ZanetDesp komentáře u knih
Vodní Meloun mě, tak jako mnohé zaujal obálkou, názvem a anotací. Nicméně - nebylo to až tak špatné. Je to určitě jednoduší čtení, taková rychlovka na jeden až dva večery. Dílo neurazí, ani extra nenadchne, má rychlý spád, rychlou zápletku a rychlé vyvrcholení - prostě rychlovka! Bavila mě atmosféra pražského Smíchova, i charakteristiky postav. Boční příběh detektiva Jáchyma jsem přeskákala. Ale celou dobu sem si říkala "Chudák Petr" - a že jsem mu ten happyend fakt přála. Myslím ale, že autor má určitě dobře nakročeno :) 3 hvězdy dávám za napaditost, originalitu obálky a názvu, nastolení atmosféry a za příběh, který zněl tak trochu "jako ze života".
Má prvotina z dílny Jo Nesbo. U některých slavnějších děl se střetávám s velkým očekáváním a následným zklamáním. Ze Sněhuláka mám obdobné pocity. Začátek mě vtáhnul, skvělé nastínění atmosféry severského Norska a temnoty. Nicméně postupně mě děj bavit přestával - navíc se mi špatně orientovalo v několika propletených příbězích. Musím ale uznat, že ke konci jsem byla opět vtažena do děje! Vraha jsem rozhodně neodhadla. Celkově mě ale nadchlo prostředí severu, nápaditá myšlenka a zvrácenost Sněhuláka, a samotná postava Harryho Hola.
PS: Zkusila jsem i film, ale ten se snad nedá ani komentovat :D Po 15 minutách jsem jej vypla :)
"Ti dospělí jsou ale podivní, vážně hodně podivní". Půvabný Malý Princ vyobrazuje kouzlo dětského pohledu na svět, které se nám dospělým tak trochu vytrácí. Zdánlivé maličkosti pro něj znamenají celý svět. Toto dílo má rozhodně přesah a zanechá stopu. Kéž bych tak jako Antoine mohla jednoho dne na africké poušti narazit na tuto malou a překrásnou bytost. Velmi příjemné a kouzelné čtení.
(SPOILER) Legendární "Řbitov zvířatek" je má prvotinka z dílny Stephena Kinga. Prvních cca 60 stran jsem se trošku přemlouvala k čtení a měla chuť knihu několikrát odložit a nechat to být - "tak tohle je ten slavnej King?". Pak se to ale stalo - bum prásk - první várka plíživého a temného napětí a otáčím stránku za stránkou. Na chvilku nás následně King svede zpět do normálna, a pozvolna přidává na ponurých obrátkách a najednou se nemohu odtrhnout, všechno eskaluje, kde je ten kouzelný začátek na mainském venkově? - wow!
Tajil se dech, trošku ztemnil i milý soused Jude. Bavily mě myšlenkové pochody samotného Luise, které dělaly průřez celým dílem a ve kterých tak trošku sváděl boj se sebou samým a s realitou, které nechtěl uvěřit, ale nakonec musel. Nemluvě o jedinečné stylistice Kingova psaní, jedinečných slovních obratech a dějových zvratech. Z popisu kalných očí kocoura a jeho mrtvolného zápachu mi bylo až úzko. Celá kniha je protkaná smrtí a tématem smrti, na který se koukáme z více úhlů pohledu, věřím, že pro některé jedince může být toto čtení nepříjemné. Ačkoliv jsem si pár večerů zvykala na Kingův styl a některé rozhovorové pasáže mezi Judem a Luisem jsem přeskákala, byla to super potemnělá jízda! Rozhodně mě Stephen naladil na další svá díla - těším se.
