Čechy, země zaslíbená přehled

Čechy, země zaslíbená https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136754/bmid_cechy-zeme-zaslibena-XYh-136754.jpg 4 171 171

Hrdinka nového románu Petry Hůlové přijíždí do Čech, aby si vydělala. Příběh Olgy je výpovědí o nelehkém životě v cizí zemi. Vyprávění se pokouší vyrovnat se se stereotypy, týkajícími se jak Ukrajinců, českých zaměstnavatelů a neziskových organizací, tak žánru "gastarbeiterského románu", který životy svých hrdinů často redukuje na boj za slušnou materiální existenci a rodinné štěstí. V lehce ironickém tónu jsou zde zobrazováni všichni zúčastnění. Hlavní hrdinka není barvotiskovou obětí "zlých Čechů", ale živou bytostí s vůlí řídit svůj osud navzdory podmínkám, v nichž žije. Prostřednictvím Olžina příběhu poznáváme jak její minulost na Ukrajině, tak širší komunitu pražských imigrantů. Nakonec je ovšem všechno ještě trochu jinak, než si čtenář po celou dobu mohl myslet...... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Čechy, země zaslíbená. Přihlašte se a napište ho.

Boženka2
15.03.2024 5 z 5

Škoda, že malou trošku dnešních sympatií neměli Ukrajinci, kteří u nás pracovali, už před dvaceti lety. Mohli mít o mnoho lehčí život.
Vím to z vlastní zkušenosti a tato kniha mi to opět potvrdila.

Péťa1950
07.12.2023 5 z 5

Kniha vyšla v roce 2012.Popisuje tehdejší situaci v přístupu k imigrantů nejen z Ukrajiny, ale i z dalších států, kteří k nám přicházeli za prací. Plynulá zpověď Olgy čtenáře provází těžkostmi, s kterými se komunita setkává. Vytrvalost, pracovitost a snaha po lepším životě a také náhled do dnes už historie Ukrajiny mezi dvěma válkami i po ní. Přečtěte si a zkuste o přečteném přemýšlet. Myslím, že si nevážíme toho, jak u nás žijeme. Zase zajímavý styl psaní - plynule běžící myšlenky popisující různé situace u nás i v rodině Olgy na Ukrajině.

jitka7326
04.08.2023 5 z 5

Pohled Ukrajinky Olgy na Čechy a sonda do života příchozích Ukrajinců do Čech za prací. Seděl mi jazyk vyprávění, zhruba od půlky kniha ztrácí tempo.

Velký knižní čtvrtek (11. října)

10.10.2012

Knižní novinky (8. - 14. 10.)

07.10.2012

Kniha Čechy, země zaslíbená v seznamech

v Právě čtených6x