Za horizontem modrého jevu přehled
Frederik George Pohl Jr.
Robinette Broadhead si užívá svých peněz, ale protože mu problém Heecheeů nedává spát, zakládá vlastní kosmickou korporaci, která se má zabývat shromažďováním poznatků o těchto mimozemšťanech. Průzkum vesmíru odhaluje ve Sluneční soustavě ještě několik velkých seskupení heecheeovského kovu. Jedním z objektů je pravděpodobně Továrna na potraviny, která by mohla od lidstva zahnat přízrak hladu. Výprava, která tam přistane, se setkává s chlapcem jménem Wan, potomkem zahynuvších prospektorů. A Wan je doslova pokladnicí znalostí o heecheeovských artefaktech. Lidstvo tedy mimo jiné konečně zjišťuje, k čemu slouží tzv. modlitební vějíře. A navíc, Wan mnohokrát cestoval lodí Heecheeů do podivného místa, které obývají tajemní „Mrtví“ a „Staří“. Je možné, že jsou to legendární Heecheeové?... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1993 , Laser-books (Laser)Originální název:
Beyond the Blue Event Horizont, 1980
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Za horizontem modrého jevu. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (22)
Konečně se dozvídáme nějaké odpovědi, co byly nevyřčeny v předchozím díle. Setkáváme se zde se Mrtvými a se Starými, kteří lidstvu opět zamotají hlavy. Broadhead už není takový pitomec jako dřív a... Těším se na další díl.
Když se Nejstarší zase pohnul,
všechny jeho děti také poskočily.
Věděly,
že teď něco udělá.
Jen nevěděly, co to bude.
Kdysi jsem četl celou sérii, a protože se mi to líbilo, rozhodl jsem se si jí přečíst znovu. Mám ještě ty první čtyři knihy od nakladatelství Laser ve tvrdém přebalu. Všechny čtyři knihy, když je sestavíte do čtverce a přisunete k sobě vytvoří krásný obraz. To se u těch dalších vydání nemůže stát ani náhodou. Jsou menší, měkčí a obrázky na nich nejsou moc hezké. Tahle stará původní série má své kouzlo. A to nejen přebalem, ale i obsahem. Tohle se snad nikdy neomrzí, nezestárne a časem si to stejně zase přečtu.
Malá ochutnávka:
Když první průzkumníci Venuše objevili stopy, co po sobě Heechee zanechali, zářící modře pruhované prázdné tunely, jeskyně vřetenovitého tvaru, byl to šok. Několik artefaktů další šok co to bylo? Byly tam kusy stočeného kovu, který kdosi nazval modlitební vějíře (ale modlili se vůbec Heechee a když, tak ke komu?) Byly tam malé zářivé kuličky, co dostaly jméno ohnivé perly, ale nebyly to perly a ani nehořely. Potom někdo objevil asteroid Gateway a to byl další šok, protože tam bylo pár stovek provozuschopných vesmírných lodí . . .
V tomto příběhu už nejsme na Gateway. Pan spisovatel opustil dobrodružství prospektorů, kdy se vydávali na neznámé cesty a připravil pro své čtenáře něco jiného. Poslal jednu čtyřčlennou posádku na konkrétní místo. Na továrnu pro výrobu potravin, kterou postavili Heechee. Trochu mi vadilo, že nepoznáme moc psychologii všech čtyř členů, protože příběh vlastně začíná už jejích příletem na tuto továrnu. Cesta jim trvala tři a půl roku vesmírnou lodí vyrobenou lidma a čtenář neměl moc šancí více se seznámit z posádkou. Ale o to víc se toho děje po přistání. Jsou nám odhalovány další a další možnosti využití přístrojů vyrobených Heechee.
Citát: Národ, který se střetne s vyšší kulturou, je zničen. Nikdo si to nepřeje. Oni prostě nemohou přežít.
Děj se časově trochu posunul. Robinett Broadhead (pamatujete Boba a von Cvoka z první knihy?) je teď bohatý a financuje cesty za hledáním všechno, co Heechee vyrobili. Příběh je vážný, bez humoru a vlastně až do půlky skoro bez napětí. Pak se to všechno hnulo. Zajatci, vysvětlení k čemu slouží modlitební vějíře, erekce, a mnoho dalších zajímavých informací. Myslím si, že nejstrašidelnější a nejzajímavější byla kapitola s názvem Nejstarší. Byla fakt mrazivá a perfektně propracovaná. Protože když Nejstaršího probudili, začali se dít šílené věci. Další. Velmi zajímavý příběh ze světa Heechee.
