Populární knihy
/ všech 12 knihNové komentáře u knih John Boyne
Před sebou neutečeš
„Kdyby to šlo, dám těch hvězdiček deset. Wow, nemám slov, tahle kniha se mi zaryla hluboko pod kůži a neumím si představit teď hned rozečítat něco dalšího, musím ten příběh pomalu nechat vstřebat a odžít… Autorovi tleskám, je to opravdu nádherná a silná kniha, v některých ohledech ještě více vydařená, než předchozí díl.“... celý text
— LucieT
Chlapec v pruhovaném pyžamu
„Četla jsem knihu, viděla jsem film a obě zpracování mají své kouzlo. Mohu oboje doporučit. Kniha se četla příjemně a svižně.“
— katma
Můj brácha se jmenuje Jessica
„Ve zkratce: o transgender problematice, coming-outu, úskalích tranzice a problémech s tím spojených se nedozvíte skoro nic. Kniha není pojata zjednodušeně pro cílovou skupinu odrostlejších dětských čtenářů, je lacině a otřesně prostoduchá.
Trans tematika je zde zpracována VELMI povrchně a upozaděna na úkor "pocitů" hlavního hrdiny. Ono napsat knihu o tranzici z pohledu blízké osoby není samo o sobě špatné — jak moc celý proces ovlivňuje nejbližší okolí a že i další členové domácnosti by nezřídka potřebovali pomoc vše zpracovat, se často opomíjí. Jenže tady je to pojato úplně špatně.
Postavy jsou ploché, schematicky černo-bílé a úplně pitomé. Rodiče pohybující se ve vysoké politice (a se zjevně nadprůměrnými příjmy) si kromě "státního" řidiče nedokážou zajistit schopné vychovatelky, hospodyně, kuchařky… ani specialisty na dys-potíže svého syna. Navíc to jsou brexitáři, latentní xenofobové a celkově velmi omezení a netolerantní lidé. Otec ke všemu podpantoflák a prasák. (Autor zjevně nemá rád konzervativní bílé heterosexuální Brity a Britky s politickými ambicemi.) Jsou "zlí zlouni", aby tu byl naprosto očividný a idiotský konflikt.
Hlavní hrdina je podivín, který nezapadá a v porovnání se svým starším sourozencem působí jako naprostý tragéd. Místy ke svému věku působí až mentálně zaostale. Plus neřešená šikana, naprosto neschopní učitelé a další zaměstnanci, příšerní a netolerantní spolužáci, absence kamarádů… A celé to má nějak vyvažovat praštěná a super-ultra-liberální duhová teta, která se (logicky) nemusí se svou konzervativní sestrou.
Do toho fakt divné zacházení s konceptem deadnamingu a misgenderingu – ani jedno není pořádně vysvětleno, ke konfrontaci problematického přístupu dojede asi 2x za celou knihu v rozhovorech hlavního hodiny s tetou a Jessicou.
K tomu naprosto bizarní a nevěrohodný cukrkandlový happyend. (Kde se podle všeho jen stačí omluvit, obejmout se a je to v cajku, a kromě netolerantní rodiny se to týká i našich úhlavních šikanátorů, ze kterých se tak stanou best bros - protože tak přesně to v životě chodí, že?)
A pak mi to secvaklo. Autor je člověk, který napsal jednu z nejnablbějších "pohádek" o holocaustu, kterou táhne neméně nablblá ale dobře obsazená filmová verze. Ten chlap neumí psát o vážných věcech a tohle je jen další důkaz, protože si není schopný ani udělat pořádné rešerše.“... celý text
— yaoiyuri
Chlapec v pruhovaném pyžamu
„Velice smutný příběh - v budoucnu sáhnu i po dvojce“
— Teddy2023
Chlapec v pruhovaném pyžamu
„Silný a smutný příběh, který zanechal ve mě hlubokou stopu. Určitě si přečtu druhý díl.“
— Magie233
John Boyne knihy
Štítky z knih
koncentrační tábory Židé druhá světová válka (1939–1945) Osvětim (koncentrační tábor) Adolf Hitler přátelství homosexualita Londýn děti humor
Boyne je 70x v oblíbených.
Osobní web autora