Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie přehled

Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335181/bmid_jak-se-dela-evoluce-labyrintem-evol-ezO-335181.jpeg 5 34 34

Cílem knihy je představit současnou evoluční biologii jako živý, bouřlivě se rozvíjející obor, založený nikoli na planých spekulacích, ale na exaktním, a přesto dobrodružném výzkumu. Kniha propojuje dva odlišné žánry – volně vyprávěný populární text a přehledné boxy, vysvětlující zásadní pojmy a koncepce. Je doplněna mnoha ilustracemi a rozsáhlým souborem literárních odkazů. Ačkoli se kniha nevyhýbá těm nejčastěji pojednávaným evolučním tématům (jako je např. evoluce chování a sociálního uspořádání se zvláštním přihlédnutím k lidské sociobiologii), zaměřuje se především na podstatu evoluční rozmanitosti živých organismu. Pokrok molekulární biologie i fylogenetických metod způsobil, že se dávný Darwinův sen o vytvoření kompletního rodokmenu všech živých organismů doopravdy blíží svému naplnění. Tím důležitější je vědět, jak se takové rodokmeny či stromy života vlastně dělají a jak je lze využít v evolučních úvahách.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Věda
Vydáno: , Dokořán , Argo
Originální název:

Evolution: Ein Lese-Lehrbuch, 2004


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (15)

vojtamar
20.08.2024 5 z 5

Jak už psali jiní přede mnou - naprosto parádní kniha, která shrnuje vše podstatné o biologické evoluci. Jistě se dá souhlasit s mnoha již zmíněnými postřehy, ať už kladnými (humor), či zápornými (tříštění textu kvůli rámečkům - i když mně to až tak nevadilo -, malá velikost písma, těžký papír a s tím i velká hmotnost knihy), jako celek jde ale o naprosto senzační dílo, které je běžnému čtenáři určitě přístupnější než učebnice profesora Flegra.

TGC
30.07.2024 5 z 5

Za mě jasná Kniha Roku (česká a roku 2017). Kniha moderní, reprezentativní (respektuje, že "dawkinsismus" je od poloviny 70ých let mainstream, nijak zatím nezpochybněný). Práce mezinárodního kalibru.

Podrobnou recenzi jsem publikoval už dříve, odkaz na ni jsem vložil do sekce Recenze.


Lesehest
14.05.2024 4 z 5

Velmi plasticky a čtivě zpracovaná učebnice s množstvím relevantní grafiky! Jen by do budoucna prospělo vyvětrat přežilý „dawkinsinismus“ (který má blíž k Hobbesovi než k Darwinovi), jenž nebyl nikdy obecně vědou přijímaný, leda úzkým jádrem či kmenem „věřících“; i tam je už znát zřetelný odklon. Tenhle problém pochopitelně nejvíc křičí, když se autoři pouštějí do sféry lidského zvířete.

Podle nich prý například „disociální porucha“ (číslo diagnózy F60.2 – jež je charakterizována bezohledností vůči skupinovým normám, nezájmem o city druhých, neschopností udržovat trvalé vztahy, neschopností pociťovat vinu…) "není žádným narušením optimálního vývoje lidské bytosti, ale využitím možností, které optimální vývoj lidské bytosti skýtá“ (str. 84, vydání 2017, box 2.8.)

Člověk se ale vyvinul adaptací, koevolucí se svojí kulturou, v hypersociálním prostředí, kde je nevyhnutelná obrovská míra spolupráce, a je biologicky vybaven spoustou psychologických adaptací, počínaje rozpoznáváním černých pasažérů, podvodníků, což naprosto typicky jsou právě psychopati podle F60.2.

Vůbec to přitom není záležitost jen novodobé instituce „policie“, ale rozpoznání a eliminování takto narušených parazitů je odedávnou, „biologickou záležitostí“ člověka; hlavně proto – a díky tomu – máme tak chytré mozky. Naši předkové, když je „prokoukli“, s takovými jedinci omezovali spolupráci, vyhnali je nebo dokonce zabili; navíc úlohu institucionální „policie“ dávno v paleolitu měli šamani a kněží všeho druhu. A ne nadarmo je všeobecně uznávaný bio-psycho-sociální model člověka, anebo definice zdraví pod WHO, odkazující správně na stav tělesné, dušení a sociální pohody. To vše v celku je naše „biologie“.

Lidský jedinec potřebuje v různých fázích svého vývoje specifické podmínky, jinak je jeho „optimální vývoj“ skutečně narušen, jak správně popisuje vývojová psychologie (čistě genocentrické pojetí ignoruje vlastnosti nabyté během individ. vývoje a v tom je tu kámen úrazu), bez ohledu na jeho případnou „tělesnou symetrii“. Biologie hypersociálního zvířete zvaného člověk toto všechno zahrnuje; naivní víra v jednoduché modely (G. Williams), stojící na nejasných a nevyřčených předpokladech, často zavádí u pekelně chytrých sociálních bytostí na scestí.

Pět hvězd mínus jedna za „dawkinsinismus“.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie v seznamech

v Právě čtených7x
v Přečtených34x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených8x
v Knihotéce43x
v Chystám se číst65x
v Chci si koupit26x
v dalších seznamech4x