(SPOILER) "Krása nebyla ještě nikdy tak děsivá"
Sběratel motýlů je jedna z mála knih, kterou bych si klidně přečetla znovu, a znovu, a znovu...Děj začíná výslechem hlavní postavy Mayi, a line se retrospektivním vyprávěním, ve kterém postupně odkrývá neuvěřitelný příběh o Zahradníkovi, jež má svou sbírku krásných motýlů. V knize nechybí vyobrazení několika příběhů každé z dívek, která byla unesena, uvězněna, a následně zavražděna, aby mohly být navěky krásné a zalité v pryskyřici. To vše se spotřební dobou, která vyprchá dosažením věku 21 let. Postava psychopatického Zahradníka, který je vlastně všechny opečovává a bezmezně miluje, ačkoliv je znásilňuje a zabíjí, mě absolutně uchvátila. A Maya - ach do jejíhož charakteru jsem se zamilovala - pragmatická, klidná, manipulativní dívka s níž se život nemazlil už od raného dětství. Její přístup k životu "je to tak jak to je" mě po celou dobu nepřestával fascinovat. S detektivy si celou dobu pohrává, zdánlivě začne odpovídat na jejich otázku, ale příběh se najednou strhne úplně jiným směrem. To uvádí k šílenství Edisona, jednoho z detektivů, jež je v kontrastu s detektivem Victorem, který dává po celou dobu Maye prostor k vyprávění - s notnou dávkou trpělivosti. V ději se také setkáváme se syny Zahradníka, jejichž charaktery jsou naprosto odlišné. Avery přináší do děje nádech brutality, dominance a touhy po mocenství nad dívkami. Zatímco Desmond, je vyobrazením naivního hodného chlapce, který si dlouhou dobu odmítá přiznat, že je jeho otec netvor. Celkový nápad na okrasnou zahradu, unesené dívky, a jejich jednotlivé příběhy přinášejí vhled do mnoha geniálně propracovaných charakterů (včetně hlavních postav). Cesta napříč několika různorodými osobnostními typy mě neskutečně bavila a rozhodně hodlám prozkoumat i další díla od Hutchisonové :)
Jediné na co se čtenář musí připravit je příběhové skákání a nesourodost děje - chronologičnost zde úplně nenajdete, což ale vychází ze samotného vyprávění Mayi a její hry s detektivy. Vše se navíc prolíná s úryvky ze života Mayi před jejím unesením do zahrady motýlů.
"Řekněme, že jsem dítě ve stínu, kterého si nikdo nevšímal, nejsem nijak polámaná. Jsem plyšák, na kterého pod postelí sedá prach, ne vojáček s ulomenou nohou."
"Memento" přináší silný a realistický vhled do života člověka, který se do drogového bludného kruhu dostal (tak jako mnozí) kvůli zvědavosti. V díle je popsána turbulentní rychlost toho, jak mohou drogy ovlivnit život, zdraví i vztahy a způsobit kompletní rozpad osobnosti. Vyobrazeno je také to, co k životu s drogami patří - shánění peněz na dávky, absťáky, složité vztahy, "feťácká" přátelství či krádeže. Kniha se ale celkově čte dobře, prolínání přítomnosti a retrospekce odkrývá postupně celý příběh Michalovi závislosti, ve kterém se happyendu úplně nedočkáme. Pro ty, kdo chtějí nahlédnou bez předsudků pod pokličku života se závislostí, je Memento určitě dobrá volba.
Jedna z mála knih, která nám přiblíží život a kulturu Romů žijících jinde, než v ČR a na Slovensku. Anne Sutherland se opírá o dlouhodobý sociálně antropologický výzkum v romské komunitě. Kniha nás provází celým spektrem témat napříč kulturními a etnologickými aspekty romské komunity v USA. Nechybí členění v rodu, jména, jazyk, zvyky, náboženství, mysticismus i postavení autorit. Kniha určitě velmi dobře poslouží nejen pro lidi se zájmem o romskou kulturu, ale i jako studijní materiál.
Ach! Tato kniha mě před mnoha lety přenesla z mého dětského světa na dobrodružnou cestu napříč pravěkem do "Osady Havranů". Vzpomínám si, že jsem ji četla jedním dechem :)
(SPOILER) "Papírová města" udržela mou pozornost do první poloviny, poté sem ji odložila a již se k ní nevrátila. Noční pomstychtivý výlet městem Quentina a Margo byl záživným a zajímavým. Celkově mě postava tak trochu "podivné" ale krásné Margo bavila. Po jejím zmizení mě ale děj bavit přestal - třeba někdy jindy Johne.
