České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století, II. díl: Svět doby knížecí přehled

České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století, II. díl: Svět doby knížecí
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184605/bmid_ceske-zeme-za-prvnich-premyslovcu-v-CD0-184605.jpg 4 11 11

Zatímco první díl knihy České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století se věnoval spíše politickým dějinám, sledoval počátky přemyslovské moci a zabýval se snahou Přemyslovců získat pro svůj rod co nejprestižnější postavení v rámci říše, bude druhý díl věnován praktičtějším problémům. Viděli jsme, jak vnímali české země říšští kronikáři a jak tento obraz "Boheman" v raně středověkých pramenech mohl přispívat k utváření jejich identity. Jaké praktické doklady vzájemné komunikace mezi českými zeměmi a říše ale máme? Na tuto otázku bude me odpovídat s pomocí stop, které po sobě zanechal kult svatého Václava, konkrétně se budeme zabývat slavnostními svěceními kostelů, kde byly chovány jeho ostatky, vydáme se i po stopách rukopisů václavských legend. Vazby se však odrážejí i v hmotné kultuře. Cenným vodítkem jsou zde zejména stavby, jejichž studiem historikové umění dokládají přítomnost vzorů a vedou nás nepřímo k poznání vzájemného transferu myšlenek i pracovních postupů. Jak je to s možným vlivem kultury jižní a východní kultury nastiňuje na příkladě sporu o staroslověnskou liturgii a písemnictví následující kapitola. Vláda a moc jsou důležité jevy společenského života. Jaké byly asi hranice knížecí moci? Jaké prostředky kníže využíval k vládě, komu vládl a co jej limitovalo při výkonu moci? To je série otázek, jež vždy hýbala humanitními obory a i dnes rozviřuje diskusi mezi domácími medievisty. Určitá vodítka nabízí trojice kapitol, které se jednak zabývají staršími diskusemi, jednak praktickými limity života v raném středověku, jednak strukturou tehdejší společnosti a její dynamikou. Nikdo nemůže zpochybnit význam církve ve středověku. Proto bude následující dvojice kapitol věnována jednak vzniku základních církevních struktur (biskupství, počátky farní organizace), jednak počátkům a rozvoji klášterního života.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století, II. díl: Svět doby knížecí. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (2)

Holmann
07.05.2021 4 z 5

Obsahově dobrá kniha, souhrn nový a revize starých poznatků, jen jsem nemohl se začíst do textu - informací z něj pramenících. Nedařilo se mi při těch mnoha odbočkách, udržet obraz těch přemyslovských Čech.
Každopádně cenný střípek do mozaiky našich dějin Evropy a díky za něj.

berau
07.09.2016 3 z 5

Pokračování prvního dílu, opět s důkladnou revizí dostupných pramenů.
Autor se snaží zpracovat i literaturu zahraniční, vztahující se k inkriminovanému
období a tam kde domácí prameny mlčí, vydedukovat zdali mohl být vývojový scénář podobný tomu zahraničnímu.
Celkově ale nepřichází s ničím úplně novým a převratným.
Otázkou je zdali se vůbec dá s něčím novým, objasňujícím více dané období, přijít.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století, II. díl: Svět doby knížecí v seznamech

v Přečtených13x
v Doporučených1x
v Mé knihovně17x
v Chystám se číst5x
v Chci si koupit1x

Autorovy další knížky

David Kalhous
česká, 1978
2019  51%Dějiny Česka
2011  78%České země za prvních Přemyslovců v 10.-12. století. I. díl, Čeleď sv. Václava
2013  80%České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století, II. díl: Svět doby knížecí