České země za prvních Přemyslovců v 10.-12. století. I. díl, Čeleď sv. Václava přehled

České země za prvních Přemyslovců v 10.-12. století. I. díl, Čeleď sv. Václava
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118317/bmid_ceske-zeme-za-prvnich-premyslovcu-v-2Hd-118317.jpg 4 25 25

Kniha o dějinách raného středověku se vždy potýká s nedostatkem pramenů, ale i tak jsou mnohá svědectví nepovšimnuta a četné možnosti nevyužity. Proto se autor zaměřil i na možnosti méně tradiční interpretace pramenů. Stručně představí historické metody i prameny pro dějiny českých zemí 10.–12. století, sleduje utváření „Bohemanů“ (o „Moravanech“ se toho mnoho neví) v raném středověku a jejich začleňování do křesťanského světa. Pozoruje klíčovou otázku vlády v raném středověku od úživnosti raně středověkých komunit, čímž se propojí dějiny moci s tzv. každodenností. Dále se zabývá utvářením církevních struktur, jež rovněž napomohly jak utváření společné identity, tak prosazení moci a disciplíny u obyvatel.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize České země za prvních Přemyslovců v 10.-12. století. I. díl, Čeleď sv. Václava. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (5)

Vestička
24.03.2022 3 z 5

Na 150 stranách stihneme rozebrat prameny , ze kterých historici čerpají. A vše od konce Velké Moravy až po Přemysla Otakara jedničku. Ovšem s konstatováním, že ten už sem vlastně nepatří. Nejhodnotnější je historka o Lžibiskupovi. Renhardovi, kterému chudák kníže Svatopluk dvojka určitě zaplatil spousu peněz za vysvěcení kostelů. A pak museli světit znova a asi 2x. A samozřejmě závěr- polemika nad vztahem Čech a říše. Díky tomu kniha má aspoň nějáký smysl. A s autorem souhlasím. Dochází k závěru, že pro němce jsme byii jen barbaři. , pokud se jim to hodilo. A nezáleželo na tom, jestli pok`tění nebo ne. A samozřejmě pokud jsme byli. poslušní tak vše v pořádku. Že to jde i jinak, ale chce to odvahu, nám ukázali první i poslední Přemyslovci, Husiti. I Masaryk. Ovšem dnešní politici radši služební novej Mercedes a obědy pod stříbrným poklopem až do kanceláře, že Markéto.
edit lžibiskup se jmenoval Rotpert

verka5083
01.01.2021 3 z 5

Skvělá kniha.


Rilian
04.03.2020 4 z 5

Souhlasím s komentářem od jindrich7442. Dodal by pouze, že kniha nabízí určité posunutí úvah D. Třeštíka a zároveň jejich navrácení na zem. Autor nepopírá kmenovou teorii (= existence jednoho českého kmene), ale odmítá nahrazování starého přímočarého konceptu našich dějin (Turek + teorie o mnoha kmenech) novým přímočarým konceptem. V podstatě reflektuje i úvahy historika Modzelewskiho, který potvrdil, že barbarská společnost nemusela být vůbec statická a na rozdíl od našich představ o lineárním politickém uspořádání velice flexibilní.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha České země za prvních Přemyslovců v 10.-12. století. I. díl, Čeleď sv. Václava v seznamech

v Přečtených29x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Knihotéce16x
v Chystám se číst5x
v Chci si koupit5x

Štítky knihy

Přemyslovci raný středověk české dějiny český středověk 10.-12. století

Autorovy další knížky

David Kalhous
česká, 1978
2019  51%Dějiny Česka
2011  78%České země za prvních Přemyslovců v 10.-12. století. I. díl, Čeleď sv. Václava
2013  80%České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století, II. díl: Svět doby knížecí