Jak vychovat chlapce přehled
Veronika Kořínková
V roce 2018 se Veronice Kořínkové změnil život. Manžela jí odvezla sanitka do nemocnice a ona zůstala doma sama se dvěma malými syny. Starala se o ně, radovala se s nimi i smutnila a přitom přemýšlela – jak takové človíčky vychovávat, aby se z nich stali dobří lidé, moudří, zodpovědní a laskaví dospělí muži? Napadlo ji zeptat se na to mužů, kterých si váží a jsou jí inspirací, nejen svými profesními úspěchy, ale i charakterem. Vyptávala se jich na všechno, co je formovalo: jejich dětství, rodiče, vzdělání, kulturní vzory i vztah k víře. Výsledkem je fascinující kniha rozhovorů s Janem Sokolem, Pavlem Pafkem, Karlem Schwarzenbergem, Jiřím Drahošem, Michalem Horáčkem, Arnoštem Goldflamem, Petrem Pithartem, Tomášem Sedláčkem a Michaelem Kocábem. Nakonec se k projektu připojil i muž, kvůli kterému vznikl. Manžel Pavel pořídil do knihy fotografie, a všechny zpovídané tak ještě víc přiblížil.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jak vychovat chlapce. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (6)
Veronice Kořínkové se změnil život, když manžel onemocněl leukémií a ona zůstala sama s dvěma malými syny. Začala přemýšlet nad tím jak je má vychovat tak, aby se z nich stali dobří lidé. To jí vedlo k nápadu sepsat rozhovory s lidmi, kterých si váží a jsou její inspirací.
Některé osobnosti v knize jsou pro mě známé, některé naopak ne. K některým nemám vůbec blízko, ale rozhovory jsou zajímavé a nenucené, čímž dodávají na čtivosti i přes možné nesympatie k jejich účastníkům.
Otázky autorky jsou zaměřeny převážně na dětství, dospívání a vztahy s rodiči. Jak budete číst dále, některé konverzace mají větší tendenci se stáčet ke kariérním dosažením či životům v době komunismu apod. Některé mě tedy v jistých částech přestaly zajímat (všechny jsem ale dočetla), pro někoho to ale může být zajímavý bonus.
Rozhovory jsou poměrně různorodé. A mnohé odpovědi, hlavně na otázky ohledně výchovy, vedou k zamyšlení.
Ze všech rozhovorů mě nejvíce zaujaly ty s J. Sokolem, P. Pithartem a T. Sedláčkem. Četly se mi velmi příjemně.
Kniha obsahuje krásné fotografie, které nafotil autorčin manžel.
Veškerý výtěžek z knihy bude věnován Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze.
Kniha mne velmi zaujala a jsem rád, že vznikla. Rozhovory s inspirativními muži jsou zajímavé nejen z pohledu výchovy případného syna, ale i pro člověka staršího, protože přinášejí spoustu zajímavých myšlenek i neotřelé pohledy na známé osobnosti. A protože autorčiny otázky směřují k jádru problému, nikdo z dotazovaných příliš nekličkuje a nezastírá. Odpovědi pak směřují přímo a mohou obohatit. Kniha je navíc doplněna skvělými fotografiemi.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Jak vychovat chlapce v seznamech
v Přečtených | 6x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 4x |
v Chystám se číst | 15x |
v Chci si koupit | 5x |
Portréty inspirativních mužů – jaké měli dětství, rodinu. Co je ovlivnilo? Jak se dostali tam, kde jsou? Přečtěte si devět zajímavých rozhovorů a nahlédněte do života známých mužů tak, jak je neznáte.
Mám ráda knihy rozhovorů, obzvláště s lidmi, od kterých se můžu dozvědět něco nového, a to se tady skutečně povedlo. Některé ze zpovídaných osobností jsem znala více, jiné méně, ale všechny mě rozhodně zaujaly. Zajímavé otázky i odpovědi, díky nimž jsem se ponořila do vyprávění tak, jak kdybych četla románový příběh. Krásné fotografie skvěle doplňují atmosféru.
Z otázek je navíc znát, jakou si dala autorka práci s přípravou, věděla, kam mířit otázkami. Všechny rozhovory jsou „kultivované“, žádný nesklouzává k bulváru a všechny vás mohou v něčem přiučit. Mnohé z nich vás i donutí se zamyslet, ať už nad sebou samými nebo nad dnešním světem. Určitě i můžete zavzpomínat nad dobu před revolucí, která je tu často zmiňována v různých kontextech.
Knihu můžete „zhltnout“ najednou, stejně jako já. Nebo si ji můžete pěkně rozložit a kdykoliv budete mít náladu, přečíst si jeden z rozhovorů.
Třešničkou na dortu je to, že veškeré autorské honoráře z knihy budou věnovány na konto Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze.
Nemusíte sami vychovávat chlapce, ale knihu si rozhodně přečtěte