David Kalhous
česká, 1978
Populární knihy
Nové komentáře u knih David Kalhous
Dějiny Česka
„Celkově nevím jak přistoupit k hodnocení této knihy. Pokud člověk odhlédne od toho, že se jedná o další část řady Dějiny státu od NLN, tak se dle mého názoru jedná a velmi povedený sborník. Sami autoři již v úvodu vytyčují, že se jedná o jejich eseje na dané téma a to opravdu v knize je. Ale právě tím, že se jedná o část výše zmíněné řady má člověk trochu jiná očekávání. Například eseje na sebe vůbec nenavazují a spíše se snaží bořit mýty, než vykládat dějiny Česka.“... celý text
— Honza91
Dějiny Česka
„Velmi dobrá kniha.“
— Kabuky
Dějiny Česka
„Jazyk této knihy, obzvláště první kapitoly je pro člověka se standardním slovníkem zcela nepřístupný. Proč místo slova sdělit něco někomu použít konvenovat, to nechápu. V tom mě zachaňovala angličtina. Co se týká obsahu, jsou zde chvíle určitých aha momentů k pochopení souvislostí s tím jací jsme. Například Češi vs Němci a jejich nepřátelství, které zřejmě vzniklo z toho, že elity chtěli své občany vyburcovat k činům. Poté Židi a Němci. Domníval jsem se, že Němci byli ti zlí, co zplynovali Židy. Je to trochu jinak. Židy nikdo neměl rád a u nás se proti nim brojilo stejně jako v ostatních zemích. Nakonec přišli pečliví a důslední Němci a vyřešili to.
Co mě též překvapilo, je kvalita lobování T. G. Masaryka pro existenci Československa. Za to ho uznávám. Stejně i přesto, že západní mocnosti v domění, že nebude 2. sv. válka se k nám otočili zády, my jsme to stejně opět udělali, tak že jsme získali své území nazpět a jako bonus jsme odstěhovali 3 miliony Němců. Bylo to dobře nebo špatně? Záleží na jakém kontinentě. V Indii to funguje, v Evropě to nefunguje, aby v jednom státě žilo více národností.
Dále se mi určitě libí postřehy toho, že díky socialismu se zrovnoprávnila společnost, vznikly sociální jistoty a všeho se dostalo na všechny a nikdo nebyl nechán na holičkách.
Druhá strana je likvidace lidí v průběhu daného režimu. Nicméně po 2. sv válce jsme komunisty zvolili a vůle lidí byla znárodňovat. Častokrát ale určený směr nabere jiný směr. Podobně jako Chomeiní v Íránu. Jak se dostal k moci? Lidé si ho zvolili a islámskou novou ústavu si sami odhlasovali.
Co vidím, je ovšem to, že Rusové se nezměnili. V průběhu 20. století na nás tlačili ve vlastním zájmu a za pomoci zastrašování. A my jsme jim lezli do zadnice a tak jsme poté skončili špatně. Rusové se od té doby nezměnili. Doporučuji navštívit jejich sousedské země, tam vám povypráví o jejich bratrské pomoci, které většinou pomáhají padajícími bombami.
Po přečtení této knihy hodnotím 20. století jako to nejbrutálnější a nejkrvavější a nejšílenější století celosvětových dějin.“... celý text
— bretislav8390
České země za prvních Přemyslovců v 10.-12. století. I. díl, Čeleď sv. Václava
„Na 150 stranách stihneme rozebrat prameny , ze kterých historici čerpají. A vše od konce Velké Moravy až po Přemysla Otakara jedničku. Ovšem s konstatováním, že ten už sem vlastně nepatří. Nejhodnotnější je historka o Lžibiskupovi. Renhardovi, kterému chudák kníže Svatopluk dvojka určitě zaplatil spousu peněz za vysvěcení kostelů. A pak museli světit znova a asi 2x. A samozřejmě závěr- polemika nad vztahem Čech a říše. Díky tomu kniha má aspoň nějáký smysl. A s autorem souhlasím. Dochází k závěru, že pro němce jsme byii jen barbaři. , pokud se jim to hodilo. A nezáleželo na tom, jestli pok`tění nebo ne. A samozřejmě pokud jsme byli. poslušní tak vše v pořádku. Že to jde i jinak, ale chce to odvahu, nám ukázali první i poslední Přemyslovci, Husiti. I Masaryk. Ovšem dnešní politici radši služební novej Mercedes a obědy pod stříbrným poklopem až do kanceláře, že Markéto.
edit lžibiskup se jmenoval Rotpert“... celý text
— Vestička
Dějiny Česka
„Táto kniha ma úprimne sklamala. Spočiatku ma skutočne vtiahla do svojho obsahu. Ako slováka ma skutočne zaujímalo, aké zásluhy mali českí králi pri formovaní dejín budúcej Českej Republiky. Postupne táto nadšenosť knihy začala upadať. Povedal by som, že posledných 50 strán bolo skutočne bolestných. Text bol neskutočne nezaujímavo písaný a mnohé udalosti 20 storočia z Česko-Slovenska neboli ani spomenuté, iné zase z môjho pohľadu prekrútené, so snahou zahaliť skutočné dejiny. Ku koncu knihy som mal zmiešané pocity. Táto kniha môže byť celkom užitočná pre základné vedomosti dejín Česka, ale ani z ďaleka nie je taká dobrá, ako mohla byť.“... celý text
— Igwarr
David Kalhous - knihy
2019 | Dějiny Česka |
2011 | České země za prvních Přemyslovců v 10.-12. století. I. díl, Čeleď sv. Václava |
2013 | České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století, II. díl: Svět doby knížecí |
Žánry autora
Literatura faktu Literatura česká Literatura naučná Historie
Štítky z knih
Česko, Česká republika Přemyslovci Československo raný středověk české dějiny dějiny národů a států český středověk 10.-12. století
Kalhous je 2x v oblíbených.