Cejch přehled

Cejch
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539094/bmid_cejch.jpg 5 264 264

Krušnohorský hřeben býval kdysi eldorádem hledačů vzácných kovů, jenže s rozvojem novověku zavládla v zapadlé štaci na pomezí dvou národů bída. Rod Jakoba Schmelzera, který se tu usadil už v 15. století, proto zkusil sedlačit, knoflíkařit, posílat kluky do fabrik a holky do šití, občas i něco propašovat. A přece by se při veškeré smůle tohoto drsně ocejchovaného koutu k žití nevzdal. Po zádech zaťatého, leč přičinlivého rodu z obce Bach slušný kus cesty od Vejprt se však tak jako po hřbetech ostatních vesničanů projdou obě světové války a nevraživosti, kvůli nimž se Češi s Němci mydlili už jako mládenci na tancovačkách. I kdyby se je příchozí z vnitrozemí – třeba osvícený Jan Koudela a poté jeho syn Josef – snažili vlastním příkladem smířit sebevíc, nemají šanci. Iracionální nenávist je živená shora nejdřív z Hitlerova Reichu, pak na oplátku z Prahy, a tak po roce 1945 zplundrované západní pohraničí nevstane ze stavu klinické smrti…... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Cejch. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (76)

Lili2
23.06.2024

No, začátek krkolomný, konec pěkný, a mezi tím chyba, a to: Jestliže někdy v r. 1967 za nimi přijeli příbuzní ze západního Německa, tak Franz s největší pravděpodobností nemohl mít v té době auto ala Knightraider. To se mi nezdá, a že by v té době jim dovezli hromadu tzv. Kanadských žertíků, to mne tam taky neštimulovalo. Das ist ales.

Rozari
08.05.2024 5 z 5

To bylo skvělé! Taky smutné, drásající, ale skvělé!

U někoho jsem tuhle knihu zahlédla, půjčila v knihovně, začetla se. Dva dny skoro v kuse. Nemohla jsem se odtrhnout.

Teď se tady dívám na autora, jo to je tenhle Zdeněk Šmíd! Vždyť jsem četla všechny jeho vodácké knížky, netušila jsem, že napsal i něco takového!

Ten příběh je strhující, život tam plynul víceméně poklidně po generace a podělalo se to s vyhlášením Československa, stačil pak jeden pán s knírkem.
Po válce zas jiní se přičinili; lidé s tím krajem, půdou spjatí byli vyhnáni.
Jak na tom asi byli potomci Čechů a Němek, Němců a Češek, jít, zůstat? Jsem víc Čech, nebo víc Němec?

Na opuštěná místa pak přišly podivné existence bůhví odkud, neměli pouto k domům ani krajině, vybydleli, co mohli, a táhli dál, domy pustly a za 15 let, ano, tak málo stačí, už v kraji po minulém životě nebylo ani památky. A komunisti už to pak jen dorazili, znárodnění, paneláky, JZD…
Jak jinak by vypadalo naše pohraničí, kdyby zůstali? Sama nevím, jak na tuhle část našich dějin nahlížet.

“…bolševik je horší než Němec, Němec zabil, ale pole nevzal…

“Krucifix, tak kdo tu válku vlastně vyhrál?

Velmi vřele doporučuji.


engelbert
14.04.2024 4 z 5

Mimo jiné se mi líbilo, že to nebyla žádná mnohodílná sága, ale stručný průlet dějinami jednoho místa v pohraničí. A přesto postavy byly uvěřitelné a dokázal jsem chápat všechny ty předsudky, nedorozumění, nenávisti osobní i etnické. Je mi z toho smutno.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Tajemství domu Thornů, Botanik a další knižní novinky (41. týden)

08.10.2023


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Cejch v seznamech

v Právě čtených5x
v Přečtených356x
ve Čtenářské výzvě35x
v Doporučených45x
v Knihotéce129x
v Chystám se číst299x
v Chci si koupit60x
v dalších seznamech7x