Realistické drama z 19.století, které nás zanese na moravskou vesnici a do dob patriarchální společnosti, kdy láska šla stranou a hlavním motivem byly peníze a dobré provdání, které ale skončí katastrofou. Po celou dobu jsem s Maryšou soucítila. Je dobře, že je toto dílo součástí maturitní četby a může nám připomínat, jak vděčni můžeme být za svou svobodu se rozhodnout :)
"Dívka ve vlaku" od Pauly Hawkins mě rozhodně zaujala více. K dílu asi nemám co více říci, jelikož jsem jej přečetla spíše sporadicky s nadšeným očekáváním, že mě zaujme obdobně jako výše zmíněné dílo. Dvě hvězdičky dávám za téma napjatých rodinných vztahů, tajemné tůně a zviditelnění traumat ústředních postav.
Rozporuplné pocity z Kateřin. Jiná díla od John Greena mě bavila a byla čtivá, šikovně uchopená. Toto se však ale nepovedlo. Souhlasím zcela s @evismaior že z očekávaného a zajímavého nerda se vyklubal otravný Colin. Ten navíc po celou dobu "kňourá" o svých smolných cestách na zářezech u Kateřin. Rovnice a grafy byly nikam vedoucí, a tak trošku k ničemu pro někoho, kdo se v této oblasti vůbec neorientuje. Boční příběh plný rozhovorů s místními, kteří mají přiblížit historii Gutshotu a továrny mě bohužel taktéž nudil. Johne tentokrát hvězdička za snahu.
Malá kniha, velkolepé dílo vykreslující obraz nezlomného a odhodlaného starce a jeho boj s nevyzpytatelným mořem.
Neskutečně silná kniha, ač krátká. Přináší reálné svědectví o hrůzách ze syrského prostředí podložené fotografiemi a příběhy místních lidí. A je velmi důležité tuto realitu zaznamenávat. Paní Kutilová s paní Klicperovou odvedly neuvěřitelnou práci, a za jejich odvahu vydat se do těchto míst v tak nebezpečné době je neskutečně oceňuji.
V knize nahlédneme do duše osamělé ženy, která samotu a depresi zahání alkoholem - časté pití a delíria postupně ovlivňují její vnímání. Rozkol mezi realitou, výpadky paměti a fantazií byl dechberoucí. Mě osobně "Dívka ve vlaku" nadchla - film je jako v mnoha případech mnohem slabší, a knihu neporazí. Neskutečně mě bavilo, jak se postupně příběhy jednotlivých postav proplétaly a eskalovaly.
Oddechové čtení, výrazně mě bavili dva rozdílné světy dvou Willů, kteří do sebe shodou různých náhod a okolností narazí. Za mě klidné ale fajn dílo :)
Kniha mě bohužel nenadchla, doufala jsem v něco lepšího. Nedočteno, v první polovině zaklapnuto a vystaveno na poličce.
Má oblíbená kniha z děství! Všivák Muldoon aka drsný detektiv z hmyzího podsvětí ve kterém naráží na spoustu nelehkých situací - naprosto geniální zpracování a idea.
Úchvatné dílo. Příběh mladého vojáka Paula přináší realistický vhled do útrap první světové války (který ale platí pro všechny války všeobecně). Ukazuje brutalitu, smrt, beznaděj a dehumanizaci vojáků, jež jsou nakonec jen nástrojem mocenských států a jejich zájmů. Počáteční romantizace války a hrdinství, přechází v depresi a hrůzu - a po dočtení toto člověk skutečně cítí. Dílo je dle mého v literatuře zcela zásadním.
Jednoduché, ale hluboké principy, které vedou k zamyšlení a můžou velmi pomoci v osobním rozvoji nebo při hledání osobní spokojenosti. Obrací čtenáře k sobě samému.