Chlapec v pruhovaném pyžamu (2020) | Databáze knih

Chlapec v pruhovaném pyžamu přehled

Chlapec v pruhovaném pyžamu
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516124/bmid_chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-NL7-516124.jpg 4 1982 1982

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (CZ)
Originální název:

The Boy in the Striped Pyjamas, 2006


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Chlapec v pruhovaném pyžamu. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (473)

evasmem
10.02.2025 4 z 5

Přes poměrně častou kritiku, že kniha je historicky nepřesná, že by se Bruno takto se Šmuelem nikdy nemohl skamarádit, protože Šmuel by neměl čas celý den vysedávat u plotu a tak dále, bych knihu ohodnotila velmi kladně. Jako středobod celého příběhu si autor zvolil dětského hrdinu, na začátku ještě zcela neposkvrněného rasovými ideály, přestože měl tatínka vysoce postaveného nacistu. A právě na dětském hrdinovi můžeme krásně vidět, že je člověk svou náturou mírumilovné stvoření, jehož předsudky a nenávist vůči jiným skupinám obyvatelstva nepochází z něho samého, nýbrž se v něm tvoří vlivem prostředí, ve kterém vyrůstá, a vlivem lidí, kteří ho obklopují.

Chlapec v pruhovaném pyžamu je jediný film, u kterého si pamatuji, že jsem brečela. A slz bylo opravdu hodně.

Karolína18
05.02.2025 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, ale musím konstatovat, že malý Bruno byl místy trochu otravný, ve filmovém provedení mi byl sympatičtější, lépe jsem jej chápala. V knize mi také trochu scházel prostor pro přemýšlení, jaké pohnutky vedly jednotlivé postavy k jejich chování, to bych řekla, že film poskytuje více. Musím velmi ocenit, jazyk, kterým je kniha psána, opravdu jsem měla pocit, že čtu výpověď malého chlapce. Jsem ale ráda, že jsem nejdříve četla knihu a pak až viděla film, protože jsem mohla porovnávat rozdíly ve zpracování, ty nebyly nijak velké, ale především v závěru se obě verze trochu rozcházely – film prozrazuje víc.


Katy003
04.02.2025 4.5 z 5

Kniha s neočekávaným koncem. Pěkné, dobře se četla, pohled na koncentrační tábory a 2. světovou válku zase z jiného pohledu.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Kdysi - napínavá kniha o nezměrné odvaze a naději

12.09.2016


Citáty z knihy (3)

„Tohle není žádný domov a nikdy nebude”


„Měli bychom si umět vybrat ze špatného to nejlepší.“


„Veškerá rozhodnutí za nás totiž dělá někdo jiný.“


Kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu v seznamech

v Právě čtených11x
v Přečtených2 929x
ve Čtenářské výzvě765x
v Doporučených223x
v Mé knihovně560x
v Chystám se číst992x
v dalších seznamech38x