pro mladší čtenáře o přátelství mezi Smítkem, Vaňkem a Kobylákem v nádherné Šumavské přírodě.

07.12.2014 4 z 5

Sandokan. Příběh pátý: Záhada podzemního města Sandokan. Příběh pátý: Záhada podzemního města Emilio Salgari

V posledním příběhu o Sandokanovi se opět shledáváme se čtveřicí našich hrdninů, byť v tomto případě bude hlavní roli hrát Yanez, doktor Van Horn a domorodec Guruan.
Časy se změnily, naši známí jsou starší a poklidně jako rádžové vládnou svým malým zemím. Pirátskou úlohu přebírají jiní, se kterými se Yanez na své výpravě neustále potýká. O tom a o záhadách jeskynního města vypráví tato kniha, jež ságu o Sandokanovi završuje. Příběh je to asi nejslabší, nicméně když už se nějaká série začne číst, je třeba to dokončit, že...

06.11.2014 2 z 5

Pohádky (26 pohádek) Pohádky (26 pohádek) Hans Christian Andersen

Nejslavnější pohádky slavného pohádkáře... Každý z nás patrně viděl spoustu filmových/animovaných zpracování jeho nejznámějších kusů, proto jsem se těšil, že si konečně přečtu originály - ale jsem zklamán. Pohádky jsou to plytké a jen u málo z nich jsem se bavil či si všiml nějaké hloubky a moudrosti. Řada českých pohádkových knih poskytne lepší a barvitější příběhy.

12.10.2014 2 z 5

Zločin Zločin Jeffery Deaver

Autor představuje čtenářům nejlepší detektivní povídky, které kdy byly napsány. Což je asi důvod toho, proč se tomuto žánru vyhýbám - děj bývá mnohdy méně reálný než fantasy příběhy z fiktivních světů. Většina povídek se pohybuje od hodnocení "podprůměrná" do vysloveně "špatná", občas lze narazit na některou, jež se vyšvihne nad průměr, případně o jinou, kterou nelze klasifikovat jinak než jako čiročirý brak. Jestli toto má být reprezentativní výběr, pak je to smutné. Srovnejte například s výběrem nejlepších sci-fi povídek od O. S. Carda ("Mistrovské kusy").

05.10.2014 1 z 5

Jak se vyhnout AIDS Jak se vyhnout AIDS Earvin Johnson

Knihu jsem četl už před dvaceti lety, co si ale pamatuji, je, že autor vysvětloval v knize věci naprosto na rovinu a upřímně. Tím jednak dokáže teenagery zaujmout (mimo svého slavného jména) a jednak vštípit jim, že se jedná vskutku o důležitou věc, která, pokud se podcení, může radikálně ovlivnit celý život.

03.09.2014 4 z 5

Příběhy pilota Pirxe Příběhy pilota Pirxe Stanisław Lem

Kosmického pilota Pirxe sledujeme od jeho prvních studentských letů až do doby, kdy má své aktivní létání již za sebou. Skvělá sci-fi s pár kapkami moudrosti, nad kterými se čtenář zamyslí.

23.06.2014 5 z 5