Citát: Možná by se mohl zachránit před smrtí. Ale jak měl zařídit, aby se nezbláznil?
Související novinky (1)
Knižní novinky (42. týden)
14.10.2019
Citáty z knihy (3)
„K čemu je pár miliónů dolarů, když pro to, abyste je získali, se musíte zbláznit?“
„Možná by se mohl zachránit před smrtí. Ale jak měl zařídit, aby se nezbláznil?“
„Národ, který se střetne s vyšší kulturou, je zničen. Nikdo si to nepřeje. Oni prostě nemohou přežít.“
Kniha Za horizontem modrého jevu v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 252x |
ve Čtenářské výzvě | 5x |
v Doporučených | 13x |
v Mé knihovně | 145x |
v Chystám se číst | 33x |
v Chci si koupit | 20x |
v dalších seznamech | 1x |
Autorovy další knížky
2004 | Gateway |
1987 | Obchodníci s vesmírem |
1995 | Svět na konci času |
2004 | Za modrým horizontem událostí |
2006 | Cesta na Gateway |
Trosku tazko sa mi pise koment. Pre mna subjektivne, stiedali sa tu linky postav menej putave a pre mna zaujimavejsie a nezaujimavejsie. Hoci uznavam, ze ta nezaujimava linka rodiny v tovarni (meno sa mi okamzite vyfukalo z pamate) je pre pribeh dolezita, az ked pride na kapitoly s Broadheadom, znova je to zavan prveho dielu. Ktory sa mi paci velmi. Postava Wana mi prisla ako uplne otravna a najcastejsi zdroj erotickeho rozpaku. U Pohla vo svojich romanoch som si vsimol par zaujimavych spolocnych znakov. Dost vyrazny ekonomicky dopad vsetkeho na vsetko. Vsetko to ma svoju cenu vyjadrenu aj ciselne. Dost casty motiv sexu. Aj ked nikdy nie explicitneho. Wanovu lod plnu skvrn od semena si musite domysliet aj ked tazke to z naznakov nie je. Snaha zakomponovat do svojich romanov prisne realisticku fyziku, aj najnovsie (v tom case) teorie a objavy. Nieco sa casom pozmenilo, nieco upravilo, ale na citatelskom zazitku to neubera. Nieco sa zda pritiahnute za vlasy, a v svetle dnesnych vedomosti uz nerealisticke, ale to skratka patri k sci fi folkloru, napr cesty nadsvetelnou rychlostou ako bezna vec, hoci uznava ze pre ludi nedosiahnutelna technologia, prave toto stoji v jadre celej serie Heechee. Pohl vsak poctivo skusa vysvetlit aj tuto u inych autorov len beznu barlicku. V druhej knihe sa dozvedame uz aj dost o pozadi a tajomnych tovarnach, novo sa objavivsich starych, novo sa objavivsich mrtvych, novo sa objavivsom este starsom, nieco o tom kto su ti Heechee, a ze asi bude aj nieco vacsie dalej v pozadi :)
Inak, pokojne si viem predstavit seriu postavenu na tom, co bolo v prvej knihe. Nove a nove pribehy riskujucich prospektorov v dobe pociatkov pouzivania Gateway. To by sa ale trosku podobalo serialu Star Trek s casto tragickymi koncami kozmonautov samovrahov :)
Tiez zaujimave je ako dalej Pohl pracuje s "programami" ako zivymi postavami. Sigfrieda nahradzaju nove, Albert Einstein je skvely partner. A je vidiet, ze Pohl bol celkom vizionarom vyvoja vypoctovej technologie. Umela inteligencia predsalen nie je az taky stary vynalez. Len ho vyuzivame najviac na generovanie obrazkov nahych hereciek. Nuz ale, hlupy uzivatel, hlupe vstupy :)
Ale predsa len, aby som to zhodnotil, pre mna je dojem a citatelsky zazitok trosku slabsi ako u jednotky. Ta dost komorna dialogovka s postupnym odhalovanim minulosti, sa literarne postupmi zmenila na standardne rozpravanie o sice dost dolezitom zlome v poznani Heechee. Zaver naznacuje velke veci.