Bál šialených žien přehled

Bál šialených žien
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465914/bmid_bal-sialenych-zien-8Kg-465914.jpg 4 397 397

Každý rok sa v polovici pôstneho obdobia koná v ústave pre choromyseľné ženy netradičný bál. Celý Paríž sa v tento večer oddáva tónom valčíka a polky v spoločnosti žien v maskách kolombín, cigánok, vojakov či mušketierov. Dve sály – na jednej strane mentálne zaostalé dievčatá a epileptičky, na druhej hysterky, pomätené ženy a maniačky. Tento bál nie je nič iné ako jeden z najnovších experimentov doktora Charcota, ktorý sa snaží urobiť z chovankýň v Salpetriere normálne ženy. Eugénie, Louise a Genevieve sa ocitli medzi nimi a Victoria Masová vo svojej prvotine vyrozprávala ich pohnuté osudy, ktorými poukazuje na postavenie žien v 19. storočí.... celý text

Literatura světová Fantasy Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Le Bal des folles, 2019

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bál šialených žien. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (109)

dadulik
včera 5 z 5

„Není potřeba něčemu věřit, aby to existovalo."

Kniha inšpirovaná udalosťami, ktoré sa diali za dverami sanatória Salpêtrière. Mňa táto kniha bavila od začiatku až po samotný koniec. Je až neuveriteľné, ako ľahko sa žena ku koncu 19. storočia mohla ocitnúť v sanatóriu. Stačilo dostať, vtedy obľúbenú nálepku hystéria, a bolo. Vôbec by mi nevadilo, keby bol príbeh viac obsiahlejší.

"Na vyšetřovně si už dva lidé nejsou rovni. Jeden rozhoduje o osudu druhého, druhý mu věří na slovo. U jednoho jde o kariéru, u druhého o život."

"Pravda častokrát není o nic lepší než lež. Ostatně člověk nevolí mezi pravdou a lží, ale mezi jejich důsledky."

kniznisvetsjiri
09.09.2024 4 z 5

Na začátek jen chci říct, že moje feministické já trpělo s každou stránkou knihy víc a víc. Pro mě nepředstavitelné bezpráví žen v 19.století.

Co je na knize opravdu zajímavé, je téma. Nemocnice nebo “blázinec Salpêtrière.

Přiznám se že jsem knihu čekala trochu víc obsáhlejší. Je škoda že se příběh neponoří víc do hloubky.

Hlavní hrdinka v této knize je velmi sympatická, ale mluví s duchy. Je to přece blázen, duchové neexistují. A jestli jo, stejně je to jedno, přece naši rodině nebude dělat ostudu. Šup s ní do Salpêtrière.

V knize je také zajímavá “léčba choromyslných žen. Tak moc mi jich bylo líto. A pro mě nepředstavitelné praktiky.

Od závěrečného bálu jsem čekala mnohem víc a konec mi přišel dost uspěchaný ale i tak vám knihu ráda doporučím. Je to poutavé čtení.

Podle knihy by měl být natočený i film. Na který se teda musím kouknout.

Tramvajačka
16.06.2024 4 z 5

Knížka se mi líbila, i když to úplně nebyl můj šálek kávy. Po přečtení jsme shlédla zfilmovanou verzi, a i ta se mi líbila.
Zkusím i další knihy od autorky, pokud budou přeloženy, protože píše poutavě a zajímavě. A doporučuji.

Zatím zde není žádná související novinka.

Chcete-li kritizovat, musíte znát.

... víc než mrtvých je třeba bát se živých.

Spánek jí umožňuje přestat se zabývat tím, co bylo, a neznepokojovat se tím, co bude. Spánek je její jedinou chvilkou oddechu od událostí, které ji sem před třemi roky přivedly.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Bál šialených žien v seznamech

v Právě čtených4x
v dalších seznamech3x