Čarodějky z Eastwicku přehled

Čarodějky z Eastwicku https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26008/bmid_carodejky-z-eastwicku-9YU-26008.jpg 4 111 111

Eastwick série

Existují čarodějnice a provozují čarodějnické řemeslo? Dokážou ovlivňovat svoje osudy a životy ostatních? Ženy z Eastwicku to prý dokázaly ... Tři hlavní hrdinky románu Jane, Sukie a Alexandra žijí v malé osadě Eastwick na Rhonde Island zdánlivě normálním životem, jsou však nadány mimořádnými schopnostmi. Létají povětřím, umí změnit počasí, způsobit úraz. Když se do Eastwicku přistěhuje Darryl Van Horne, rozvinou své schopnosti až za hranice černé magie. Zámožný cizinec má satanské rysy, které hrdinky přitahují. Je to muž, a navíc dráždivě tajený muž. Zřizuje si alchymistickou dílnu, pořádá sabaty, nechává se uspokojovat nenasytně roztouženými čarodějkami. Fantaskní, vícevrstevný a mnohovýznamový svět Upidekových Čarodějek z Eastwicku v mnohém připomíná svět magických realistů Márqueze či Bulgakova. Román se stal volnou předlohou úspěšného stejnojmenného filmu, v němž v roli pokušitele a vyslance pekel Darryla ztvárnil Jack Nicholson a tři čarodějky ztvárnili Susan Sarandon (Jane), Michelle Pfeifer (Sukie) a Cher (Alexandra).... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda-Libertas

The Witches of Eastwick , 1984

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Čarodějky z Eastwicku. Přihlašte se a napište ho.

snimcibdim
04.11.2023 5 z 5

Jeden z případů, kdy kniha i film jsou obojí dobré. Film je v první půlce vcelku věrný předloze, ale ve druhé půli to scénáristi vzali za úplně jiný konec a podle mě dobře udělali. Nebudu ale hodnotit film, zmiňuji to hlavně kvůli tomu, že kniha se od něj přeci jen liší a jak postupuje děj, tak čím dál tím víc - v závěru jde o dvě naprosto rozdílné věci. Film má výraznější pointu a dynamičtější tah na branku, kniha nabízí víc námětů k zamyšlení. Diskutabilní je (což nemyslím jako výtku) pro mě totiž autorův pohled na ženy i muže. Celé se to ponejprv jeví dosti feministicky a Updikova vize žen, coby čarodějek, mi přišla dokonce jako svým způsobem obdivné vyznání. Leč co ty jeho "zbožnělé" bytosti nakonec svedou? Pouze pomlouvat a honit se za chlapy. Bohužel okolo sebe žádný použitelný nezadaný exemplář mužského pohlaví nemají a tak se dělí o démonického vizionáře a jdou přes mrtvoly, což je jim prd platné, neb se z něj stejně vyklube jen šarlatán. Pozoruhodně upozaděná je i péče o potomstvo, kterého tam je co do počtu nepřehlédnutelné množství, byť schopnost "vyrábět" děti je pro autorova hlavního hrdinu důvod k obdivu opačného pohlaví. Nakonec si všechny tři "princezny" našly svého "prince", a já jsem z toho měla zvláštní pocit marnosti a dokonce tak trochu rozhořčení. Čarodějky patří ke knihám, které dokážou být provokativní. Potěšující je krásný jazyk v pěkném překladu.

Lele61
18.08.2023 3 z 5

Další z případů, kdy jsem nejprve viděl výborný film s hvězdným hereckým obsazením a teprve posléze si přečetl knihu. Děj se točí kolem tří ženských hrdinek - čarodějek žijících na maloměstě a nečekané změny, kterou sebou přináší příchod charizmatického přistěhovalce Darryla s poněkud satanským vzezřením. Knížka celkově není špatná, hodnotím ji jako průměr, film se mi ale tentokrát líbil více.

Janadvorackova
16.07.2023 2 z 5

3x, ne 5x nuda.
Zvědavost se nevyplatila.
Hrdinky jsou nesympatické, děj skoro žádný. Chápala jsem, že "byly pod vlivem," ale asi jsem čekala něco jiného.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Čarodějky z Eastwicku v seznamech

v Právě čtených1x