Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích přehled

Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích
https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 16 16

Sci-fi hra, ve které se autor zabývá budoucí válkou a vynálezem přístroje, které člověka uchrání před účinky bojového plynu. Na tuto dějovou linku jsou navěšeny dialogy, které odhalují sovětskou realitu počátku 30. let. Autor zpochybňuje kolektivizaci zemědělství a v mnoha vtipných dialozích glosuje současné poměry.

Literatura světová Divadelní hry Sci-fi
Vydáno: , Divadlo J. K. Tyla

Адам и Ева (Adam i Jeva), 1971

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (7)

Alethea_k
11.03.2023 2 z 5

Chápu, že hra reaguje na komunismus, snaží se dělat si z věcí legraci. Ale přijde mi, že někdo vzal kvalitního Čapka, hodil ho do ruského prostředí a zesměšnil téma. Tato hra mi nesedla, možná ji čtu pouze ve špatném období.
Nejde ohodnotit jinak než: ruský bizár.

Any26
29.01.2023 5 z 5

Velmi povedená divadelní hra. A další skvělé dílo od MISTRA Bulgakova!
Tady už snad nic víc psát nelze - v podstatě stačí: Adam a Eva -- sci-fi divadelní hra -- 30. léta, SSSR, ideje komunismu
P.S. navíc mi to přišlo jako mix mých 2 oblíbených knížek: Bílé nemoci a částečně i Den Trifidů.

meluzena
06.07.2022 4 z 5

Divadelní hra, která ve své době musela být bomba a i po 91 letech má co říct; některé repliky jsou (bohužel) stále platné resp. už zase platné.

Dílo mi silně připomínalo Čapkovo Bílou nemoc - smrtícím plynem, proti němuž má protilék jen jediný vědec, střetem pacifistického idealismu s ideologickým fanatismem, bezbranností ženy a koneckonců i formou divadelní hry...
Bulgakov do téhle hry navíc včlenil velikánské téma absurdity bolševického Sovětského svazu, protože té se asi prostě nemohl nevěnovat. V SSSR hra samozřejmě nesměla vyjít, protože to, co napsal (v roce 1931!), se rovnalo v lepším případě jednosměrné jízdence na Sibiř. Poprvé vyšla tiskem v roce 1971 v Paříži, v SSSR až v roce 1987. To mluví samo za sebe. Přečtěte si.
---
„Osud odvážlivců, kteří se domnívali, že není důvod obávat se plynu, byl vždycky stejný - smrt.“
---
„Lituju jen jednoho: že tuhle sodomu nevidí naše vláda. Ukázal bych jí, s jakým materiálem se chystá vybudovat beztřídní společnost.“
---
„[o aktuální politicko společenské situaci] Pod kotlem hoří plamen, na vodě vyskakují bubliny. Jenom slepý by si mohl myslet, že se to nezačne vařit.“

54 nových eknih zdarma (září)

23.09.2019

Kniha Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích v seznamech