Dějiny Čínské lidové republiky (1949–2018) přehled
Ivana Bakešová , Ondřej Kučera , Martin Lavička
Předkládaná publikace přehledně představuje dějiny a politický vývoj nejlidnatějšího státu světa a zároveň nastupující světové mocnosti. Analyzuje jak vnitropolitický vývoj ČLR od jejího vzniku v roce 1949, tak i vnější vlivy, které tuto zemi zásadním způsobem ovlivňovaly a formovaly. Zaměřuje se zvláště na otázky, které v současné době rezonují naším mediálním prostorem. Podrobně mapuje historii česko(slovensko)-čínských vztahů, události na náměstí Brány nebeského klidu v červnu 1989 a jejich důsledky, popisuje i problematické postavení národnostních menšin. Snaží se také přiblížit klíčové trendy kulturního vývoje se zvláštním zřetelem k literatuře a k překladům děl předních čínských spisovatelů do češtiny. Zatímco do konce sedmdesátých let minulého století patřila ČLR k nejchudším zemím světa a místo ekonomických problémů řešila z dnešního pohledu nesmyslné ideologické otázky, na začátku osmdesátých let nasadila čínská vláda kurz „ekonomika především“. Dosáhla v tomto smyslu obdivuhodných výsledků, ale platí za to příliš vysokou daň: narůstají rozdíly mezi životní úrovní i mezi životním stylem jednotlivých vrstev společnosti, přes nespornou snahu se nedaří řešit následky krajně znečištěného životního prostředí, honba za úspěchem a hmotným zabezpečením způsobuje stres a ztrátu tradičních hodnot. Problematický je i vztah centra k okrajovým oblastem a razantní vstup sebevědomé Číny na mezinárodní politickou scénu. Čína je tady a musíme s ní počítat. Chceme-li jí porozumět, nebo než ji začneme kritizovat, měli bychom znát historické zázemí pozitivních i negativních aspektů jejího současného vývoje. K tomu má přispět tato kniha.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dějiny Čínské lidové republiky (1949–2018). Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (15)
všechny komentářeSouvisející novinky (1)
Knižní novinky (50. týden)
08.12.2019
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Dějiny Čínské lidové republiky (1949–2018) v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 28x |
v Doporučených | 6x |
v Knihotéce | 10x |
v Chystám se číst | 15x |
v Chci si koupit | 5x |
Kvalitně podaný popis moderních dějin Číny, který nelze označit za extrémní na žádnou stranu ve smyslu zuřivé kritiky systému, ideologie nebo ohledu na lidská práva na jedné straně a přílišného důrazu výhradně na ekonomické zájmy bez ohledu na jiné aspekty na straně druhé. Rozhodně se nevyhýbá kritice negativních jevů souvisejících s Kulturní revolucí či Velkým skokem.
Pro podrobnější popis vnitrostranických vztahů a zákeřnosti Maa v zákulisních bojích od 30. let nadále až do jeho smrti, a to i ve vztahu k Čou En-lajovi lze doporučit knihu Mao od Philipa Shorta nebo od Johny Hallidaye a Jung Chang. V obecné rovině lze uzavřít, že bez bezohlednosti a bezskrupulóznosti se žádný z velkých diktátorů neobešel.
K Nankingskému masakru pak lze podrobnosti najít v knize od Iris Changové pod stejným názvem. Ke vztahům s USA v období konce šedesátých a počátku sedmdesátých let pak kterýkoli z dílů memoárů Henryho Kissingera.
Jedinou vadou na kráse pro mě v některých případech byla moje neschopnost ztotožnit některé osoby s případně známými jmény díky přepisu čínských jmen v transkripci pinjin, v níž výhradně kniha čínské reálie popisuje.